امروز : پنجشنبه ۸ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 28
۰۳:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 150901
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۴ - ساعت ۱۲:۳۷
تعداد بازدید: 561
به مناسبت سالگرد شهادت شهید چمران
دکترمصطفی چمران ، شهیدی که با همه دانسته ها و جایگاه علمی ره به سوی دیار پایداری گذاشت و دل را دروازه گل های شقایقی کرد که در دشت مجنون می روید.

به مناسبت سالگرد شهادت شهید چمران

به گزارش پیروان مــوعــود؛سالروز پرواز مردی بلند نظر چون شهید مصطفی چمران بهانه ای است تا سری به نگاه عارفانه و روایت عاشقانه او از زیستن بزنیم تا چراغی برای مسیر آینده روشن شود. همان شهیدی که با همه دانسته ها و جایگاه علمی ره به سوی دیار پایداری گذاشت و دل را دروازه گل های شقایقی کرد که در دشت مجنون می روید. حضور در جبهه های جهاد چنان برای چمران گرانقدر بود که او را از آزمایشگاه عظیم ناسا به دل خمپاره های لبنان و کمک به مردمانی مظلوم کشاند و در بسترهای سخت تاریخ در جهت حفظ خاک ایران به سمت نواحی تنش زا برد. 

آن چه می تواند در تبلور نگاه این شهید ارجمند به نسل های آینده رهگشا باشد، ساخت آثاری است که در این زمینه تولید خواهد شد که فیلم "چ" ساخته کارگردان ارزشی سینمای ایران، ابراهیم حاتمی کیا از جمله آن ها است و با وجودی که می توان از این اسطوره ها بیشتر در شمایل سینمایی بهره برد، اما همین فیلم هم در این تنگنای توجه به پرداخت مردانی قهرمان در قاب تصویر قابل تقدیر است. فیلمی که بدون شعار نمایی و همراستا با  روح مرد بزرگی چون چمران دل به صدای اذانی می‌ نهد که منادی وحدت و مهربانی است و پرداخت فیلمساز از بانگ های مذهبی و دعوت به یکی شدن قلب ها، این بار بر خلاف بسیاری از آثار،  نه در جهت بافتی تصنعی از لباس دین به قامت سینما، بلکه اجرایی هنرمندانه به پیکر گریخته از اصالت وجود است و این‌ها سرچشمه از ذات آفریننده‌ای است که نگاهش به مقوله جنگ از دریچه واکاوی آتش خفته در درون انسان ها است.

به لحاظ فنی نیز اجرای اثر در کارگردانی برخی صحنه‌ ها همچون سقوط بالگرد، فراتر از سینمای ایران بوده و آتش 2 روزِ نهفته در پاوه را به خوبی منعکس می‌نماید. جلوه‌های ویژه و فیلمبرداری درخشان در نماهای هلی شات، حسی از خشم زهرآلود جنگ به پیکره مظلوم مردمان را به تصویر می‌کشد و صدا عنصری درخشان در صورت بخشیدن به هیولای ترس بر قامت مخاطب است. حاتمی کیا در این فیلم سعی داشته با تمرکز به روایتی انسانی از نگره زیست آن شهید بزرگوار به شاخصه ‌های رفتاری آن شهید ارجمند به ویژه در مساله خلوص نیت، بصیرت و آگاهی عمیق او در حوزه حوادث و وقایع بپردازد. مواردی قابل اتکاء که با اتصال به معنویت و اشاره به ولایت مداری صورت گرفته است، چنان که حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی که همزمان با شهادت شهید چمران، نمایندگی امام در شورای عالی دفاع را برعهده داشتند، فرمودند: "در باره برادر شهید عزیزمان دکتر چمران هیچ زبان وبیانی من نمیتوانم ستایش خودم را نسبت به این برادر شهید وعزیز و تاسف خودم را از فقدان او به عرض شما برسانم و نکته ای را که من در مورد ایشان لازم میدانم بگویم این است که ایشان در طول مدت این دو سال که ما با ایشان همکاری مستمری داشتیم یعنی از دوران دولت موقت، همکاری های نزدیکی ما با مرحوم دکتر چمران داشتم، در زمینه های مختلف یک لحظه من دکتر چمران را متخطی از خط ولایت فقیه نیافتم. ایشان فرمان امام را، امر امام را، عشق به امام را از همه صبغه‌ ها و رنگ هایی که در عالم سیاست و خطوط سیاسی وجود دارد مرجح می دانست و این خصوصیت دکتر چمران بود."

از این رو تمرکز به نگاه شهید چمران می تواند حافظ دین مداری، ولایت پذیری و عشق به میهن و البته دوری از هرگونه وابستگی به دنیا قلمداد شود و نیاز است بیش از این به پرداخت شخصیت اسطوره ای چون چمران در سینما دست زد و از این راه متوجه جنبه های مختلفی از رفتار، منش و ایمان آگاهانه این شهید پرداخت که هر کدام از وجوه شخصیتی و رفتاری می تواند به ساخت اثری مستقل در سینما ختم شود، همان طور که حاتمی کیا در فیلم "چ" سوالاتی متعدد از شخصیت چمران را به میز توجه می‌کشاند. مردی که می تواند جنبه ‌های متفاوتی از انتخاب دشوار رسیدن اش را به تفکر نشست. همان کسی که در دست نوشته هایی عاشقانه با خدای خود همچون یاری همنوا سخن می گوید: " خدایا ! تو را شکر می‌کنم که به من عرفان دادی تا همه فشارها و دردها را تحمل کنم، همه دنیا را پشیزی شمارم، حیات را به قطره‌ای اشک تقدیم کنم .خدایا ! تو را شکر می‌کنم که بی‌نهایت را خلق کردی و ما را از محدوده زمان و مکان آزاد نمودی و به بی ‌نهایت اتصال دادی .خدایا! تو زیبایی را خلق کردی و در غروب آفتاب، مخرجی برای تسهیل دردها و غم‌ها و انتقال آنها به زیبایی و عرفان و در طلوع صبح، حیات و نشاط و عظمت و مبارزه و زیبایی در غروب."

اگر چه ساخت سریالی در مورد شهید چمران به کارگردانی جلیل سامان در نوبت تولید سیما قرار دارد و میرکریمی هم در این راه به دنبال تولید است و سید مهدی شجاعی، کتاب "مرد رویاها" را نگاشته است، اما باید بیش از این ها همراه با مردی شد که روایت گر عشق به ولایت مداری است. همان طور که در سکانس پایانی فیلم "چ" می بینیم که چگونه گوش به اعلام حجت معمار انقلاب اسلامی می گذارد.

فرهنگ نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها