امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۲:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 151318
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۴ - ساعت ۰۰:۴۰
تعداد بازدید: 592
به بهانه پخش فیلم رستاخیز؛
در آن زمان من فیلم را ندیده بودم و قضاوت درباره ی فیلم را غیر منصفانه می دانستم. با خواندن نقدی از فیلم، یکسری از مشکلاتی که تاکید می کنم در آن موقع وجود داشت بسیار آشکار و واضح بود.

به بهانه پخش فیلم رستاخیز؛

به گزارش پیروان مــوعــود رائفی پور گفت:همان سال که فیلم رستاخیز در جشنواره فجر اکران شد، خبرگزاری ابناء یک جلسه ی نقدی پیرامون این فیلم برگزار کرد در این جلسه بزرگوارانی از تخصص ها و رشته های مختلف که صاحب نام در کشور هستند دور هم جمع شدند. اهالی سینما و همچنین حوزه در این جلسه حضور داشتند، بنده را هم دعوت کرده بودند.
در آن زمان من فیلم را ندیده بودم و قضاوت درباره ی فیلم را غیر منصفانه می دانستم. با خواندن نقدی از فیلم، یکسری از مشکلاتی که تاکید می کنم در آن موقع وجود داشت بسیار آشکار و واضح بود.
برای مثال نریشن اول فیلم که نه شیعی و نه سنی بود. اینکه معاویه بر خلاف سیره رسول الله(ص) و خلفای پیشین بعد از خودش خلیفه انتخاب کرد.
طبق روایتی از اهل سنت که پیامبر بعد خودش خلیفه تعیین نکرده و بر مبنای همین آن ها می گویند امیرالمومنين(ع) به عنوان خلیفه تعیین نشده است و این کاملا ضد شیعی ست.
من نمی دانم فیلمی که برای امام حسین (ع) ساخته شده چطور می تواند ضد شیعی باشد!
دوم اینکه حتی سنی هم نیست چرا که ابوبکر بعد خودش عمر را تعیین کرد، یعنی باز هم درست نیست.
جدای از این گاف های تاریخی که در فیلم وجود دارد مباحث دیگری هم مطرح می شد که با احساسات مردم بازی می کرد. مثلا اینکه نشان می داد خون حضرت علی اصغر(ع) بعد از شهادت روی زمین می ریزد در حالی که در سریال مختارنامه نشان داده شد که این خون سمت آسمان پاشیده شد. اصلا چه اصراری وجود دارد که شما نشان بدهی خون کجا چکید!
در حالی که ما از امام محمد باقر (ع) روایت داریم که حتی یک قطره از خون حضرت علی اصغر(ع) به زمین بر نگشت.
یکسری بحث پیرامون چهره شخصیت های معصومین بوده است، در حالی که در نگاه شیعیان افرادی مثل حضرت عباس(ع) و حضرت علی اکبر(ع) یقینا عصمت اکتسابی دارند.
جدا از اینکه حالا مجوزی برای نشان دادن چهره ی این بزرگواران وجود دارد و یا ندارد، حتی اگر هم داشته باشد نشان دادن چهره به دلیل این که ذهن مردم را بهم بریزد فایده دیگری ندارد و مخالفت با این مسئله قابل پیش بینی بود. همان طور که در مورد نقش حضرت عباس(ع) در سریال مختارنامه مخالفت شد.
و نکته دیگر این که ما دوباره بیایم مراجع تقلید را به چالش بکشیم این مسئله صلاح عقل نیست. من نمی دانم چرا این کار صورت می گیرد.
بعد از جلسه ی خبرگزاری ابناء من نظر شخصی خودم را گفتم همچنین در سخنرانی هایم مخالف کردم. حتی من با داستان فیلم هم مشکل دارم. شما در فیلم یک داستان عاشقانه را می بینید که فرزند حر عاشق یکی از دختران کاروان می شود.
و این چه جایگاهی در روز عاشورا دارد!
شاید کارگردان، تهیه کننده و نویسنده بگویند این فرد از عشق زمینی به عشق آسمانی می رسیده، در حالی که دیگر این سوژه ها تاثیر گذار نیست و الان در سینمای غرب فیلم هایی در حوزه ی اکشن می سازند به این شکل دیگر نمی پردازند.
اما ایشان ظاهرا قول داده بودند که برخی از این مطالب یعنی نریشن ابتدایی را عوض کنند و فعلا بنده اطلاع ندارم تصحیح و اصلاح کردند یا خیر.
الان هم به دوستان پیشنهاد می دهم که تابع نظر مراجع باشند، یعنی نباید موج هایی درست کنند که بخواهند مراجع را هزینه کنند.
اما متأسفانه در کشور ما یک جریان می خواهد مراجع را در مقابل یکسری مسائل قرار دهد که این باعث می شود مرجعیت بشکند. باید معقول عمل کرد نه یک قدم جلوتر و یا یک قدم عقب‌تر. ببینید کسانی که دین را بهتر از من و شما می فهمند چه نظری دارند.
و اِلا اگر به مخالفت باشد من قبل از آن که کسی چیزی بگوید این فیلم را نقد کردم و در سخنرانی اشاره کردم که این فیلم گاف های خیلی بدی دارد، مثل شب عاشورا که ماه کامل را نشان می دهد. خب ماه کامل برای شب پانزدهم هست در حالی که شب دهم ماه کامل را با اختلاف پنج روز نشان می دهد البته این ها قابل اصلاح می باشد و زیاد هم مهم نیست.
بنده دیدم در اینترنت عکس فردی که نقش حضرت عباس را ایفا می کرده در جای دیگر خواننده هست آلبومش هم به بازار آمده، این صورت خوشی ندارد و موجب حساسیت مردم می‌شود، من نمی دانم این عزیزان دنبال چه چیزی هستند.

برچسب ها:
محمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۷:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۲
4
2
با سلام
انتظار میرود کسی که در جامعه اسلامی کار فرهنگی آن هم در حوضه مذهبی انجام میدهد خودش از داستانهایی که درآن نقش ایفا میکند درس عبرت بگیرد.آنتونی کویین در باره فیلم عمر مختار میگوید من آنقدر مجذوب شخصیت عمر مختار گشتم که تا یک ماه بعد از اتمام فیلم برداری با همان چهره عمرمختار زندگی کردم.وی در فیلمهای دیگری نیز نقش ایفا کرده از یک طرف نقش حضرت حمزه را بازی میکند واز طرف دیگر نقش یک آدم مست ولاابلی را بازی میکند.از این نظر که این فیلمها ساخت داخل کشور نیست تعصبی نیز بر روی شخصیت واقعی انتونی کویی نداریم.اما اینجا ایران است.مثلا یکی از بازیگران نقش یکی از نزدیکترین یاران حضرت علی(ع)را بازی میکند ودر فیلم دیگر آن بازیگر در حمام عمومی لخت ظاهر میشود.یا بازیگر دیگری نقش یکی از شخصیتهای مهم اسلامی که انتقام گیرنده شهادت یکی از ایمه را بازی میکند،عکسهای آنچنانی از وی در اینترنت وجود دارد.وقتی کسی مثلا عمار یاسر را ندیده است ویکی از بازیگران نقش عمار را بازی میکند تا اسم عمار آورده میشود چهره وظاهر گریم شده آن بازیگر در ذهن نقش میبندد.ببینید تا اسم عمر مختار یا حضرت حمزه برده میشود چهره آنتونی کویین بصورت ناخودآگاه در ذهن متبلور میشود.ما نداریم بازیگری ارزشی را که بتواند نقش حضرت عباس (ع)یا علی اکبر(ع)و...را بازی کندچرا که شخصیت سینمایی بازیگران ما با شخصیت واقعی آنها در جامعه بسیار متفاوت است وشما میتوانید چهره واقعی آنها را از طریق عکسهایی که در اینترنت از آنها وجود دارد را مشاهده کنید.فیلمسازان ما کاری نکنندتا جملاتی بر سر زبانها بیفتد که مایه تاسف ایفای نقش بازیگران به جای شخصیتهای مذهبی گردد
آخرین اخبار
پربازدید ها