امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۳:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 151116
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۴ - ساعت ۱۸:۴۹
تعداد بازدید: 480
به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با خانواده های شهدای هفتم تیر، مورد توجه روزنامه های صبح کشور قرار گرفته، و ...

به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با خانواده های شهدای هفتم تیر، مورد توجه روزنامه های صبح کشور قرار گرفته، و برخی از روزنامه ها تیتر اصلی خود را به این بیانات گهربار اختصاص داده اند. از سوی دیگر، وین، پایتخت اتریش، کانون توجه رسانه های جهانی در آخرین روزهای ضرب الاجل 10 تیر برای توافق هسته ای میان ایران و 1+5 شده است. اخبار و حواشی این روزهای وین در صدر اخبار کشور قرار گرفته است.

بزک رسانه‌ای آمریکا خیانت به ملت است/ زنده‌ها حذف می‌شوند، مرده‌ها یارانه می‌گیرند!

روزنامه وطن امروز، در گزراشی از رهبر انقلاب در دیدار خانواده‌های شهدای هفتم تیر، بیانات ایشان را در رابطه با حادثه هفت تیر و تحولات جاری منطقه پوشش داده و تیتر آن را "بزک رسانه‌ای آمریکا خیانت به ملت است" انتخاب کرده است: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر دیروز در دیدار خانواده های شهدای حادثه هفتم تیر و همچنین جمعی از خانواده‌های دارای چند شهید در استان تهران، کشور و ملت ایران را مدیون شهدا و خانواده‌های شهدا دانستند و با اشاره به پیام امیدبخش، افشاگر و سرشار از ابتهاج معنوی و عزم راسخ شهدا در هر دوره‌ای، تأکید کردند: امروز کشور نیازمند عزم راسخ و شناخت دشمن و آمادگی برای مواجهه با دشمن در عرصه جنگ نرم اعم از عرصه‌های فرهنگ، سیاست و زندگی اجتماعی است و کسانی که تلاش دارند چهره هیولایی دشمن خبیث را با بزک‌کردن رسانه‌ای بپوشانند، مخالف مصالح ملت هستند. رهبر انقلاب اسلامی یکی از برکات انقلاب را باز تولید معارف اساسی اسلامی و تحقق عینی آن در جامعه دانستند و افزودند: یکی از این معارف اساسی، منظومه معارف مربوط به شهادت است که در جامعه ما محقق شد بگونه‌ای که شهدا با انگیزه و نشاط وارد میدان شدند و تلاش صادقانه آنان، با پاداش بزرگ الهیِ شهادت همراه شد و بدون هیچ اندوه و بیمی به ملاقات پروردگار خود رفتند و آثار معنوی این شهادتها در جامعه منعکس شد.

 

در ادامه این گزارش آمده است: رهبر انقلاب شناخت دشمن را یکی دیگر از نیازهای اساسی امروز برشمردند و با هشدار درباره برخی تلاش‌ها در بزک‌کردن تبلیغاتی و رسانه‌ای چهره جنایتکار دشمن به برخی از نمونه‌های اقدامات تروریستی آمریکا و عوامل آن علیه ملت ایران اشاره کردند. «حادثه 7 تیر  سال 1360»، «بمباران شیمیایی سردشت در 7 تیر 1366»، «ترور شهید صدوقی در 11 تیر سال 1361» و «ساقط کردن هواپیمای مسافربری ایران در 12 تیر سال 1367» نمونه هایی از اقدامات تروریستی آمریکا و یا عوامل آن بود که رهبر انقلاب از آنها یاد کردند و افزودند: برخی معتقدند که باید این ایام تیر ماه به عنوان «هفته حقوق بشر آمریکایی» نام گذاری شود.ایشان با انتقاد از افرادی که سعی می کنند چهره خشن و وحشتناک و هیولایی آمریکا را توجیه کنند خاطرنشان کردند: کسانی که می‌خواهند دشمنی خباثت‌آلود آمریکا و برخی دنباله روهای آن را با بزک تبلیغاتی و رسانه‌ای بپوشانند در واقع به ملت و کشور خیانت می کنند.

یادداشت روز وطن به دکتر حق گو و آینده روابط انرژی در اروپا اختصاص دارد. عنوان این مطلب، "چالش های انرژی در  اروپا" است و به بحران گازی و انرژی در اروپا در کنار بحران اوکراین و افزایش چانه زنی های روسیه پرداخته است:  چالش‌های امنیت انرژی اروپا در 20 سال گذشته دچار تحولات بنیادین شده‌ است. از یک سو، تنش‌های سیاسی میان اروپا و روسیه همکاری آنها در زمینه انرژی را تضعیف کرده است و از سوی دیگر، تحولات مهم مربوط به انرژی در سطح جهانی که ناشی از توسعه فناوری و تغییرات ژئوپلیتیک است، اروپا را به سمت بازتعریف استراتژی امنیت انرژی خود هدایت کرده است. در این نوشتار ضمن بررسی نوع مناسبات میان اروپا و روسیه در حوزه انرژی به تلاش‌های اروپا برای بازتعریف سیاست‌های خود در این حوزه پرداخته‌ایم... آمار‌ها نشان می‌دهد با وجود توسعه منابع جدید انرژی، سوخت‌های فسیلی همچنان بیشترین سهم را در مصرف انرژی اروپا دارند. از این رو، اروپا به میزان زیادی وابسته به منابع خارجی انرژی بویژه روسیه و بعد از آن خاورمیانه است. در حالی که تحولات جهانی و نوسانات در قیمت نفت و زغال‌سنگ بر امنیت انرژی اروپا اثرگذار است، امنیت انرژی اتحادیه اروپایی از گاز طبیعی بیشترین اثرپذیری را دارد. قطع عرضه نفت و زغال‌سنگ از یک منبع را اتحادیه اروپایی می‌تواند با واردات از منابع دیگر جبران کند اما در مورد گاز طبیعی به دلیل وابستگی به زیرساخت‌های سنگین برای انتقال گاز از محل تولید به مصرف‌کنندگان نهایی، تغییر منابع تأمین بسیار دشوار و هزینه‌بر است. به این ترتیب، اثرات اخلال در انتقال گاز طبیعی جدی است. منطقه‌ای بودن بازار گاز طبیعی نیز مزید بر علت است و بی‌ثباتی‌ها و ناآرامی‌ها در مسیر انتقال گاز، امنیت آن را تهدید می‌کند. از این رو است که امنیت انرژی در اروپا رابطه‌ای نزدیک با امنیت منابع گاز طبیعی دارد که خود به صورت عمده از روسیه تأمین می‌شود. در حال حاضر چندین کشور اروپایی بشدت به گاز روسیه وابسته هستند.

در نتیجه گیری این یادداشت آمده است: به هر حال واقعیت این است که بحران اوکراین در سال 2014، روابط استراتژیک و سیاسی میان روسیه و کشور‌های اروپایی را دچار تغییراتی مهم کرده است. برای بسیاری از کشورهای اروپایی، این باور شکل گرفته که وابستگی به گاز روسیه امنیت ملی آنها را با خطرات جدی مواجه ساخته است، چرا که روسیه از گاز خود به‌عنوان یک اهرم سیاسی در ارتباط با کشور‌های اروپایی بهره می‌گیرد. تاریخ سلطه شوروی بر بسیاری از کشورهای بالتیک، مرکز و جنوب شرقی اروپا، دلیل اصلی نگاه ژئوپلیتیک سیاستمداران این کشور‌ها به روسیه است. از این رو است که فسخ قرارداد واردات گاز از روسیه یا تمدید نکردن آن برای این کشور‌ها توجیه‌پذیر است. به همین دلیل در حالی‌که این گزینه با برخی موانع حقوقی و اجرایی روبه‌رو است، یافتن گاز طبیعی جایگزین یا جایگزین کردن گاز طبیعی با دیگر انرژی‌ها در دستور کار این کشور‌ها قرار گرفته است. به همین دلیل است که این کشور‌ها از هم اکنون به فکر افزایش ظرفیت واردات ال‌ان‌جی خود افتاده‌اند. اما دیگر کشور‌های اروپایی که چنین دغدغه‌های ژئوپلیتیک ندارند، یافتن جایگزین برای گاز روسیه را یک اولویت فوری و اضطراری برای خود تعریف نکرده‌اند. برای این کشور‌ها اینکه هزینه‌های ایجاد زیرساخت‌های اضافی را کشور‌های عضو یا اتحادیه بپردازد در سرعت پیشرفت کاهش وابستگی آنها به گاز روسیه موثر است. در نهایت، این نکته را نیز باید در نظر داشت که گاز منابع جایگزین ممکن است گران‌تر از گاز روسیه باشد. به این ترتیب، روابط سیاسی بین روسیه و اتحادیه اروپایی هر چه باشد، بسیاری از کشور‌های اروپایی مجبور هستند یک رابطه مستمر گازی را با روسیه حفظ کنند.

گزارش اقتصادی وطن امروز به موضوع یارانه نقدی و ادامه روند پرداخت آن اختصاص دارد. عنوان این گزارش، " زنده‌ها حذف می‌شوند، مرده‌ها یارانه می‌گیرند!"، است:  وضعیت مبهم «یارانه نقدی» با بایکوت خبری مسؤولان هر روز مبهم‌تر از قبل می‌شود و هنوز دولت از ارائه آمار و اطلاعات در این زمینه سر باز می‌زند. به گزارش «وطن‌امروز»، دولت اصرار عجیبی دارد که در زمینه یارانه نقدی شفاف‌سازی صورت نگیرد و به همین علت هیچ خبر رسمی درباره آمار حذف‌شدگان در دسترس نیست و کسی هم سعی نمی‌کند توضیح دهد چرا با وجود اصرار دولت به حذف افراد، 3 میلیون نفر به آمار یارانه‌بگیران طی یک سال اخیر افزوده شده است! یا اینکه هنوز کسی نمی‌داند معیار حذف افراد از لیست یارانه  چیست. همه اینها با اظهارات هفته گذشته سخنگوی دولت مبهم‌تر شد؛ آنجا که نوبخت گفت معلوم نیست پرداخت یارانه نقدی ادامه داشته باشد و باید در برنامه ششم توسعه درباره آن بحث شود. جالب اینکه نوبخت درباره آمار یارانه‌بگیران هم گفت زاد و ولد مهم‌ترین عامل افزوده شدن آمار یارانه‌بگیران است اما درباره سایر عوامل سخن نگفت چراکه طبق آمارها طی سال گذشته با کسر تعداد فوتی‌ها حدودا یک‌میلیون نفر باید به آمار یارانه‌بگیران اضافه می‌شد و تکلیف 2 میلیون نفری که به آمار سال گذشته اضافه شده‌اند، روشن نیست. بهار سال گذشته سخنگوی دولت اعلام کرد 73 میلیون نفر برای دریافت یارانه نقدی ثبت‌نام کرده‌اند و بهار امسال اعلام شد به بیش از 76 میلیون نفر یارانه نقدی داده می‌شود. جالب اینکه گفته می‌شود دولت هنوز به برخی اموات یارانه نقدی می‌دهد و از طرفی یارانه برخی افراد زنده را قطع می‌کند. در چنین وضعیتی چرا هنوز لیست عده‌ای از اموات در دریافت یارانه نقدی وجود دارد و اسامی زنده‌ها در حال حذف است؟! بهتر نیست دولت قبل از اینکه اقدام به حذف یارانه افراد زنده کند، لیست دریافت یارانه را پالایش و اسامی اموات را از پرونده دریافت یارانه نقدی حذف و سپس اقدام به شناسایی ثروتمندان و افراد غیرمشمول کند؟!

مشت یکتا باز شد/ احمدی نژاد از فیلتر نظام رد نمی شود/ توهین تلویزیون به دختران مجرد!

روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد در گزارشی تحت عنوان "مشت یکتا باز شد"، در قالب گمانه زنی های به ارتباط میان جبهه یکتا و رئیس جمهور سابق کشور پرداخته و به هر نحوی که شده است سعی دارد برخلاف واقعیات موجود، این ارتباط را ثابت کند: هر چند باور پذیری این موضوع که وزرای دولت سابق هیچ گرایشی به رییس دولت دهم نداشته باشد سخت دشوار است . در کنار فعالیت های جبهه یکتا اما ، گویی از سوی دولت سابق نیز  فعالیت هایی در حال شکل گیری است فعالیت هایی که هر چند رسما اعلام نشده اما شنیده ها حاکی از تشکیل "دولت در سایه "توسط محمود احمدی نژاد دارد . "دولت در سایه "احمدی نژاد حاصل از اجماعی است که احمدی نژاد و یاران سابقش انجام داده اند تا همزمان با اقدامات دولت  یازدهم ، در بخش های مختلف این اقدامات را رصد و تحلیل کنند و در راستای همین اقدامات خود را برای انتخابات آینده آماده نگاه دارند . ولی نام هایی که به افراد مسئول در دولت سایه احمدی نژاد ، نسبت داده می شود ، از یک حیث بسیار قابل توجه است چرا که برخی از این نام ها با اعضای اصلی جبهه یکتایکسان است ، هر چند وجود عنوان دولت سایه از سوی ثمره هاشمی یکی از نزدیکان احمدی نژاد تکذیب می شود ، اما وجود  نام های یکسان در جبهه یکتا و همین طور اجماع گروهی از سوی احمدی نژاد موسوم به دولت سایه ، باردیگر خبر از آن دارد که هرمیزان خوشبینانه هم که بخواهیم به صحبت های دو طرف نگاه کنیم ، نمی توانیم بپذیریم که جبهه یکتا ارتباطی با احمدی نژاد نداشته باشد . اما دلیل اینکه یکتا با وجود شباهت ها ، نزدیکی ها و شواهد ، اصرار براین دارد که مستقل از احمدی نژاد است چیست ؟ 

 

صادق زیباکلام نیز در مصاحبه با آفتاب یزد با اشاره به قدرت بالای رای آوری احمدی نژاد در کشور خاطر نشان ساخته: «مشکل اصولگرایان بیش از همه شامل حال جبهه یکتامی شود ، جبهه یکتا نزدیکی بسیاری با احمدی نژادی ها دارد اما در عین حال اگر آنها رسما بخواهند با احمدی نژاد یکی شوند این موضوع تبعاتی را از لحاظ قیاسی برایشان به عمل می آورند که از این تبعات هم برحذر هستند.» زیبا کلام تاکید می کند :«با تمامی این تلاش ها که جبهه یکتا صورت داده است وقتی می بینیم که نام های مشابهی در هر دوجبهه یکتا و گروهی که برخی ازآن به نام دولت سایه احمدی نژاد نام می برند وجود دارد این موضوع باردیگر نشان می دهد که برخلاف آنچه که پیش از این تصور می شد ارتباط جبهه یکتا و احمدی نژادی ها را نمی توان منکر شد.» زیباکلام در باره اعضای جبهه یکتا، و وضعیت آن ها می گوید : « برخی از همکاران احمدی نژاد پس از پایان دوره دولت دهم، به او پشت کردند ،اما برخی از آنها همچنان استوار و پر رنگ با احمدی نژاد هستند افرادی مثل عبدالرضا داوری ، غلامحسین الهام، حمید بقایی ، اسفندیار رحیم مشایی ، کسانی هستند که از آغاز راه با احمدی نژاد همراهی داشته اند . اما در این میان برخی هم سعی می کنند تا حمایت خودشان را از احمدی نژاد با چراغ خاموش انجام دهند که جبهه یکتا یکی از همان هاست . افراد زیادی که در جبهه یکتا هستند همچنان احمدی‌نژاد را قبول دارند و او را به عنوان کاپیتان و رهبر جریان سیاسی خود می‌پذیرند ولی به واسطه آسیب‌هایی که همکاری علنی با احمدی‌نژاد برایشان پیش می آورد ترجیح می‌دهند که چراغ خاموش حرکت کنند اما در عمل این مورد امکان پذیر نیست.»

روزنامه آفتاب یزد در مصاحبه با دکتر امیرمحبیان، استاد دانشگاه و نظریه پرداز جریان اصولگرا، به آینده سیاسی جریان اصولگرا و به ویژه محمود احمدی نژاد در گفتگو با وی پرداخته است. محبیان در این مصاحبه تاکید کرده که "احمدی نژاد از فیلتر نظام رد نمی شود":  همواره دو پرسش اصلی در این باب مطرح می شود؛ اول اینکه آیا او نزد حاکمیت و نظام با توجه به عملکردی که در اوخر عمر دولت دهم داشت مقبولیت دارد؟ و دوم اینکه آیا محمود احمدی نژاد با آن کارنامه پر از نقص و تاریک همچنان در جامعه دارای وجهه است؟ این ها سوالاتی کلیدی و مهمی است که دکتر امیر محبیان استاد دانشگاه از تئوریسین های مطرح جناح اصولگرا به آن پاسخ داده است. موسس حزب نو اندیشان به آفتاب یزد تاکید می نماید که احمدی نژاد دیگر اولویت نظام نیست و او از فیلتر حاکمیت رد نمی‌شود. محبیان در بخشی از مصاحبه گفته: ببینید اصولگرایان دو گروه عمده هستند؛ گروهی که دارای تجربه و قدیمی هستند. اینها معمولا آدم‌های معقول، معتدل و صاحب تجربه هستند که طیف اصولگرایان سنتی و طیف‌های مختلف آنان را پوشش می‌دهد. اما طیف‌های جوان‌تر و آرمانگراتری هم هستند که حضورشان نیز واجب است. اگر اصولگرایان و عقلای قوم برای این طیف جوان و نو برنامه‌ای نداشته باشند ممکن است به دلیل کمبود تجربه، این طیف جنبیدن را به جای تحرک سیاسی یا حرکت سیاسی ببینند. چون تندرو هم زیاد می‌جنبد و یک حالت بیش‌فعالی را از خود نشان می‌دهد. در همین شرایط است که مردم هم مدام اینها را می‌بینند. در این وضعیت، اصولگرایی که می‌خواهد الگویی را ببیند و انتخاب کند جز تندروها الگویی را نخواهد دید و اینگونه می‌شود که اصولگرایان جوان جذب طیف تندرو می‌شوند. آن موقع است که اصولگرایان به دو بخش جدا از هم تقسیم می‌شوند. اقلیتی که بسیار فعال و اکتیو است، اما در مسیر نادرست قرار دارد و آن طرف اصولگرایانی متین و عاقل که در اکثریت هستند، اما به دلیل ناتوانی در نشان دادن حرکت درست از خودشان یا ضعف در این زمینه، با توجه به عدم جذب نیروی جوان، پیر می‌شوند.

در ادامه این مصاحبه می خوانیم: اینکه احمدی‌نژاد به قدرت بازگردد یا خیر، به نظر مردم بستگی دارد، مردم هستند که تشخیص می‌دهند. احمدی‌نژاد بی‌تردید پایگاه دارد، چراکه او با بخشی از طبقات جامعه خوب رفتار کرد. این موضوع را نباید دلیلی بر نادانی مردم عنوان کرد. احمدی‌نژاد خوب می‌دانست که چه چیزی را به چه کسی بگوید، به همین دلیل امروز کم نیستند افرادی که از او حمایت می‌کنند. آن سوی ماجرا، یعنی آنچه به او رسیده را هم می‌بینند. شاید کسی که در یک روستای دورافتاده زندگی می‌کند، برداشت ذهنی‌اش نهایتا اینگونه است که «قبل از دوره احمدی‌نژاد می‌خوردند به ما نمی‌دادند، اما احمدی‌نژاد خورد و به ما هم داد.» بی‌تعارف بعضی‌ها اینگونه برداشت می‌کنند. .. آقای احمدی‌نژاد به دنبال مظلوم‌نمایی نیست. من اصلا نمی‌دانم که او در انتخابات بعدی شرکت خواهد کرد یا نه؟ ولی موضوعی را خوب می‌دانم که رشد آقای احمدی‌نژاد بر اساس پسرفت دولت آقای روحانی خواهد بود. شعارهایی مطرح شد که به دنبال آن آقای احمدی‌نژاد رفت و آقای روحانی آمد. اکنون دکتر روحانی مطرح کرده که دولت نخبه‌ای دارد، افراد باتجربه‌ را در راس امور قرار داده، می‌خواهد گره‌ها را در روابط بین‌المللی باز کند و سایر شعارها. بر اساس این سخنان مردم به روحانی رای دادند، اگر موفق عمل نکند، احمدی‌نژاد بار دیگر می‌آید و می‌گوید آنان که تک تک اظهارنظرات من را رد کردند، اکنون موفق نیستند، من می‌دانستم که باید چه کاری انجام داد، مسکن مهر دوباره ادامه خواهد داشت، یارانه‌ها بار دیگر ادامه خواهد داشت و...همیشه این را گفته‌ام که مهمات توپخانه احمدی‌نژاد را روحانی فراهم خواهد کرد،دراین مورد تردیدی ندارم. ..من تردید دارم احمدی‌نژاد دو، از فیلتر رد شود و مطلوب نظام باشد. البته من مسئول نظام نیستم که بخواهم در مورد این موضوع حکم صادر کنم. معتقدم شعارهای اولیه‌ای که احمدی‌نژاد مطرح کرد، مطلوب نظام است، ممکن است زمانی احمدی‌نژاد سیگنالی به سطوح بالای حاکمیت ارسال کند که من فهمیدم اشتباه کردم، در چنین شرایطی هم به اعتقاد من نظام مایل به تکرار شخص نیست، نه تنها نظام که مردم هم مایل نیستند. تنها بحث نظام نیست، چراکه نظام رای نمی‌دهد بلکه مردم رای می‌دهند. مردم ما دوست دارند که به طور مداوم حرکت صورت گیرد و اشخاص مختلف راس کار قرار گیرند.

محبیان درباره انتخابات پیش روی مجلس و رویکرد دولت نیز گفته: فرض کنیم شما آقای روحانی هستید و برای انتخابات مجلس از من مشورت می‌خواهید. من می‌گویم سه راه پیش‌روی شماست. یکی اینکه اصلاح‌طلبان را رها کرده و به سمت اصولگرایان حرکت کنید، من چنین توصیه‌ای به شما نمی‌کنم، چراکه در چنین شرایطی اصلاح‌طلبان ریشه آقای روحانی را خواهند زد. به چه دلیل؟ چون این حرکت خیانت محسوب می‌شود و روحانی با حمایت اصلاح‌طلبان روی کار آمد. البته این روش شدنی هم نیست، چراکه بخش اعظمی از مدیران روحانی اصلاح‌طلب هستند و او به این راحتی نمی‌تواند بچرخد.دوم اینکه روحانی به سراغ اصلاح‌طلبان برود و صراحتا پیمان‌هایی با این جریان فکری ببندد. در چنین شرایطی قطعا اصولگرایان یکپارچه آنها را خواهند زد، تندرو، کندرو، معتدل، وسط، بالا یا پایین همگی در مقابل اصلاح‌طلبان متحد می‌شوند تا آنان را شکست دهند، چراکه صف‌بندی‌ها علنی شده است. این راه هم به صلاح روحانی نیست. سوم این است که خود تنهایی به عنوان یک جریان وارد صحنه بشود. این راه اصلا به نفع روحانی نیست، چراکه اصولگرا و اصلاح‌طلب، هر دو او را خواهند زد. جریان روحانی نه توانایی‌های اصولگرایان را دارد و نه قدرت رسانه‌ای اصلاح‌طلبان را! من راه چهارمی را توصیه می‌کنم؛ خیلی متین و سنگین آقای روحانی اعلام کند که ما دولتیم، برای ما غلبه جریان اولویت ندارد. به عنوان دولت ما وظیفه قانونی داریم که انتخابات خوب و عادلانه را برای مردم فراهم کنیم و هیچ دخالتی در انتخابات نداریم، اما به عنوان یک جریان سیاسی ما دفاعمان از افکار است نه افراد، تفکر اعتدال برای ما ارزش دارد و اگر تفکر اعتدال چه اصلاح‌طلب و چه اصولگرا پیروز میدان شود، ما پیروزیم.

گزارش اجتماعی آفتاب یزد به موضوع ازدواج دختران و مباحثی که در سریال ها و برنامه های زنده صداو سیما مطرح شده اختصاص دارد. بر اساس این گزارش، برنامه های تلویزیون به نحوی موضوع ازدواج را مطرح می کنند که دختران در هر شرایطی به دنبال یافتن مورد خود هستند و در زمانه ای به سر می برند که با قحطی شوهر مواجه هستند. عنوان این مطلب،"توهین تلویزیون به دختران مجرد!" است: خیلی وقت است که بحث ازدواج کردن یا نکردن دختران پای ثابت سریال‌ها، فیلم‌ها، جوک‌ها و صفحات مجازی شده؛ اصلا به قول برخی نمک فیلم‌های طنز دختر یا دخترانی هستند که به قول مردم کوچه و بازار "ترشیده"‌اند و حسرت شوهر کردن به دلشان مانده و حاضرند با هر مردی ولو کور و کچل و بیکار و بی‌عار و... ازدواج کنند؛ از زیبایی سریال شمعدونی و فریده سریال بزنگاه تا سوسن مجموعه خوب، بد، زشت، مهرنوش سریال همه چیز آنجاست و... که هرکدام به نوعی یا در تکاپوی یافتن همسر بودند یا حاضر بودند تحت هر شرایطی ازدواج کنند حال یا با مردی همسن و سال پدرشان یا با یک مجرم.... از فضای مجازی و سایت‌ها و پیام‌هایی حاوی این موضوع نیز نگوییم بهتر است که گاه آنچنان دختران و مادران نسل آینده را به تمسخر می‌گیرند و می‌کوبند که گویی دختران در خیابان‌ها برای یافتن همسر صف کشیده‌اند؛ دخترانی که در واقعیت از زمین تا آسمان با فیلم‌ها و سریال‌ها  و باورهای بیمارگونه عده‌ای فاصله دارند. هرچند این افکار بیمارگونه نیز تقصیری ندارند وقتی خوراک فکری‌شان از منابع بیمار و قصد و غرض‌دار تامین می شود؛ منابعی که گاه در خفا دختران ایران‌زمین را به تمسخر می‌کشانند و گاه آنچنان علنی و مستقیم که داد مردان و جامعه‌ مردسالار را بلند می‌کنند. تا دیروز اگر موضوع کم شدن ازدواج در دختران تنها در سریال ها و فیلم‌ها و پیام‌ها رخ می‌نمایاند به لطف برنامه تصنعی ماه عسل، حالا مجری رو به دوربینی که چندمیلیون مخاطب داخلی و خارجی دارد آن هم در یک برنامه زنده صراحتا به میهمان تلفنی که خانم مجردی است، می‌گوید: "خانم شوهر نیستا... به خدا...." علیخانی در جای دیگری می‌گوید: "تا زمانی که خواستگار ندارند، می گویند چرا خواستگار نمیاد وقتی هم خواستگار می آید ادا درمیارن."

در ادامه این گزارش اجتماعی می خوانیم: اظهاراتی که در یک برنامه زنده تلویزیونی کاری بی‌شک به دور از اخلاق و اصول حرفه‌ای مجری‌گری است. جالب آنکه فیدبک این اظهارات آن هم از سوی مردان در صفحات و سایت‌های اجتماعی بیش از آنکه تایید اظهارات علیخانی باشد در نقد گفته‌های وی بود. هرچند این اتفاق مسبوق به سابقه بوده و چندی پیش نیز یک روحانی مشهور تلویزیونی خطاب به دختران جوان گفته بود:" خواستگار می‌آید قبول کنید، فردا شوهر نیست! اما فارغ از بحث برنامه ماه عسل و توهین صریح مجری برنامه به دختران و البته راضی نشدن ایشان برای عذرخواهی، آنچه در این میان بیشتر قابل تامل است بیشتر شدن موج هجمه‌ به دخترانی است که آمار تجردشان نقل محافل و مجالس شده و در این میان هم عده‌ای با برچسب زدن به این دختران سوژه سریال‌ها و جوک‌ها را فراهم کرده‌اند، موضوعی که به اعتقاد بسیاری از جامعه‌شناسان در جوامع مردسالارانه امری عادی است آن هم در شرایطی که زنان در آن جوامع علیرغم موانع و مشکلات بسیار سعی دارند خود را از قالب "منزل"، "ضعیفه" و.... جدا کرده و به زنانی در قد و قامت مردان تبدیل کنند.نگاهی گذرا به وضعیت جامعه نشان می‌دهد ازدواج نکردن تنها مختص دختران نیست و چه بسا پسران بیشماری که آرزوی سروسامان گرفتن دارند اما موانع اقتصادی دست و پای آنان را محکم بسته است و کم نیستند پسرانی که پشت در باغ ازدواج به انتظار نشسته‌اند. همچنین میل زنان برای دستیابی به مدارج بالای تحصیلی و بازار اشتغال نشان می‌دهد جز عده‌ معدودی از دختران که تمایلی به درس و اشتغال ندارند، ازدواج برای مابقی در اولویت دوم و سوم قرار دارد. پس ازدواج نکردن زنان البته که نبود مردانی معقول در نقش همسر است اما مهمتر از آن موضوعاتی است که عده‌ای چشم روی آن بسته‌اند. اما به راستی علت این هجمه به زنان برای چیست؟  غرب «براندازی» را موازی با مذاكرات پيش می برد/ عبور غرب از لوزان روزنامه جوان، در یادداشتی با عنوان " غرب «براندازی» را موازی با مذاكرات پيش می برد"، به بررسی تحلیلی رویکرد آمریکا به تحولات مربوط به توافق هسته ای با ایران پرداخته که از پس آن باعث تقویت تجدیدنظرطلبان در ایران خواهد شد و زمینه های تغییر حاکمیت در پی آن مهیاتر می گردد: بيانات مهم رهبر معظم انقلاب در جمع كارگزاران نظام و تعيين خطوط قرمز توافقنامه جامع هسته‌اي از سوي ايشان با واكنش‌هاي متفاوتي در سطح داخل و فضاي بين‌الملل همراه بود، به گونه‌اي كه بسياري از رسانه‌هاي وابسته به نظام سلطه تلاش كردند با ابراز ناراحتي از اين سخنان آن را برگ برنده تيم هسته‌اي كشورمان عنوان كنند.  روزنامه نيويورك تايمز نگراني خود از تعيين خطوط قرمز توسط رهبر انقلاب را اينگونه نشان داد: «اگرچه به نظر مي‌رسيد سخنان رهبر ايران براي آرام كردن مخالفين تندرو و افراطي دولت بيان شده باشد، اما در واقع اين اظهارات باعث مي‌شود انعطاف‌پذيري ايران در مذاكرات كمتر شده و دست و پاي وزير امور خارجه ايران بسته‌تر شود!» اين رسانه امريكايي با اشاره به سخنان معظم له در واپسين روزهاي مانده به امضاي توافق نهايي آن را اقدامي هوشمند دانسته كه فضا را به نفع ايران تغيير مي‌دهد:«رهبر ايران با دقت خاص خود، تأكيد همه جانبه بر مواضع خويش را به روزهايي موكول كرد كه برگشت از آنان براي تيم مذاكره‌كننده امكانپذير نباشد. مذاكره‌كنندگان ايراني ديگر فرصتي براي چانه‌زني ندارند و نمي‌توانند از خطوط قرمز تعريف شده توسط عالي‌ترين مقام ايران منحرف شوند!» ديگر رسانه امريكايي‌ها يو اس‌اي تودي نيز در اين خصوص نوشت:«اگرچه رهبر ايران بازرسي‌ها [ي سرزده از مكان‌هاي غيرهسته‌‌اي] را رد كرده است اما در هر صورت ايران در ماه آوريل متعهد شده به اين بازرسي‌ها تن ‌دهد و نمي‌تواند از تعهد خود سر باز بزند! همچنين جان كري در سخناني اظهار داشته بود در هر حال تحريم‌ها به صورت تدريجي برداشته خواهند شد!»  در ادامه این یادداشت می خوانیم: هر چند كه تأكيد مقامات و رسانه‌هاي غربي مبني بر تقويت تجديدنظرطلبان و ايجاد براندازي در كشور به همين موارد خلاصه نمي‌شود اما در يكي از آخرين نمونه‌ها مي‌توان به اظهارات مايكل لدين چهره سرشناس محافظه‌كاران امريكايي و از حاميان انقلاب‌هاي رنگي اشاره كرد. وي روز دوشنبه با انتشار يادداشتي در نشريه «ويكلي استاندارد» نوشت: واشنگتن بايد به دنبال ايجاد ناآرامي در ايران باشد.  اين چهره مشهور امريكايي كه پيش از اين هم بارها از توسل به اقدام نظامي يا ايجاد انقلاب رنگي در ايران حمايت كرده، با اشاره به نفوذ روزافزون ايران در منطقه نوشته است: «اگر مي‌خواهيد رژيم ايران كمتر به دنبال جنگ باشد، اسلحه را به سمت شقيقه‌اش هدف بگيريد. بهتر است كه بقاي رژيم را در معرض تهديد قرار دهيد. نيازي به ناو هواپيمابر، هواپيما يا حتي نيروي ويژه وجود ندارد، تنها چيزي كه لازم داريد اراده حمايت از ايران آزاد است.»  در پایان این گزارش تحلیلی آمده است: همانگونه كه مستند بيان شد، امريكايي‌ها چه در مذاكرات هسته‌اي به نتيجه برسند و چه نرسند به دنبال تغيير حاكميت در ايران هستند و اين گزينه را هيچ‌گاه رها نكرده و به عنوان يك راهبرد مدنظر دارند. اساساً به باور مقامات امريكايي‌ها رسيدن به توافق جامع با پارامترهاي مورد نظر آنها مي‌تواند مقدمات تغيير حاكميت در ايران را بهتر فراهم كند، چراكه نه تنها صنعت هسته‌اي ايران به عنوان قدرتي بازدارنده نابود شده بلكه با دسترسي به مراكز نظامي و دفاعي ايران مي‌توانند برآورد بهتر و دقيق‌تري از قدرت نظامي كشور به‌دست آورند تا در فرصت مناسب از آن بهره‌برداري كنند. آنها همچنين به روي كارآمدن جماعت تندروي تجديدنظرطلب طي سال‌هاي 94 تا 96 هم اميد بسته و انتظار دارند با روي كارآمدن اين جريان در رأس قدرت زمينه آشوب‌هاي خياباني و غائله‌سازي‌ها عليه حاكميت هم شكل گسترده‌اي به خود بگيرد. "عبور غرب از لوزان"، عنوان گزارش جوان از آخرین تحولات مذاکرات هسته ای در وین است: فاز نهايي مذاكرات ايران با 1+5 براي دستيابي به توافق جامع، با ملاقات وزراي خارجه ايران و امريكا در وين كليد خورد. محمد جواد ظريف و جان كري مي‌گويند تلاش خواهند كرد مذاكرات را جلو ببرند. كري گفته به توافق هسته‌اي با ايران اميدوار است ولي تأكيد كرده مسائل خيلي دشواري باقي مانده است. عباس عراقچي نفر دوم تيم مذاكره كننده هسته‌اي يك گام از اين دو فراتر گذاشته و گفته تغيير موضع برخي كشورهاي 1+5 باعث شده راه‌حل‌هاي لوزان پاسخگو نباشد. با شروع مذاكرات دوجانبه ظريف با كري، خبرنگار اعزامي «جوان» به وين مي‌گويد كه شرايط امنيتي تشديد شده است و بازرسي‌هاي بيشتري از خبرنگاران در محل مذاكرات انجام مي‌شود. «سباستين كورتز» وزير امور خارجه اتريش هم گفته كه كشورش در صدد تأمين امنيت براي مذاكره كنندگان است. كري و ظريف ظهر ديروز پيش از شروع اولين دور مذاكرات، لحظاتي در جمع خبرنگاران حاضر شدند. يكي از خبرنگاران از كري پرسيد كه آيا به دستيابي به توافق خوشبين هستيد؟ كري پاسخ داد: «درست اين است كه بگويم اميدواريم. ما كار بسيار سخت زيادي داريم كه بايد انجام دهيم و برخي مسائل خيلي سخت داريم.‌» در ادامه این گزارش می خوانیم: كري مي‌گويد  هر كسي مايل است شاهد دستيابي به توافق باشد «ولي ما بايد از مسائل سختي عبور كنيم.‌» ظريف هم گفت با كري در اين باره موافق است كه براي دستيابي به توافق و حركت به جلو نياز به اين است كه واقعا كار سختي انجام شود: «‌ما مصمميم به منظور عبور از اين مرحله مهم سرنوشت ساز، هر كاري بكنيم ولي اين بستگي به چيزهاي زيادي دارد كه ما بايد روي آنها كار كنيم.‌» ظريف جزئيات بيشتري در اين باره نگفت ولي او پيش تر، هنگام ورود به وين گفته بود اگر طرف مقابل آمادگي به رسميت شناختن حقوق مردم ايران و انجام وظايف خود را داشته باشد و زياده خواهي نكند، حتماً به توافق خواهيم رسيد: «‌ما با هدف رسيدن به يك توافق كه منافع و حقوق مردم ايران در آن رعايت شده باشد و براي همه دنيا توافق خوبي باشد، به وين آمديم و مطمئنيم كه اگر طرف مقابل آمادگي اين را داشته باشد كه حقوق مردم ما را به رسميت بشناسد، وظايف خودش را انجام دهد، يعني برداشتن تحريم‌ها و همزمان با اقدامات ما، اقدامات خودش را انجام دهد و زياده‌خواهي نكند حتماً به توافقي خواهيم رسيد كه به نفع همه باشد.»  اين موضع ظريف در حالي است كه لوران فابيوس، وزير خارجه فرانسه ديروز در بدو ورود به وين به خبرنگاران گفت كه محدود كردن درازمدت ظرفيت تحقيق و توسعه، بازرسي‌هاي سختگيرانه از تأسيسات هسته‌اي و در صورت لزوم مراكز نظامي و بازگشت خودكار تحريم‌ها سه شرط لازم براي توافق است. مانع فرانسوی/ نقل ماجرای عزل متکی از زبان احمدی نژاد/ دکلی که نیامده، دود شد و به هوا رفت

روزنامه اصلاح طلب شرق نیز مانند دیگر روزنامه های کثیرالانتشار کشور، تحولات مذاکرات هسته ای را مورد نظر قرار داده و در شماره امروز خود، با تیتر" مانع فرانسوی"، اضافه شدن فابیوس، وزیر خارجه فرانسه به مذاکرات و سنگ اندازی های همیشگی هیات فرانسوی را نقل کرده است: ما غافلگيري روز گذشته، حضور يوكيو آمانو، مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، بود كه گفته شد براي ديدار با وزير خارجه آمریکا و وزير خارجه فرانسه به محل مذاكرات آمده ‌است. اگرچه موضوع مورد مذاكره (برنامه هسته‌اي ايران) اصلي‌ترين پرونده كاري آمانو از ابتداي كارش در آژانس انرژي اتمي است، اما او تاكنون در هيچ‌يك از دورهاي مذاكراتي حضور نداشته است: بعيد نيست اصلي‌ترين موضوع مورد نظر آمانو براي مذاكره بحث مطالعات ادعايي (PMD) باشد. موضوعي كه تاكنون جان كري دو موضع‌گيري متفاوت درباره آن داشته. او كه هفته گذشته گفته بود موضوع عملكرد سابق ايران براي آمریکا اهميت ندارد، اين‌بار گفته صحبت‌هاي او نادرست منتقل شده و مي‌خواهد در جريان توافق جامع، مباحث گذشته نيز رفع شود. آژانس بين‌المللي انرژي اتمي سال‌هاست دو اتهام به برنامه هسته‌اي ايران منتسب مي‌كند كه مستندات آن مورد وثوق نيست، ولي آژانس و برخي اعضاي مذاكرات بر آن تاكيد دارند.

 

در ادامه این گزارش می خوانیم: لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، با مشت پر به وين رسيد؛ او به سياق قبل به‌محض ورود به وين، در جمع خبرنگاران گفت: «برای رسیدن به توافقی «محکم» با ایران، این کشور باید سه شرط را بپذیرد». به گزارش بي‌بي‌سي، فابیوس محدودکردن درازمدت ظرفیت تحقیق و توسعه، بازرسی‌های سخت‌گیرانه از تأسیسات ایران، از جمله مراکز نظامی و بالاخره بازگشت خودکار تحریم‌ها درصورت نقض تعهدات ایران را «شرایط لازم» برای رسیدن به توافق جامع عنوان کرد. او گفت ما به‌دنبال توافقی قاطع هستیم که در عین به‌رسمیت‌شناختن برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران، پیشگیری از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی را تضمین کند. محمد‌جواد ظريف هفته گذشته در حاشيه اجلاس وزاري خارجه اتحاديه اروپا در لوكزامبورگ با وزير خارجه فرانسه ديدار و گفت‌وگو كرد. شروط فرانسوي اين‌بار درحالي مطرح شده كه وزير خارجه اين كشور در اوج مذاكرات ژنو نيز نقشي منفي ايفا كرد. درحالي‌كه دستيابي به توافق نزديك به‌نظر مي‌رسيد، نقش منفي فابيوس توافق را به دور بعدي كشاند.   محمدجواد ظریف وزیر خارجه ايران روز شنبه بعد از ورود به وین در جمع خبرنگاران گفت: «با هدف رسیدن به یک توافق که منافع و حقوق مردم ایران در آن رعایت شده و برای همه دنیا توافق خوبی باشد، به وین آمده‌ایم. مطمئن هستیم که اگر طرف مقابل تحریم‌ها را بردارد و همزمان با اقدامات ایران، اقدامات خود را انجام دهد و زیاده‌خواهی نکند، حتما به توافقی می‌رسیم که به نفع همه خواهد بود». ظریف تأکید کرد: «البته زمان مهم نیست و تنها رسیدن به توافق خوب مهم است و اینکه به یک نتیجه مناسب برسیم».وزیر خارجه ایران در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفته است که شرط رسیدن به توافق خوب آن است که ایران به تعهدات بیانیه لوزان پایبند باشد.

روزنامه شرق به ماجرای برکناری متکی از سمت وزارت خارجه توسط محمود احمدی نژاد پرداخته که بر اساس این گزارش احمدی نژاد اخیرا در یک گردهمایی دانشجویی اصل ماجرا را بیان کرده است: محمود احمدی‌نژاد، اخیرا در یک گردهمایی دانشجویی علت برکناری متکی را این‌گونه توضیح داده است: «سه، چهار دیپلمات را که بنده مخالف اعزام اینها به کشورهای غربی بودم، ایشان به غرب اعزام کرد و آنها هم رفتند و پناهنده شدند. بعد از سفر نیویورک، در جلسه‌ای قضیه بررسی شد و بنا شد ایشان عوض شوند. لازم به ذکر است که من در دور دوم دولت با ایشان دیگر کاری نداشتم و تمام کارهای بین‌المللی به عهده خودم بود. به‌هرحال از روزی که تصمیم گرفتیم ایشان وزیر نباشد، همیشه در سفر بود؛ حتی در دولت هم که حضور پیدا می‌کرد سریعا ناپدید می‌شد تا اینکه بعد از سه ماه بالاخره در ساعت ١٠ شب با ایشان وقت تنظیم شد و گفتیم که شما دیگر در دولت، وزیر نیستید؛ ولی من دوست دارم شما به‌عنوان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی فعالیت کنید. گفت من امشب می‌خواهم به سنگال بروم و اصرار کرد که من می‌روم. گفتم شما از نظر من وزیر نیستی. ولی با این حال با هواپیمای اختصاصی رفت و گفت که دوشنبه ظهر برمی‌گردم. من هم همان‌جا حکم عزل ایشان را صادر کردم و نوشتم که دوشنبه عصر اعلام شود. دوشنبه عصر گفتم شاید از سفر برنگشته باشد. با دفتر تماس گرفتم که فعلا حکم را اعلام نکنند. گفتند پنج دقیقه قبل اعلام کردیم. گفتم بردارید تا مطمئن شویم که برگشته است. گفتند دیگر دیر شده چون‌که در رسانه‌ها منتشر شده است. بعد که از سفر برگشتند، از مدیرکل تشریفات وزارت خارجه پرسیدم چرا دیر آمدید؟ گفت: دوشنبه ظهر جلسات رسمی تمام شد و بنا بود برگردیم ولی ایشان به من گفت که یک قرار شام بگذار و سفر را تمدید کن. گفت حتی اگر می‌توانید یک سفر دیگر هم برای من هماهنگ کنید تا من از اینجا مستقیم به ایران نروم. ضمنا زمانی هم که ایشان حکم عزلش اعلام شد، در هیچ جلسه رسمی‌ای نبوده است. بعدا معاونان ایشان به ما گفتند که ما تعجب می‌کردیم چون ایشان از همان سه ماه قبل به ما گفته بود هرجا می‌توانید برای من سفر هماهنگ کنید. فقط سفر باشد هرجا بود مشکلی نیست! این معاونان می‌گفتند ما نمی‌دانستیم چه اتفاقی افتاده، ولی ایشان اصرار به سفر خارجی داشتند. مأموریت‌ها را باید من به وزیر می‌دادم اما ایشان بدون هماهنگی با من همه‌جا می‌رفت و این سفرها نه نتیجه‌ای و نه گزارشی داشت. به‌خدا میل شخصی من بر برداشتن متکی نبود ولی شرایطی ایجاد شده بود که باید ایشان را برمی‌داشت.»

"دکلی که نیامده، دود شد و به هوا رفت"، گزارش شرق از دکل نفتی گمشده است که این روزها رسانه های زنجیره ای به طور ویژه ای در حال پررنگ جلوه دادن آن هستند و هر روز شاهد گزارش ها و اخباری در این زمینه هستیم: ماجرای غیب‌شدن دکل نفتی داستان تازه‌ای نبود؛ نخستین‌بار «حسین دهدشتی» در راهروهای مجلس از داستان دکلی صد میلیون دلاری گفت که اگرچه اسناد خریدش موجود است، اما هیچ‌گاه وارد ایران نشده است. کمی بعد جزئیات بیشتری به دست آمد و رقم قرارداد ٨٧ میلیارد برآورد شد.  با مرور زمان انواع زد‌و‌بندها و تخلف‌های دیگر نیز در کنار ماجرای این دکل رسانه‌ای شد. حالا نادر قاضی‌پور، از نمایندگان پیگیر پرونده دکل گم‌شده، به «شرق» می‌گوید: «برای پیگیری دکل، هم به کمیسیون اصل ٩٠ شکایت کرده‌ایم هم به کمیسیون انرژی، نامه نوشته‌ایم. براساس آیین‌نامه باید ظرف ١٠ روز گزارش نهایی می‌شد و به ما پاسخ می‌دادند که ندادند و در این زمینه آقای مروی، رئیس کمیسیون انرژی، سهل‌انگاری کرده و خلاف آیین‌نامه عمل کرده و پاسخ ما را نداده است.»او همچنین تأکید دارد در صورت ارائه گزارش نهایی و پیگیری صورت‌گرفته در موضوع دکل نفتی مفقود‌شده، گزارش باید در نوبت صحن بیاید و بعد نیز در محاکم قضائی پیگیری شود. علاوه بر مجلس، شخص وزیر نفت نیز به تازگی از پیگیری قضائی دکل نفتی غیب‌شده خبر داده و گویا وزارتخانه نیز به جد دنبال ماجراست. تخلف مربوط به فعالیت شرکت تأسیسات دریایی است. البته این تخلف در دولت پیش انجام شده و با وجود اسناد مربوط به خریدوفروش دکل از کشور ترکیه، این دکل هیچ‌گاه وارد خاک ایران نشده و صرفا سود صد میلیون دلاری یا به روایتی ٨٧ میلیون دلاری برای برخی واسطه‌ها به دنبال داشته است. علاوه بر اینها یکی  از اعضای کمیسیون انرژی مجلس از دکل نفتی دیگری خبر داده که «سال‌ها پیش توسط همین شرکت خریداری شده، اما به دلیل مشکلات در کشور امارات مانده و به ایران منتقل نشده است.»

ایران تسلیم‌شدنی نیست باید توافق کنیم

روزنامه کیهان نیز در شماره امروز خود، تیر اصلی را به مذاکرات هسته ای اختصاص داده و از قول معاون جان کری، تیتر "ایران تسلیم‌شدنی نیست باید توافق کنیم"، را برگزیده است: معاون وزیر خارجه آمریکا طی یادداشتی تاکید کرد سیاست افزایش فشار بر ایران جواب نمی دهد و جمهوری اسلامی حاضر به تسلیم شدن نیست و لذا توافق با آن بهترین راه حل موجود برای آمریکاست.محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعد از ورود به وین درجمع خبرنگاران گفت:با هدف رسیدن به یک توافق که منافع و حقوق مردم ایران در آن رعایت شده و برای همه دنیا توافق خوبی باشد، به وین آمده‌ایم. ظریف در گفت‌وگو با خبرگزاری صداو سیما در وین افزود: مطمئن هستیم که اگر طرف مقابل آمادگی این را داشته باشد که حقوق مردم ایران را به رسمیت بشناسد، وظایف خودش را انجام دهد، یعنی تحریم‌ها را بردارد و همزمان با اقدامات ایران، اقدامات خودش را انجام دهد و زیاده خواهی نکند، حتماً به یک توافقی می‌رسیم که به نفع همه خواهد بود.وی با بیان اینکه ما با این دید به وین آمده‌ایم، گفت: البته زمان مهم نیست و تنها رسیدن به توافق خوب مهم است و اینکه به یک نتیجه مناسب برسیم. ظریف و همتای آمریکائی اش بعد از ظهر دیروز به وقت تهران مذاکرات خود را آغاز کردند و دور دوم این مذاکرات نیز شامگاه برگزار شد. جان کری و محمد جواد ظریف پیش از اولین دیدار به جمع خبرنگاران آمده و چند جمله‌ای در مورد روند مذاکرات صحبت کردند.

 

در ادامه می خوانیم: کری با بیان اینکه نسبت به توافق هسته‌ای با ایران امیدوار است، گفت با این حال «کار سخت زیادی پیش رو داریم. مسائل بسیار دشواری باقی مانده است. فکر می‌کنم که همه می‌خواهند وارد این تلاش آخر شوند تا ببینند که آیا توافق امکان‌پذیر است یا نه.» وی افزود: «فکر می‌کنم همه می‌خواهند شاهد توافق باشند، اما ما باید روی موضوعات بسیار دشواری کار کنیم.» در ادامه ظریف به صحبت پرداخت و گفت: «موافقم، البته شاید نه در مورد موضوعات، بلکه در این رابطه که لازم است سخت تلاش کنیم تا بتوانیم پیشرفت کرده و به جلو حرکت کنیم.»رویترز با اشاره به این اختلافات و احتمال از دست رفتن ضرب‌الاجل 30 ژوئن (9 تیر) نوشته است که دیپلمات‌ها ضرب‌الاجل اصلی مذاکرات را 9 جولای (18 تیر) می‌دانند، یعنی روزی که فرصت دولت آمریکا برای ارائه متن توافق هسته‌ای به کنگره این کشور به پایان می‌

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها