امروز : سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 19
۱۹:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1512
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۱۰
تعداد بازدید: 179
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، دومین نشست از سلسله نشست‌های مشق حماسه با عنوان میزگرد تخصصی فرهنگی با ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، دومین نشست از سلسله نشست‌های مشق حماسه با عنوان میزگرد تخصصی فرهنگی با موضوع «آسیب شناسی فرهنگی 34 ساله انقلاب» با حضور شهریار زرشناس، مجتبی شاکری، سید عباس فاطمی و یعقوب توکلی در مجموعه فرهنگی سیدالشهدا(ع) عصر روز گذشته (پنج شنبه 29 فروردین ماه) برگزار شد.

توکلی جریان‌شناس فرهنگی در ابتدای این مراسم گفت: فکر می‌کنم ما در مباحث فرهنگی، مسائل و معضلات کشور باید تعارفات را کنار بگذاریم تا چیزی بیان شود که بحران اصلی حوزه فرهنگ است.

وی اظهار داشت: ما در جریان انقلاب اسلامی، دیکتاتوری را که یک طرفه تصمیم می‌گرفت، کنار گذاشتیم. اکنون در قانون اساسی، برای هر کدام از ارکان‌ اجرایی توزیع حداکثری قدرت داریم از طرفی نوعی بی‌اعتمادی هم نسبت به سازمان‌های مختلف وجود داشت و ناچار شدیم مثلاً کنار ارتش، سپاه و در کنار وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات و همین طور سازمان‌های موازی را در عرصه‌های مختلف تولید کردیم.

نویسنده کتاب‌های تاریخی ادامه داد: وقتی می‌خواستیم در سال 67 قانون اساسی را بهبود ببخشیم، فقط در چند مورد این اتفاق نیفتاد و نه تنها بیشتر اجزای فرهنگی کشور به جای خود باقی ماندند بلکه سازمان‌های جدیدی نیز متولد شد، از این رو در مباحث توزیع بودجه فرهنگی، همه سازمان‌ها خود را مسئول بهبود وضعیت فرهنگی کشور می‌دانند.

وی تصریح کرد: وقتی در سال 84 مسئول مرکز پژوهش‌های مجلس بودم متوجه شدم که وهابیت وارد عرصه فرهنگ شده و اغلب عرصه‌های فرهنگی را از دست ما گرفته است چرا که سازمان‌های ما همواره توپ را در زمین دیگری می‌اندازند. بنابراین مشکل اصلی کشور ما فقدان تمرکز و مسئولیتی است که در حوزه فرهنگ وجود دارد واین موضوع باعث خنثی شدن فعالیت سایر سازمان‌ها شده است.

این جریان‌شناس گفتمان انقلاب اسلامی عنوان کرد: وقتی کارگردانی می‌خواهد فیلمی در راستای خیانت، اباحه‌گری یا اهانت به اسلام بسازد، یک سازمان با ساخت آن مخالفت کند اما از طرف دیگر می‌بینیم که سازمان‌ دیگری او را در این کار همراهی و پشتیبانی می‌کنند. 

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه چون عرصه‌های مدیریتی فرهنگ نا به سامان و متناقض است ،می‌بینیم که به یکباره از دل یک سازمان فرهنگی که وظیفه آن دفاع از اسلام است، کتاب دفاع از بهائیت بیرون می‌آید! چون ما دچار فقدان مسئولیت هستیم و هیچ یک از مسئولان پاسخ‌گوی مسائل نیست و هر شبهه‌‌ای که ما آن را آنالیز کنیم بحران توسعه قدرت در آن وجود دارد.

توکلی با بیان اینکه علاوه بر بحران تنوع و تعدد سازمان‌ها، مشکل‌ دیگری که ما ایرانیان داریم این است که قدرت تداوم و مداومت را در کارها نداریم و مشکل عدم تداوم و انقطاع را در تاریخ کشور داریم، اظهار داشت: مثلاً ابن سینا و خواجه نصیر را داریم و شخص خاصی را در طی این سال‌ها مشاهده نمی‌کنیم. سال 1313 معلم فیزیکی در تهران گروه 53 نفری از شاگردان را جمع کرد و مجله «دنیا» را نوشتند و تفکر مارکسیستی را در ایران رواج دادند و علامه طباطبایی 12 سال بعد به مقابله با آن پرداخت.

 وی یادآور شد: بعد از انقلاب که هجوم دشمنان بسیاری داشتیم غیر از آیت‌الله جوادی آملی و آیت‌الله مصباح کدام یک از افراد آمدند یک حلقه فکری در برابر دشمنان ایجاد کنند؟ عقل تنقیدی ما خوب است آیا توانستیم به عقل تأسیسی هم دست یابیم؟ مشکل ما اینجاست وقتی مسئولیت را رها کردیم به دنبال تربیت نیروی انسانی نرفتیم که بتواند متفکر باشد.

جریان شناس گفتمان انقلاب اسلامی گفت: در سال‌های اخیر همه مسئولیت‌ها متوجه مقام معظم رهبری است این چه ظلمی است که در حق ایشان شده است؟ اصلاً مسئولیت شیعه شدن در کشور ما رها شده است وقتی ایشان می‌فرمایند: «أین عمار؟» دل ما خوش است که شعار می‌دهیم و بعد مسئولیت‌ها را متوجه شخص ایشان می‌کنیم.

وی با اشاره به سخنی از کاشف‌الغطاء اظهار داشت: در عرصه سیاست، اقتصاد، فرهنگ و ... به کلمه توحید و توحید کلمه نیاز داریم آنچه که منجر به سقوط تمدن مسلمانان در فتح آندلس شد تنها مسئله اخلاقی نبود یکی از اصلی‌ترین مسائل این بود که شیوه حکومتی در آندلس جریان داشت که وقتی پادشاهی از دنیا می‌رفت سرزمین حکومت را میان پسران او تقدیم می‌شد در نتیجه آنها توانستند بر مسلمانان پیروز شوند.

توکلی تصریح کرد: ما در عرصه فرهنگ، دچار بیماری تفرّق شده‌ایم در عرصه سیاسی هم الی ماشاء‌الله احساس تکلیف کرده‌ایم! باید این واقعیت را در حوزه فرهنگ و سیاست درک کنیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار