امروز : چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - 2017 April 26
۰۷:۵۰
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 151076
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۴ - ساعت ۲۱:۴۵
تعداد بازدید: 262
[1] - شاید بپرسید آن «اِم» چیست؟! آن m مخفف Metastable است. مواد مِتااِستیبل موادی هستند که هسته اتم آن‌ها در وضعیت ...

[1] - شاید بپرسید آن «اِم» چیست؟! آن m مخفف Metastable است. مواد مِتااِستیبل موادی هستند که هسته اتم آن‌ها در وضعیت «تحریک‌شده» است و درنتیجه تشعشات گاما دارد. پرتوهای گاما قوی‌ترین و پرانرژی‌ترین امواج موجود در طبیعت هستند و در پزشکی  هسته‌ای، خصوصاً در درمان سرطان نقشی منحصربه‌فرد بازی می‌کنند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید وقتی 6 ساعت از عمر Tc-99m گذشت، هسته اتمش دیگر تابش گاما نخواهد داشت و آن حرف m حذف می‌شود. ماده باقیمانده که Tc-99 ساده است 210 هزار سال عمر خواهد کرد! و در این مدت صرفاً تابش بتا خواهد داشت.

[2]- Molybdenum-99 (Mo-99)

[3] - کلیه اطلاعات مرتبط با چرخه تولید مولیبدنیوم-99 از تارنمای تخصصی کمپانی بزرگ داروسازی Mallinckrodt به دست آمده است. این شرکت چند میلیارد دلاری آمریکایی که مرکزیت آن در دوبلین ایرلند مستقر است، در 1987 توسط برادران Mallinckrodt و در سنت لوئیس ایالت میسوری آمریکا برپا شد. این کمپانی قریب 150 سال است که بر تولید انواع دارو متمرکز است.

[4]- Low Enriched Uranium

[5]- High Enriched Uranium

[6] -  وقتی اورانیوم235 در قلب یک رآکتور هسته‌ای مورد «بمباران نوترونی» قرار می‌گیرد، اصطلاحاً میگویند «فیسیونِ اورانیوم 235» اتفاق افتاده است. درواقع مولیبدنیوم-99 یکی از محصولاتِ عملیاتِ فیسیون روی «اورانیوم غنی شده» است. اما چرا «یکی از محصولات»؟ چون وقتی اورانیوم غنی‌شده را در مجاورت قلب رآکتور قرار می‌دهیم و چند روزی آن را بمباران نوترونی می‌کنیم، چندین و چند ایزوتوپ به دست می‌آید که تنها یکی از آن‌ها مولیبدنیوم-99 است. تعدادی از ایزوتوپ‌های دیگری که حاصل می‌شوند عبارت‌اند از: استرونتیوم-90، یوداین-131 و سزیم-137. اتفاقاً برای همین است که باید محصول فیسیون را به مرحله بعدی بفرستیم تا «مولیبدنیوم-99 خام» را جداسازی کنند.

[7]- boiling nitric acid 

 

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار