امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۷:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 151470
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۴ - ساعت ۱۴:۰۹
تعداد بازدید: 765
آیا می توان گفت فردو خدا حافظ ؟
بخش مرکزی کشور ، مسیری کوهستانی و دسترسی ناپذیر ، گرمای شدید تابستان و تاسیساتی در عمق زمین ، تنها عوارض سطحی خاکبرداری و البته تونل هایی که به دل زمین می روند .به فردو خوش آمدید .

آیا می توان گفت فردو خدا حافظ ؟

به گزارش پیروان مــوعــود، بخش مرکزی کشور ، مسیری کوهستانی و دسترسی ناپذیر ، گرمای شدید تابستان و تاسیساتی در عمق زمین ، تنها عوارض سطحی خاکبرداری و البته تونل هایی که به دل زمین می روند .به فردو خوش آمدید .

تاسیساتی که به نقل از نیویورک تایمز  با حریم پدافندی دو مایل و تونل هایی بزرگ که در داخل کوه ها ناپدید می شوند .در داخل این توده صخره ای و سخت اما گوهری وجود دارد . که حاصل جان و مال و تلاش فرزندان این سرزمین است .

سایت غنی سازی فردو

تاسیسات هسته ای شهید علی محمدی و یا در اصطلاح فردو تاسیسات غنی سازی اورانیوم در حوالی قم است که که شروع ساخت آن از 2006 بوده  اولین بار  در سال 2009 به روی غرب  و آژانس رونمایی شد. یکی از مهمترین سایت های هسته ای کشور می باشد که بهترین دستاورد های هسته ای کشور  در آن بدست آمد .برای ساخت این تاسیسات هزینه ی بسیار گرافی انجام شده است که البته انتشار نیافته است.

غنی سازی بیست درصد و یا 19/75 به عنوان دست برتر ایران در مذاکرات در این سایت بدست آمد . برخی از تحقیقات و گام های پیشرفته و بزرگ ایران در این مرکز انجام گرفته و افق بسیار روشنی در پیشرفت صنعت هسته ای در کشور در این مرکز وجود داشت .

سایت غنی سازی فردو

فردو غیر قابل نفوذ است

شاید مهمترین مزیت فردو غیر قابل نفوذ بودن این تاسیسات است . عاملی که غرب به شدت روی آن حساسیت دارند . چرا که آمریکایی ها و صهیونیست ها        می دانند که حمله به فردو غیر قابل امکان است . در اولین گام موقعیت استثنایی فردو  زمان دسترسی به این مجموعه را به حداکثر می رساند . سامانه های پدافندی مستقر در کشور از مرز تا مرکز کشور دومین مانع برای نفوذ هوایی می باشند . در گام سوم تاسیسات پدافندی ویژه فردو در مقابل هجوم دشمکن مقابله می کند .

اما به فرض نفوذ و گذر از این سه مانع ، به اذعان کارشناسان غربی هیچ تسلیحاتی در دنیا توان نابودی و حمله به فردو را ندارد . چرا که به اذعان غربی ها عمق  تاسیسات و صخره ای بودن کوههای مجاور دسترسی حتی قویترین بمب سنگر شکن غرب یعنی بمب "سنگرشکن"  (GBU-57A/B)  که یک موشک  14 تنی هدایت‌شونده نیروی هوایی آمریکا  است ، نیز کارساز نیست .

پس می توان گفت فردو به هر طریق برای غرب غیر قابل دسترس است . شاید تنها آسیب فقط خرابکاری در خطوط انتقال برق  کمکی فردو بود که خنثی شد.

جالب اینکه اصولا غرب اطلاعات خاصی نسبت به ساختار فردو ندارند . وقت می دانند تونل های شمالی و جنوبی به خروجی های اضطراری مشخص وجود دارد بخش داخلی شامل تعدادی سالن است که تعداد مشخصی آبشار برای غنی سازی وجود دارد.

سایت غنی سازی فردو

حال آمریکایی ها که هرگونه ترفندی را بی نتیجه می دیدند از آخرین اسلحه خود یعنی آقای ارنست مونیز  وزیر انرژی آمریکا یا به اصطلاح متخصص خلع سلاح هسته ای ( بخوانید برچیننده تاسیسات و صنعت هسته ای کشور ) استفاده کردند .

 مونیز به عنوان نقش محوری در مذاکرات توانست مذاکرات را به لحاظ جمع بندی به نقطه ای برساند که سایت فردو دچار تغییرات کاربردی شدیدی شود .

هر چند که رویکرد امریکایی ها تعطیلی فردو به دلایل بالا بود ولی چون یکی از خطوط قرمز حفظ سایتهای غنی سازی بود نتوانست به این منظور خود برسد .

خبرگزاری آسوشیتد پرس در یادداشتی با اشاره به نقش مونیز در رسیدن به جمع بندی مذکور  نقش وی را در تصویب متن برجام در کنگره کلیدی خوانده است .جان کری وزیر امور خارجه امریکا با اشاره به نقش مونیز گفت : مونیز یک فرد دانشمند است . او می تواند جزئیات  هسته ای را به روشی ترجمه کند که حتی سناتور ها نیز بتوانند از آن سر در بیاورند.

اما طی توافق و یا در اصطلاح جمع بندی مذاکرات هسته ای تیم کشورمان دستاوردی بدست آورد که  در نهایت فردو طبق جمع بندی مذاکرات  از یک مرکز         غنی سازی هسته ای به یک مرکز تحقیقات هسته ای تبدیل خواهد شد که از  قریب به 3000 سانتریفیوژ آن فقط 300  عدد  فعال و صرف اموری غیر از  غنی سازی اورانیوم  می شود.

 حال سوال این است ؛ آیا فردو فقط برای غنی سازی اورانیوم خوب است؟ آیا نمی توان تحقیقات فیزیک پیشرفته را در جای دیگر انجام داد؟ آیا در قبال دستاوردی ملموس مثل فردو دستاورد ملموس دیگری دریافت کرده ایم ؟ آیا به این راحتی می توان فردو را تغییر ماهیت و کاربرد داد؟ آیا برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام در قبال فردو و دستاورد های آن به خوبی تنظیم شده است ؟ و در نهایت آیا می توان گفت فردو خدا حافظ ؟

منابع:

http://www.isisnucleariran.org/sites/detail/fordow

http://abcnews.go.com/Technology/wireStory/obamas iran deal mvp energy secretary moniz 32584025

http://www.nytimes.com/2015/04/04/world/middleeast/nuclear plant in iranian desert emerges as flash point in talks.html

 http://www.jpost.com/Israel News/Locker Commission calls for massive IDF budget cuts across the board 409673

http://www.yjc.ir/fa/news/4354418

 

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها