امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۰۹:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 151294
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۴ - ساعت ۲۰:۵۳
تعداد بازدید: 404
به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، روز آخر تمدید مجدد مذاکرات هسته ای در وین پایتخت اتریش، روزنامه ها را بر آن داشته تا آخرین تحلیل ها و گزارش های ...

به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، روز آخر تمدید مجدد مذاکرات هسته ای در وین پایتخت اتریش، روزنامه ها را بر آن داشته تا آخرین تحلیل ها و گزارش های خود را در کنار گمانه زنی های رسانه ای ارائه دهند. از سوی دیگر، حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی در اظهاراتی گفته که بازگشتایی سفارت آمریکا در ایران دور از ذهن نیست. جمعه این هفته، روز جهانی قدس در ایران و سایر کشورهای جهان برگزار می شود و برخی از روزنامه ها با گزارش هایی به استقبال از آن رفته اند. 

ما پیروزیم/ بازگشایی سفارت آمریکا غیرممکن نیست/ سایه توافق بر انتخابات

روزنامه اصلاح طلب آرمان، با تیتر "ما پیروزیم"، گزارشی را از دور آخر مذاکرات هسته ای با دیدی خوشبینانه ارائه داده است: : بی گمان طی چند دهه اخیر هیچ گاه نام ایران تا این میزان بر سر خط خبری رسانه‌های جهانی ننشسته و توجه جهانیان اینگونه به سمت کشورمان معطوف نبوده است. دنیا چشم به ایرانیانی دوخته که یک تنه در برابر قدرت‌های جهانی نشسته‌اند و با زبان منطق و دیپلماسی سخن می‌گویند و نه اهل زیاده‌خواهی هستند و نه اهل کوتاه آمدن. سال‌های سال با رسانه‌های پرشمار خط تخریب چهره ایرانیان در انظار جهانیان پی گرفته شد و اکنون روایت، روایت دیگری است. یک منبع روس به مهر گفته است، ظریف در واکنش به تهدید طرف آمریکایی با فریاد مشکلات خاورمیانه را متوجه عملکرد آنان در منطقه و حمایت از تروریست‌ها عنوان کرده و تاکید می‌کند آمریکایی‌ها در جایگاهی نیستند که برای توان موشکی ایران تعیین تکلیف کنند. بخش جالب آنجاست که در این لحظه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و رئیس جلسه وارد بحث شده و تهدید می‌کند که میز مذاکره را ترک می‌کنیم، پاسخ ظریف اما قاطعانه و تمام کننده است، او می‌گوید: «یادتان باشد هیچ‌گاه یک ایرانی را تهدید نکنید.» یک دیپلمات اروپایی هم در خصوص مواضع اعضای ۱+۵ در خصوص لغو تحریم تسلیحاتی گفته که چین و روسیه با صراحت موافق این لغو هستند و آمریکا و انگلیس به‌شدت مخالفت کرده‌اند اما فرانسوی‌ها مردد هستند و نه مخالفت کرده‌اند و نه موافقت. این منبع علت این رفتار فرانسوی‌ها را ناشی از آن دانسته که به‌رغم مخالفت وزیر خارجه، فرانسوا اولاند رئیس‌جمهوری موافق برداشتن تحریم تسلیحاتی است چرا که بازار ایران را برای فرانسه مطلوب و ایده‌آل می‌داند. 

در ادامه این گزارش می خوانیم: آنچه با همه پیچیدگی‌ها و حساسیت‌های مذاکرات در این مرحله مشهود و علنی است این نکته است که مذاکرات به مرحله بی‌بازگشت خود رهنمون شده و‌ در ساعات و روزهای پایانی باید تکلیف آن مشخص شود. پیشرفت‌ها ملموس و غیرقابل کتمان است، موارد اختلافی مشخص بوده و خواست طرفین نیز هویداست و این نکته هم که هیچ‌یک از طرفین نمی‌خواهند بعد از تلاش‌های فراوان و نتیجه‌بخشی نمایان یک قدم مانده به حصول توافق و عبور از یک چالش ۱۲ساله به نقطه صفر و فضایی مبهم و مشوش رهنمون شوند، کتمان نشدنی است. وزرای خارجه بازهم به وین می‌آیند و به نظر نمی‌رسد این روند به طور ممتد قابل ادامه دادن باشد و از طرف دیگر آنچه از متن مذاکرات انتشار عمومی یافته نشان می‌دهد که طرفین از سخت‌ترین پیچ‌ها گذر کرده‌اند و خواسته‌های نامعقول و غیرقابل‌تحققی نیز از سوی طرف ایرانی مطرح نشده که برهم زننده ساختار کلی مذاکرات باشد و اکنون غربی‌ها باید مشخص کنند که می‌توانند از پیش‌فرض‌های تصنعی و نامتوازن گذر کنند و تصمیم‌های سرنوشت ساز و البته نه‌چندان سخت را بگیرند. 

هاشمی رفسنجانی در مصاحبه با روزنامه گاردین، مذاکرات هسته ای را زمینه ای برای تابو شکنی ها دانسته و خاطر نشان ساخته بازگشایی سفارت آمریکا غیرممکن نیست: هرچه به زمان اعلام توافق احتمالی میان ایران با کشورهای 1+5 نزدیک می‌شویم، بزرگان کشور سعی می‌کنند تا در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های خود به موضوعاتی اشاره کنند که نتیجه آن به نفع کشور و مکمل این توافق که اثبات حقانیت ایران در استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای است، برسند. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در مصاحبه با روزنامه گاردین با بیان اینکه تابوی مذاکره مستقیم با آمریکا شکسته شده است، بازگشایی سفارت این کشور در تهران را «غیرممکن» ندانسته است. آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی گفته است مذاکرات هسته‌ای «تابوی» گفت‌وگوی رودررو با آمریکا را شکسته و توافق می‌تواند «گامی بزرگ» رو به جلو باشد. وی در بخشی از این مصاحبه گفته است: «مذاکره رو در رو بهتر از صحبت از راه دور از طریق رسانه‌هاست. ایران بسیار جدی است. اگر طرف‌های مقابل هم به همین میزان جدی باشند، قطعا توافق به دست می‌آید. اینکه ایران مستقیما با آمریکا صحبت می‌کند، اقدام خوبی است. ما یک تابو را شکسته‌ایم.» ‌هاشمی با بیان اینکه مشکل اصلی خصومت آمریکا با ایران بوده است، تاکید کرد: «پیش از انقلاب، آمریکا حامی اصلی رژیم شاه بود و پس از انقلاب و در جریان جنگ تحمیلی، علیه ما. حالا در مذاکرات هسته‌ای، اگر شاهد آمریکایی متفاوت باشیم، این اثری مثبت بر افکار عمومی ایران خواهد داشت.» به نوشته گاردین، وی همچنین گفته است که بازگشایی سفارت آمریکا در ایران، «غیر ممکن نیست»، اما این مساله «به رفتار طرفین بستگی دارد.» 

آرمان در گزارشی به تاثیر توافق هسته ای بر انتخابات مجلس دهم در اسفند 94 پرداخته و آن را فرصتی بی نظیر برای بر روی کار آمدن مجلسی هماهنگ با دولت در نظر گرفته است. سایه توافق بر انتخابات، تیتر این گزارش است: «هميشه پاي مذاكرات در ميان است»؛ اين روزها هر مساله‌اي كه مطرح مي‌شود يك سر آن به مذاكرات هسته‌اي ختم مي‌شود، از مسائل اقتصادي گرفته تا موضوعات سياسي همه و همه به سرنوشت اختلافات ايران و 1+5 گره خورده است؛ شايد تا حدودي قابل درك باشد چرا كه حل مساله هسته‌اي علاوه بر يك مطالبه ملي به يك كلافگي نيز تبديل شده و همه مي‌خواهند به نوعي اين موضوع براي هميشه از ميان برداشته شود؛ حتي برخي اقشار جامعه معتقدند اگر قرار است توافقي در كار نباشد يك بار براي هميشه گفته شود توافقي نيست تا برنامه روي عدم توافق تنظيم شود و البته در ميان مسئولان و شخصيت‌هاي سياسي نيز اظهارنظر درباره مذاكرات كم نيست. بنابراين به طور حتم نتيجه مذاكرات در معادلات سياسي آينده بسيار تاثيرگذار خواهد بود و در ميان اين معادلات، مجهول انتخابات از همه مهم‌تر است. انتخاباتي كه قرار است اسفند ماه94 تكليف دهمين مجلس و خرداد 96 تكليف كرسي رياست‌جمهوري را مشخص كند. 

در ادامه گزارش آمده است: «چرخ سانتريفيوژ بچرخد، چرخ زندگي مردم هم بايد بچرخد.» اين يكي از مهم‌ترين شعارهاي انتخاباتي بود كه حسن روحاني در بحبوحه انتخابات92 عنوان كرد و توانست نظر اقشار بسیاری را كه به لحاظ اقتصادي در تنگنا بودند و همچنين بنگاه‌هاي اقتصادي كه به دليل تحريم‌ها با محدوديت كار يا ورشكستگي روبه‌رو شده بودند را جلب كند. مساله ديگر تاكيد بر تعامل با دنيا بود زیرا طي عملكرد دولت‌های نهم و دهم به روابط بين‌الملل ايران و ديگر كشورها آسيب جدي وارد شده بود. از اين رو حركت در مسير ترميم سياست خارجي به يك مطالبه و به مهم‌ترين زمين بازي تبديل شد و قطعا مذاكراتي كه مهم‌ترين شعارهاي انتخاباتي برخاسته از آن بود نمي‌تواند بي‌تاثير در آينده باشد. در واقع شرايط بعد از توافق نهايي با شرايط بعد از شكست مذاكرات نمي‌تواند براي بازيگران سياسي به ويژه در صحنه انتخابات مجلس برابر باشد چرا كه در صورت شكست مذاكرات مخالفان و رقيبان دولت از اين فضا براي تخريب و تضعيف بهره‌برداري خواهند كرد مانند زماني كه مذاكرات با تمديد مواجه مي‌شود. از سوي ديگر در صورت موفقيت مذاكرات و امضاي توافق نهايي كه متعاقبا با لغو تحريم‌ها همراه خواهد بود فضاي سياسي به نفع روحاني و حاميان دولت خواهد چرخيد چراكه حسن روحاني توانسته است مهم‌ترين وعده انتخاباتي خود يعني حل مساله پرونده هسته‌اي را به سرانجام برساند در چنين شرايطي است كه باور اكثريت بر اين محور قرار خواهد گرفت كه اگر مجلس نيز با دولت همسوتر باشد دولت يازدهم دست بازتري براي پيشبرد برنامه‌هاي خود خواهد داشت. 

آرمان در مصاحبه با امیر محبیان، فعال اصولگرا، شرایط بعد از توافق را برای جریان های سیاسی در آستانه انتخابا مورد بررسی قرار داده است. محبیان معتقد است که توافق هسته ای را نباید به انتخابات گره زد. وی همچنین بر این نظر است که نباید اجازه داد تا جریانی در دولت یا اصلاح طلبان، برای پیشبرد اهداف سیاسی کوتاه مدت خود مانند انتخابات، توافق را از آن خود و تلاش های خود بدانند چرا که در این جریان کلیت نظام درگیر بوده است: صرف توافق نمي‌تواند عامل اساسي در تغيير فضاي فكري در جهت بهره مندي يك جريان از فضاي دگرگون‌شده انتخاباتي شود. مهم اين است كه آيا توافق انجام‌گرفته از منظر افكار عمومي موقعيت بهتري را براي ايران و مردم فراهم مي‌كند يا خير؟ به عبارت بهتر، مردم شرايط را در مقايسه با وضعيت خود ارزيابي مي‌كنند. فراموش نكرده‌ايم كه هنگامي كه تماس‌هاي اوليه روحاني و اوباما برقرار شد يا نشست‌هاي مستقيم اوليه برقرار شد، تصور بر اين بود كه سريعا قيمت دلار كاهش پيدا كرده و نتايج اين ديدار در وضعيت ارز ديده خواهد شد. اما شوك اوليه بسيار كوتاه‌مدت و نااستوار بود. بنا براين بايد منتظر شد و نتايج را ارزيابي كرد. نكته خطرناكي كه حتما باید مسئولان دولتي مراقبش باشند تا تصور آن در اذهان شكل نگيرد. اين برداشت خطرناك است كه دولتي‌ها مذاكرات هسته‌اي را در مسير رسيدن به فرصت‌هاي انتخاباتي درون كشور پيش مي‌برند تا از نتايج آن سود انتخاباتي ببرند. اين برداشت مطلقا شكل نگيرد، زيرا براي وجهه دولت بسيار بد است. متاسفانه به نظر مي‌رسد اصلاح‌طلبان روي اين فاكتور سرمايه‌گذاري كرده‌اند. مبادا طمع‌هاي اينچنيني تصوير دولتي را ايجاد كند كه منافع كلان كشور را بازيچه بازي‌هاي سياسي كوتاه‌مدت كرده است. البته با شناختي كه از مسئولان دولتي موجود است و مراقبت هوشمندانه رهبري چنين برداشتي درست نيست، اما دولتي‌ها هم هوشيار باشند و علائمي اينگونه از خود نشان ندهند. توضيح دادم كه صرف توافق ارزش افزوده‌اي را ايجاد نمي‌كند، اما نتايج مرتبت بر آن مي‌تواند اثرگذار باشد. البته توصيه اين است كه پيوندي ميان توافق و انتخابات مجلس ایجاد نشود. هر چند كه قطعا نتايج مثبت آن در تغيير فضاي فكري جامعه بي‌تاثير نيست اما بيان اين استدلال و نگرش معامله گرانه برروي منافع ملي شديدا به دولت صدمه خواهد زد. ضمن آنكه بايد ديد كه منظور از همفكران دولت  چه کسانی هستند؟ آيا منظور حزب اعتدال و توسعه است؟ حزب كارگزاران است؟ اصلاح‌طلبان بطور كلي هستند؟ معتدلين هستند؟ و آيا توافق هسته‌اي به معناي آن است كه شوراي نگهبان از فرداي توافق احتمالي، نظارت بر صلاحيت كانديداها را كنار گذاشته و اصلاح‌طلبان با هر گرايشي روي موج تشويق‌هاي ملي بر روي كرسي‌هاي مجلس استقرار خواهند يافت؟ اينها تا حدود زيادي فانتزي‌هاي كودكانه است.

واپسین هشدارها/ سیلی «قاسم» و «عبدالله» بر گوش اصحاب قیاس/ خیانت غربزدگان به مذاکرات

روزنامه وطن امروز، با گزارشی با عنوان "واپسین هشدارها"، از نقض برخی از خطوط قرمز ایران توسط آمریکا گفته که در آخرین لحظه های مذاکرات سعی دارد آن را در متن توافقنامه بگنجاند: به نظر می‌رسد اراده آمریکا برای گرفتن شانس یک توافق خوب از ایران چنان جدی است که قادر به تغییر موضع راهبردی در مواردی که خطوط قرمز 2 طرف با یکدیگر به تضاد افتاده باشد، نخواهد بود... در عمل، آنچه درون و بیرون اتاق مذاکره رخ داده به ما می‌گوید که اگر بنا باشد فقط یک نتیجه از این مذاکرات بگیریم آن نتیجه این است که آمریکایی‌ها به هیچ وجه راهبرد خود را مقابل انقلاب اسلامی ایران تغییر نداده‌اند بلکه برعکس، به مذاکرات هسته‌ای به‌عنوان صحنه‌ای برای تحقق راهبردهای پیشین خود می‌نگرند که تا پیش از این به دلایل مختلف امکان تحقق نیافته بود... در این تردیدی نیست که آمریکا تلاش می‌کند معادله قدرت در محیط داخلی ایران را از طریق کنترل افکار عمومی به نفع جریان غربگرا دستکاری کند ولی همزمان باید به این نکته نیز توجه داشت که اهمیت و ارزش جریان غربگرا برای آمریکا به میزان امتیازهایی است که برای آن فراهم می‌کند. در واقع این نوعی بازی دوطرفه است. اگر بخواهیم از تعبیر صریح‌تری استفاده کنیم، پارادایمی که آمریکا این مذاکرات را درون آن می‌بیند همچنان پارادایم براندازی است. پس از شکست مدل‌هایی همچون جنگ، تحریم و کودتای داخلی (در سال 88)، تصور آمریکایی‌ها این است که می‌توانند از طریق مدیریت ادراک مردم در ایران، تسخیر افکار عمومی و ایجاد فاصله میان محاسبات مردم و مسؤولان در موضوعات اساسی، در یک فرآیند میان‌مدت، جمهوری اسلامی را چنان از ماهیت انقلابی‌اش تهی کنند که عملا گویی براندازی رخ داده است. این درست است که متقابلا ایران تلاش دارد- و ان‌شاءالله در این تلاش موفق خواهد بود- که این مذاکرات را از ریل مدنظر آمریکا خارج کرده و در مسیر مدنظر خویش قرار دهد اما این نباید هیچ توهمی درباره هدف اصلی که آمریکایی‌ها در ذهن دارند- صرف‌نظر از اینکه بتوانند آن را محقق کنند یا نه- ایجاد کند.

در ادامه این گزارش می خوانیم:تا یک هفته پیش جدول زمانی تعلیق تحریم‌ها و نوع دسترسی و بازرسی که آژانس در طول گام نهایی در اختیار خواهد داشت، مهم‌ترین اختلاف‌ها روی میز مذاکرات بود. اکنون مذاکره‌کنندگان می‌گویند از این اختلافات عبور کرده‌اند. به هیچ‌وجه روشن نیست این اختلافات حاد به چه روشی حل شده و آیا این روش‌های جایگزین حقیقتا به خطوط قرمز ایران متعهد هست یا نه. با این حال، اکنون خبرها به ما می‌گوید مذاکره‌کنندگان از بحث تحریم و بازرسی عبور کرده‌اند و  اختلاف‌ها به 3 مورد اصلی محدود شده است: 1- لغو یا باقی ماندن تحریم‌های تسلیحاتی 2- زمان توافق 3-  تحقیق و توسعه این گمان به طور جدی وجود دارد که شاید اهمیت این 3 موضوع هم برای آمریکایی‌ها یکسان نباشد و برخی را با هدف چانه‌زنی و امتیاز‌گیری در دیگری برجسته کرده باشند. اگر میزان تاثیر صهیونیست‌ها بر تیم مذاکره‌کننده آمریکا را جدی بگیریم– که باید چنین کرد- یک سناریوی محتمل این است که آمریکایی‌ها در ساعات آخر، حاضر به امتیازدهی درباره تحریم‌های تسلیحاتی و حتی زمان توافق شوند به شرط اینکه برنامه تحقیق و توسعه ایران به میزانی که آنها می‌خواهند محدود شود. این سناریویی است که تیم مذاکره‌کننده باید عمیقا از آن مراقبت کند.

"سیلی «قاسم» و «عبدالله» بر گوش اصحاب قیاس"، عنوان سرمقاله وطن امروز به قلم حسین قدیانی است: اینجا ملت، صرف‌نظر از هر عقیده و سلیقه‌ای، تعصب دارد روی حاج‌قاسم سلیمانی، سوگند می‌خورد به نام شهدایی‌اش! اینجا آنچه زیاد دارد «مسلم» است! و «پدر چند شهید داده» خود یک پا مسلم است! هیهات! با وجود جنگ مثال‌زدنی «قاسم» و «عبدالله» در یوم‌العیار عاشورا، انگ سازش به «حسن‌بن‌علی» نمی‌چسبد! از «قیامت کربلا» عبدالله و قاسم را بگیری، گویی روضه را از عاشورا گرفته‌ای! این سخن را هم «مداح اهل دل» تصدیق می‌کند، هم «سخنران بالای منبر». «غریب مدینه» فقط «۲ ابن‌الحسن» تقدیم سیدالشهدا نکرد؛ پیش از این هم باری در وصف مظلومیت مضاعف کریم‌اهل‌بیت خطاب به امام مجتبی(ع) نوشته بودم که تو آنقدر کریمی که کربلا را هم به حسین (ع) بخشیدی، بلکه حتی امروز هم ناظر بر پاره‌ای مقایسه‌های نادرست و بی‌مبنا، در اوج مظلومیت باشی!

 در ادامه این سرمقاله آمده است: خمینی، مصر و مصمم بود ملت ما را از ملت صدر اسلام، غیورتر و باوفاتر بخواند! آقایان! زمان، زمان مناسبی برای کوفی شدن نیست! اشعث مرد، سردار سلیمانی لیکن شهید حی و حاضر و زنده است! اگر راست می‌گویید، بروید در جلد عمار! بروید در جلد سلمان! بروید در جلد مقداد! برای بازی در «فیلم مذاکرات» نقش بد را انتخاب نکنید. حسن‌بن‌علی، فی‌الحال، در شرایط «جنگ جمل» است، چرا که نه ما اهل کوفه هستیم و نه این شهر، شهر کوفه است! این را ما پای کرامت بی‌مثال «اول فرزند فاطمه و علی» می‌نویسیم که سید و سالار سیدالشهدا بود امام مجتبی، ایضا معلم علمدار کربلا در جنگ‌آوری! لطفا بفهمید سخن درباره کدام جنگاور دلاور لکن مظلوم تاریخ می‌رانید! «ما اهل کوفه نیستیم، حسن‌بن‌علی تنها بماند»! اصحاب قیاس! بی‌خود دلواپس تاریخ نباشید! «بقیع» برای ما، هیچ کم از «بین‌الحرمین» ندارد. برای ما، «مدینه» همان «کربلا»ست. ما «حسن‌بن‌علی» را دقیقا اندازه «حسین‌بن‌علی» دوست می‌داریم. به همان دلیل که «سیدالشهدا» همه افتخار ماست، «کریم اهل بیت» نیز. ما متوجه علت «صلح حسن‌بن‌علی» هستیم. آنچه نمی‌فهمیم، اصرار شما در بعضی مقایسه‌هاست! از قضا «کوچه‌های چند شهید داده» آمادگی کامل دارند تا «انتقام کوچه بنی‌هاشم» را بگیرند! خیال‌تان تخت! ما شما را از نگرانی درخواهیم آورد! اندکی صبر کنید! جز با «ذوالفقار» نخواهد آمد «حضرت یار»!

وطن امروز در یادداشتی با عنوان، "خیانت غربزدگان به مذاکرات"، خطوط تعیین شده توسط آمریکا بر سر برنامه هسته ای ایران را، خواست های آیپک و لابی جهانی صهیونیسم دانسته است: اکنون آیپک از ما می‌خواهد برنامه هسته‌ای‌مان را برای دست‌کم 10 سال تعطیل کنیم، زیرساخت‌های گرانقیمت هسته‌ای را برچینیم و اسناد و مدارک محرمانه نظامی‌مان را در قالب برنامه راستی‌آزمایی و نظارت بین‌المللی در اختیار همگان قرار دهیم و سال‌ها منتظر صدور حکم راستی‌آزمایی با تن دادن به بازرسی‌های سرزده «هر کجا و هر زمانی» بمانیم تا در مقابل تنها بخشی از تحریم‌های ظالمانه وضع شده بر ضدمردم و دولت‌مان به صورت تدریجی و با قابلیت برگشت‌پذیری لحظه‌ای، «تعلیق» شود! پرواضح است که هدف اصلی از چنین «توافق خوب آمریکایی- صهیونیستی» تنها فریز توانمندی‌های هسته‌ای ایران نیست! هدف از توافق پیشکش شده به ایران با چانه زنی مکرر بر سر مسائلی که پیش از این بر سر آنها توافق شده بود نیز رساندن ایران به نقطه «برگشت‌ناپذیری در مذاکرات» است، زمانی که دولت به حدی در آرزو و اندیشه کسب یک «توافق»، خود و ملت را گرفتار کرده که از توان لازم برای ترک میز مذاکرات همراه با افشای بازی‌های آمریکایی- صهیونیستی، برخوردار نباشد.در این میان عده‌ای همچون هاشمی‌رفسنجانی بی‌توجه به هدف اصلی ایرانیان از مذاکرات 12ساله، بدون اشاره به بدعهدی مکرر طرف آمریکایی با ذوق‌زدگی تمام از اهمیت «شکسته شدن تابوی مذاکره مستقیم با آمریکا» در مصاحبه با رسانه‌های غربی سخن می‌گویند و احتمال بازگشایی سفارت آمریکا در تهران را محاسبه می‌کنند! مگر هدف بهبود وضعیت معیشت مردم و رفع تحریم‌های ظالمانه اعلام نشده بود؟! اکنون که آمریکا رسما «لغو تحریم‌ها» را آرزویی محال می‌خواند و «تعلیق تحریم‌ها» را هم با حیله‌گری به هزار اما و اگر رونمایی شده در لحظه آخر، موکول کرده، چطور شد که اهداف مذاکره تغییر و تحول یافت و همین صرف «گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا» کفایت کرد؟! آیا این رفتار نتیجه‌ای جز امیدواری آمریکا به امکان خباثت‌ورزی بیشتر مقابل تیم مذاکره‌کننده کشورمان در پی خواهد داشت؟ احتمالا آمریکایی‌ها خواهند گفت صرف گفت‌وگوی مستقیم با ما آن هم توأم با تعلیق بخشی از تحریم‌ها براساس برنامه زمانی مورد پسند آیپک، برای شما کافیست! بروید مهیای جشن توافق هسته‌ای با «قدرت‌های جهانی» شوید!

در ادامه این یادداشت آمده است: حقیقت این است که هیچ پشتیبانی از تیم مذاکره‌کننده کشورمان در میان تیم غربزدگان به چشم نمی‌خورد. سقف خواسته‌های آنها بسیار پایین‌تر از «توافق خوب ایرانی» است و به جای ارائه راهکارهایی برای تامین حداکثری منافع ملی بر سر میز مذاکرات، صرف مذاکره با آمریکا را موفقیتی بسیار بزرگ برای خود ارزیابی می‌کنند. به همین علت است که «توافق با غرب» را حتی بدون روخوانی متون، شرط پیروزی و شایسته برپایی «جشن و پایکوبی» برمی‌شمارند. بزرگ‌ترین شاهد این مدعی رفتار رسانه‌ها و فعالان سیاسی تیم غربزدگان است که هرگونه نقد و بررسی متون توافقات قبلی و اخبار و تحلیل‌های مرتبط با توافق نهایی احتمالی را با انگ «بی‌احترامی و بی‌اعتمادی به مذاکره‌کنندگان» ممنوع کردند! در حالی که بخشی مهمی از قدرت چانه‌زنی بر سر میز مذاکره، برآمده از پتانسیل اجتماعی بالقوه‌ای است که دیپلمات‌های دو طرف با اتکا به احتمال «بالفعل شدن» آن به واسطه تصمیمات سیاسی مذاکراتی، خطوط قرمز و تخطی‌ناپذیر خود را ترسیم و محور به محور منافع ملی گروگان گرفته شده را آزاد می‌کنند. غیر از این عمل کنیم، حصول «توافق بد» حتمی خواهد بود.

هیچ وقت یک ایرانی را تهدید نکنید/ توافق هسته ای، شکست دیپلماسی اسرائیل است

روزنامه اصلاح طلب اعتماد به سیاق دیگر روزنامه های این جریان، با نگاهی خوشبینانه به 24 ساعت پایانی مذاکرات نظر افکنده و صفحه نخست این روزنامه به تیتر های هسته ای اختصاص یافته است. این روزنامه بخشی از دعوای لفظی ظریف و موگرینی را تیتر یک خود برگزیده ا ست. هيچ‌وقت يك ايراني را تهديد نكنيد: اگر ايران و ١+٥ تا سحر جمعه به وقت وين به توافق نرسند، فرصت كنگره امريكا براي تاييد يا رد برجام از ٣٠ به ٦٠ روز افزايش پيدا خواهد كرد. هرچند سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه مي‌گويد كه هنوز ده گره كم و بيش باقي مانده است اما آخرين اخبار رسيده از وين و همچنين آخرين نقل قول رسانه‌اي از سيد عباس عراقچي، عضو ارشد تيم مذاكره‌كننده ايران تيتر و خبرهاي روز چهارشنبه روزنامه اعتماد را تاييد مي‌كند: «متن توافق جامع هسته‌اي از پرانتز تميز شده است. از مجموع ٥ ضميمه، ٤ ضميمه بسته شده‌اند و كار ضميمه فني هنوز به خط پايان نرسيده است. متن قطعنامه شوراي امنيت هم كه بايد در بازه زماني ٣ تا ٤ روزه پس از اعلام توافق هسته‌اي در شوراي امنيت به تصويب برسد همچنان به نقطه آخر و مهيا شدن براي امضا نرسيده است.» از روز چهارشنبه كه «اعتماد» اين خبر را منتشر كرد تا امروز پيشرفت‌هاي بسيار چشمگيري در متن قطعنامه شوراي امنيت به دست آمده است. علاوه بر آن گفته مي‌شود كه درضميمه فني هم پيشرفت‌هايي صورت گرفته است و ٩٠ درصد از متن از پرانتز تهي است. مذاكره هسته‌اي ميان ايران و ١+٥ هم درست مانند هر مذاكره ديگري در فضاي گنگي پيش مي‌رود و به دليل نزديك بودن فواصل زماني مذاكرات و همين طور جنس متفاوت گفت‌وگوها نمي‌توان انتظار داشت كه از پس هرتك ديداري، پيشرفت محسوسي عايد كل روند شود. علي واعظ، تحليلگر گروه بين‌المللي بحران در اين خصوص مي‌گويد: «توافقي در كار نخواهد بود تا دقيقه آخر. تا آن زمان هركدام از طرفين منتظر هستند كه ديگري گام آخر را بردارد.» سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه هم در اين خصوص مي‌گويد: هرچند به خط پايان نزديك‌تر مي‌شويد، طرف مقابل براي تامين خواسته‌هاي بيشتر خود حريص‌تر مي‌شود.

در ادامه این گزارش آمده است: فدريكا موگريني، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در حالي كه وزراي ١+٥، وين را براي حداقل ٢٤ ساعت ترك كردند در كوبرگ ماند تا دوشادوش جان كري و جواد ظريف كار بر روي متن اختلاف‌هاي باقي‌مانده را ادامه دهد. وي در آخرين اظهارنظرها‌يش، به صراحت تاكيد كرده است كه به سخت‌ترين و حساس‌ترين بخش مذاكرات رسيده‌ايم. موگريني، مذاكرات را سخت و چالش‌برانگيز خوانده اما همزمان از حصول پيشرفت‌ها هم سخن مي‌گويد. وي در بخش‌هايي از سخنان خود گفت: من اينجا مي‌مانم و كار بر روي متن توافق ادامه دارد. ما طبق بازه زماني كه در اختيار داريم به كار خود ادامه مي‌دهيم. همچنان درباره زمان انعطاف داريم. هم اكنون زمان توافق است. پنجره‌اي باز است كه از حداكثر آن استفاده مي‌كنيم قرار نيست اين پنجره را ببنديم و يك پنجره ديگر باز كنيم.

بهشتی پور، کارشناس مسائل بین الملل، در مصاحبه با اعتماد خاطر نشان ساخته که توافق هسته ای، شکست دیپلماسی اسرائیل است: دقايق آخر؛ شايد اين رساترين تعبير براي شرايط كنوني مذاكرات هسته‌اي باشد. ديگر همگان انتظار ديده‌شدن دود سفيد را از هتل كوبرگ وين دارند تا پس از نزديك به دو سال، وزراي امور خارجه ايران و گروه ١+٥، در مقابل خبرنگاران و دوربين عكاسان از حصول توافق هسته‌اي خبر بدهند. از سوم آذر ١٣٩٢ كه توافق ژنو براي تدوين «برجام: برنامه جامع اقدام مشترك» اعلام شد تا امروز، تحليل‌ها و گفت‌وگوهاي بسياري در رابطه با مذاكرات هسته‌اي صورت گرفته است. گروهي آن را تركمنچاي خواندند و گروهي آن را دستاوردي گرانبها. در خصوص شرايط كنوني مذاكرات هسته‌اي و دستاوردهاي آن گفت‌وگويي با حسن بهشتي‌پور، تحليلگر مسائل سياست خارجي داشته‌ايم كه در ادامه مي‌آيد: در ساعات پاياني مذاكرات هسته‌اي هستيم و آنچه شواهد و قراين نشان مي‌دهد، اين است كه توافق در حال انجام است و فقط چند موضوع باقي‌مانده است كه اين موضوعات نيز آنچنان نيست مگر اينكه اسراييلي‌ها در اين لحظات مشكلي ايجاد كنند يا مثلا كساني مانند فابيوس را جلو بيندازند كه مانع از توافق بشوند.دقايق آخر؛ شايد اين رساترين تعبير براي شرايط كنوني مذاكرات هسته‌اي باشد.

بهشتی پور در بخشی از مصاحبه گفته: ديگر همگان انتظار ديده‌شدن دود سفيد را از هتل كوبرگ وين دارند تا پس از نزديك به دو سال، وزراي امور خارجه ايران و گروه ١+٥، در مقابل خبرنگاران و دوربين عكاسان از حصول توافق هسته‌اي خبر بدهند. از سوم آذر ١٣٩٢ كه توافق ژنو براي تدوين «برجام: برنامه جامع اقدام مشترك» اعلام شد تا امروز، تحليل‌ها و گفت‌وگوهاي بسياري در رابطه با مذاكرات هسته‌اي صورت گرفته است. گروهي آن را تركمنچاي خواندند و گروهي آن را دستاوردي گرانبها. در خصوص شرايط كنوني مذاكرات هسته‌اي و دستاوردهاي آن گفت‌وگويي با حسن بهشتي‌پور، تحليلگر مسائل سياست خارجي داشته‌ايم كه در ادامه مي‌آيد: در ساعات پاياني مذاكرات هسته‌اي هستيم و آنچه شواهد و قراين نشان مي‌دهد، اين است كه توافق در حال انجام است و فقط چند موضوع باقي‌مانده است كه اين موضوعات نيز آنچنان نيست مگر اينكه اسراييلي‌ها در اين لحظات مشكلي ايجاد كنند يا مثلا كساني مانند فابيوس را جلو بيندازند كه مانع از توافق بشوند.

قدس شريف و يادگار ماندگار حضرت روح‌الله/ توافق خوب را فدای زمان نمی کنیم/  6 يا 7 اختلاف تا توافق

روزنامه جوان در سرمقاله امروز خود با تیتر "قدس شريف و يادگار ماندگار حضرت روح‌الله" و با قلم دکتر یدالله جوانی، تحلیلی را در این رابطه ارائه داده است: قدس شريف، قبله نخستين مسلمانان و سرزمين اصلي و مادري ميليون‌ها آواره فلسطيني است كه حدود 67 سال قبل با توطئه استعمارگران غربي به اشغال صهيونيست‌هاي كودك‌كش و جنايت‌پيشه درآمد و همچنان در اشغال شب‌پرستان قدرت‌طلب قرار دارد. صهيونيست‌ها پس از اشغال سرزمين فلسطين،‌ رؤياي حكومت نيل تا فرات را در سر پرورانده و در مسير توسعه نفوذ در ساختارهاي كشور‌هاي اسلامي روند توسعه قدرت با حمايت‌هاي همه‌جانبه جبهه استكبار جهاني را دنبال كردند. در چنين روند و شرايطي بود كه در جهان اسلام و خصوصاً در ميان دولت‌هاي عربي و برخي از گروه‌هاي فلسطيني خط سازش و تسليم براساس واقعيت‌ها بر خط مبارزه، مقاومت و ايستادگي در برابر رژيم اسرائيل غاصب برتري يافت و كمپ ديويد نقطه آغاز اين حركت ذليلانه و خفت‌بار شد. اما به ناگاه با پيروزي انقلاب اسلامي و استقرار جمهوري اسلامي در ايران ورق برگشت و ملت مظلوم و ستمديده فلسطين پشتيبان قدرتمندي چون حضرت روح‌الله و ملت مسلمان و انقلابي ايران پيدا كردند.حضرت امام خميني (ره) با شناخت عميق و صحيح از دشمنان اسلام و مسلمين و توطئه‌هاي آنان، از رژيم صهيونيستي به عنوان يك غده سرطاني در پيكره جهان اسلام ياد نمودند و بر همين اساس راهبرد محو اسرائيل غاصب از صفحه روزگار را مورد توجه و تأكيد قرار دادند.

جوانی در پایان آورده است: تا به امروز هيچ مسئله‌اي نتوانسته روز قدس را به فراموشي بسپارد و همه ساله حضور مسلمانان در سراسر جهان در راهپيمايي روز قدس باشكوه‌تر از سال قبل برگزار مي‌شود. در سال‌هاي اخير نقشه شوم و خطرناكي با هدف بر هم ريختن جهان اسلام از طريق جنگ‌هاي مذهبي و قومي از سوي دشمنان اسلام طراحي شده و در حال اجرا است. هدف راهبردي اين توطئه‌ خطرناك تأمين امنيت رژيم صهيونيستي و تداوم حضور استعمارگران غربي در كشورهاي اسلامي از طريق تضعيف محور مقاومت و به بن‌بست رساندن جريان بيداري اسلامي است. شكل‌گيري داعش و ديگر گروه‌هاي تكفيري در كشور‌هاي عراق و سوريه و همچنين حمله آل سعود به كشور مظلوم يمن، بخشي از اين نقشه خطرناك است. روز قدس فرصت مغتنمي است تا تمامي آزاديخواهان جهان و ملت‌هاي مسلمان با حضوري حماسي در صحنه با وحدت و همدلي و همزباني ضمن اعلام همبستگي با ملت مظلوم فلسطين و اعلام انزجار از جنايت‌هاي روزافزون رژيم صهيونيستي در سرزمين‌هاي اشغالي با نقشه‌هاي خطرناك جبهه استكبار عليه مسلمانان بيش از پيش آشنا شده و آن را محكوم كنند و خنثي سازند.

"توافق خوب را فدای زمان نمی کنیم"، عنوان گزارش خبرنگار اعزامی روزنامه جوان به وین است که از آخرین تحولات مذاکرات هسته ای گزارش می دهد: اين روزها همه در وين تنها بر سر توافق شرط‌بندي مي‌كنند. اينكه توافق مهيا مي‌شود يا نه و كسي از شكست سخن نمي‌گويد. نكته جالب اينجا است كه با نظر‌سنجي صورت گرفته از بين خبرنگاران حاضر در نشست خبري نيز روشن شد بيش از 95 درصد خبرنگاران بر انجام شدن توافق تأكيد دارند. در اين ميان اين سؤال اساسي مطرح است كه آيا اصلاً كار به توافق مي‌رسد يا نه و اصلاً آيا بايد به اعلام آن در روز سه‌شنبه ايمان آورد يا همچنان منتظر ادامه يافتن مذاكرات شد.حاشيه ديگري كه اين روزها درباره مذاكرات وجود دارد، بحث زمان رسيدن به آن و ضرب‌الاجلي است كه طرف امريكايي بر آن تأكيد مي‌كند. امريكايي‌ها بايد توافق را تا تاريخ نهم جولاي كه پنج‌شنبه اين هفته است به كنگره امريكا تحويل دهند، چراكه در غير اين صورت بازه زماني مذاكرات و بررسي آن در كنگره تا 60 روز به طول مي‌انجامد و اين مسئله به هيچ عنوان مورد پسند امريكا و حتي ايران نيست. اما در اين ميان نكته اصلي اينجاست كه ايراني‌ها بارها تأكيد كرده‌اند كه اين ضرب‌الاجل هيچ ارتباطي به آنها ندارد و مربوط به قوانين داخلي امريكايي‌ها است و آنچه كه براي ايراني‌ها مهم است، رسيدن به يك توافق خوب است؛ توافقي كه بتواند نظر محافل داخلي ايران را تأمين كند و قدرت دفاع از آن را به تيم مذاكره‌كننده در ايران بدهد. بدون ترديد لغو تحريم‌ها و حفظ دستاوردهاي هسته‌اي مهم‌ترين نكته‌اي است كه تيم مذاكره كننده غربي به دنبال آن است و بر خلاف تيم امريكايي، ايراني‌ها هيچ علاقه‌اي به بردن يك توافق بد به تهران ندارند. توافقي كه مي‌تواند مسائل و مشكلات فراواني را براي ايران در آينده پديد بياورد.

در ادامه این گزارش آمده است: شايد آن طور كه رسانه‌هاي روسي فاش كرده‌اند، ‌عباس عراقچي به صراحت امريكايي‌ها را تهديد كرده باشد كه در صورت تأكيد بيش از اندازه بر شكستن خط قرمز‌هاي ايران، مذاكره‌كنندگان ايراني ميز مذاكره را ترك خواهند كرد. البته در طرف مقابل هم اوباما و جان كري چنين مسائلي را بارها تكرار كرده‌اند ولي اين بار به نظر مي‌رسد كه زمان به نفع ايراني ها و ضرر طرف غربي است. امريكا زير منگنه توافق گير كرده است. نكته‌اي كه اشتاين ماير وزير امورخارجه آلمان به صراحت به آن اشاره كرد و گفت: اگر ببازيم همه با هم مي‌بازيم و اگر برنده شويم، همه با هم برنده مي‌شويم.دولت امريكا اكنون به اين نتيجه رسيده است كه تنها با ارائه امتيازات كافي است كه مي‌توان از تبديل شدن ايران به يك نيروي نظامي اتمي بدون توسل به نيروي نظامي پيشگيري كرد.در راه تحقق اين پيش‌فرض، دولت اوباما تاكنون ۲۰ ماه گفت‌وگو در بالاترين سطوح سياسي و هزاران ساعت تبادل نظر در سطوح فني با نمايندگان تهران و نمايندگان عضو گروه موسوم به 1+5 داشته است. در صورت اعلام شكست مذاكرات و تلاش‌هاي ديپلماتيك در قبال جمهوري اسلامي ايران، دولت امريكا بار ديگر متهم به ضعف در قضاوت‌هاي راهبردي سياسي خواهد شد. در فاصله‌اي نه‌چندان دور از انجام انتخابات رياست جمهوري و مجلس نمايندگان امريكا، شكست مذاكرات سياسي با تهران مي‌تواند بخت حزب دموكرات براي حفظ كاخ سفيد را مورد تهديد جدي قرار دهد. گزينه ديگر اوباما، بعد از اعلام شكست مذاكرات رو كردن به گزينه نظامي تلافي‌جويانه عليه ايران است كه در وضعيت كنوني منطقه، آن را متشنج‌تر از پيش خواهد ساخت. شايد از همين رو باشد كه مي‌توانيم با قاطعيت بگوييم‌ حالا امريكا در فشار توافق است.

روزنامه جوان همچنین در گزارش دیگر از آخرین تحولات مذاکرات هسته ای سخن گفته و تیتر آن را نیز "6 يا 7 اختلاف تا توافق"، برگزیده است: فردا مهلت تمديد سه روزه مذاكرات ايران با 1+5 هم تمام مي‌شود. وزراي خارجه اروپا و امريكا كه روز سه‌شنبه وين را ترك كردند و تيم‌هاي ايراني و امريكايي را تنها گذاشتند، از ديشب بار ديگر به محل مذاكرات برگشتند و از امروز مذاكرات عمومي وزراي خارجه احتمالا از سر گرفته مي‌شود. جان كري و محمد جواد ظريف طي دو روز گذشته چند دور باهمديگر مذاكره كرده‌اند تا شش - هفت مورد اختلاف باقي مانده را حل وفصل كنند. احتمال اينكه اختلافات بر سر مسائل باقي مانده تا فردا حل و فصل شود، زياد است ولي برخي ديپلمات‌ها در وين مي‌گويند كه مذاكرات ممكن است چند روز ديگر هم تمديد شود. به گزارش جوان، وزراي خارجه اروپايي، روسيه و چين پس از ترك 36 ساعته محل مذاكرات هسته‌اي در وين، ديشب بار ديگر به محل مذاكرات برگشتند. مذاكرات روز سه شنبه براي دومين بار به مدت سه روز تمديد شد و به اين ترتيب، ايران و 1+5 براي دستيابي به توافق هسته‌اي فقط تا فردا شب (جمعه) مهلت دارند. جاش ارنست، سخنگوي كاخ سفيد گفته كه گفت‌وگوها با ايران حداقل در زمان كنوني ارزش ادامه دادن دارد، به همين خاطر برخي ديپلمات‌ها در وين مي‌گويند كه اگر مذاكرات تا جمعه به نتيجه نرسد، احتمال سومين تمديد هم وجود دارد. 

در ادامه می خوانیم: مذاكرات هسته‌اي بين ايران و 1+5 طي دو روز گذشته به مذاكرات ايران با امريكا محدود شده و محمد جواد ظريف، جان كري و معاونان اين دو براي حل اختلاف باقي مانده در متن اصلي توافق و ضمايم آن، چند دور مذاكره كرده‌اند. وانگ‌ يي، وزير خارجه چين كه روز سه شنبه بعد از ديدار با وزراي خارجه 1+5 و ايران وين را ترك كرد، پيش از ترك اين شهراز باقي ماندن شش يا هفت موضوع در مذاكرات صحبت كرد. ديپلمات‌ها در وين مي‌گويند كه مهم‌ترين اختلاف باقي مانده بين طرفين موضوع لغو تحريم‌هاي تسليحاتي است. در حالي كه طرف امريكايي تأكيد دارد كه تحريم‌هاي تسليحاتي ايران، به خصوص در چارچوب قطعنامه 1929 لغو نخواهد شد، ايران بر لغو تحريم‌هاي تسليحاتي تأكيد دارد. روسيه و چين نيز در اين مورد از ايران حمايت مي‌كنند. سرگئي لاوروف وزير خارجه روسيه روز سه شنبه قبل از ترك وين گفت: «مي توانم به شما اطمينان دهم يك مسئله عمده باقي مانده كه به تحريم‌ها مربوط مي‌شود. اين مشكل، همان تحريم تسليحاتي است.» عباس عراقچي هم تأييد كرده كه بر سر تحريم‌هاي اصلي، يعني تحريم‌هاي اقتصادي و مالي جمع‌بندي به دست آمده ولي «‌درباره تحريم تسليحاتي اختلافات ادامه دارد.» عراقچي گفته كه تحريم تسليحاتي به خودي خود موضوع مهمي نيست اما به گفته او موضع ايران اين است كه نظام تحريم‌ها بايد برچيده شود. خبرنگار جوان در وين مي‌گويد كه تحريم‌هاي تسليحاتي مربوط به صدور تسليحات سنگين و نظامي به ايران و همچنين بخش مربوط به تحريم‌هاي موشكي ايران اهميت زيادي دارد: «ايران معتقد است در صورت باقي ماندن تحريم‌هاي موشكي، راه براي تحريم مجدد موسسات و شركت‌هاي ايراني به بهانه كمك به برنامه موشكي ايران باز خواهد شد.»

 5 هشدار جدی بخش خصوصی برای پس از تحریم /  کارنامه مجلس در طرح های ناتمام

روزنامه شهروند از 5 هشدار جدی بخش خصوصی برای پس از تحریم گفته است: ایجاد چشم‌انداز مثبت در روند مذاکرات هسته‌ای، دلیلی شده تا این روزها در هر محفلی که باشی، سخنی از بهبود اقتصادی در شرایط پساتحریم شنیده شود اما در این بین، سوال اینجاست که ساختار اقتصادی ایران که طی سال‌های گذشته با تحریم خوگرفته، چقدر آمادگی از سر گیری مراودات بین‌المللی و رونق سرمایه‌گذاری خارجی را داراست؟ بی‌شک در چنین شرایطی نقش بخش خصوصی در فراهم‌سازی بسترهای لازم، پررنگ‌تر از هر زمانی است و باید به این حوزه توجه درخوری داشت.  بخش خصوصی که دولت از ابتدای فعالیتش وعده داد بود که توانش را جدی می‌گیرد و بر پایه این بخش کشور را به توسعه اقتصادی نزدیک خواهد کرد.  حال امروز بعد از گذشت دو ‌سال و در آستانه توافق هسته‌ای، زمان عملی شدن این وعده فرا رسیده است.  در این بین نمایندگان پارلمان بخش خصوصی هم با درک شرایط به ارایه هشدارها و الزاماتی در این رابطه پرداخته‌اند و تلاش می‌کنند تا با تشریح اوضاع اقتصادی کشور در شرایط پساتحریم به دولتمردان کمکی فکری دهند. هشدارهایی که روز سه‌شنبه در ساختمان خیابان وزرا و در نشست هیأت نمایندگان اتاق تهران شنیده شد؛  احتمال افزایش درآمد عمومی دولت و تشدید تورم، بروز هیجان‌های کاذب و یکباره در بازار سرمایه، وفور ارز و افزایش واردات (تهدید تولید داخلی) بخشی از این هشدارها بودند. همچنین شکل‌گیری گروه‌های رانت‌جو و پولدار شدن دولت موضوع دیگری بود که در پارلمان بخش خصوصی به دولت یادآوری شد تا مانع فراموشی بخش خصوصی در شرایط پساتحریم شود. در ادامه گزارش «شهروند» از روایت ٥ هشدار یادشده پارلمان بخش خصوصی را در سومین نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌خوانید.

در ادامه آمده: مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران به‌عنوان اولین سخنران جلسه روز سه‌شنبه، سخنان خود را با یادآوری وعده‌های دولت در روزهای نخست فعالیتش درباره توجه ویژه به بخش خصوصی آغاز کرد.  او با سخت توصیف کردن شرایط اقتصادی‌ سال ١٣٩٤ گفت:  هیأت‌رئیسه اتاق ایران و تهران در دیدارهای متعددی که با مقامات سه قوه ازجمله رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر جهاد کشاورزی داشته‌، بر افزایش تعامل و همکاری برای بهبود شرایط اقتصادی تأکید کرده است.   او  با آرزوی موفقیت برای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشور، گفت: درست است که تمامی مسائل و مشکلات اقتصادی ما برخاسته از تحریم نیست اما تحریم‌ها مشکلات و محدودیت‌های زیادی برای اقتصاد ما ایجاد کرده است که رفع آن می‌تواند راهگشای بهبود اوضاع اقتصاد باشد.   خوانساری با بیان این‌که ‌سال ٩٤،‌ سال سخت و دشواری برای همه است، از کاهش شدید تقاضا در بازار خبر داد و اظهار داشت:  آمار نشان می‌دهد که از ‌سال ٩٢ به این سو، سالانه ٢٠‌درصد از درآمد سرانه کشور کاهش یافته است و به‌طور نمونه در بخش مواد غذایی این کاهش چشمگیر بوده است.

شهروند در گزارشی با عنوان " کارنامه مجلس در طرح های ناتمام"، برخی از طرح ها و پیگیری های مجلس نهم را که نیمه کاره مانده اند را بررسی

برچسب ها:
آخرین اخبار