امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۰:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 151272
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۴ - ساعت ۲۳:۲۴
تعداد بازدید: 460
از امام صادق علیه السلام نقل است که فرمودند خداوند از میان روزها، روز جمعه، از میان ماه ها، ماه رمضان و از میان شب ها شب قدر را برگزیده است.

به گزارش پیروان موعود، حجت الاسلام علی اکبر ذاکری عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: آنچه از اعمال و مستحبات که ائمه معصومین علیهم السلام و یا رسول خدا صل الله علیه وآله به ما توصیه می کنند طبعا خود در وهله اول به آن عمل می کنند و ما می بایست به این نکته در همه زمینه ها توجه و دقت نظر داشته باشیم.

وی افزود: شب قدر در روایات به عنوان یکی از بزرگ ترین شبها معرفی شده است و گویا از امام صادق علیه السلام نقل است که فرمودند خداوند از میان روزها، روز جمعه، از میان ماه ها، ماه رمضان و از میان شب ها شب قدر را برگزیده است.

در روایت دیگری شب قدر به عنوان قلب ماه مبارک رمضان نام برده شده که ائمه علیهم السلام توصیه به شب زنده داری و عبادت و نماز در این شب داشته اند. و خود نیز به آن عمل می کردند. البته این اعمال بیشتر در دهه آخر ماه مبارک که شبهای قدر 21 و 23 را نیز شامل می شد، گزارش شده است که ائمه علیهم السلام دهه آخر ماه مبارک را به عبادات خاص مشغول می شدند.

حجت الاسلام ذاکری تصریح کرد: طبق روایات و آن چه از سیره رسول خدا صل الله علیه وآله گزارش شده ایشان این دهه را برای اعتکاف انتخاب می کردند و شب ها را به شب زنده داری در مسجد و عبادت می پرداختند و این در سیره آن حضرت کاملا مشهود است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خاطرنشان کرد: در رابطه با شب 23 ماه مبارک رمضان تاکیدات و روایات بیشتری نسبت به دیگر شب ها وجود دارد و حتی نقل شده است که امام صادق علیه السلام بیمار بودند اما در شب 23 ماه مبارک دستور دادند که بستر حضرت را به مسجد ببرند و حضرت در آنجا به عبادات خاص شب قدر مشغول شدند.

در روایت دیگری آمده است که رسول خدا صل الله علیه وآله در شب های قدر بخصوص شب 23 اعضای خانواده خود را حتی با پاشیدن آب بر صورت آنها بیدار نگاه می داشتند تا شب را زنده بدارند.

وی افزود: هرچند ممکن است از تک تک ائمه در این رابطه گزارشی نداشته باشیم اما در مجموع گزارشهای مختلفی درباره سیره رسول خدا و ائمه علیهم صوات الله در اهتمام به شب قدر و بزرگداشت و احیای آن نقل شده است.

برای درک شب های قدر با توجه به این که سه شب متفاوت است و مشخصا معلوم نیست و حتی طبق برخی روایات شب نیمه شعبان نیز به عنوان شب قدر عنوان شده ، اما برای درک ان عبادات و اعمال ویژه ای وارد شده مانند خواندن سوره های خاص که به شکلی در آنها از شب قدر ذکری به میان آمده است مانند عنکبوت، روم، دخان و .. همچنین نمازهای مستحبی یا ذکر استغفار که جزء عبادات مشترک در شب های قدر است.

همچنین شیخ صدوق رحمه الله نکته ای در این باب دارد که یکی از اعمال شبهای قدر را مذاکرات علمی ذکر کرده است چرا که ممکن است همه افراد نتوانند شب قدر را مشغول عبادت باشند و از باب این که کسب دانش نیز نوعی عبادت محسوب می شود شیخ صدوق نقل کرده است که در شب قدر به فراگیری مسایل دینی پرداختن نیز عبادت است.

پایان پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها