امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۵:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 151297
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۴ - ساعت ۲۰:۵۳
تعداد بازدید: 470
به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، ماراتن تمدیدها همچنان ادامه دارد و با به پایان رسیدن هر تاریخ پایان مذاکرات، دیپلمات ها تاریخ جدیدی را برای ...

به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، ماراتن تمدیدها همچنان ادامه دارد و با به پایان رسیدن هر تاریخ پایان مذاکرات، دیپلمات ها تاریخ جدیدی را برای ادامه آن ارائه می دهند. این بار نیز روز جمعه توافقی حاصل نشد و تا دوشنبه گفتگوها ادامه خواهد داشت. این موضوع باعث شده تا روزنامه ها همچنان تب مذاکرات هسته ای و گمانه زنی ها در این رابطه را ادامه دهند. اما دیروز آخرین جمعه ماه مبارک رمضان؛ ملت های بیدار جهان و به ویژه ایران، روز قدس را گرامی داشتند و با حضور در خیابان ها، انزجار خود را نسبت به رژیم صهیونیستی ابراز داشتند.

همه منتظر بله / مشکلی نیست، طرفین در حال امتیازگیری هستند/ مطهری، گزینه اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس

روزنامه اصلاح طلب آرمان با تیتر، "همه منتظر بله"، گزارشی را از ادامه روند مذاکرات هسته ای در وین ارائه کرده است. هرچند تجربه نشان داده است که حصول توافق با آمریکا به این آسانی ها نیست و آنها در هر دوره زیاده خواهی خود را در لحظه ای بروز می دهند اما روز پنج شنبه خوشبینی زایدالوصفی میان اهالی رسانه اصلاح طلب شکل گرفته بود به نحوی که برخی از سایت ها از مخاطبان می خواستند تیتر توافق را انتخاب کنند و برخی نیز جشن توافق و از حضور اوباما در تهران و بازگشایی سفارت آمریکا گفتند. این ذوق زدگی اما طولی نکشید و همچون همیشه آمریکا دبه های خود را بالا برد تا جماعت خوش خیال همچنان در آرزوی توافق بمانند: از قبل هم قابل پیش‌بینی بود به هنگامه‌ای که مذاکرات به آخرین لحظات و میلیمترهای پایانی می‌رسد، فشارها افزایش و بازی‌های رسانه‌ای شدت و قوت گیرد. از ظهر روز پنجشنبه آمریکایی‌ها سناریو جنگ روانی خود را کلید زدند، از یکطرف خبری انعکاس یافت که اوباما در دیدار با تنی چند از سناتورهای آمریکایی گفته است شانس توافق 50-50 است. در مقابل منابع آمریکایی به خبرنگاران گفته بودند که احتمال دارد تا انتهای پنجشنبه شب سند توافق به کنگره تقدیم شود. خبرهایی که در تناقض با یکدیگر بود اما یک هدف کلی را دنبال می‌کرد، مدیریت افکار عمومی و در دست گرفتن فضای رسانه‌ای به‌خصوص که مقاومت طرف ایرانی و عدم توجه به ضرب الاجل کنگره، طرف آمریکایی را با چالش جدی در این زمینه روبرو کرده بود. اتفاقات پنجشنبه شاید از منظر برخی به‌مثابه افول مذاکرات و عدم نتیجه‌بخشی آن تعبیر و تفسیر شود اما حقیقت آن است که در مذاکراتی با این سطح از اهمیت و حساسیت که در بالاترین سطح جهانی برگزار می‌شود و معارضین فراوانی هم دارد این کشاکش‌های ناگهانی و قبض و بسط‌های رسانه‌ای نه منفی و دال بر شکست بلکه نشانه‌ای از رسیدن به خط پایانی است و گواه بر اینکه اتفاق بزرگ در شرف وقوع است که این پیش‌لرزه‌ها را در پی دارد. دوئل نیابتی وزرای خارجه ایران و آمریکادیدارهای پرشمار محمدجواد ظریف و جان کری همواره به عنوان موتور پیش برنده مذاکرات محسوب شده و این دو پس از صدها ساعت مذاکره در طول یکسال و نیم گذشته اکنون مذاکرات را به پیچ غایی و نهایی رسانده‌اند اما جالب توجه آنکه به ناگهان از روز چهارشنبه دیدارهای منظم و مستمر این دو آن هم در اوج مذاکرات کاهش یافت و پنجشنبه هر کدام راهی متفاوت رفتند و تنها یک دیدار دوجانبه 40دقیقه‌ای داشتند.

در ادامه این گزارش می خوانیم: ظریف هم که گویا محمل تازه‌ای برای ارتباط با خبرنگاران و مدیریت رسانه‌ای فضا یافته پس از جلسه با کری با حضور موگرینی به بالکن هتل کوبورگ آمد و در پاسخ به خبرنگاران گفت که برای هواخوری آمده و تاکید کرد که بعید است تا انتهای روز جمعه طرفین به توافق برسند اما مذاکرات تا پایان هفته میلادی (یکشنبه) ادامه خواهد داشت. وی که پس از چند دقیقه مجدد به بالکن آمده و این‌بار علی‌اکبر صالحی وی را همراهی می‌کرد درخصوص مهم‌ترین موضوع باقیمانده مذاکرات گفت: رسیدن به «بله» برای موضوعات مهم. گفته‌ای که موید این معناست که مرحله عملیاتی و نگارش به پایان رسیده و موعد و موسم تصمیم‌گیرهای بزرگ است. تصمیم‌گیری‌هایی که به گفته دیپلمات‌های ایرانی بخش عمده آن به مواضع درون‌گروهی و حل اختلافات میان اعضای 1+5 بازمی‌گردد. این‌بار به نظر می‌رسد پس از پایان ضرب‌الاجل روزجمعه طرفین زمان مشخصی را معلوم نکرده و قصد دارند مذاکره را تا لحظه حصول توافق بدون وقفه پی بگیرند. نکته‌ای که البته خوشایند تندروها و منتقدان داخلی و خارجی توافق نباشد، از جمله آنکه جان مک‌کین جمهوریخواه گفته گویا اوباما از ایرانی‌ها تمایل بیشتری به انجام توافق دارد و در همین راستا امتیازات بیش از اندازه‌ای به ایرانی‌ها داده است، نکته‌ای که به‌طور معکوس برخی دلواپسان هم نسبت به آن ابراز نگرانی می‌کنند اما جملگی مقامات و مسئولین به حمایت همه‌جانبه از مذاکره‌کنندگان می‌پردازند. 

آرمان مصاحبه ای با جاوید قربان اوغلی، سفیر پیشین ایران در آفریقای جنوبی ترتیب داده و وی گفته " مشکلی نیست، طرفین در حال امتیاز گیری هستند": تاریخ به‌خوبی می‌داند كه چه كسانی برای منافع ملی تا پای جان ایستادند و درنهایت چه به ارمغان آوردند. آنچه به وضوح آشكار است، نمی‌توان هرگز به گذشته بازگشت اما می‌توان آغازی نو داشت، همان گامی كه مذاكره‌كنندگان تیم هسته‌ای دولت یازدهم طی 22 ماه گذشته درصدد انجام آن بوده‌اند و امروز نه‌تنها فرصت‌های سوخته را در پرونده هسته‌ای به فرصت‌های تازه مبدل ساخته بلكه از هیچ كوششی برای به ثمر رساندن پرونده هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌ها تاكنون دریغ نورزیده‌اند. روز پنجشنبه آمریكا نشان داد از صداقت كافی برای به نتیجه رسیدن پرونده هسته‌ای برخوردار نیست و مذاكره اوباما با وزیر خارجه آمریكا از تغییر رویكرد این كشورخبر داد. جاوید قربان اوغلی، سفیر پیشین ایران در آفریقای مركزی و مدیركل آفریقایی وزارت خارجه در دولت اصلاحات در گفت‌وگو با «آرمان» درباره تفاوت رویكرد دولت دهم نسبت به سیاست دولت روحانی در حل پرونده هسته‌ای ایران می‌گوید كه رویكرد مذاكره‌كنندگان و رویكرد دولت فعلی با رویكرد مذاكره‌كنندگان دولت سابق كاملا متفاوت است در بیان این تفاوت‌ها بیش هر چیز باید به این نكته بسنده كرد كه در دولت پیشین در حل پرونده هسته‌ای فرصت‌سوزی شد و ایران فرصت‌ها را بیشتر از حد تصور از دست داد. اقدامات دولت قبل به انباشته شدن حجم انبوهی از تحریم‌ها و پرونده‌ها دامن زد كه امروز این مسائل رویدادها و مشكلات بسیاری را برای كشور به بار آورده است. 

روزنامه آرمان، با یادداشتی با عنوان "مطهری، گزینه اصلاح طلبان"، علی مطهری را به عنوان یکی از نیروهای سیاسی معرفی کرده که می تواند با توجه به برخی از مواضع اصلاح طلبانه اش در انتخابات دهم مجلس در لیست اصلاحات قرار گیرد:  کمتر از 9 ماه به برگزاری انتخابات مجلس دهم باقی مانده و جناح‌ها و گروه‌های سیاسی می‌کوشند در انتخابات پیروز باشند. از سوی دیگر نمایندگان مجلس نیز برای آنکه به چشم مردم بیایند خود را در رسانه‌ها فعال‌تر نشان می‌دهند. اما برخی به دور از این هیاهوها راه خود را می‌روند و وظیفه نمایند‌گی‌شان را انجام می‌دهند. یکی از این نمایندگان، علی مطهری است؛ فردی که ابتدا اصولگرا به چشم می‌آمد اما برخی نطق‌های او چنان می‌نماید که مطهری از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس نیز اصلاح‌طلب‌تر است. چنین رفتارهایی باعث شده است که اصولگرایان دو به شک بمانند که آیا مطهری را باید در لیست خود جای دهند یا خیر. در عین حال اصلاح‌طلبان آغوش خود را برای وی باز کرده‌اند و از گفته‌های چهره‌های اصلاح‌طلب چنین برمی‌آید که یک نفر از فهرست 30نفره اصلاح‌طلبان در حوزه انتخابیه تهران «علی مطهری» است. مهدی کوچک‌زاده نماینده اصولگرای مجلس معتقد است: «از مظلومیت‌های اصولگرایی این است كه مطهری خود را اصولگرا می‌داند!»

در ادامه آمده است: اگرچه علی مطهری به گفته خود با اصلاح‌طلبان در مواضع فرهنگی اختلاف‌نظر زیادی دارد اما فاکتورهایی دارد که اصلاح‌طلبان هرگز نمی‌توانند از آن گذر کنند. یکی از این فاکتورها که هویت مطهری را متمایز می‌کند حقیقت‌گویی است. برای مطهری چندان اهمیت ندارد که او را با عنوان نماینده مجلس و سیاستمدار می‌شناسند یا چیز دیگر؛ او در صحن علنی مجلس از حقیقتی که بدان معتقد است، دفاع می‌کند. پیمودن این مسیر چندان آسان نیست چرا که اقتضای سیاست‌پیشگی حرکت در موازین مصلحت است. اما او تا به اینجا توانسته حریم سیاست و حقیقت را متمایز از هم طی کند. چنین رویکردی در دولت اصلاحات نیز به چشم می‌خورد و از این لحاظ می‌توان گفت فرزند شهید مطهری در عالم سیاست ادامه دهنده راه بزرگان اصلاحات است. از دیگر فاکتورهای اصلاح‌طلبی توجه به آزادی‌های ذکرشده در قانون اساسی است که اصلاح‌طلبان آن را با شعار زنده باد مخالف من دنبال می‌کنند. کمتر کسی است که نداند مطهری در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم از محسن رضایی حمایت کرده است اما در مجلس چنان از برخی اصول دفاع می‌کند که برخی همکارانش تاب تحمل سخنان وی را نمی‌آورند. علی مطهری در خردادماه به رئیس‌جمهور نامه‌ای نوشت و ضمن انتقاد از برخوردهای مقامات دولتی با لغو سخنرانی‌های مجوزدار اعلام کرد با همه اعتقادش به حمایت از دولت در صورت لغو مجدد سخنرانی‌ها به کمک نمایندگان مجلس اقدام به استیضاح وزیر کشور خواهد کرد. از سوی دیگر اصلاح‌طلبان همواره بر این تاکید کرده‌اند که مجلس آینده باید مجلسی با خط و مشی اعتدال باشد. مطهری نماینده دوره‌های هشتم و نهم مجلس بوده و تندروی‌های صورت گرفته در دولت‌های نهم و دهم را از کرسی نمایندگی شاهد بوده است. از این‌رو حضور و آگاهی فرزند شهید مطهری نسبت به دورانی که اصلاح‌طلبان از مجلس دور بوده‌اند خود نقطه قوتی به حساب می‌آید. 

بازی شام آخر/  ایرانی را تهدید نکنید/ معجزه اصولگرایی و درد مشترک

روزنامه وطن امروز، با تیتر "بازی شام آخر"، گزارشی را از بدعهدی آمریکا در آخرین لحظات مذاکرات هسته ای ارائه داده و این را جزء عادات غرب در دبه کردن دانسته است: درست در همان زمانی که همه تصور می‌کردند توافق هسته‌ای نهایی میان 1+5 و ایران در دست طرفین است، ناگهان ورق برگشت. این اقتضای مذاکره با آمریکا است! آنها زیر توافق ابتدایی زدند. آمریکایی‌ها درست در لحظات سرنوشت‌ساز و در حالی که حتی امتیازات باورنکردنی نیز گرفته بودند، باز هم نتوانستند تصمیم نهایی را بگیرند. درست در لحظه تصمیم‌گیری و در حالی که اعضای 1+5 بر سر محتوای قطعنامه شورای امنیت برای برداشتن تحریم‌ها به توافق رسیدند و حتی آن را نیز به تیم ایرانی عرضه کرده بودند؛ باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا با محتوای این قطعنامه مخالفت کرد تا هتل کوبورگ وین، یک بار دیگر سندی باشد بر اثبات این واقعیت مهم که آمریکایی‌ها هرگز قابل اعتماد نبوده و نخواهند بود. آمریکایی‌ها همچنان بر سر برداشتن تحریم‌ها دبه در می‌آورند! طی 2 سال مذاکره، این موضوع دیگر آشکار شده که آنها پس از فشار فراوان به طرف مقابل و گرفتن امتیازهای هنگفت، نوبت عمل به تعهداتشان که می‌رسد؛ میز مذاکره را به هم می‌ریزند! از ابتدای مذاکرات هسته‌ای در دولت حسن روحانی، هیچگاه خللی در تعهدات ایران ایجاد نشد و حتی در مسیر مذاکره نیز مطالبات آمریکایی‌ها نسبت به گام‌هایی که ایران باید بردارد، مانعی در مسیر مذاکرات نبود و تیم ایرانی همواره راه‌حلی برای راضی کردن آمریکایی‌ها روی میز می‌گذاشت.آمریکایی‌ها باز هم دبه درآوردند. روند اظهارات و واکنش‌های تیم‌های مذاکره‌کننده نشان می‌دهد چهارشنبه شب همه چیز در مسیر نهایی شدن قرار داشت و موضوع محتوای قطعنامه شورای امنیت برای برداشته شدن تحریم‌ها بر سر میز بود. براساس شواهد، 1+5 بر سر محتوای این قطعنامه به توافق رسیدند و تیم ایرانی نیز در جریان این موضوع قرار گرفت. قطعنامه شورای امنیت در واقع آخرین حلقه از سلسله حلقه‌های موجود در توافق هسته‌ای نهایی است. به نظر همه چیز تمام شده می‌آمد. با این حال اما گفت‌وگوی جان کری با باراک اوباما از طریق ویدئوکنفرانس، آب سردی بود بر چهره همه مذاکره‌کنندگان! به‌رغم آنکه تیم مذاکره‌کننده آمریکایی و از جمله وزیر خارجه این کشور با محتوای قطعنامه شورای امنیت موافقت کرده بود اما اوباما با آن مخالفت کرد. این بار نه فابیوس و نه هیچ فرد دیگری مسؤول بر هم زدن مذاکرات نبود و این باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا بود که شخصا و رسما مانع توافق شد.

در ادامه این گزارش تحلیلی آمده است: فایننشال‌تایمز در گزارشی به پیام توئیتری ظریف به مسؤولان آمریکایی پرداخته و نوشته است: ظریف در پیام توئیتری خود یکی از جملات آبراهام لینکلن، از پایه‌گذاران آمریکا را به تیم دیپلماسی آمریکایی گوشزد کرده است.  به گزارش «وطن‌امروز» او در پیام خود نوشته: اسب را در میانه میدان تغییر نمی‌دهند. منظور ظریف از این حرف این بوده که لطفا گفت‌وگوها را نیمه‌کاره رها نکرده و عقب‌نشینی نکنید. اما به نظر می‌رسد این تکیه‌کلام که بارها توسط لینکلن اظهار شده است، معناهای دیگری نیز دارد. با جست‌وجو در میان صحبت‌های لینکلن می‌توان گفت این جمله از یک جوک در زمان لینکلن نشأت گرفته است. لینکلن در یکی از سخنرانی‌هایش به این جوک اشاره کرده بود. او می‌خواست برای دور دوم ریاست‌جمهوری‌اش در انتخابات شرکت کند و به هیات سیاسی که برای دیدنش رفته بودند، این جمله را به کار برده است. در اصل این جمله از جوک‌های زمان لینکلن آمده بود که داستان مردی را می‌گفت که با اسبش تا میانه راه یک رودخانه را رفته بود اما در میانه راه آب جریان بیشتری گرفت و به این مرد پیشنهاد شد که وقتی به طرف دیگر رودخانه می‌رسد، اسب بهتری بگیرد اما او گفت که نباید در میانه میدان اسب را رها کرد.‎

وطن با تیتر" ایرانی را تهدید نکنید"، گزارشی را از روز قدس تهیه کرده است: روز گذشته بیش از 770 شهر ایران شاهد حضور ده‌ها میلیونی مردم در راهپیمایی روز قدس بود. روز گذشته مردم روزه‌دار ایران بار دیگر ضمن حمایت از مردم مظلوم فلسطین، با خمینی بت‌شکن، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بیعت کردند. تحولات منطقه باعث شده بود تا مردم هوشمند ایران اسلامی شعارها و پلاکاردهایی همجنس با محتوای روز جهانی قدس را بر سر دست بگیرند و فریاد بزنند. به گزارشدر سراسر ایران، بویژه در تهران مردم روزه‌دار در راهپیمایی روز قدس ضمن همدردی با مردم مظلوم فلسطین و بویژه مردم غزه، با مردم بی‌دفاع و مظلوم یمن نیز اعلام همدردی کردند. در پلاکاردها و دستنوشته‌های مردم حمایت از مردم یمن و انقلاب آنها تاکید شده بود. راهپیمایان تهرانی با در دست داشتن پلاکاردها و دستنوشته‌هایی با عبارت «من هم یک یمنی هستم» انزجار خود را از جنایات رژیم آل‌سعود علیه ملت و کودکان مظلوم یمن اعلام داشتند. به گزارش فارس، راهپیمایان تهرانی در حالی که تصاویر امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری را حمل می‌کردند، شعارهایی همچون «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «مرگ بر انگلیس»، «این همه لشکر آمده به عشق رهبر آمده»، «خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست» و... سر دادند.  راهپیمایان تهرانی در مسیرهای نه‌گانه تعیین شده تا میعادگاه نمازجمعه تهران، با اهدای هدایای نقدی خود به یاری مستضعفان شتافتند. همچنین برخی راهپیمایان کمک‌های نقدی خود را در صندوق‌های تعبیه‌شده به مردم مستضعف یمن و فلسطین اهدا کردند.  وفاداری همزمان مردم ایران به مردم مظلوم فلسطین و  یمن نشان می‌دهد در افق سیاسی مردم ایران، صهیونیسم‌شناسی به عنوان یک محور و اصل تغییرناپذیر وجود دارد که این محور سنگ محک تحلیل تحولات منطقه‌ای است. مردم ایران دیروز با حمایت همزمان از مردم فلسطین و یمن نشان دادند جای پای صهیونیسم را هر جا که باشد می‌شناسند و علیه آن خروش خواهند کرد. از نکات مهم راهپیمایی دیروز قدس تهران، بیشتر بودن شعارهای ضدآمریکایی نسبت به سال‌های گذشته بود که نشان می‌داد مردم ایران دشمن اصلی‌ را بیشتر از خیلی‌ها می‌شناسند. مردم با حمل پلاکاردهایی با مضمون «هرگز یک ایرانی را تهدید نکنید» علیه زیاده‌خواهی‌های آمریکا در مذاکرات هسته‌ای واکنش نشان دادند.

"معجزه اصولگرایی و درد مشترک" عنوان یادداشتی است که به برخی از اشتباهات اصولگرایان در انتخابات و مواضع سیاسی اشاره می کند که با این اقدامات در زمین حریف بازی می کنند و نتیجه را دو دستی تقدیم جریان مقابل می کنند: - پرویز امینی در مصاحبه با «وطن‌امروز» گفته: در هفته اول انتخابات یک دوست خبرنگار دوم خردادی که تا لحظه آخر اساسا برای رأی دادن در انتخابات تردید داشت و دارای مراوده ویژه‌ای با خاتمی بود به من گفت که بعد از رد صلاحیت هاشمی حال من بد بود و من رفتم پیش خاتمی، چراکه هر وقت حالم بد بود، می‌رفتم پیش حاج‌آقا تا روحیه بگیرم. این بار که رفتم دیدم حاج آقا(خاتمی) خیلی عصبانی است و با این مضمون که جمهوری اسلامی با تایید صلاحیت عارف و روحانی ما را چی فرض کرده است، که بیاییم پشت سر کسی مثل عارف که یک تا 5/1 میلیون رأی دارد یا روحانی که کمی بیشتر رأی دارد و اصلاحات را ضایع کنیم؟ یعنی آنها در هفته اول از زمان 20 روزه تبلیغات هم باور نمی‌کردند که روحانی بتواند رئیس‌جمهور شود. بنابراین حمایت‌ها تا روزهای آخر به تاخیر افتاد. حال سوال اینکه چرا روحانی رئیس‌جمهور شد؟ بیش از همه به مساله‌ای بازمی‌گردد که من نام آن را «معجزه اصولگرایی» می‌گذارم. معجزه‌ای که برای روحانی رخ داد و از یک بازنده، برنده ساخت. اینکه شما استدلال کنی کثرت نامزدها در برابر یک نامزد، شرایط بهتری است تا با یک نامزد واحد و مشترک، فضای گفتمانی انتخابات را به مقاومت در برابر سازش تبدیل کنی و... اینها معجزات اصولگرایی است که می‌تواند روحانی را رئیس‌جمهور کند. در ادامه می خوانیم: ائتلاف و نه لزوما وحدت شرط لازم برای ادامه حیات جریان اصولگراست. تجربه نه‌چندان شیرین انتخابات 92 هم این مساله را تقریبا به بدنه اجتماعی این جریان مخابره کرده اما آیا این شرط کافی هم هست؟ خیر! به نظر می‌رسد شرط کافی مکمل برای این ماجرا پیدا کردن همان «درد مشترک» است. درد مشترکی که بتوان آن را مساله جامعه هم نامید و بتوان گفتمانش کرد. این درد مشترک باید واقعی باشد و باید به خوبی در سطح جامعه گفتمان شود اگرنه بر سر جریان اصولگرا در انتخابات مجلس دهم همان خواهد آمد که بر سر جریان اصلاح‌طلب با «کین درد مشترکشان» در انتخابات هشتم مجلس آمد. شاید یکی از مصادیق این درد مشترک در پایگاه رای جریان انقلابی نحوه مواجهه عزتمندانه و البته عاقلانه  با مواضع هسته‌ای دولت روحانی باشد، بدنه اجتماعی جریان اصولگرا حتما از خودش خواهد پرسید که در هفته پس از لوزان چه گذشت که موضع اکثر آقایان اصولگرا از سرهنگ و امیر تا حقوقدان و ادیب و صاحب سررسید! با موضع آقا سیدعلی آقای خامنه‌ای متفاوت بود؟ چرا تبریک بی‌معنا بود؟ چرا آقایان به گونه‌ای رفتار کردند که سخنان حضرت رهبر چون حاج‌کاظم آژانس شیشه‌ای جلوه کند؟ آقایان خودسیّاس‌پندار آیا با خودتان فکر نکرده‌اید که اگر بنا به این مدل سیاستمداری باشد همه شما روی هم انگشت کوچیکه هاشمی هم نمی‌شوید. نکته دیگر این است که طرح دقیق این عزتمندی عین عقل است و قابل گفتمان شدن هم هست. چرا پخش 2 تا مستند ساده، صدای حضرات «کاسبان توافق به هر قیمت» را درآورده؟ چون در آنها خیلی مودبانه بدون اینکه به کسی توهین شود یا کسی خائن خوانده شود؛ تبیین شده که ممکن است اگر با همین فرمان لوزان برویم آخرش می‌شویم عراق یا خیلی جدی و علمی و دقیق گفته شده که لغو تحریم‌ها با این مدل توافق اتفاق نمی‌افتد. خلاصه اینکه حضرات باید بدانند که عموم مردم و البته جریان انقلابی ماشین رای نیستند که منتظر باشند تا شما از اتاق‌های در بسته برایشان لیست صادر کنید و به آن رای بدهند، مساله عمومی مردم چند به‌علاوه چند و پایداری و رهپویان و یکتا و اینها نیست. مذاکرات شکست نخورد اما.../ روزهای پس از توافق با غرب/  حاشیه‌های تامل‌برانگیز یک برنامه در تلویزیون؛آزمونی برای سطح سواد در صدا و سیما!/ استعفاء یا راه خلاصی از استیضاح وزیر؟!/ اعتیاد به سیگار را مهمترین چالش مدارس روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد نیز با تیتر "مذاکرات شکست نخورد اما..."، گزارشی را از دورهای پایانی مذاکرات تهیه کرده است و در همچنان در آرزوی توافق به سر می برد. صادق زیباکلام چند روز قبل در سرمقاله این روزنامه از مردم خواسته بود که در روز عید فطر جشن توافق هسته ای بگیرند: بیم‌ها و امیدها، فریادها و لبخندها، ضرب الاجل‌ها و تمدیدها، هنوز هم پایان قصه هسته ای مذاکرات ایران فرا نرسیده است و در این ماراتن، مطمئنا بیش از مردم ایران و خبرنگاران، مذاکره‌کنندگان خواستار تمام شدن 12 سال بحث با همه فرازو نشیب‌هایش هستند اماهر کدام از طرفین ماجرا خواستار پایانی خوش از نگاه و منظر خودشان می‌باشند، آنها یقین دارند که نباید به این سادگی‌ها از مطالباتشان کوتاه بیایندو در این بین مذاکره‌کنندگان کارکشته ایرانی هم استثنا نیستند و بازی طرف مقابل را به خوبی یادگرفتند و فریب نمی‌خورند. طلسم مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 1+5 که  قرار بود روز جمعه بعد از 24 ماه مذاکره مداوم شکسته شود با توجه به سخنان روز گذشته محمد جواد ظریف در بالکن هتل کوبورگ وین همچنان پابرجا مانده است. وزیر خارجه کشورمان بعد از ظهر روز گذشته پس از مذاکره با همتای آمریکایی خود دربالکن هتل ظاهر شد و در پاسخ به خبرنگاران که به او گفتند چرا پایین نمی‌آیید؟ گفت: من فقط برای هوا‌خوری چند دقیقه ای بیرون‌آمدم. وی همچنین در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا مذاکرات تا پایان هفته میلادی به طول می‌انجامد گفت: به نظر این‌طور است. ظریف در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه امروز توافق می‌شود؟ گفت: بعید است.  در ادامه این گزارش می خوانیم: همه چیز آماده بود تا ایران، جمعه شب، شاهد جشن پیروزی استقامت مردم باشد. جشنی که بعد از 12 سال مذاکره با کشورهای 1+5 بر سر لغو تحریم‌ها و بازگشت دارایی‌های بلوکه شده به ایران، حق مسلم و تردید ناپذیر ملت ایران است. اما در ساعاتی که تمام جهان چشم انتظار پرتاب توپ پیروزی از سوی مذاکره‌کنندگان بودند، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در نشست خبری خود، خبر از تمدید مذاکرات داد و گفت:”ما اینجا هستیم چراکه معتقدیم در حال پیشرفت هستیم. تا ابد سر میز مذاکره نخواهیم ماند و البته شتابزده عمل نخواهیم کرد. ما نباید از جای مان بلند شویم و اینجا را ترک کنیم، تنها به خاطر اینکه زمان در حال گذر است. این مذاکرات بی انتها نیست و رئیس جمهور اوباما نیز شب گذشته کاملا روشن به من گفت که نمی‌توانید برای همیشه در آنجا بمانید تا تصمیم‌ها گرفته شود. “این در حالی است که محمد جواد ظریف تنها چند دقیقه پیش از آغاز سخنرانی کری در صفحه توییتر خود نوشت: “ما به شدت در حال کار هستیم، اما عجله ای برای به اتمام رساندن کار نداریم. این را جدی بگیرید؛ نمی‌توانید در میانه‌ی مسابقه، اسب خود را تغییر دهید. “احتمالا منظور وزیر امور خارجه کشورمان از این توییت آن بوده که نمی‌‌توان مسیری را که مدت‌هاست آغاز شده است، تغییر داد. تمام این اتفاقات درست هنگامی رخ داد که شب چهارشنبه تیم مذاکره کننده آمریکا در یک دیدار ویدیویی با اوباما و برخی وزرای دولت وی به گفتگو نشستند وبعد از آن درحالی که همه چیز برای اعلام یک توافق مطلوب آماده بود، از سوی برخی منابع آگاه اعلام شد که اوباما در آن کنفرانس ویدیویی با متن توافق نهایی مخالفت کرده است. با همه این احوال مذاکرات همچنان با جدیت ادامه دارد و اشتان مایر وزیرخارجه آلمان در دیدار با ظریف دیروز اعلام کرد که دستیابی به توافق تا چند روز آینده میسر می‌شود، و باردیگر موگرینی و ظریف برای حل آخرین مشکلات به گفتگو با یکدیگر پرداختند. شاید تداوم این گفتگوها خود بیش‌از هرچیز نشان از این باشد که صحبت‌های اخیر هیچ ارتباطی به شکست مذاکرات ندارد بلکه بالعکس نشاندهنده ورود به آخرین مرحله مذاکرات و تلاش دو طرف برای کسب امتیاز حداکثری از یکدیگر است. در سرمقاله امروز آفتاب با تیتر "روزهای پس از تواففق با غرب" بر می خوریم که به اوضاع اقتصادی ماحصل از توافق برای ایران پس از توافق نظری افکنده و عنوان می دارد توافق به خودی خود منجربه بهبود اوضاع نمی شود: حالا دیگر بسیاری، از جمله مردم کشورمان، از نیروهای تحصیل کرده ونخبگان داخل کشور تا نخبگانی که به دلایل مختلف جلای وطن کردند، از سرمایه‌گذاران خارجی گرفته تا سرمایه داران داخلی به ایران به چشمی دیگر خواهند نگریست. در فضایی که ایران وکشورهای  پنج به علاوه یک (اعضای دائم شورای امنیت و آلمان) پس از گفتگوهای بلند مدت و دامنه‌داری بر سر پرونده هسته‌ای ایران و حل و فصل منطقی و آبرومندانه آن به نحوی که هیچ یک از طرفین متضرر نشوند به راهکارهایی دست یافتند، پنجره‌های امیدی به سود ایران در حال گشودن است اما آنانی که بی‌منطق  ذوق زده‌اند و از لغو تحریم‌های بین المللی انتظار معجزه دارند باید بدانند در مسیری گام برمی‌دارند که انتهای آن سرابی بیش نیست. پس از توافق قرار است که اتفاقات خوبی در کشور رقم بخورد و ثمرات توافق را می شود چنین لیست کرد: بعد از توافق، ارزش پول ملی ایران تقویت خواهد شد، قیمت‌ها متعادل خواهند شد، سرمایه‌گذاران به ایران خواهند آمد، صادرات کشور بیشتر خواهد شد، مشکلاتی از قبیل آلودگی هوا، کمبود برخی داروها، سموم کشاورزی غیراستاندارد و ... بهبود خواهد یافت اما واقعیت آن است توافق به خودی خود  منشاء این امور نخواهد بود و توافق در بهترین حالت گشودن یک در است، بقیه راه را ما خودمان باید برویم. پس از توافق، تازه به عقب برگشته‌ایم، به سال های  قبل از تحریم که در آن سال‌ها، هزاران مشکل ساختاری و غیرساختاری داشتیم، مشکلاتی که نه تنها حل نشدند بلکه در سایه تحریم ها، تشدید شدند و برپیچیدگی حلشان افزوده شد و در مواقعی حل آنان ناممکن گردید. بنابراین، بعد از تحریم، تازه روند حل مشکلاتی که گاه نهادینه هم شده اند، با بهره گیری از شرایط جدید آغاز می شود. پس از تحریم ها، تازه  می شویم مانند دهها کشور در حال توسعه دیگر و از آن پس، این توان مدیریتی و روحیه ملی ماست که سرنوشت ما را تغییر خواهد داد. مردمی که به کشورشان عشق بورزند و مفهوم آن پررنگ‌ترین مفهوم در حیاتشان باشد، عقب ماندگی از همسایگان برایشان دردآور باشد، کار کردن را ارزش بدانند، روحیه همگرایی داشته باشند و همدیگر را به شکل واقعی دوست بدارند، هنگامی که برماشین‌شان سوارند همچنان که پیاده‌اند به یکدیگر در پیمودن مسیر تعارف کنند. همیشه و در همه حال، خود را در برابر خودشان و آیندگان مسئول بدانند، مدیرانی را برگزینند که خدمت، پاسخگویی و کارآمدی سه ویژگی اصلی شان باشد، به عمل افراد و علم آنان احترام بگذارند تا ظاهرشانحتماً در مسیر پیشرفت و توسعه خواهند بود و از رهگذر تقویت کشورشان قدرتمند خواهند شد. چنین ملتی اگر تحریم هم نباشد، چه بهتر؛ راه پیشرفت را سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر خواهد پیمود. در ادامه می خوانیم: بنابر این شایسته است، نخبگان ما  و نیروهای دانشگاهی و دلسوز ما برآنچه گفته شد اصرار وابرام کنند، به ویژه دولت از گفتن واقعیت های کشور ابا نداشته باشد و به جای اتخاذ تصمیم‌های درست که منافع بلندمدت کشور در گرو آنهاست مصلحت اندیشی‌های بی مورد پیشه نکند، حتی الامکان سیاست خارجی را به محافل آکادمیک و وزارت خارجه منحصر کند. برای تحصیلات آکادمیک ارزش واقعی قائل باشد و بی‌محابا و بدون محاسبه در هر کوی و برزن دانشگاهی برپا نکند، تا برای حل مشکلات آنی معضلات آتی درست کند. به آموزش و پرورش پایه‌ای و معیشت معلمان کشور توجه اکید داشته باشد و به این وزارتخانه به مثابه وزارتی مصرفی نگاه نکند چون اگر آموزش پایه‌ای آسیب دید دیگر جبران نخواهد شد. بیشتر به فردا فکر کند تا امروز و برای جلوگیری از خروج نخبگان و سرمایه‌های انسانی کشور از راه‌های معقول تلاش کند. اکنون که امیدها به ارتقای بهبود زندگی مردم و ارتقای جایگاه کشور در جهان و آغاز تغییر نگاه جهانیان به کشور ما به واسطه توافق با غرب ایجاد شده است باید در فکر تدبیر بود، تدبیری که نخست دربرگیرنده اصلاح ساختاری خلق و خوی ما ایرانیان و اتکا به توان خودمان برای پیشرفت باشد. آفتاب در نگاهی انتقادی به مسابقه ثانیه ها و سطح سواد شرکت کنندگان در آن اشاره کرده و از صداو سیما خواسته آزمونی را از شرکت کنندگان بگیرد تا سطح معلومات ابتدایی آنها مشخص گردد و در نتیجه در زمان مسابقه، از پاسخ به سوالات سطحی بازنمانند. حاشیه‌های تامل‌برانگیز یک برنامه در تلویزیون؛آزمونی برای سطح سواد در صدا و سیما!:  سری جدید مسابقه «ثانیه ها» به مناسبت ماه مبارک رمضان از 28خرداد آغاز شد ، برنامه ای که طی آن ۱۵ شرکت کننده در سه مرحله با یکدیگر مسابقه داده و در نهایت سه نفر به مرحله نهایی راه پیدا کرده و برنده رقابت پایانی به فینال مسابقه «ثانیه‌ها» می‌رود. در سری دوم این مسابقه «ثانیه ها» اطلاعات عمومی شهروندان آزموده و سوالات این مسابقه جنبه ای عمومی و کاربردی دارند و اطلاعاتی را از حوزه های مختلف ادبی، فرهنگی، هنری، و... شامل می شوند. در سری دوم به علت حضور مجری این مسابقه در سریال پایتخت داریوش کاردان جایگزین علیرضا خمسه شده است.اما در یکی از قسمت های این مسابقه که در چند روز گذشته روی آنتن رفت اتفاق جالبی رخ داد، اتفاقی که مخاطب را به این فکر فرو برد که مگر از کسانیکه برای شرکت در این مسابقه ثبت نام می شوند هیچ آزمون اولیه ای به عمل نمی آید که شرکت کنندگان در پاسخ به سوالاتشان پاسخ های عجیب و غریبی می دهند، پاسخ هایی که در خور شان یک مسابقه تلویزیونی آنهم برای شرکت کنندگانی که حداقل تا مقطع دیپلم تحصیلات دارند، نیست. در ادامه توجه شما خوانندگان عزیز را به قسمتی از این مسابقه که مربوط به پرسش و پاسخ مجری و شرکت کنندگان است جلب می کنیم. کاردان(مجری برنامه) : کدام مجلس انقراض سلسله قاجاریه را تصویب کرد؟خانم شماره 10 : مجلس خبرگان...؟!کاردان: خبرگان!! می گم سلسله قاجاریه!خانم شماره 10 : مجلس شورای اسلامی...؟! . و در ادامه مسابقه......کاردان: دو کشور همسایه ایران که با دریای خزر هم مرز هستند؟خانم شماره 4: ترکیه و عربستان...!!کاردان (متعجب). و باز هم در ادامه مسابقه...کاردان: چه کسی کودتای 3 اسفند 1299 را انجام داد؟خانم شماره 6: شهید مدرس...کاردان: شهید مدرس!!!خانم شماره 6: میرزای شیرازی؟!کاردان(با تعجب و لبخند): خیر، رضاخان پهلوی.و در اِدامه این برنامه...کاردان: به بیماری دیگر آزاری چه می گویند؟!خانم شماره 7 : اذیت دیگران...کاردان:اذیت دیگران اسم بیماریه؟!خانم شماره 7 : آزار رساندن به دیگران...؟!کاردان: خیر، سادیسم!

"استعفاء یا راه خلاصی از استیضاح وزیر؟!" عنوان گزارشی از آفتاب یزد است که استعفاء رئیس سازمان هواپیمایی کشور را راه علاج خروج دستور استیضاح وزیر راه و شهرسازی درمجلس دانسته است: علیرضا جهانگیریان که به گفته خود با قول آخوندی، ریاست سازمان هواپیمایی کشور را پذیرفته بود ، به نظر می رسد به خاطر وضعیت وزیر راه و مسکن، مبنی بر قرار گرفتن در معرض ریسک استیضاح مجلس، که وزیر را تهدید می کند، اقدام به استعفاء از پست خود کرده باشد. هر چند عمکرد سازمان هواپیمایی کشور تنها یکی از دلایل بیست و چهار گانه استیضاح آخوندی از سوی نمایندگان مجلس عنوان شده است، اما در نوع خود همین یک دلیل به تنهایی بیشترین انتقادات و اعتراضات را متوجه وزیر راه کرده بود. دلیل این امر نیز حادثه سقوط هواپیمای ایران 140 در مرداد سال گذشته می باشد که در پی آن، تمام مسافران این پرواز جان خود را از دست دادند. این در حالیست که یک عضو کمیسیون عمران مجلس به  آفتاب یزد می گوید: استعفای رئیس سازمان هواپیمایی چندان ربطی به استیضاح آخوندی ندارد. به گفته  بائوج لاهوتی عمده ترین ایرادی که نمایندگان استیضاح کننده بر سازمان هواپیمایی کشور در مفاد ایرادات خود به وزیر راه آورده اند، مربوط به عدم تخفیف 50 درصدی این سازمان به خانواده های ایثارگران عنوان می شود که این موضوع نیز بیش از آنکه متوجه عملکرد سازمان هواپیمایی کشوری باشد، به بنیاد شهید و ایثارگران مرتبط است. این نماینده مجلس که خود از مخالفان طرح استیضاح وزیر راه است، معتقد است که استیضاح آخوندی راه به جایی نمی برد چرا که اکثر دلایل و عللی که نمایندگان با استناد بدان ها وزیر را به استیضاح می کشند که چندان ربطی به مدیریت آقای آخوندی در دوره تصدی خود ندارد، چرا که کمبود بودجه های عمرانی واعتباری در مجموعه وزارت راه ومسکن، چیزی نیست که در دست وزیر باشد.

این گزارش افزوده:  هنوز علت قطعی پس از 11 ماه ‌اعلام نشده بود و همین نقطه ضعفی برای وزارت راه و شهرسازی محسوب می‌شد. به هر حال شاید رئیس سازمان هواپیمایی کشوری هم نمی‌خواست یا نمی‌توانست درباره جزئیات بروز این حادثه صحبت کند، ضمن آنکه عد‌ه‌ای معتقد هستند وی برای انجام پروازهای هواپیمای ایران 140 تحت فشار سازنده‌های ایرانی این هواپیما بود؛ وی پیش از ریاست سازمان هواپیمایی کشوری و در دولت قبلی، مدیر پروژه طراحی هواپیمای 150 نفره بود و در این عرصه با منوچهر منطقی همکاری می‌کرد، در دولت یازدهم هم ریاست سازمان هواپیمایی کشوری به وی سپرده شد تا با هدفگذاری خاص، این موضوع با جدیت بیشتر دنبال شود.در هر حال همین موارد نمایندگان مجلس را نیز حساس‌تر کرده بود تا بیشتر پیگیر‌ روشن شدن ابعاد مختلف بروز این سانحه باشند، بنابراین آنها راهکار این موضوع را در استیضاح آخوندی دیدند.به هر حال جهانگیریان استعفا داد تا شاید لازم نباشد بار دیگر در مجلس به عنوان رئیس سازمان هواپیمایی درباره علت اصلی بروز سانحه ایران 140 و پرواز این هواپیماهای ظاهراً تولید داخل، توضیح دهد اما قطعاً سنگینی کفه این استعفا در نهایت به نفع عباس آخوندی ‌است. با کنار رفتن جهانگیریان، شاید آخوندی بتواند مدعی شود که حداقل ‌در خصوص مقصران پرواز و سقوط ‌هواپیمای ایران 140 گام‌هایی برداشته است؛ شاید همین اقدام و تعیین رئیس جدید سازمان هواپیمایی کشوری، یکی از اصلی‌ترین پاشنه‌آشیل‌های استیضاح آخوندی را رفع کند.

آفتاب یزد در گزارشی "اعتیاد به سیگار را مهمترین چالش مدارس" دانسته است: به نظر می‌رسد با توجه به شرایط امروزین جامعه ما مهم ترین مخاطرات و آسیب‌های اجتماعی جدی که دانش‌آموزان و نسل نوجوان و جوان ما را تهدید می‌کنند عبارت‌اند از 1- اعتیاد به سیگار 2- اعتیاد به مواد مخدر به ویژه مخدرهای صنعتی 3- مصرف مشروبات الکلی 4- پیامدهای منفی ازدواج زودهنگام دختران شاغل به تحصیل در آموزشگاه‌های عادی روزانه 5-مخاطرات مربوط به فضای سایبری و مجازی و شبکه اینترنت 6-خشونت، پرخاشگری و نزاع 7-مخاطرات مربوط به بروز و ظهور فرقه‌های انحرافی و عرفان‌های کاذب 8-اقدام به خودکشی. با توجه سال‌ها تجربه تدریس در مدارس راهنمایی سابق(متوسطه اول) و دبیرستان(متوسطه دوم) به نظر می‌رسد آسیب شماره 4 که خاص دختران است در بقیه موارد نسبت پسران بیش از دختران و نسبت دانش‌آموزان متوسطه دوم بیش از متوسطه اول و مقطع ابتدایی است.  از موارد فوق در مقطع ابتدایی، پدیده خشونت، پرخاشگری و نزاع بیش‌از دیگر موارد مشاهده می‌شود، گرچه ممکن است برخی از آسیب‌های دیگر در سالیان آینده در این مقطع بروز و ظهور یابد.دسترسی آسان و ارزان قیمت و عدم محدودیت قانونی و اخلاقی در تهیه و خرید سیگار می‌تواند زمینه را برای گرایش دانش‌آموزان (خاصه متوسطه دوم) فراهم کند، از نظر بنده مهم‌ترین عوامل گرایش این گروه به سیگار عبارت‌اند از: 1- انگیزه‌های کاذب و انحرافی نظیر خودنمایی، شخصیت یابی، مورد توجه قرار گرفتن و جلب توجه کردن 2-رهایی از مشکلات (روحی و روانی) 3-عدم توانایی «نه گفتن» به پیشنهادهای جمع و دوستان 4- کسب تجربه و کنجکاوی 5- نداشتن قبح اخلاقی و اجتماعی مصرف سیگار در جامعه (مصرف سیگار نه مانند مشروبات الکلی حرمت شرعی دارد و نه مانند مواد مخدر منع قانونی) 6-مصرف سیگار از سوی گروه‌های مرجع نظیر هنرپیشگان و ورزشکاران و...سابق بر این غالب مخدرها طبیعی و گیاهی بودند. اکنون غالب موادمخدر نوعی فرآورده آزمایشگاهی هستند و در یک فرآیند صنعتی ترکیب و ساخته می‌شوند. از نظر بنده مهم ترین عوامل گرایش دانش‌آموزان به مخدرهای صنعتی عبارت‌اند از: 1- گسترش تبلیغات آن در فضای مجازی و شبکه‌های اینترنتی 2- انگیزه‌های کاذب و انحرافی نظیر خودنمایی، شخصیت یابی، مورد توجه قرار گرفتن و جلب توجه‌کردن 3-رهایی از مشکلات(روحی و روانی) 4-عدم توانایی «نه‌گفتن»  به پیشنهادهای جمع و دوستان 5- کسب تجربه و کنجکاوی 6- ورود به یک فضای خلسه و هپروتی و نشئگی 7- انگیزه داشتن تناسب اندام، کاهش وزن و لاغر شدن (خاصه در دختران).

گزینه لگد به میز مذاکره/ بازی هسته ای با قیمت نفت/ آتش تهيه روي جبهه خودي/  شاید دوشنبه برگرديم

روزنامه جوان، "گزینه لگد به میز مذاکره" را به عنوان گزارش خود از روند مذاکرات هسته ای و بدعهدی آمریکا انتخاب کرده است: تمديد سه روزه مذاكرات هسته‌اي روز جمعه بدون رسيدن به نتيجه‌اي پايان يافت و آنطور كه ديپلمات‌ها ديشب گفتند تا دوشنبه تمديد شده است. گزارش‌ها از وين تا صبح روز پنج ‌شنبه حاكي از آن بود كه طرفين بخش مهمي از اختلافات اساسي خود را حل كرده‌اند و انتظار مي‌رفت تا غروب همان روز دستيابي به يك توافق هسته‌اي اعلام شود ولي مقام‌هاي ايراني مي‌گويند زياده‌خواهي طرف غربي مانع از توافق شده است. به گزارش «جوان»، به رغم پيشرفت قابل توجه مذاكرات هسته‌اي، عصر روز پنج‌شنبه به يك باره فضاي مذاكرات در وين تغيير كرد و مقام‌هاي غربي اعلام كردند همچنان مسائل باقي مانده‌اي وجود دارد كه بايد بر سر آنها توافق شود. لوران فابيوس اولين وزير خارجه‌اي بود كه عصر روز پنج شنبه بعد از نشست وزراي خارجه 1+5 اعلام كرد توافقي صورت نگرفته است. فابيوس به خبرنگاران گفت: «در مذاكرات پيشرفت‌هايي صورت گرفته اما هنوز مسائل حل نشده‌اي باقي مانده است. چندين متر باقيمانده از اين ماراتن سخت‌ترين بخش‌هاي باقيمانده از اين مسير است.» پس از او جان كري وزير خارجه امريكا در جمع مواضعي شبيه به مواضع وزير خارجه فرانسه بيان كرد. كري با اشاره به اينكه «قرار نيست ما تا ابد در ميز مذاكره بنشينيم»، گفت: «با اين‌حال معتقديم نبايد تنها به اين دليل كه ساعت نيمه شب به پايان مي‌رسد، ميز مذاكره را به اين سادگي رها كنيم. من تأكيد مي‌كنم با توجه به اينكه كاري كه در اينجا در حال انجام است بسيار فني است و خطرات آن بسيار بالاست، ما شتابزده نيستيم و نبايد عجله كنيم و بهتر است در هيچ جنبه‌اي از اين موضوع عجله نكنيم.» وي در ادامه با اذعان به اينكه «هنوز برخي موضوعات دشوار به صورت حل نشده باقي مانده است»، در لحني تهديدگونه اظهار داشت: «اگر تصميمات سختي گرفته نشود آماده ايم كه ميز مذاكرات را ترك كنيم.»

در ادامه آمده: گفته مي‌شود يكي از دلايل نرسيدن به توافق وجود اختلاف‌هاي جدي بين اعضاي گروه 1+5 است. ظريف با اشاره به اين اختلافات گفت كه در گفت‌وگوها ناگهان هر كشور عضو اين گروه براي خود خطوط قرمزي تعيين كرده است. وي ادامه داد: «دوستان ما، بيش از آنكه با مذاكره كننده، براي مذاكره در ميان خود وقت صرف كرده‌اند.» عصر ديروز شبكه تلويزيوني‌اي پي تي ان نيز تصاويري پخش كرد كه در آن خبرنگاري از ظريف پرسيد: آيا امروز توافق مي‌شود؟ كه ظريف مي‌گويد: «‌شك دارم اينطور شود. خبرنگار پرسيد: پس كي؟ ظريف گفت: برخي از كارها باقي مانده است كه بايد انجام شود. ما هنوز به آن نقطه نرسيده ايم اما درحال پيشرفت هستيم.» بي‌بي سي با اشاره به اينكه «به نظر مي‌رسد مسئله لغو تحريم تسليحاتي شوراي امنيت عليه ايران مهم‌ترين موضوع مورد اختلاف بين دو طرف باشد»، نوشت: «اين موضوع همچنين باعث بروز شكاف در ميان اعضاي گروه 1+5 شده است و در حالي كه كشورهاي غربي، به خصوص امريكا بر حفظ اين تحريم‌‌ها اصرار دارند، روسيه و تا حدودي چين، ابقاي اين بخش از تحريم‌هاي بين‌المللي را لازم نمي‌دانند.» گاردين هم به نقل از يك مقام ايراني درباره اختلافات اعضاي گروه 1+5 آورده است: «گاه به نظر مي‌رسد ما در مذاكرات چندجانبه شركت داريم زيرا هركدام [از اعضاي گروه مقابل] خط قرمز خود را دارد: يك خط قرمز براي امريكا، يك خط قرمز براي انگليس، يكي براي فرانسه و يكي براي آلمان، و هركدام مي‌گويد در مورد خط

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها