امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۴:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 151344
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۴ - ساعت ۰۱:۱۶
تعداد بازدید: 498
گروه بین الملل پیروان مــوعــود، تنها ساعتی از زمان اعلان بیانیه مشترک میان ایران و شش قدرت جهانی گذشته است و در همین زمان محدود شماری از رسانه ها و ...

گروه بین الملل پیروان مــوعــود، تنها ساعتی از زمان اعلان بیانیه مشترک میان ایران و شش قدرت جهانی گذشته است و در همین زمان محدود شماری از رسانه ها و تحلیل گران به اظهار نظر پیرامون دوام و بقای این برجام پرداخته اند.

در همین رابطه الجزیره ضمن تمجید از نقاط قوت این بیانیه و پیامدهای مثبت آن برای امنیت منطقه و جامعه بین الملل به ذکر دو نکته کلیدی پرداخته که ممکن است در آینده ثبات این بیانیه مشترک را به چالش بکشد.

به نوشته ی الجزیره مهم ترین نکته ی موجود در خلال بیانیه مشترک اشاره به بازرسی هایی ظاهرا مدیریت شده از برخی مکان های نظامی ایران می باشد، امری که می تواند زمینه نگرانی برخی ارکان جمهوری اسلامی ایران هم چون شورای عالی امنیت ملی، مجلس شورای اسلامی و نیروهای مسلح را فراهم آورد.

به نوشته ی الجزیره آن چه جامعه بین المللی خوانده می شود می خواهد که به برخی از مراکز نظامی وارد شود، به مراکز نظامی که ممکن است به هیچ وجه ربطی به قضیه هسته‌ای ایران نداشته باشد. آن ها در بیان خواسته خود می گویند که به این مراکز نظامی شک و تردیدهایی دارند، حال بایستی دید که مقامات و مسئولین ایرانی به ویژه دست اندکاران حوزه یاد شده چگونه با این مسئله کنار خواهند آمد.

به نوشته ی این رسانه این بند از توافق واقعا یک دام است که چه بسا در مرحله آینده به اختلافات بین طرف های مختلف و نخبگان سیاسی و دانشگاهی منجر شود.

مسئله مهم دیگر از سوی الجزیره به نحوه رفع تحریم ها باز می گردد. به نوشته ی این رسانه بین المللی احتمالا تحریم های مالی و بانکی به راحتی برداشته خواهند شد و عواید حاصل از آن نصیب ایران خواهد شد اما در رابطه با چگونگی رفع تحریم های نفتی، گازی و تسلیحاتی هم چنان ابهام های گسترده ای وجود دارد.

الجزیره با اشاره به قوانین ایران می گوید که توافق عملی در تهران لزوما نیاز به این دارد که در شورای امنیت ملی ایران به تصویب برسد و پارلمان نیز چراغ سبز نشان دهد. امری که ممکن است با دشواری هایی روبرو گردد.

شبکه الجزیره به نقل از خبرنگارش در تهران و  در رابطه با واکنش جریان های ایرانی به این بیانیه مشترک نوشته است که در کل آن چه در وین تا این لحظه اعلام شده با استقبال همه احزاب سیاسی مواجه شده است. این را از اطلاعات به دست آمده از پایگاه های ارتباط اجتماعی و رسانه‌های رسمی و غیر رسمی می توان فهمید. محافظه کاران و احزاب محافظه کار به نظر می رسد که محتاطانه استقبال می کنند اما همراه با احتیاط است و می خواهند از جزئیات این توافق مطلع شوند. موضوع بسیار مهم دیگر به سازوکار اجرای این توافق مربوط می شود. این سئوال بسیار مهمی است.

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها