امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۲:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 151242
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۴ - ساعت ۱۷:۵۵
تعداد بازدید: 229
به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، تب هسته ای همچنان بالاست و تحولات آن نیز مورد رصد تمامی روزنامه صبح یکشنبه قرار گرفته و هر یک باتوجه به سیاست ...

به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، تب هسته ای همچنان بالاست و تحولات آن نیز مورد رصد تمامی روزنامه صبح یکشنبه قرار گرفته و هر یک باتوجه به سیاست کاری روزنامه، تیتر هسته ای خود را در میان خوشبینی و بدبینی انتخاب کرده اند. از سوی دیگر، اظهارات احمدی نژاد در مراسم افطار با مسئولان و همراهانش در دولت قبل، روزنامه های اصلاح طلب را به تکاپو واداشته تا از آن گزارشی تهیه کنند. 

گام آخر توافق نهایی/ روحانی به‌نام ما و به کام دیگران شد 

روزنامه اصلاح طلب آرمان، گزارش خود از روزهای پایانی مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 را با تیتر "گام آخر توافق نهایی" کار کرده است:  کار از هفته و روز و ساعت گذشته و سخن از لحظه‌ها و جرقه‌هاست. پرونده قطور مذاکرات هسته‌ای اکنون ورق خورده و به برگ آخر رسیده، به جایی که باید تصمیم‌های سرنوشت‌ساز آخرین سطر این منظومه را تکمیل و راه پرفراز و نشیب رفته شده را به نقطه غایی و نهایی رهنمون کند. روز هشتم مذاکرات مرحله نهایی در سکوتی عجیب و غیرمنتظره سپری شد، سکوتی که می‌توان آن را ملهم از چند نکته دانست. آرامش قبل از طوفان نزدیک‌ترین تعبیر این سکوت می‌تواند باشد، پیام‌ها از پایتخت‌ها رد و بدل شده، چانه‌زنی‌های نهایی همه چیز را در شرف تکوین قرارداده و همه چیز موکول به آخرین بازگشت وزرای خارجه شده تا از پرده نهایی پس از چانه‌زنی‌های انتهایی رونمایی شود. دیدار چندساعته و بی‌سابقه ارنست مونیز وزیر انرژی ایالات متحده و علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی موید همین معناست و از طرف دیگر نهمین دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا نیز در همین راستا می‌تواند راهگشا باشد. اظهارات و دیدارهای یوکیو آمانو نیز نشان دهنده آن است که طرفین در موضوع حساس و خطیر پی‌ام‌دی و نیز بازرسی‌های آژانس به سرفصل‌های مشترک و راهکارهای مبتنی بر فهم متقابل رسیده‌اند و از آنجا که گفته می‌شود درخصوص فرآیند لغو تحریم‌ها طرفین به چارچوب‌های مورد توافقی رسیده‌اند باید منتظر آغاز مذاکرات حساس امروز یکشنبه در وین شد و دید همانگونه که ظریف به طرف مقابل گوشزد کرده است، آنان به‌جای فشار بالاخره در لحظات پایانی از ادعاهای خیالی دست کشیده و تن به پذیرش بازرسی‌های متعارف و عبور از اهرم فشار تحریم و عدم اصرار بر بازگشت ناموزون تحریم‌ها خواهند داد.

آرمان مهمترین نکته روز هشتم را مذاکرات فشرده صالحی و مونیز می داند: مهم‌ترین وجه بارز مذاکرات روز هشتم اما چانه‌زنی‌های سخت و فشرده بر سر مسائل فنی بود که در قالب جلسات چندین و چند ساعته میان مونیز و صالحی به منصه‌ظهور رسید و از طرف دیگر در دیدار آمانو و ظریف نیز مسائل فنی و نحوه بازرسی‌ها مورد چانه‌زنی قرار گرفت. در داخل نیز اظهارات جالب توجهی نسبت به مذاکرات شنیده شد و حمایت چهره‌ها و شخصیت‌های عالی نظام از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای در کارزار سخت هسته‌ای نمود بارز و وجه غالب بود.

روزنامه آرمان مصاحبه ای با محمدرضا تاجیک، فعال اصلاح طلب صورت داده، وی در این مصاحبه تاکید می کند که دولت روحانی با شعارهایی که در تبلغاتش مطرح کرده انتظارات و توقعاتی را ایجاد ساخته که توان برآورده ساختن آن را ندارد: «در شرایطی که نمی‌توان به آلترناتیوهای مطلوب‌تری اندیشید جریان اعتدال را مطلوب‌ترین گزینه‌ ممکن می‌دانم و اعتلا و امتداد و یا پویایی و مانایی آن را طلب می‌کنم. بنابراین، آنچه می‌گویم و نقدی که می‌کنم نیز، به انگیزه‌ همین «طلب» است». از او می‌خواهم روحانی را سطر به سطر و کلمه به کلمه مانند کتاب‌هایی که نوشته و می‌نویسد نقد و بررسی کند. قبول می‌کند، اما می‌توان تردید را در چهره‌اش فهمید که آیا باز هم «آنچه به جایی نمی‌رسد فریاد است؟» به‌نظر من دولت اعتدال با شعارهای انتخاباتی خود سطحی از انتظار و افقی از تقاضا را در مردم ایجاد کرد که امکان و استعداد محقق‌کردن آنان را ندارد. به بیان دیگر، اصحاب تصمیم و تدبیر جدید آرزوها و شعارها و ایده‌هایشان را رنگ واقعیت پنداشتند و عرصه‌ نظر را همان عرصه‌ عمل فرض کردند، غافل از آنکه راه ناهموار است و زیرش دام‌ها و غافل از اینکه با این روش نمی‌توان رفت تجریش. البته، فقدان گفتمان مشخص و مدون، ضعف همگونی و همپوشانی مشی و منشیِ دولتمردان، موزائیکی و مجمع‌الجزایری بودن ترکیب دولت و فهم اعتدال به مثابه جریانی نه این چپ و نه آن راست و هم این و هم آن، بر این گیجی و ابهام و سردرگمی افزوده است.  .. آقای روحانی نیک واقف است که در جامعه‌ امروز ما برخی جناح‌های سیاسی، از خصلتِ بستارمندی و تصلب و تمامیت‌طلبی برخوردارند و رضایت خود را در رضایت دیگران تعریف نمی‌کنند، بلکه بر قامتِ رضایت خود جامه‌ای «همگانی» و «تمام‌مردمی» می‌پوشانند. ایشان همچنین نیک می‌داند که حتی رضایت ایشان و دولتش تا زمانی با رضایت این آدمیان اخترآسا  که بر این باورند که جهان بر / در آنان می‌گردد و خود را همه فن حریف می‌دانند، انطباق نداشته باشد، پشیزی خریدار ندارد. بنابراین، ایشان و تیمش نباید اعتدال را در رویه متوازن و متساوی نسبت به جناح‌ها تعریف کنند بلکه باید رای‌دهندگان به خود را برای رای‌دادنی دیگر مهیا کند.  

در بخش های دیگر این مصاحبه می خوانیم: همان‌گونه که در پاسخم به سوال نخست مشخص است من معتقد به این ناهمراهی و نامهربانی( از سوی برخی از مدیران ایشان) هستم و سخت معتقدم که آقای روحانی برای حل این مشکل باید تدبیری بیندیشد. در ضمن ایشان باید نیم‌نگاهی هم به اطرافیان (تقریبا همه‌کاره‌ خود) که بر تنور این تنهایی می‌دمند یا هیزم‌بیار آنند، داشته باشند. منظورم کسانی است که بیش از شخصیت خود شخصیت شده‌اند و بیش از استعداد خود امکان یافته‌اند و بیش از حد و حدود خود در امور دخالت می‌کنند. ..شرایط بعد از انتخابات همان شرایط «به‌نام یکی به کام دیگری» شد و این دیگری بدون اینکه از هزینه‌های گوناگون یک دولت مستقر برخوردار شود، از مواهب آن نیک برخوردار شده است، و در همان حال نیز، دست به دعا باشد که «کاشکی شری به پا شود که خیر ما در آن باشد».چنانچه دولت اعتدال با دو برگ، یکی در دست سیاست خارجی و یکی از دست نهاده سیاست داخلی بهینه و موفق بازی نکند، آینده‌ سخت و پرچالشی در انتظار آن است. نمی‌گویم لزوما چهارسال دولت اعتدال به هشت سال تبدیل نمی‌شود، چون این امر تابعی از علل و عوامل گوناگون ( از جمله شرایط انتخابات و آلترناتیوهای موجود) است، اما می‌گویم که در صورت تحقق چنین شرایطی، کلید از کلید و تدبیر از تدبیر و امید از امید تهی و ستانده خواهند شد و راه ناهموار دولت اعتدال را ناهموارتر خواهند کرد. در یک کلام بگویم فردای آقای روحانی و دولتش در گرو اراده‌ امروز آنان است: اراده‌ معطوف به ساختن این آینده. امیدوارم در ساختن آینده‌ای بهتر موفق باشند. در پاسخ به قسمت دوم پرسش شما، شاید باید اندکی بیش‌تر تحمل داشته باشیم و منتظر سال‌های در راه و نقش‌های هنوز نقاشی‌نشده‌ و هنوز بازی‌نشده‌ دولت اعتدال باشیم. تا کنون تاریخ هم مثل بسیاری از ما حیران است که باید چه جایگاهی را به این دولت اختصاص دهد. 

حجت الاسلام ادیب، روحانی حاشیه ساز در مراسم افطاری رئیس جمهور، اظهارات احمدی نژاد در مراسم افطاری در ساختمان ولنجک را "ادعای بزرگ" نامیده و آن را به نقد کشیده است: رئیس دولتهای نهم و دهم پس از مدت‌ها سکوت در مراسم ضیافت افطار با شماری از مسئولان دولتهای نهم و دهم بیان کرد که به طور مطلق هیچ برنامه‌ و علاقه‌ای برای فعالیت‌های انتخاباتی ندارد. او همچنین در این مراسم عنوان کرد که «بنده و جمعی از دوستان پس از یک بررسی دقیق به این نتیجه رسیده‌ایم که در این مقطع از زمان، به جز بازخوانی و تبیین اندیشه حاکم بر انقلاب که همان اندیشه امام راحل، اسلام ناب و حقیقت توحید و عدالت است، هیچ مسئولیت و تکلیف دیگری نداریم.» در این مورد دو سوال پیش می‌آید که آیا هر کسی حق دارد به بازخوانی سخنان امام بپردازد و سوال دوم این است که آیا این گروه صلاحیت چنین کاری را دارند؟ در پاسخ به سوال اول باید گفت هر کسی حق دارد که اندیشه‌های امام را بازخوانی کند. مانند هر کتاب علمی و اندیشه‌های متفکران بزرگ می‌توان به تفسیر و بازخوانی اندیشه‌های امام هم پرداخت. حتی افراد غیرایرانی هم می‌توانند مطالعه کنند و به تحلیل در مورد گفته‌های ایشان برسند. سازمان تنظیم و نشر آثار امام وجود دارد اما این سازمان تنها وظیفه نشر و تنظیم را عهده‌دار است و نمی‌توان دیگران را از تحلیل خود از آثار امام منع کرد. سوال دوم اهمیت خاصی پیدا می‌کند. در تحلیل سخنان امام مهم است که اطرافیان احمدی‌نژاد چه تحلیلی خواهند داشت...ه نظر می‌رسد احمدی‌نژاد مفسر خوبی برای سخنان امام نخواهد بود و این موضوع به تجربه و در طی سال‌های گذشته اثبات شده است. 

"برخی نمایندگان یارانه می‌گیرند!"؛ تیتر یکی از شنیده های آرمان است: شنیده شد که رئیس کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه تاکنون یک ریال یارانه و کوپن دریافت نکرده‌ام، گفت: برخی نمایندگان مجلس و مدیران همچنان یارانه می‌گیرند. به گزارش میزان، رجب رحمانی درخصوص حذف افراد ثروتمند از دریافت یارانه اظهار کرد: این به صورت قانون درآمده و باید اجرا شود. البته برخی افراد از جمله برخی نمایندگان که از دوره‌های گذشته شامل بوده‌اند باید حذف شوند. وی در پاسخ به اینکه آیا نمایندگان مجلس در لیست دریافت یارانه هستند، افزود: نمایندگانی که در دوره هشتم نیز حضور داشته‌اند، اقدام به ثبت نام مجدد در طرح هدفمندی یارانه نکرده‌اند. وی ادامه داد: اما برخی از نمایندگانی که برای نخستین‌بار نماینده مجلس شده‌اند، در لیست هدفمندی یارانه‌ها هستند و همچنان یارانه می‌گیرند. رحمانی بیان کرد: نمایندگان باید از لیست دریافت حذف شوند و باید به‌زودی قانون حذف یارانه‌بگیران ثروتمند اجرا شود.

 حاشیه‌سازی و سیاست‌بازی شتاب علمی را کم کرده است/ «نه» بگویید، تروریست هستید!/ قاضی آمانو

روزنامه وطن امروز، بیانات رهبر معظم انقلاب را با تیتر " حاشیه‌سازی و سیاست‌بازی شتاب علمی را کم کرده است"، در صفحه نخست خود قرار داده است: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب عصر دیروز در دیدار بیش از هزار نفر از استادان و اعضای هیأتهای علمی دانشگاههای سراسر کشور، نقش استادان را در تعلیم و تربیت نسلی پرتلاش، مؤمن و پیشرو، نقشی بی‌بدیل خواندند و با تأکید بر پرهیز از حاشیه سازی  در محیط‌های علمی افزودند: شتاب علمی کشور، به هیچ دلیلی، نباید کاهش یابد.ایشان با ابراز خرسندی از حضور 70 هزار عضو هیأت علمی در دانشگاهها افزودند: بخش اعظم این اساتید، «مؤمن، متدین و معتقد به مبانی انقلاب» هستند که این مسئله بسیار مهم، باعث افتخار کشور است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مسئولان وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» را به قدرشناسی از استادان مؤمن و انقلابی فراخواندند و افزودند: عناصری که از هجمه تبلیغات موذیانه و عمدتاً پنهان نمی هراسند و به ایفای وظایف مهم خود مشغولند، باید مورد توجه و تجلیل قرار گیرند.

در ادامه این گزارش خبری آمده است: ایشان، دستیابی ایران به رتبه 16 علمی جهان را نتیجه تلاشهای بی وقفه 10، 15 سال اخیر در دانشگاهها و مراکز علمی خواندند و افزودند: شتاب علمی شوق برانگیزی که این افتخار را نصیب ایران کرد، امروز کم شده است و مسئولان باید همّت مضاعف کنند که حرکت پیشرفت علمی از دور نیفتد و متناسب با نیاز کشور شتاب گیرد...ایشان به عنوان یکی از مصداقهای سیاست بازی در دانشگاه‌ها، به حاشیه‌سازی درباره موضوع بورسیه‌ها اشاره کردند و آن را از غلط‌ترین‌کارهای چند سال اخیر دانستند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: تحقیقات دقیق نشان می دهد مسأله بورسیه‌ها، به آن شکلی که در روزنامه ها با آن بازی کردند نبود اما اگر هم بود باید از راه‌های قانونی امتیازاتی که عده ای بر خلاف قانون گرفته بودند لغو می شد نه اینکه سر و صدا و جنجال درست شود. رهبر انقلاب سیاست بازی را سم محیط‌های علمی خواندند و با ابراز تأسف از اینکه در موضوع بورسیه‌ها به عده ای ظلم شد افزودند: سمّی که در این موضوع به دانشگاه‌ها تزریق شد از بینش فکری مبتنی بر سیاست کاری نشأت می گرفت و متأسفانه، هم خلاف قانون، هم خلاف تدبیر و هم خلاف اخلاق بود.

"«نه» بگویید، تروریست هستید!"، گزارش بین المللی وطن امروز از اوضاع آشفته اقتصادی و تنگنای ناشی از آن است:  یونانی‌ها امروز سنت دموکراسی را که خود پدیدآورنده آن هستند به‌عنوان آخرین حربه در مقابل فشارهای خفه‌کننده بانک‌های طلبکار خارجی از این کشور به کار می‌گیرند. 10 روز پیش مقامات یونانی پس از سر آمدن مهلت بازپرداخت بدهی 6/1میلیارد یورویی خود به صندوق بین‌المللی پول مذاکرات را ترک کردند و آینده بحران را به دست رفراندومی سپردند که به اعتقاد آنها برای برگزاری آن در  «مهد دموکراسی» نیازی به کسب مجوز از سوی وزرای دارایی اروپا نیست. اما در حالی که الکسیس تسیپراس، نخست وزیر یونان از یک هفته پیش با  اعلان برگزاری همه‌پرسی آن را مایه همبستگی یونانی‌ها درباره نحوه بازپرداخت بدهی‌های 300 میلیارد یورویی خارجی و همچنین عامل وحدت رویه در ماندن یونان در اتحادیه  دانسته بود، آنچه از فضای کشور در واپسین لحظات پیش از رای‌گیری عمومی یکشنبه بر می‌آید دوقطبی شدن جامعه میان 2 گروه «نه»  و «آری» است. در روزهای اخیر خیابان‌های آتن به اشغال 2 کمپ موافق و مخالف ماندن در اتحادیه اروپا درآمده که یکی پرچم NAI(آری) را بالا برده و دیگری پرچم OXI (نه) را تکان می‌دهند. دسته اول پرچم آبی اتحادیه اروپا را آتش می‌زنند و دسته دوم ستاره‌های اتحادیه را روی پس زمینه آبی و سفید پرچم یونان نقش کرده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده: البته هشدارهای صندوق بین‌المللی پول و مقامات اتحادیه همراه با جوسازی رسانه‌های غربی باعث شده بسیاری از یونانی‌ها از عواقب «نه» گفتن به بسته پیشنهادی اروپا و احتمال جدا شدن از اتحادیه وحشت کنند. در آخرین مورد از این تبلیغات وحشت‌آفرین غربی، آنها یونانیان را تهدید کرده‌اند در صورت «نه» گفتن به شرایط وام‌دهندگان خارجی مثل تروریست‌ها رفتار کرده‌اند و مصداق آن است که پولی را گرفته و با اعمال زور پس نمی‌دهند. در واکنش به چنین جو‌سازی‌هایی یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی یونان دیروز به این تبلیغات از سوی رهبران اروپایی و بین‌المللی اعتراض کرد. این وزیر که همیشه با موتور یا وسایط نقلیه عمومی در سطح شهر تردد می‌کند در گفت‌وگو با روزنامه ال‌موندوی اسپانیا به شکایت از موضع‌گیری‌های تحقیرآمیز اتحادیه و بویژه نمایندگان طلبکاران یعنی کمیسیون اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین‌المللی پول در قبال یونان پرداخت. او به آخرین هجمه غربی‌ها علیه یونانی‌ها اشاره کرد که طوری با مردم کشورش برخورد می‌شود که انگار اگر در همه‌پرسی یکشنبه «نه» بگویند تروریست هستند!

روزنامه وطن امروز با مطلبی تحت عنوان "قاضی آمانو"، به گمانی زنی درباره اظهارات و تحولات بعدی نقش آژانس در پرونده هسته ای ایران پرداخته است: آمانو در اظهارات خود درباره PMD تاکید کرده است تا پایان سال میلادی گزارشی درباره این موضوع منتشر خواهد کرد. او همچنین گفت لغو تحریم‌ها مشروط به اجرای مساله PMD  است. به گزارش «وطن امروز»، این اظهارات آمانو حداقل حاوی 2 نکته است: 1- به نظر می‌رسد از نگاه مدیرکل آژانس، اجرای پروتکل الحاقی آنگونه که مورد مطالبه آمریکایی‌هاست، در دسترس است. وقتی مدیرکل آژانس تاکید می‌کند تا پایان سال گزارشی درباره موضوع PMD منتشر می‌کند، معنای آن این است که زیاده‌خواهی‌های آمریکا در موضوع ابعاد نظامی احتمالی قابل اجراست بنابراین با این اظهارنظر آمانو، این احتمال که آژانس و آمریکا نسبت به اجرای مطالبات خود در قالب PMD اطمینان‌خاطر یافته‌اند، گویا محقق شده است. 2- براساس اظهارات آمانو، شرط آمریکا برای برداشتن تحریم‌ها، حل موضوع PMD است بنابراین تا PMD برای آمریکایی‌ها حل نشود، موضوع برداشته شدن تحریم‌ها صورت نخواهد گرفت. آمانو همچنین در اظهارات خود گفته است تا پایان سال (میلادی) گزارشی درباره PMD منتشر خواهد کرد.

در ادامه این تحلیل آمده:  براساس این اظهارنظر آمانو قاعدتا: الف- در صورت انجام توافق برجام، «گام نخست» از سوی ایران برداشته خواهد شد و تا زمانی که گزارشی مطلوب آمریکا درباره PMD منتشر نشود، اقدام جدی برای برداشتن تحریم‌ها صورت نخواهد گرفت و این موضوع خلاف خطوط قرمز ایران در مذاکرات هسته‌ای و همچنین قانون الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای ملت است. ب- حداقل تا پایان سال میلادی، یعنی زمان ارائه گزارش آمانو، اقدام جدی برای برداشته شدن تحریم‌ها صورت نخواهد گرفت ضمن اینکه در اظهارات آمانو به صورت صریح نیامده است که موضوع PMD تا پایان سال حل خواهد شد. به‌عبارتی آمانو نگفته است گزارش او درباره PMD گزارشی است که این موضوع را برای همیشه خاتمه خواهد داد بنابراین نه‌تنها تا پایان سال جاری میلادی اقدامی جدی برای برداشته شدن تحریم‌ها صورت نخواهد گرفت بلکه هیچ تضمینی نیز وجود ندارد که بگوید گزارش آمانو در پایان سال جاری میلادی، موضوع PMD را برای همیشه از سبد مطالبات و ادعاهای آمریکایی‌ها علیه ایران حذف خواهد کرد، یعنی اینکه می‌توان شرایطی را هم متصور بود که آژانس در گزارش پایان سال خود موضوع PMD را حل نکرده و در نتیجه تحریم نیز برداشته نشود. در مجموع در این حوزه نیز هم خطوط قرمز نظام و هم قانون الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای ملت نقض خواهد شد. ج- با این اظهارات آمانو کاملا مشخص شد که فرآیند برداشته شدن تحریم‌ها علیه ایران منوط به نظر آژانس شده است و این موضوع نیز نقض صریح مواضع رسمی نظام در این حوزه است.


روحانی می‌تواند نقش هاشمی را در انتخابات ٧٦ بازی کند/ کمای هسته ای/  نوکیسه ها خطر آینده ایران/ مرگ؛ هدیه مرد عراقی به همسر ایرانی

روزنامه اصلاح طلب شرق، در مصاحبه با داوود فیرحی، استاد دانشگاه و فعال اصلاح طلب، به شرایط کنونی دولت روحانی پرداخته و فیرحی در این مصاحبه اذعان داشته که در صورت شکست روحانی در مذاکرات هسته ای، پروژه عبور از روحانی کلید خواهد خورد و همچنین عنوان داشته در هر دو صورت، شکست یا پیروزی، گفتمان اصلاح طلب پیروز خواهد بود. وی نقش دولت روحانی را به نقش دولت هاشمی در سال 76 توصیف کرده که می تواند زمینه ساز قدرت گیری دوباره اصلاح طلبان شود: دکتر داوود فیرحی در علوم سیاسی و به‌ویژه در حوزه نسبت دین و دولت، چهره‌ای شناخته شده است. این استاد اصلاح‌طلب دانشگاه تهران در گفت‌وگویی که به‌منظور تبیین جایگاه «دولت اعتدال» در قرائت‌های فقهی و مقایسه اعتدال با اصلاحات داشتیم، از غیراصیل‌بودن اعتدال و اصالت‌های گفتمان اصلاحات سخن گفت. فیرحی معتقد است اگر دولت روحانی کارویژه خود را به‌درستی انجام دهد، می‌تواند مانند هاشمی زمینه شکل‌گیری دولتی اصلاح‌طلب را فراهم کند و در این مسیر، موفقیت یا عدم موفقیت در مذاکرات، هر دو می‌تواند به سود مقوله گذار به اصلاحات باشد. گفتمان‌ها همیشه آن‌طور که ما می‌بینیم مرزهای شفافی ندارند؛ اما بنابه تجربه‌ای که ما در کشورمان داریم، همیشه بعد از یک جریان اعتدالی، بیشتر گرایش به توسعه سیاسی یا اصلاحات داشتیم، چون دولت‌های ما همیشه مشکلاتی دارند و «دولت‌بودگی» آنها ضعیف است؛ پس دولت‌ها نمی‌توانند انتظارات مردم را کامل برآورده کنند. این وصف و نیز تجربه‌ای که ما تاکنون داشته‌ایم، نشان می‌دهد چون دولت‌ها ناتوان هستند و مردم این ناتوانی را به گفتمان‌ها ارجاع می‌دهند، همیشه بعد از اعتدال، میلی عمومی به اصلاحات سیاسی دیده می‌شود؛ به دو دلیل، یکی اینکه خود گفتمان اعتدال شرایط و امکان قانونی برای حضور اصلاح‌طلبان را فراهم می‌کند. دوم اینکه، انتظار این است که دموکراتیک‌ترشدن جامعه، بهتر است و افکار‌ِعمومی بیشتر آن را پذیرا هستند. شما ببینید بعد از دولت آقای هاشمی، دولت آقای خاتمی آمد. من احساس می‌کنم اگر آقای روحانی بتواند کارویژه‌اش را درست انجام بدهد، می‌تواند نقش آقای هاشمی را در انتخابات سال ١٣٧٦ ایفا کند؛ یعنی اینکه علایق دموکراتیک را کمی بسط دهد و فعالان اصلاح‌طلب را قیچی نکند. در شرایط فعلی به‌نظر می‌رسد هژمونی اصلاحات در حال قوی‌شدن است و نیز اینکه بعد از اصلاح‌طلبان معمولا اصولگرایان می‌آیند؛ یعنی اگر ما باشیم و این وضع نظام انتخابات باشد و فقدان نظام حزبی، تقریبا منطق‌اش این است. ‌ 

در بخش های دیگر این مصاحبه آمده است: گفتمان اعتدال آن‌طور که به‌‎نظر می‌آید در هر دو صورت راه را برای جریان‌های اصلاح‌طلبی باز خواهد کرد؛ یا بحث هسته‌ای به نتیجه می‌رسد و نتیجه منطقی آن این می‌شود که دولت توان کارگزاری دموکراتیک‌کردن جامعه را پیدا می‌کند؛ یعنی دولت می‌تواند در حوزه‌های سیاسی و ... بالاخره قانون‌گذاری‌ها و سیاست‌گذاری‌های مطلوبی انجام دهد و جلوی نیروهای نفوذی را بگیرد، در‎این‌صورت، منطقا دولت به سمت اصلاح‌طلبان میل پیدا می‌کند. یا اینکه دولت در مذاکرات شکست می‌خورد که احتمال آن فعلا کم است، در‌این‌صورت، به سمت اصلاح‌طلبان این قضاوت در جامعه شکل می‌گیرد که جریان‌های اعتدالی هم توان حل بحران جامعه را ندارند و بعید است این جامعه دوباره به دوران آقای احمدی‌نژاد برگردد. درواقع در این صورت باز هم راهی پیدا می‌کنند که گفتمان اصلاحات را باز کنند. اما در اینجا دیگر از اعضای اعتدالیون عبور می‌شود؛ مانند همان داستان عبور از خاتمی که به‌نظر می‌رسد در این صورت داستان عبور از روحانی هم جدی‌تر می‌شود. ..گفتمان اصلاحات با وجود تناقض‌هایش، نقاط عزیمت فراوانی در وضعیت کنونی دارد. تناقض اصلاحات در دو جا نمایان می‌شود: یا در تعریف دموکراتیزاسیون یا اینکه فشارهای قانونی و اجتماعی آن را در سراشیبی تناقض می‌اندازد. وقتی شما از قانون صحبت می‌کنید، ممکن است قانون جاهایی به‌صورت اتوریته تقریر شده باشد و جلوی پای شما هم قرار بگیرد. به‌همین‌دلیل تناقض‌های اصلاحات، تناقض‌هایی بیرون از نقاط عزیمت هستند و این‌چنین تناقض‌هایی به‌تدریج قابل حل‌شدن هستند، اما این به این معنا نیست که گفتمان اصلاحات در ایران دایمی می‌شود چون دولت در ایران دولت ناتوانی است، به احتمال خیلی زیاد گفتمان اصلاحات باز هم تضادهای اجتماعی را برجسته کند و نوعی میل به اصولگرایی را جدی کند؛ ولی به‌نظر می‌آید اصولگرایان حداقل باید ١٢ سال صبر کنند. 

روزنامه شرق، با تیتر "کمای هسته ای"، گزارشی را از دو روز اخیر مذاکرات هسته ای ارائه داده که براساس آن می توان حدس زد، جوی از نگرانی و ادامه مذاکرات تا چند ماه دیگر نیز وجود دارد:  یک مقام مذاکره‌کننده آمریکایی که در جمع خبرنگاران حرف می‌زد، اما اخبارش بدون ذکر نام او منتشر شده، از احتمال تمدید مذاکرات تا شهریور سخن گفته است. برخی اعضای تیم مذاکره‌کنندگان ایرانی هم از تمدید سخن می‌گویند. یک عضو تیم مذاکره‌کننده ایرانی به شبکه خبری المیادین گفت تیم ایران دربند سقف زمانی برای رسیدن به توافق نیست، بنابراین ما مخالفت تمدید مدت مذاکرات نیستیم. این در حالی است که برخی احتمال می‌دهند ممکن است مذاکره در روز چهارشنبه و تا پایان هفته هم ادامه پیدا کنداگرچه مذاکراتی که از ١٣ فروردین تاکنون در ژنو و وین، در دفعات متعدد دنبال ‌شده، بر مبنای اجرایی‌کردن تفاهمات به‌دست‌آمده در لوزان پایه‌ریزی شده است، اما به نظر می‌رسد تفاهم لوزان در بخش‌هایی به اصلاحاتی نیازمند است یا شاید قصور در برخی از آن تفاهم‌ها موجب شده اکنون به موضوعاتی دوباره برای مذاکره تبدیل شوند. موضوعاتی که به نظر می‌رسد پایان‌یافتن آنها می‌تواند مذاکره را به سمت توافق جامع هل بدهد.

در ادامه این گزارش می خوانیم:  طرفین موافقت کرده‌اند توافق جامع به صورت اعلامی خواهد بود و امضایی در کار نخواهد بود. علت چنین طراحی‌ای نیز این است که ویژگی این توافق به گونه‌ای است که قابل امضا نیست و طرفین درباره تصویب در کنگره یا تصویب مجلس شورای اسلامی درباره پروتکل الحاقی نمی‌توانند پیشاپیش تعهدی بدهند، درصورتی‌که این توافق به عنوان یک توافق بین‌المللی دربیاید، براساس قانون اساسی کشور باید در مجلس تصویب شود. تاکنون قرار بر این است که این توافق تنها از سوی وزرای خارجه، اعلام شود. قطع‌نامه جدید شورای امنیت است که می‌تواند به این توافق رسمیت ببخشد. یک عضو نزدیک به تیم مذاکره‌کننده ایرانی در همین زمینه به «شرق» گفت: «اقدامات طراحی‌شده در توافق جامع، در هم گره خورده و متناظر خواهد بود و عنصر هم‌زمانی در راه حل‌ها،‌ می‌تواند تضمین اجرای آن باشد». او دراین‌باره که اگر هر کدام از طرفین تعهد خود را انجام ندهد چه اتفاقی رخ می‌دهد، می‌گوید در این صورت چارچوب طراحی‌شده شکست می‌خورد و همه طرفین به پله اول خود برمی‌گردند»...آمانو و ظریف دیروز یک‌ساعت و نیم با هم رایزنی کردند. این دومین دیدار ظریف و آمانو در هفته گذشته بود. پیش از این احتمال داده می‌شد که توافق جامع، گروگان حل موضوع پی‌ام‌دی باشد اما سخنان روزگذشته آمانو نشانگر یافتن راه‌حل‌هایی در این مورد بود. پیش‌تر یک منبع خبری به «شرق» گفته بود برنامه همکاری مشترک ایران و آژانس که آبان‌ماه ٩٢ و یک ماه قبل از توافق ژنو، تنظیم شد، در بخش‌هایی نتوانست انتقادات مرتبط با آژانس را رفع کند. از همین‌رو دستیابی به توافق سیاسی در اولویت قرار گرفت تا بعد از آن به مسائل فنی با آژانس هم پرداخته شود. پرونده هسته‌ای ایران، رخ‌های متفاوتی دارد؛ سیاسی، فنی و حقوقی. 

"نوکیسه‌ها، خطر جدی آینده ایران"، عنوان مصاحبه شرق با ناصر فکوهی، استاد دانشگاه علوم اجتماعی است: برای اینکه در یک جامعه کنش‌های سیاسی جدی ایجاد شود و رشد یابد، نیازمند بستر مناسب برای توسعه این کنش‌ها هستیم. این بستر شامل مطبوعات و فعالیت آزادانه احزاب و توسعه و تعمیق نهادهای مدنی است. به نظر می‌رسد مردم کشور ما بیشتر از اینکه واجد کنش‌های سیاسی باشند، سیاست‌زده‌اند و هر امری در ایران بلافاصله به موضوعی سیاسی بدل می‌شود. درباره نقش سیاست در جامعه فعلی و خطرات این سیاست‌زدگی با دکتر ناصر فکوهی، مدیر گروه انسان‌شناسی و فرهنگ دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، گفت‌وگو کرده‌ایم:به‌وجود‌آمدن خود‌نمایی و مصرف‌گرایی طبقه نوکیسه، یکی از بزرگ‌ترین ضرباتی است که در سال‌های اخیر به جامعه وارد شده است و در این زمینه هر کاری بتوان کرد که از این روند جلوگیری کنیم، خدمتی به جامعه است. خصوصی‌کردن بخش‌های مورد نیاز مردم بی‌هیچ ضابطه‌ای مثل بخش بانکی و مالی، بیمه‌ها، بهداشت و آموزش پیش‌دانشگاهی و دانشگاهی و مسکن به‌طور عام، روش‌های خطرناکی برای اداره‌ کشوری است که اکثریت مطلق جمعیت آن را جوانان تشکیل می‌دهند. نوکیسگی در حال آسیب‌زدن ارزش‌های دینی و اخلاقی کشور است و اگر با همین روند ادامه یابد، آینده سختی در انتظار نسل آتی خواهد بود. ازاین‌نظر، فکر می‌کنم دخالت دولت با ابزارهای سخت‌گیرانه مالیاتی و نظارتی و همچنین دخالت نیروهای انتظامی و قضائی، برای برخورد با خاطیان، باندهای فساد و شبکه‌های خلاف‌کاری، امری به‌شدت ضروری است. همچنین باید با بالابردن ارزش طبقه متوسط و موقعیت‌های سادگی و ساده‌زیستی و رفاه عمومی در جامعه، ارزش‌های ثروت و به‌‌ویژه خودنمایی از راه آن را از بین برد و به مردم و به خود نشان داد این‌گونه روش‌ها در میان‌مدت و درازمدت بسیار خطرناک هستند و جامعه را به باد خواهند داد.

"مرگ؛ هدیه مرد عراقی به همسر ایرانی"، عنوان یکی از مطالب اخبار حوادث شرق است:  مرد عراقی که همسر ایرانی خود را به قتل رسانده و از صحنه جرم فیلمبرداری کرده‌ بود، فکر نمی‌کرد همین فیلم، سند محکمی برای اثبات اتهامش شود. به‌گزارش خبرنگار ما این مرد که روز گذشته در شعبه٢ دادگاه کیفری شماره یک استان تهران پای میز محاکمه رفت، توضیح داد نوعروس جوان را به‌دلیل سوءظن نسبت به رابطه او با دوستش به قتل رساند. نماینده دادستان تهران در ابتدای جلسه رسیدگی به این پرونده در جایگاه حاضر شد و در توضیح کیفرخواست گفت: «متهم ٣٨ساله که حمید نام دارد و مردی عراقی است همسرش مینا را خفه کرده‌ است. وقتی مأموران به او مظنون شدند و تلفن همراهش را بررسی کردند، صحنه بسته‌بندی جسد در خانه را که در تلفن همراه متهم ضبط شده ‌بود، مشاهده کردند. بنابر اقرار متهم او به بهانه دادن هدیه به همسرش، دست و پا و چشمان او را بست و وی را به قتل رساند. با توجه به مدارک به‌دست‌آمده از جمله اقرار صریح و مقرون به‌واقع متهم و همچنین فیلم کشف‌شده از تلفن همراه متهم، درخواست رسیدگی به این پرونده و صدور حکم شایسته با توجه به درخواست اولیای‌‌دم دارم.» در ادامه پدر مقتول به‌عنوان یکی از اولیای‌‌دم در جایگاه حاضر شد. او عنوان کرد همسرش به‌دلیل بیماری قادر به حضور در دادگاه نیست اما قبلا درخواست قصاص متهم را مطرح کرده‌ است و خود او نیز با توجه به مدارک به‌دست‌آمده و اطمینان از اینکه دامادش دست به قتل زده‌ است، درخواست قصاص دارد. این مرد گفت: «دخترم مینا چند بار به ما گفته ‌بود شوهرش با او بدرفتاری می‌کند و شکاک است به همین خاطر وقتی دامادم گفت مینا از خانه خارج شده و دیگر نیامده ‌است به او مظنون شدیم و بعد از اینکه حمید اعتراف کرد و گفت جسد را کجا رها کرده ‌است، به اتفاق مأموران به محل رفتیم و جسد دخترم را در کارتن پیدا کردیم».سپس متهم در جایگاه حاضر شد. 

در ادامه این خبر می خوانیم: هرچند مینا منکر رابطه با مهرداد بود اما من با چیزی‌هایی که می‌دیدم متوجه شده ‌بودم آنها با هم رابطه دارند. روز حادثه به بهانه اینکه برایش هدیه‌ای خریده‌ام و می‌خواهم هدیه را به او بدهم و نباید آن را ببیند، دست‌وپا و چشمان همسرم را بستم و خفه‌اش کردم. دوربین تلفن همراهم را روشن و از صحنه بسته‌بندی‌کردن جسد فیلم‌برداری کردم».در این هنگام رئیس دادگاه از متهم پرسید برای چه از صحنه بسته‌بندی‌کردن جسد فیلمبرداری کردی؟ مرد عراقی جواب داد: «هیچ منظور خاصی نداشتم و می‌خواستم بعد از چند روز فیلم را پاک کنم. آن روز از شدت عصبانیت فیلمبرداری کردم. وقتی جسد را در کارتنی از خانه بیرون بردم و در کنار نهری رها کردم، نزد پلیس رفتم و گفتم همسرم مفقود شده است اما همان موقع پدر و مادرش به پلیس گفتند به من مشکوک هستند. من نمی‌دانستم موضوع اختلافم با مینا را آنها هم می‌دانند. بعد هم مأموران تلفن همراه من را بررسی و فیلم را پیدا کردند».متهم در ادامه گفت: «قبول دارم اشتباه کردم؛ من نباید مینا را می‌کشتم باید به سراغ مهرداد می‌رفتم؛ چون او بود که مدام دنبال مینا بود و می‌خواست باز هم با زن من رابطه داشته‌ باشد. حالا هم از کار خودم پشیمان هستم و با خودم می‌گویم‌ ای کاش مهرداد را کشته‌ بودم».

نقش آفرینی جدید آمانو/ صحنه‌ای بی‌نقاب از دموکراسی به شيوه‌ای آمريكایی/ عضوي قطع مي‌شود تا عضوي ديگر سير شود!/ «آمانو» هميشه غيرقابل اعتماد

روزنامه سیاست روز در گزارشی با گفتگو با کارشناسان به نظرخواهی دربار سفر آمانو به تهران در گرماگرم مذاکرات پرداخته و تیتر آن را "نقش آفرینی جدید آمانو" برگزیده است: اظهارات قابل تامل آمانو پيرامون انتشار گزارش در مورد پي‌ام‌دي در حالي مطرح شده كه چند روز پيش در تهران، با رئیس دولت یازدهم و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار کرده بود.  وی با بیان اینکه با همکاری از سوی ایران پیشرفت حاصل شد‎، افزود: ما تا انتهای سال می‌توانیم گزارشی را در خصوص راستی‌آزمایی ابعاد نظامی احتمالی‎ منتشر کنیم که یک ارزیابی در خصوص ابعاد احتمالی نظامی ایران ارایه کند‎. آمانو در ادامه گفت: اگر توافق حاصل شود آژانس آماده است تا در بقیه موضوعات همکاری کند. ینکه آمانو برای اولین بار از گزارش‌دهی در‌خصوص پی‌ام‌دی سخن می‌گوید، نشانگر آن است که قول همکاری‌هایی را در این خصوص گرفته است. به‌عبارت دیگر، احتمالا ایران پذیرفته تا بار دیگر ثابت کند که در گذشته هیچ فعالیت نظامی نداشته است.  سوالاتی در این خصوص به‌وجود می‌آید: آیا دسترسی‌هایی به برخی مراکز به آژانس داده شده است؟ آیا اجازه مصاحبه - یا بهتر است بگوییم بازجویی - با برخی افراد به آژانس اعطا شده؟ این سوالات را تنها مقاماتی که با آمانو توافق کرده‌اند، می‌توانند پاسخ دهند. 

در ادامه این گزارش می خوانیم: دكتر سيد رضا صدرالحسيني كارشناس سياست خارجي در‌خصوص اين اظهار‌نظر جالب توجه آمانو به سياست روز گفت: روند پرونده هسته‌اي جمهوري اسلامي در شرايط کنوني روندي ويژه و بسيار حساس است که به گفته مسئولين پرونده اين روزها آخرين روزهاي تعيين تکليف مذاکرات گروه کشورهاي ۱+۵ با جمهوري اسلامي مي‌باشد اما سريال اقدامات چالش‌برانگيز اين کشورها با بازيگري جديد آقاي آمانو که ضعيف‌ترين مدير آژانس در طول سال‌هاي تشکيل آن مي‌باشد.شکل جديدي را که براي ناظران سياسي فراهم نموده است.  وي افزود: پس از بازديد مديرکل آژانس از ايران وي اخيرا اظهارنظري نموده که بسيار تعجب‌آور است و به نظر مي‌رسد وي راز ناگفته‌‌اي را به طور غيرمستقيم بيان نموده است و آن اين است که کشورهاي عضو ۱+۵ و به خصوص آمريکايي‌ها علاقه‌مند به امضاي يک توافق خوب و برد - برد با جمهوري اسلامي نيستند. محمد‌حسن قديري ديگر كارشناس حوزه ديپلماسي نيز گفت: با توجه به ماموريتي كه آمانو از سوي سازمان ملل دارد وي اين امکان را داشته که سال‌ها پيش صلح‌آميز بودن برنامه هسته‌اي ايران را اعلام کند اما اين کار را نکرده است و هر بار جملات را طوري تنظيم کرده است تا صلح‌آميز بودن برنامه هسته‌اي ايران را غيرشفاف اعلام کند.  وي افزود: تقاضاي آمانو براي بازرسي از تاسيسات نظامي خلاف قانون است و چنين تقاضايي در هيچ‌يک از معاهدات بين‌المللي موجود وجود ندارد در واقع آمانو به ايران آمده بود تا پس از بازگشت، كشورمان را عامل عدم انعطاف معرفي و در نهايت تقصير به نتيجه نرسيدن مذاکرات هسته‌اي را بر گردن ايران بيندازد. 

"صحنه‌ای بی‌نقاب از دموکراسی به شيوه‌اي آمريكايي"، عنوان گزارش سیاست از سالگرد هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافری ایران توسط ناو آمریکایی در 12 تیر 67 است که 290 مسافر آن کشته شدند: اين روزها سالگرد جنايت آمريكا در هدف قرار دادن ايرباس ايراني است كه به شهادت ۲۹۰ نفر از هموطنانمان كه بسياري از آنان زن و كودك بودند منجر شد. در باب ابعاد اين حادثه دلخراش و جنايتكارانه آمريكا گفت و‌گويي با دكتر صدر الحسيني داشته‌ايم كه در ذيل مي‌آيد.  دکتر صدر الحسینی معتقد است ۲۷ سال از ماجرای تأثربار جنایت ناو امریکایی به هواپیمای ایرباس ایرانی می گذرد این واقعه صحنه‌ای بی‌نقاب از دموکراسی مدنظر دولتمردان آمریکایی از ریگان گرفته تا اوباما را در مقابل چشم جهانیان قرار داده است.  این ماجرا درس عبرت خوبی برای همه علی‌الخصوص سیاسیون و مسئولان است که بدانند حاکمان کاخ سفید برای نیل به مطامع پلید خود و رسیدن به آنچه که منافع آمریکا می‌خوانند از هیچ جنایتی دریغ نمی کنند. در روز ۱۲ تیرماه ۱۳۶۷، ناو آمریکایی «وینسنس»، یک فروند هواپیمای مسافربری ‏ایران را در خلیج فارس هدف قرار داد و همه ۲۹۰ سرنشین آن را به‌شهادت رساند. این خبری بود که در زمان خودش با بهت فراوان از سوی رسانه‏‌های جهان منتشر شد.  یک فروند هواپیمای" ایرباس" شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، در پرواز معمولی برنامه‏‌ریزی شده ۶۵۵، از بندرعباس به مقصد دبی در حالی که هنوز سقف پرواز مورد نظر را به‌دست نیاورده بود بر فراز آب‏‌های سرزمینی ایران و در آب‏های اطراف جزیره هنگام، به‌دلیل شلیک دو موشک از ناو آمریکایی "وینسنس" سقوط کرد و تمامی ۲۹۰ نفر مسافر و خدمه آن به‌شهادت رسیدند. ۱۱۸ نفر از این مسافران بی‏‌گناه، زن و کودک بودند. 

در ادامه این گزارش تحلیلی آمده: با قرار گرفتن هواپیمای ایرباس در صفحه مانیتور رادار "وینسنس"، "راجرز" دستور شلیک را صادر کرد و دو موشک استاندارد ۲ در یک لحظه به‌سمت آسمان شلیک شدند و لحظه‌ای بعد قطعه‌های ایرباس به همراه ۲۹۰ جسد سوخته و نیمه‌سوخته در آب‌های نیلگون خلیج فارس آرام گرفت که تا به امروز جسد بسیاری از آنان حتی از آب بیرون کشیده نشده است. ساکنان هواپیمای سوم ژوئیه ۱۹۸۸ نه نظامی بودند و نه عناصر فعال انقلاب، جرم آنان یک چیز بود و آن این‌که ایرانی بودند و به‌همین جرم در یک لحظه در آسمان خلیج فارس آتش گرفتند. ..۲۷ سال از این ماجرای تأثربار می‌گذرد و این واقعه صحنه‌ای بی‌نقاب از دموکراسی مدنظر دولتمردان آمریکایی از ریگان گرفته تا اوباما را در مقابل چشم جهانیان قرار داده است. این ماجرا درس عبرت خوبی برای همه علی‌الخصوص سیاسیون و مسئولان است که بدانند حاکمان کاخ سفید برای نیل به مطامع پلید خود و رسیدن به آنچه که منافع آمریکا می‌خوانند از هیچ جنایتی دریغ نمی کنند.

خبرنگار سیاست روز در حاشیه مراسم نرحیم مرحوم مصطفی قاسمی رییس اداره پیوند و بیماری های خاص وزارت بهداشت، از اوضاع فروش کلیه در کشور گزارشی تهیه کرده و تیتر آن را نیز "عضوي قطع مي‌شود تا عضوي ديگر سير شود!"، انتخاب کرده است: بازاریابی در این بخش راه خود را به فضای مجازی پیدا کرده و چندین وب‌سایت به همین نام و در این زمینه به فعالیت می‌پردازند و از متقاضیان و فروشندگان می‌خواهند تا در خواست خود را در این صفحه مطرح کنند.  «مرجع خرید و فروش کلیه انسان در ایران»، «قیمت روز کلیه همراه با جدول قیمت» تنها عنوان چندی از وبلاگ‌ها و سایت‌های فعال در این بازار هستند که با سر زدن به آنها فقط تعجبمان از تنوع قیمت‎ها و متقاضیان این بازار بیشتر می‌شود.  فروشندگانی با حداقل میانگین ۱۸سال و قیمت‌هایی با حداقل ۲۰ میلیون تومان که برای تعیین همین رقم هم هیچ نوع سقفی وجود ندارد و بنا به تمایل اهدا کننده و نیاز خریدار قیمت با توجه به شرایط اقتصادی موجود حتی از خرید یک واحد مسکونی هم بالاتر می‌رود.  

در ادامه این گزارش اجتماعی آمده است: در تمام پرس و جو‌هایی که داشتیم تنها یک چیز به عنوان وجه مشترک و یا علت اصلی این فروشندگان به چشم می‌آمد و آن هم «مشکلات اقتصادی» بود. اما اين بازارها هر قدر هم كه قدمت داشته باشد و هر قدر هم كه توسعه يابد هيچ گاه براي آنهايي كه دلشان براي انسانها مي تپد عادي نمي شود، چطور مي توان باور كرد عضوي را قطع كني تا عضوي ديگر را بسازي!! چطور باور كنيم كسي آنقدر روزگار بر او تنگ گرفته كه مجبور مي شود عضوي را معامله كند و به يكي بدتر از خودش كه مجبور است براي زنده نگه داشتن عزيزش پول جور كند بفروشد!!! هر چقدر هم كه خودت را به نديدن و نشنيدن بزني هر قدر هم كه رويت را آنطرف كني كه نبيني چه اتفاقاتي در زير پوست شهري كه زندگي مي كني جريان دارد، باز هم نمي تواني فراموش كني، نمي تواني راحت و آسوده سربربالين بگذاري در حالي كه مي داني آن بيرون يكي دست به

برچسب ها:
آخرین اخبار