امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۱۶:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 151273
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۴ - ساعت ۲۳:۲۶
تعداد بازدید: 403
پرسش: چرا حضرت علي عليه السلام مقر حكومت اسلامي را از مدينه به كوفه انتقال دادند؟

پرسش: چرا حضرت علي عليه السلام مقر حكومت اسلامي را از مدينه به كوفه انتقال دادند؟

پاسخ: به امير مؤمنان علي عليه السلام، گزارش­هاي هولناك و تكان دهنده اي رسيد و معلوم شد پيمان شكنان به كمك مالي بني اميه و نفوذ و احترام همسر پيامبر جنوب عراق را تسخير كرده اند و پس از تصرف بصره، دهها نفر از ياران و كارگزاران حضرت را به ناحق كشته اند. حضرت براي سركوب ناكثان، مدينه را به عزم بصره ترك كرد و جنگ جمل رخ داد و سرانجام سپاه امام علیه السلام پيروز گرديد و بصره مجددا به آغوش حكومت اسلامي بازگشت. امام در بازگشت از بصره پس از شور و تبادل نظر با ياران خود به دو دليل راه كوفه را برگزيد و در 12رجب 36 هجري قمري روز دوشنبه وارد شهر كوفه شد و مركز خلافت اسلامي از مدينه به عراق منتقل گرديد:

اول: بيشتر سربازان و جان نثاران امام را مردم كوفه و حوالي آن تشكيل مي دادند، زيرا امام علی(ع) به وسيله عمار ياسر و امام حسن (ع)، از مردم كوفه ياري خواست و گروه انبوهي از مردم آن منطقه به نداي حضرت پاسخ مثبت دادند. لذا حق شناسي ايجاب مي كرد حضرت از خانه و زندگي اين مردم ديدن كرده و جهادگران را تقدير نمايد.

دوم: امام علیه السلام مي دانست شورش ناكثان و غائله بصره با تشويق و تحريك و فريب معاويه بوده است. لذا بايد ريشه فساد قطع و شاخه شجره ملعونه بني اميه از پيكر جامعه اسلامي بريده شود نزديك ترين نقطه به شام كوفه است. گذشته از اين عراق منطقه اي لشگر خيز و فدايي پرور بود و امام بيش از هر نقطه بايد بر آن جا تكيه مي كرد.

اين دو علت سبب شد امام (ع )كوفه را به عنوان مقر حكومت خود برگزيدند.(1)

پی نوشت:

1 . جعفر سبحاني، فروغ ولايت، انتشارات صیحه، 1368ش. ص 427.

پایان پیام /

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها