امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۱:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 151494
تاریخ انتشار: ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ساعت ۱۸:۴۱
تعداد بازدید: 399
به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، تب هسته ای در بازار رسانه ای ایران همچنان داغ است و گزارش ها، اخبار و یادداشت ها حول و حوش این موضوع همچنان می ...

به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، تب هسته ای در بازار رسانه ای ایران همچنان داغ است و گزارش ها، اخبار و یادداشت ها حول و حوش این موضوع همچنان می گردد. در میان اخبار هسته ای، اما آیت الله هاشمی رفسنجانی و ماجرای ملاقات وی با مهدی هاشمی در زندان نیز مورد توجه قرار گرفته است. 

جزئیات قتل پزشک اردبیلی/ ناگفته‌های هاشمی از پرونده مهدی/ زمان تصمیمات سخت و بزرگ فرا رسیده است/ توافق هسته‌اي دلواپسان را متلاشي مي‌كند/كنايه روحاني به صداوسيما

روزنامه اصلاح طلب آرمان تیتر یک خود را به ماجرای قتل پزشک سرطان شناس اردبیلی اختصاص داده که وزیر بهداشت نیز برای نظارت بر روند بررسی پرونده این قتل راهی اردبیل شده است. "جزئیات قتل پزشک اردبیلی "، تیتر این گزارش است:  «دکتر پیرزاده به قتل رسید.» این خبری بود که روز پنجشنبه همه خبرگزاری‌ها را درنوردید و به تیتر یک اغلب رسانه‌ها تبدیل شد. ماجرا مربوط به صبح روز پنجشنبه است روزی که تبدیل به یک آخر هفته خونین برای خانواده پیرزاده و جامعه پزشکان شد. پزشک متخصص جوان با ضربات عمیق چاقو مورد حمله قرار گرفت و به شدت آسیب دید؛ تلاش‌ها برای احیای این پزشک جوان بی‌ثمر بود و نهایتا اصغر پیرزاده جان باخت. شاید این را در یک نگاه بتوان اتفاقی مشابه هزاران اتفاق عجیب و غریب که زیر پوست شهر رخ می‌دهد قلمداد کرد اما قطعا به این معنا نیست که باید به آسودگی از کنار آن گذشت و اعتراض جامعه پزشکان نیز تذکری است به مسئولان برای جدی دانستن این مساله. بازار شایعات داغ است اما آنچه در همه روایات مشترک است آن است که گفته می‌شود دکتر پیرزاده بر بالین یک بیمار سرطانی در منزلش حاضر می‌شود و در آنجا به‌دست قاتل که پسری حدودا 17ساله است، مجروح می‌شود. قاتل پس از ضرب و جرح پزشک، وی را به بیمارستان فاطمی رسانده که متاسفانه تلاش برای احیای وی به جهت شدت جراحت وارده بی‌نتیجه بوده و دکتر پیرزاده به قتل می‌رسد. علت این امر نیز در بررسی‌های ابتدایی، اصابت چاقو به قلب پزشک و پارگی بطن راست قلب وی عنوان شده است. پزشکان در فضای مجازی که مسئول این اتفاقات را وزارت بهداشت می‌دانند و حتی دایره اعتراضشان را به برنامه مهران مدیری هم رسانده‌اند، تصمیم گرفته‌اند مقابل وزارت بهداشت جمع شوند تا پاسخ مقامات مسئول را جویا شوند.

در ادامه می خوانیم:به دنبال به قتل رسیدن این پزشک جوان و اعتراض پزشکان به خشونت‌های اینچنینی علیه طیف خود، وزیر بهداشت عزم سفر کرده تا موضوع را خود از نزدیک بررسی کند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل از سفر سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی به اردبیل در پی قتل یک پزشک متخصص اردبیلی خبر داد. به دنبال قتل اصغر پیرزاده پزشک متخصص اردبیلی توسط همراه یک بیمار، وزیر بهداشت تصمیم گرفته که شخصا موضوع را پیگیری کند. فرهاد پورفرضی ادامه داد: با اعلام خبر قتل پزشک متخصص به وزیر، وی ضمن ابراز تاسف شدید از بروز چنین حادثه‌ای اعلام کرد که به همین دلیل به اردبیل سفر خواهد کرد تا علاوه بر ابراز تسلیت به خانواده و جامعه پزشکان استان، موضوع را از نزدیک مورد رسیدگی قرار دهد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اعلام حمایت از جامعه پزشکان این استان و کشور و تاکید بر حفظ جایگاه پزشکان در جامعه را از دیگر دلایل حضور وزیر در اردبیل عنوان کرد. وی با بیان اینکه در زمان وقوع این حادثه در جلسه وزارتخانه حاضر بودم و سریعا این موضوع به وزیر انتقال داده شد، یادآور شد: ضمن پیگیری موضوع، جزئیات آن را به وزیر بهداشت اعلام می‌کنم. پورفرضی با اشاره به حضور میهمانان سازمان بهداشت جهانی در کشور ادامه داد: با این وجود دکتر سیدحسن‌ هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرده است که به اردبیل می‌رود یا در صورت عدم توفیق یکی از معاونان خود را به اردبیل می‌فرستد. در این زمینه قرار شده که موضوع را پیگیری و به ایشان انتقال دهم تا تصمیم‌گیری شود. وی درخصوص جزئیات این حادثه با بیان اینکه مرحوم اصغر پیرزاده فوق‌تخصص انکولوژی از پزشکان خبره استان بود، بیان داشت: وی ظهر پنجشنبه برای طی روند درمان به منزل یکی از بیماران خود مراجعه کرده که به دلایل نامشخص توسط همراه نوجوان بیمار مورد حمله قرار گرفته و به ضرب چاقو مجروح می‌شود. با وقوع این حادثه سایر همراهان بیمار با ۱۱۵ تماس می‌گیرند و این پزشک را به بیمارستان فاطمی اردبیل منتقل می‌کنند که متاسفانه با وجود تلاش پزشکان این پزشک فوق‌تخصص فوت می‌کند. وی با تاکید بر اینکه بنا به اظهارات دادستان اردبیل متهم دستگیر شده اما هنوز دلایل خود را از این اقدام بازگو نکرده است، عنوان کرد: روند قضایی با جدیت در این خصوص ادامه دارد و به‌زودی به مردم اردبیل اطلاع‌رسانی خواهد شد. پورفرضی درخصوص واکنش دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به این موضوع اضافه کرد: به‌شدت این موضوع در دست پیگیری بوده و انتظار داریم که حق جامعه پزشکی که زحمات شبانه‌روزی را در عرصه درمان می‌کشند ادا و جایگاه پزشکان حفظ شود.

روزنامه آرمان در مطلبی با عنوان "ناگفته‌های هاشمی از پرونده مهدی"، به موضوع تکذیب خبری از سوی رئیس مجمع تشخیص مصلحت پرداخته که برخی از رسانه ها به نقل از منابع مطلع، آن را نقل کرده بودند: بار ديگر نداي مظلوميت آيت‌ا... هاشمي به گوش رسيد؛ بار ديگر اختلاف‌اندازان ميان بزرگان و دلسوزان كشور اسب خود را زين كرده بودند تا ميان بزرگان شكاف ايجاد كنند و از اين شكاف كه نمي‌دانستند براي خود تبديل به چاهي عميق خواهد شد بهره‌برداري كنند اما شكاف‌اندازان غافل بودند كه ادعاها و نوشتارهاي خام آنها تنها براي خود قابل پذيرش است و كمتر منصف و آگاهي است كه در دوستي و نزديكي آيت‌ا... هاشمي با مقام معظم رهبري ترديد داشته باشد. پرونده مهدي هاشمي و حكمي كه براي او صادر شده است از مدت‌ها پيش به محل تاخت و تاز دلواپسان قانون‌گرايي خانواده آيت‌ا... هاشمي تبديل شده است و آنها از هر فرصتي استفاده مي‌كنند تا با شايعه‌سازي و تحريف درباره فرزند رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام به اهداف خود كه همان جبران شكست آنهاست بپردازند اما اين شكست‌ها هر بار سرخوردگي در مقابل نقشه‌هاي بچگانه‌شان را پررنگ‌تر آشکار می‌کند. آنها به‌خوبي مي‌دانند آيت‌ا... هاشمي به مثابه درخت تنومندي است كه وزش بادهاي مخالف تنها لبخندي بر لب او و دعايي در دلش براي اصلاح تندروها مي‌آورد.  آيت‌ا... هاشمي بارها ثابت كرده است كه خود و فرزندانش در برابر قانون سر تعظيم فرود مي‌آورند؛ اثبات اين ادعا هم به زندان رفتن فائزه هاشمي بر اساس حكم دادگاه بود و اكنون كه حكمي براي مهدي صادر شده است باز هم آيت‌ا... قلبي مطمئن دارد؛ مطمئن همانند روزي كه در گوش مهدي كه براي نخستين حضورش در دادگاه پس از بازگشت از خارج كشور آماده مي‌شد دعاي سفر خواند. بار ديگر اما برخي نمي‌خواهند آرامش آيت‌ا... و خانواده او و مهم‌تر از همه تمكين آنها به قانون را درك و بدان اعتراف كنند چون خوب مي‌دانند زنجيره حيات آنها به تخريب چهره‌هاي دلسوز كشور از جمله آيت‌ا... هاشمي وابسته است. برخي اوقات ميزان تخريب و تحريف آنها چنان زياد است كه دفتر رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ترجيح مي‌دهد با انتشار واقعيت دست بدخواهان را رو كند كه يك نمونه آن در ادامه مي‌آيد. ..طبق روال معمول اين رسانه‌ها، با خبرسازي و القائات خبري و قلب وقايع و اخبار، آن هم به نقل از منابع مطلع مجهول الهويه! درصدد خنثي كردن آثار آن و خدشه وارد كردن به اين مطالب و تكذيب آن برآمدند كه بايد مجدداً و با تاكيد اعلام كنيم كه اولا اظهارات آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني كاملا روشن و مستند به حضور افراد و شاهدان عيني است، ثانيا ملاقات ايشان با رهبري معظم انقلاب و گفت‌وگوهاي انجام شده در اين ملاقات، موضوع ساده‌اي نيست كه اين خبرگزاري‌ها با اخبار خود ساخته و آن هم به نقل از افراد مجهول الهويه! بخواهند آن راتكذيب كنند. لذا ضمن تاكيد و تصريح مجدد بر صحت اظهارات آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني، خبرسازي اين خبرگزاري‌ها با عنوان « پاسخ يك منبع آگاه! به خاطره هاشمي» را از اساس كذب محض دانسته و آن را دروغي آشكار و صرفاً خبرسازي و القا سوء براي انحراف افكار عمومي اعلام مي‌كنيم. 

آرمان در مصاحبه با احمد نقیب زاده، استاد دانشگاه و فعال اصلاح طلب، تحولات پس از توافق هسته ای را در دولت و جامعه بررسی کرده است. "زمان تصمیمات سخت و بزرگ فرا رسیده است،" عنوان این مصاحبه می باشد:«زمان تصمیمات سخت و بزرگ فرا رسیده است» دل‌نگران است و عنوان می‌کند: «مبادا ما پس از توافق هسته‌ای به همان شکلی رفتار کنیم که در گذشته رفتار می‌کردیم». سخنانش دلسوزانه است؛ همانگونه که در کلاس‌های درس دانشگاه به دانشجویانش یاد می‌دهد که چگونه باید سره را از ناسره جدا کرد و چگونه باید از فرصت‌های زندگی استفاده کرد. این‌بار اما به مسئولان هشدار می‌دهد که چگونه باید قدر فرصت‌های پیش آمده پس از توافق هسته‌ای را دانست و آن را ارج نهاد. دکتر احمدی نقیب‌زاده، استاد برجسته جامعه‌شناسی سیاسی با ما به تحلیل و بررسی مهم‌ترین توافق قرن پرداخت. اتفاقی که شاید سده‌ها بگذرد و جهان شاهدش نباشد....در نتیجه توافق حاصل شده بین ایران و قدرت‌های جهانی یک توافق «ایزوله» و منزوی نیست.همچنین این توافق تنها جنبه هسته‌ای ندارد که پس از مدتی تحریم‌ها برداشته شود و دوباره روابط کشورها مانند گذشته شود. این توافق آغاز راه تعامل و کم کردن تنش‌ها در آینده است.در طول36 سال گذشته طبقه متوسط در ایران رشد قابل توجهی پیدا کرده و میزان اقشار تحصیلکرده نسبت به گذشته بیشتر شده است.طبقه متوسط همواره به دنبال ایجاد روابط با کشورهای جهان و زندگی در جامعه جهانی بوده است. از سوی دیگر دولت آقای روحانی از ابتدای روی کار آمدن خود تاکنون همواره در برخی تنگناها قرار داشته است. اگر آقای روحانی و مسئولان اجرایی برداشت محدودی از این توافق داشته باشند و گمان کنند که این توافق تنها در زمینه هسته‌ای صورت گرفته و قرار نیست هیچ تغییر دیگری صورت بگیرد مرتکب یک اشتباه بزرگ و تاریخی شده اند.اگر این برداشت وجود داشته باشد بسیاری از دستاوردهای این توافق از بین خواهد رفت.در شرایط کنونی بسیاری از شرکت‌های خارجی با اقتصاد ایران در ارتباط هستند و اقتصاد ایران به شکل‌های مختلف به غرب متصل است.اگر ما قصد داریم  از این توافق و پیامدهای آن استفاده کنیم باید به این جمع‌بندی برسیم که پس از توافق هسته‌ای،ایران وارد مرحله جدیدی از حیات خود شده که ممکن است دستاوردهای بسیار بزرگی به همراه داشته باشد. به همین دلیل ما باید در بسیاری از رویکردهای خود تجدید نظر کنیم.همچنین بسیاری از اقدامات ایران باید جای خود را به رویکرد دیپلماتیک بدهد.ما نباید اجازه بدهیم دستآوردهای این توافق خیلی زود به فراموشی سپرده شود. توافق هسته‌ای می‌تواند نقطه آغاز روابط جدید ایران با کشورهای جهان و ازجمله کشورهای غربی باشد.ما نباید این مساله را فراموش کنیم که اغلب کشورهایی که درها را به روی خود بستند تا خود را از درون بسازند هنگامی که تلاش کردند وارد جامعه جهانی شوند با همین روندی که ایران در حال طی کردن است مواجه شدند.در سال1962اتحاد جماهیر شوروی بعد از بحران کوبا هنگامی که وارد مذاکره مستقیم با آمریکا شد رویکردهای خود را نسبت به گذشته تغییر داد و وارد مرحله جدیدی از حیات سیاسی خودشد.وضعیت کشور چین نیز از سال1970 که ریچارد نیکسون، رئیس جمهور وقت آمریکا به این کشور سفر کرد با دوران قبل از آن کاملأ متفاوت بود.در شرایط کنونی نیز وضعیت کوبا از زمانی که سفارتخانه‌های کوبا و آمریکا باز شده است نسبت به گذشته درمناسبات قدرت جهانی تغییر پیدا کرده است.

در بخش دیگر مصاحبه آمده: در شرایط کنونی گروه‌های تندرو سیاسی عنوان می‌کنند که اتفاق خاصی در کشور رخ نداده است.این عده معتقدند که ما تنها در مساله هسته‌ای با قدرت‌های جهانی به توافق رسیده ایم اما بقیه مسائل همه سرجای خود باقی مانده است و نیازی نیست که ما در رویکردهای خود تغییر ایجاد کنیم. این تفکر و نگرش می‌تواند بدترین وضعیت را در آینده برای ایران رقم بزند.در چنین شرایطی ما از دستاوردهای یک توافق بزرگ و تاریخی در جهت ارتقای جایگاه ایران در مناسبات قدرت جهانی هیچ‌گونه استفاده‌ای نکرده‌ایم و کشور را در معرض آسیب‌های بیشتری قرار داده‌ایم. در شرایط کنونی بسیاری از پرده‌ها و واسطه‌ها بین ایران و قدرت‌های جهانی کنار رفته است و ایران و قدرت‌های جهانی پس از سال‌ها بدون واسطه و به صورت شفاف به دیالوگ با یکدیگر پرداخته اند.در نتیجه آگاهی‌ها نسبت به عملکرد یکدیگر بالاتر رفته و فرصت جدیدی برای حل کردن مشکلات به وجود آمده است. ایران و قدرت‌های جهانی هر دو باید از این فرصت بسیار مهم در کم کردن فاصله‌ها استفاده کنند.تا قبل از توافق اگر مشکلاتی وجود داشت وضعیت طبیعی بود اما در شرایط پس از توافق اگر دوباره همان رویکردهای گذشته مورد استفاده قرار بگیرد نوعی کج‌اندیشی و فرصت‌سوزی صورت گرفته است. لذا به مسئولان توصیه می‌کنم به توافق هسته‌ای به چشم یک فرصت تاریخی بزرگ نگاه شود...به نظر من به اندازه کافی از خود نرمش نشان داده‌ایم. باید فواید رابطه با آمریکا را در یک کفه ترازو قرار بدهیم و در کفه دیگر فواید مقابله با آمریکا را قرار بدهیم و سپس بررسی کنیم که کدام رویکرد در شرایط کنونی به سود ما تمام خواهد شد و نفع بیشتری به ما خواهد رساند.البته آمریکا باید اعتماد ایران را بدست آورد. باید از تاریخ درس بگیرید. برای کم کردن فشارهای امپریالیستی باید یک انقلاب جهانی صورت بگیرد که سیستم امپریالیستی را رو به اضمحلال ببرد.در نتیجه یک کشور و یا چند کشور به تنهایی توانایی انجام این کار را نخواهند داشت.بنده معتقدم تنها کشوری که به تنهایی توانسته تاحدودی امپریالیسم را تحت فشار قرار بدهد و هوادارانی در جهان پیدا کند جمهوری اسلامی ایران بوده است. ایران از یک طرف با سیاست مقابله با آمریکا و از سوی دیگر گشایش درهای همکاری به سوی شرق و غرب شامل روسیه، چین و کشورهای اروپایی موفق شد طی یک سیستم پیچیده امپریالیسم را تحت فشار قرار بدهد و به یک کشور«هسته‌ای» تبدیل شود. بنابراین ما در این توافق چیزی از دست ندادیم و برعکس امتیازات زیادی را کسب کردیم.همه این مسائل نشان دهنده اهمیت «زمان» در آینده است. بنده معتقدم یا بر اثر این توافق روابط ایران در پنج یا شش سال آینده با همه کشورهای جهان عادی می‌شود و یا اینکه سرنوشت به سمت دیگری خواهد رفت. اگر پای میز مذاکره با قدرت‌های جهانی رفته‌ایم و به توافق پایبند شدیم باید طرف مقابل هم این گونه عمل کند وگرنه به زمان قبل ازتوافق برمی‌گردیم.

"توافق هسته‌اي دلواپسان را متلاشي مي‌كند "، عنوان مصاحبه آرمان با داود هرمیداس باوند است: «فروپاشي شوروي و حادثه يازده سپتامبر دو فرصت تاريخي بود كه ايران نتوانست به خوبي از آنها استفاده كند. بدون شك فرصت تاريخي سوم توافق هسته‌اي در وين است. بايد از گذشته درس گرفت و اين‌بار از فرصت به دست آمده در جهت ارتقاي جايگاه ايران در منطقه و جهان و همچنين بالابردن كيفيت زندگي مردم ايران نهايت استفاده را برد». اين جملات سخنان دكتر داود هرميداس باوند استادبرجسته روابط بين‌الملل و ديپلمات كهنه كار ايراني است كه به مدت يك سال رياست كميته حقوق مجمع عمومي سازمان ملل را نيز بر عهده داشته است. هرميداس باوند همچنين درباره آينده رابطه ايران و آمريكا متذكر مي‌شود: « رابطه ايران و آمريكا به دليل مشكلات تاريخي و پيچيدگي نيازمند تامل بسيار است. نمي‌توان به صرف رخ دادن يك اتفاق مهم مانند توافق هسته‌اي به يك باره از ارتباط مستقيم با آمريكا سخن گفت. هر چند بنده معتقدم اتفاقاتي كه در طول مذاكرات رخ داد به شكل‌هاي مختلف سبب نزديك شدن ايران و آمريكا به يكديگر شد. ..البته من معتقدم برخي از موضع‌گيري‌ها در زمان نامناسبي توسط برخي صورت مي‌گرفت. به عنوان مثال در مقاطعي كه مذاكرات به مرحله حساس خود رسيده بود برخي از موضع‌گيري‌هاي داخلي سبب برهم خوردن فضاي مذاكرات مي‌شد و مقامات غربي با استناد به اين سخنان به كارشكني و سنگ‌اندازي مي‌پرداختند. با اين وجود مساله‌اي كه داراي اعتبار و ارزش است قراردادي است كه بين ايران و قدرت‌هاي جهاني بسته شده است و تمامي سخنان و موضع‌گيري‌هاي متناقض با اين توافق فاقد ارزش و استناد است و نمي‌تواند اين توافق را تحت تاثيرقرار بدهد. اينگونه سخنان در 8 سال گذشته به صورت مكرر از طرف مسئولان دولت گذشته ايران عنوان مي‌شد و همين موضع‌گيري‌ها و سخنان در عرصه بين‌المللي بود كه كشور را به سمت شرايط سخت سوق داد. مساله‌اي كه ايران را به پاي ميز مذاكره كشاند تحريم‌ها بود. تحريم‌ها نيز به دليل سياست‌هاي راديكال دولت گذشته تصويب شد. به همين دليل توافق هسته‌اي براي دلواپسان و هواداران دولت گذشته يك شوك بسيار بزرگ است. در نتيجه اين گروه به دنبال اين است كه از تمام توان خود استفاده كند تا اين توافق را براي افكار عمومي به ضد خود تفسير كند. با اين حال من معتقدم سياست‌هاي اين جريان راه به جايي نخواهد برد. در شرايط كنوني اين جريان‌ها دچار ريزش نيروهاي خود از درون شده‌اند. به عنوان مثال آقاي علي لاريجاني به اين جمع‌بندي رسيده است كه فضاي آينده تغييرات زيادي خواهد كرد و كار از دست اصولگرايان خارج خواهد شد. به همين دليل ايشان تلاش مي‌كند خود را به گفتمان آقاي روحاني كه در يك وضعيت تسلط نسبي است نزديك كند. من معتقدم در آينده تعداد اين ريزش‌ها بيشتر مي‌شود و توافق هسته‌اي سبب تشتت در بين دلواپسان و در نهايت متلاشي شدن آنها خواهد شد. تحريم‌ها فشارهاي زيادي به اقتصاد ايران وارد كرد. همچنين بسياري از اختلاس‌ها به نام دور زدن تحريم‌ها توسط افراد نزديك به دولت گذشته صورت گرفت. 

"كنايه روحاني به صداوسيما"، عنوان یکی از شنیده های آرمان است: شنیده شد که رئيس‌جمهور در همايش ملي سازمان‌هاي مردم نهاد سلامت با بيان اينكه سلامت مردم فقط با پزشك و بيمارستان حل نمي‌شود، بلكه مردم هم بايد به صحنه بيايند، گفت: سلامت كه فقط شستن سبزي و ميوه نيست. از آن بوق بي‌دليل در خيابان و رانندگي بي‌ملاحظه در جاده‌ها شروع مي‌شود. حجت‌الاسلام حسن روحاني سپس گريزي به سايت‌ها و روزنامه‌هاي منتقد دولت و رسانه ملي زد و ادامه داد: اجراي سلامت، از بداخلاقي‌ها در سايت‌ها و برخي روزنامه‌ها كه ان شا... در صداوسيما نيست، آغاز مي‌شود!رئيس‌جمهور سپس با خنده گفت: «چقدر بايد B12 مصرف كنيد كه اعصابتان راحت شود!» اين بخش از سخنان وي با لبخند وزير خارجه و تشويق حضار روبه‌رو شد.  با تحریم‌ جدید غیرهسته‌ای توافق نقض نمی‌شود/ بوی خون می‌دهی موسیو فابیوس!/  توافق پنهان؟

روزنامه وطن امروز تیتر نخست خود را به جلسه استماع جان کری با نمایندگان سنا آمریکا اختصاص داده است. "با تحریم‌ جدید غیرهسته‌ای توافق نقض نمی‌شود"، عنوان گزارش وطن از این رویداد است: پس از توافق ژنو، آمریکایی‌ها بارها مفاد این توافق را نقض کردند به‌گونه‌ای که به‌رغم متن صریح توافق ژنو مبنی بر عدم افزایش تحریم‌ها در طول دوره اجرای گام اول این توافق، آنها بارها تحریم‌های جدید علیه ایران وضع کردند به‌گونه‌ای که عملا تحریم‌ها علیه ایران بیشتر شد.  در ایران، دولت برای جلوگیری از فروپاشی این توافق، ترجیح داد به جای مقابله به مثل، این تحریم‌های جدید را با ابداع عبارت «روح توافق نقض شده» توجیه کند. به‌گزارش «وطن امروز»، به هر حال افزایش تحریم‌ها بدون آنکه توافق نقض شود، یکی از حفره‌های اولین توافق هسته‌ای ایران و آمریکا بود. اما گویا قرار است یک بار دیگر ایرانی‌ها از این سوراخ گزیده شوند، چراکه جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفت که کنگره این کشور می‌تواند تحریم‌های جدیدی علیه ایران تصویب کند چراکه توافق را به‌گونه‌ای تنظیم کرده‌اند که می‌توانند محدودیت‌های جدیدتری علیه ایران اعمال کنند! جان کری گفت: با اعمال تحریم‌های جدید غیرهسته‌ای، توافق نقض نمی‌شود. و این جمله او به این معناست که دروازه تحریم علیه ایران همچنان گشوده است چراکه اگر نگرانی‌های هسته‌ای آنها برطرف شد؛ اما بهانه‌های دیگری برای آوردن تحریم‌ها ذیل آنها وجود دارد!  

در ادامه می خوانیم: جان کری روز پنجشنبه به همراه ارنست مونیز و جک لو، وزرای انرژی و خزانه‌داری دولت اوباما به کمیته روابط خارجی سنا رفتند تا همانند دوره‌های گذشته، درباره جمع‌بندی برجام در وین توضیح دهند. این 3 وزیر دولت اوباما در این نشست هنگامی که با سوالات صریح سناتورهای جمهوری‌خواه و البته برخی سوالات کلیدی سناتور‌های دموکرات مواجه شدند، ناچار شدند توضیحاتی درباره این توافق ارائه دهند که شاید به مذاق برخی در ایران خوش نیاید.  وزیر خارجه آمریکا در ابتدای سخنان خود در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در دفاع از آنچه او و تیم مذاکره‌کننده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای به‌دست آورده‌اند، توجه حاضران را به دستاوردهای هسته‌ای ایران طی 10 سال گذشته جلب کرد. او تلاش کرد توضیح بدهد آمریکا هیچ راهی جز مذاکره و توافق با ایران نداشته است چراکه تحریم‌ها هیچ تاثیری بر روند رو به پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران نداشته است.  جان کری به پیشرفت‌های هسته‌ای ایران در گذشته اشاره کرد و گفت که زمان گریز هسته‌ای قبلاً برای ایران بین 2 تا 3 ماه بود اما با توافق فعلی به یک سال افزایش یافته است. 

"بوی خون می‌دهی موسیو فابیوس!"، عنوان گزارش یادداشت روز وطن است در اشاره به سفر فابیوس به ایران: رئیس‌جمهور حسن روحانی هفته پیش در جلسه هیات دولت مذاکرات هسته‌ای را با مسابقه فوتبال مقایسه کرد و گفت: «در یک مسابقه و بازی فوتبال وقتی می‌گوییم برنده یا موفق شدیم، معنایش این است که 3 گل زده و 2 گل خورده‌ایم.» سپس خطاب به منتقدان گفت: «حالا عده‌ای بگویند که می‌شد از فلان فرصت هم استفاده کرد و گل‌های بیشتری زد. باید دید که در مقابل چه تیمی بازی کرده‌ایم و الا اگر در کنار گود نشسته و تماشاچی باشیم، می‌توانیم درخواست‌های بیشتری هم مطرح کنیم».اگر به فرض این را از ایشان بپذیریم که به‌واسطه «متن وین» ما در مذاکرات 2-3 از رقیب پیش هستیم اما از آنجا که هنوز هیچ‌کس در سوت پایان این بازی ندمیده، در بردن مسابقه تردید‌های جدی وجود دارد بویژه وقتی که همین حالا «بهترین مدافع» دولت آقای روحانی دارد جلوی چشم همان تماشاگرهای کنار گود مورد وصف ایشان، به یک مهاجم خطرناک دشمن تعارف می‌زند و هر لحظه امکان دارد این مهاجم سابقه‌دار اسرائیلی- فرانسوی - آمریکایی که بارها دشمنی‌اش با ملت ایران را ثابت کرده، گل سوم را وارد دروازه دیپلماسی ایرانی کند.البته جناب آقای رئیس‌جمهور! باید یادآوری کنیم در این مورد خاص غیر از 80 میلیون ایرانی که روی سکوهای کنار گود، تماشاگر باز شدن دروازه کشورشان خواهند بود، در جایگاه ویژه، قلب 1800 عزیز و خانواده‌های‌شان به شکلی مضاعف از شل گرفتن ظریف جلوی حریف خواهد شکست. همان 1800 هموطن مظلومی که قربانی خون‌های آلوده ایدزی و هپاتیتی صادر‌شده به ایران در فاصله سال‌های 1361تا 1363 توسط شرکت فرانسوی «مریو» بوده‌اند که در آن زمان متعلق به «موسیو ایدز» بود. این لقبی است که مطبوعات فرانسوی در کنار لقب‌های دیگری مثل دراکولا یا خون‌آشام به  «لوران فابیوس» داده‌اند. قطعا نفرت از وزیر خارجه فرانسه  که بیشتر نقش وزیر خارجه اسرائیل را با کارشکنی چندین باره در مذاکرات و لودگی برای نتانیاهو بازی می‌کرد، یکی از نقاط وحدت تمام موافقان و مخالفان توافق بر سر «متن وین» در کشورمان است.

در ادامه می خوانیم: مطمئن باشید اگر تمام رسانه‌های فرانسه تحت تسلط پسرعموهای اشکنازی فابیوس یعنی خاندان صهیونیست روتشیلد نبودند، افکار عمومی این کشور هم نفرتشان را از او ابراز می‌کردند، چون نه تنها در آنجا هم چند صد بیمار هموفیلی را آلوده به ایدز و هپاتیت کرده ودستور انفجارکشتی صلح‌بانان معترض به تسلیحات هسته‌ای دولت را داده که از همه بدتر در نظر فرانسویان مغرور، طی 2 سال مذاکرات هسته‌ای بین‌المللی غرب و شرق با ایران، موقعیت جمهوری فرانسه را در حد نوکر اسرائیلی‌ها تنزل داده است. حالا «موسیو ایدز» در راه تهران است و پرونده او مفتوح! دست‌کم در خاک جمهوری اسلامی هم مصونیت سیاسی ندارد. با وجود دستور رسیدگی رهبری به این پرونده، ایران کماکان تنها کشوری است که هنوز موفق به دریافت خسارت خود از شرکت مریو نشده است و به نظر نمی‌رسد در وزارت امور خارجه نیز اراده خاصی برای پیگیری این موضوع وجود داشته باشد. امید قربانیان خون‌های آلوده به دستگاه قضاست تا متهم را توقیف کند. برخی هم به کنایه گفته‌اند پس لابد دارد می‌آید تا خودش را معرفی کند و غرامت پرونده خون‌های آلوده را بپردازد اما بر عکس؛ اطلاعاتی موثق وجود دارد که فابیوس به دعوت ظریف می‌آید تا پاداش بگیرد. مجموعه‌ای از پاداش‌های سیاسی و اقتصادی همراه با تحفه‌های پارسی از فرش و پسته، در انتظار او است.

وطن امروز در یادداشتی با عنوان " توافق پنهان؟"، به مصالحه ایران و آمریکا برای بازرسی های نظامی پرداخته است:  موضوع ابعاد احتمالی نظامی یا همان PMD یکی از محورهای اصلی مورد نظر آمریکایی‌ها در مذاکرات هسته‌ای بوده است. برای اجرای PMD طرف آمریکایی خواستار تصویب پروتکل الحاقی در مجلس ایران است البته تیم مذاکره‌کننده ایران که دست خود را در این زمینه باز دیده بود، به طرف مقابل تعهد داد تا زمان تصویب پروتکل در مجلس، ایران به صورت داوطلبانه آن را به اجرا خواهد گذاشت. به گزارش «وطن امروز»، درباره بازرسی‌های نظامی به عنوان یکی از خطوط قرمز ایران بارها اعلام و تاکید شد که توافق احتمالی باید متضمن این خط قرمز باشد.  پس از اعلام خبر توافق طرفین برای رونمایی از متن جمع‌بندی برجام، موضوع PMD به عنوان یکی از خطوط قرمز ایران مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است. طرف آمریکایی پس از جمع‌بندی وین، اعلام کرده است اجرای پروتکل الحاقی و بازرسی‌های نظامی بویژه موضوع پارچین از مفاد توافق است و آنگونه که جان کری در نشست روز پنجشنبه در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفته، ایران در توافق وین متعهد شده است پروتکل الحاقی را از روز اول اجرای توافق اجرا کند. همزمان با اظهارات کری در کمیته روابط خارجی سنا،  جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید نیز موضع مشابهی گرفت. او در یک نشست خبری گفت: پیش از آنکه هر گونه کاهش در تحریم‌های ایران ایجاد شود، آنان باید اطلاعات و دسترسی لازم را برای تکمیل گزارش در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ابعاد نظامی احتمالی (پی‌ام‌دی) برنامه اتمی این کشور قرار دهند. ارنست افزود: این توافق بدون ارائه این اطلاعات و دسترسی‌ها به کارشناسان هسته‌ای در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قابل اجرا نیست. جدای از آن، آژانس نهادی بین‌المللی است که مسؤولیتش اجرای چنین بازرسی‌هایی است؛ یک نهاد بی‌طرف که کارشناسان لازم برای اجرای این دست بازرسی‌ها، ارزیابی اطلاعات و اختیار ارائه گزارش را دارد. این اظهارات ارنست به معنای آن است که آغاز تخفیف در قبال تحریم‌های ایران، مشروط به اجرای پروتکل الحاقی و حل و فصل موضوع PMD است!  سخنگوی کاخ سفید در ادامه به موضوع مهمی اشاره کرد که از یک توافق دوم میان ایران و آژانس برای حل شدن موضوع PMD خبر می‌دهد! جاش ارنست در این‌باره گفت: تیم مذاکره‌کننده ما از توافقی که بین آژانس و ایرانیان به دست آمده است اطلاع دارد و حتی اطلاع دارید که در روزهای آخر مذاکره، برخی مقامات ارشد آژانس به تهران رفتند تا درباره این مسائل مذاکره کنند. اشاره ارنست به سفر یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران است.  آمانو 11 تیرماه به ایران آمد و با حسن روحانی و علی شمخانی دیدار کرد. او 2 روز بعد به وین رفت و در آستانه ورود به مذاکرات هسته‌ای به میان خبرنگاران آمد و گفت توافق مشروط به حل و فصل شدن موضوعPMD است و او تا پایان سال میلادی گزارشی در این‌باره منتشر خواهد کرد! آمانو گفت: در سفر به تهران پیشرفت‌هایی صورت گرفت، با این حال باید کارهای بیشتری صورت بگیرد.آمانو افزود: با همکاری ایران فکر می‌کنم می‌توانیم تا پایان سال یک گزارش درباره PMD و راستی‌آزمایی ابعاد احتمالی نظامی داشته باشیم.

قرارداد شوم چینی‌ها را من امضا نکردم/ تبلیغات جناح مقابل و صداوسیما روی مردم بی‌تأثیر است/  تحریم هم نبودیم، این توافق خوب بود/ اگر توافق نمی‌شد، چه می‌شد؟

روزنامه اصلاح طلب شرق، در مصاحبه با طهماسب مظاهری، رئیس سابق بانک مرکزی از دلارهای ایران در خارج از کشور سوالاتی داشته و در این  میان موضوعات دیگری در این گفتگو، مطرح شده است. "قرارداد شوم چینی‌ها را من امضا نکردم"، عنوان این مصاحبه است: پای دلارهای بلوکه‌شده هنوز به تهران نرسیده، اما بر سر مقدار آن دعوا به پا شده است. نقطه آغازین دعوا با اظهارات رئیس کل بانک مرکزی شروع شد که میزان دلارهای بلوکه‌شده را بر خلاف انتظارها و برآورد خیلی‌ها تنها ٢٩ میلیارد دلار اعلام کرد که انگار این رقم چندان هم خوشایند نبود و احساس برخی این بود که دلارها آب رفته است. هم‌زمان با اظهارات سیف در مقام ریاست بانک مرکزی، اوباما در آن طرف مرزها رقم ١٥٠ میلیارد دلار را به‌عنوان میزان ارزهای بلوکه‌شده اعلام کرد و حالا تفاوت فاحش بین رقم اعلامی سیف و اوباما برای بسیاری سؤال‌برانگیز شد که چه کسی راست می‌گوید. جان کری، وزیر خارجه آمریکا و سناتورهای آمریکایی نیز در جلسه پیشین خود بارها از آزادسازی ١٠٠ میلیارد دلاری سخن گفتند که ٣٠ درصد اقتصاد ایران را تشکیل می‌دهد. پرواضح است این مقدار ارزهای بلوکه‌شده که حالا قرار است به‌تدریج به ایران بیاید، از اهمیت بسیاری برخوردار است. در ایران همچنان ارقام متفاوتی از دلارهای بلوکه‌شده اعلام می‌شود. اما طهماسب مظاهری، رئیس اسبق بانک مرکزی که روزگاری خزانه ایران را سه قفله کرد از آمارهای سیف دفاع می‌کند. 

وی در بخشی از مصاحبه گفته: هرکس غیر از بانک مرکزی رقمی را به‌عنوان دلارهای بلوکه‌شده ارائه بدهد، بر پایه حدس و گمان است و پایه اطلاعاتی ندارد؛ من هم مثل بقیه هستم. حدس و گمان من این است که میزان دلارهای بلوکه‌شده ما ٢٠ تا ٢٥‌ میلیارد دلار است. قطعا رئیس کل بانک مرکزی عدد درست‌تری را اعلام کرده و می‌کنند.دارایی‌های ما در چین به‌عنوان دارایی‌های بلوکه‌شده منظور نمی‌شود و براساس قرارداد دولت قبل با چینی‌ها بخشی از دارایی‌های ما در اختیار دولت چین است. اگرچه این دارایی‌ها، بلوکه نیست، اما بدتر از بلوکه است. این قرار و مدار هم زمان احمدی‌نژاد گذاشته شد؛ قرارداد شومی بود. من آن را امضا نکردم، اما بعدها امضا شد. در واقع این مقدار پول بلوکه نیست و در دست چین به‌صورت امانت مانده که آنها هم امانت‌دار خوبی نیستند. آنها کاسب‌اند و تنها منافع خود را می‌بینند. این بسته به سیاست دولت فعلی است.‌آیا هم‌اکنون می‌توان این قرارداد را با چین فسخ کرد؟ بالاخره ١٨‌ میلیارد یورو قطعا پول زیادی است و می‌توان به جای خرید کالاهایی که بسیاری از مسئولان و تجار به بنجل‌بودن آنها بارها اشاره کرده‌اند، با آن کمبودهای کشور را پوشش داد؟ اساسا چطور امکان فسخ چنین قراردادی وجود دارد. به یاد دارم آقای لاریجانی، رئیس مجلس هم در سال ٩٢ به چین، بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران، سفر کرد و رسانه‌ها در تهران مهم‌ترین دلیل این سفر را تعیین‌تکلیف ۲۲‌ میلیارد دلار طلب ایران از چین اعلام کردند. البته گفته شده است که این رقم جدای از ۲۵‌ میلیارد دلاری است که از اروپا به بانک‌های این کشور انتقال داده شده بود. باید با مذاکره فنی و اقتصادی منافع خود را حفظ و دارایی‌های خود را پس بگیریم...حدس من این است که ریال این دلارها در بودجه دولت خرج شده و بلافاصله بعد از آزادشدن آنها باید به خزانه دولت واریز شود. درواقع درآمدش قبلا در هر زمان به دست آمده به خزانه واریز شده یا اینکه هم‌اینک این ارزها متعلق به صندوق توسعه ملی یا سهم شرکت نفت است. به‌هرحال خزانه دولت از این محل، درآمد جدیدی کسب نمی‌کند و تنها ذخایر قابل مدیریت بانک مرکزی افزایش پیدا می‌کند.

"تبلیغات جناح مقابل و صداوسیما روی مردم بی‌تأثیر است"، عنوان مصاحبه سعید لیلاز و شرق است که به توافق هسته ای و رویکرد رسانه ها به آن پرداخته اند: حتیاط پیرامون دامن‌زدن به مطالبات اجتماعی از یک‌سو و درعین‌حال، حساسیت نسبت به کارآمدی روش دولت پس از لغو تحریم‌ها در حوزه‌های مختلف به‌ویژه سیاست داخلی، موضوعی است که این‌روزها بازار داغی دارد. «سعید لیلاز» از جمله چهره‌هایی است که در این‌باره به صراحت از عملکرد دولت دفاع می‌کند. این اقتصاددان و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگو با «شرق»، همچنین به بیان دلایل رفتارهای القا‌کننده ناکارآمدی دولت به مردم پرداخت و پیش‌بینی خود از تداوم آنها را تشریح کرد...بخشی از این واکنش‌ها، طبیعی و بخشی از آن ناشی از ذوق‌زدگی قابل درک مردم و حتی کشورهای مختلف است. طبیعی است از این جهت که خود بیانیه و اعلام توافق در وین، تداوم مسیر دو سال گذشته و به‌ثمرنشستن انتخاب تاریخی مردم ایران در ٢٤ خرداد ٩٢ است. درواقع سمت‌گیری و مسیری که مردم ایران در انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته آغاز کردند، به یکی از مقاصد خود رسید. واقعیت قضیه این است که در خرداد ٩٢، کشور از لبه پرتگاه بازگردانده شد. چالش‌های جدی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، روانی و تهدیدات امنیتی و نظامی به شکلی بود که ادامه مسیر کشور را دشوار می‌کرد. سقوط اقتصادی که در تاریخ معاصر ایران بی‌سابقه بود، کشور را دچار پدیده «رکود تورمی» کرده بود که نه‌تنها در ایران که در جهان هم کم‌سابقه است. به لحاظ فرهنگی و اجتماعی، امیدواری به بهبود شرایط کمرنگ شده بود و بی‌اعتمادی میان دولت و ملت، جنبه‌های تازه‌ای یافته بود که به‌عنوان نمونه می‌توان به عدم انصراف از دریافت یارانه حتی در میان ثروتمند‌ترین افراد جامعه اشاره کرد. شادی مردم پس از انتخاب دکتر روحانی و حالا پس از اعلام رسیدن ایران و ١+٥ به توافق در وین، به دلیل آنچه به آن اشاره کردم امری طبیعی است. حداقل از نظر سمبلیک، این تفاهم نشانه آن بود که ورود به‌موقع ملت ایران به صحنه سیاسی در انتخابات ٩٢، جواب داده است. لیلاز در بخشی از مصاحبه گفته: به نظر می‌رسد از نیمه دوم سال، وارد فضای انتخاباتی مجلس شورای اسلامی و خبرگان خواهیم شد. خود توافق هسته‌ای هم بخشی از فضای انتخاباتی است که نباید آن را دست‌کم گرفت. بار روانی سنگینی که روی دوش مردم بود برداشته شد و این جزء قول‌هایی بود که آقای روحانی در جریان انتخابات به مردم داد و حتما به افزایش نفوذ سیاسی آقای روحانی کمک خواهد کرد. البته همین بهبود وضعیت آقای روحانی، در انتخابات پیش‌رو موجب تشدید فشارها روی او و جریان همسو با دولت خواهد شد. چون برخی منافع ملی را بی‌اهمیت دانسته و درباره به‌خطرافتادن منافع شخصی و باندی خود بسیار حساس هستند. من پیش‌بینی می‌کنم تنش‌های سیاسی با ورود به فضای انتخاباتی اندکی افزایش پیدا می‌کند، چون انتخاباتی سرنوشت‌ساز است و این حساسیت در انتخابات خبرگان هم بالاست؛ چراکه نسل اول چهره‌های سیاسی، پس از این دوره عملا کنار خواهند رفت، چون سن آنها بالای ٨٥ سال خواهد بود؛ بااین‌حال تنش‌ها حتما قاعده‌مند است و ما از مرحله بی‌قاعده‌شدن تنش‌ها در ایران عبور کرده‌ایم. شرق همچنین با سیروس ناصری، عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای درباره توافق هسته ای به مصاحبه پرداخته است. وی گفته " تحریم هم نبودیم، این توافق خوب بود": سیروس ناصری، عضو اسبق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران است، اما هنوز آن‌قدر پیگیر هست که بتوان بسیاری از پرسش‌های مطرح در مورد توافق هسته‌ای را با او در میان گذاشت و پاسخ‌های درست شنید. تلاش کردیم عمده انتقادها و سؤالات دلواپسان و مخالفان داخلی را در مورد توافق هسته‌ای با او در میان بگذاریم تا او به‌عنوان فردی نزدیک به تیم مذاکره‌کننده به آنها پاسخ دهد. او توافق به دست‌آمده را به سود ایران می‌داند، آنچنان که اگر قرار باشد توافق بهم خورد، ایران دست بالا را دارد و می‌تواند قوی‌تر از قبل عمل کند. او معتقد است انتقادات مطرح‌شده تنها کام مردم را از پیروزی به دست‌آمده تلخ می‌کند. مهم این است که ما چه از دست داده‌ایم و چه گرفته‌ایم؟ متأسفانه از زمانی‌که به‌دلیل بی‌مبالاتی داخلی، تصویب تحریم تسلیحاتی در قطع‌نامه‌های هسته‌ای در شورای‌امنیت سازمان‌ملل، به راحتی و به سرعت، شروع شد؛ این تحریم‌ها وجود داشته و حاکم بوده است. این تحریم تسلیحاتی هم درواقع با عبارات و تحت قواعدی تصویب شده که کاملا حالت الزام‌آور داشت. آنچه در توافق وین حاصل شده، قطعا به میزان زیاد از وضعیت قبلی بهتر است؛ یعنی اینکه در متن اصلی قطع‌نامه نیامده و در عباراتی که مطرح شده، تغییرات حداقلی وجود دارد. مهم‌تر اینکه یک محدوده زمانی تعیین شده که با پایان محدوده، این تحریم خودبه‌خود برداشته می‌شود. به‌هرحال اینها حداقلی است که وضعیت قبلی را تعدیل کرده است. از طرف دیگر، ما در این چند سال، مشکلی از بابت تقویت بنیه تسلیحاتی در داخل نداشته‌ایم. هیچ مشکلی هم برای کمک به مبارزه با تروریسم در منطقه نداشته‌ایم. بنابراین تغییری در وضعیت ایجاد نخواهد‌کرد. نکته‌ای که دکتر ظریف به آن دقت داشته و آن را به‌طور خیلی روشن تثبیت کرده، این است که ما به دریافت و ارائه تسلیحات در زمینه‌هایی که به مصلحت خودمان می‌دانیم و به امنیت ما مربوط است، ادامه می‌دهیم. این ثبت می‌شود که اگر ما این کار را بکنیم، نقض «برجام» نیست. این نکته‌ای اساسی است. چیزی که می‌توانست نگران‌کننده باشد، این بود که اگر تحریم‌های تسلیحاتی ادامه پیدا کند، نقض آن، زمینه‌ای برای اعلام نقض «برجام» شود. این کاملا روشن و تثبیت‌شده است و این ملاحظه وجود دارد. اصولا فکر می‌کنم این دیگر موضوع مهمی نیست. "اگر توافق نمی‌شد، چه می‌شد؟"، عنوان یادداشتی از شرق به قلم مصطفی ایزدی است: دو، سه ماهی بود که یک پرسش مهم در فضای جامعه، روزبه‌روز فراگیرتر می‌شد. سؤالی که همه‌جا شنیده و پرسیده می‌شد این بود: «توافق می‌شود یا نه؟» همه می‌دانستند منظور سؤال‌کننده چیست و بنابراین، نیاز به توضیح اضافی نبود؛ چون موضوعی مهم‌تر از گفت‌وگوی هسته‌ای بین ایران و شش قدرت بزرگ جهان، در سطح افکار عمومی وجود نداشت. در پاسخ‌‌ به این پرسش دو گروه اظهارنظر می‌کردند: الف- مخالفان دولت، ب- موافقان دولت. اما مخالفان دولت؛ یعنی تندروهایی که برای تحریک احساسات مردم خود را دلواپس نشان داده‌اند، با انواع و اقسام رسانه‌های با‌پشتوانه، اعم از مکتوب، مجازی، صوتی و تصویری که در اختیار دارند، کوشیده‌اند که وانمود کنند توافقی صورت نمی‌گیرد. آنها از این راهبرد چند هدف داشتند؛ یکی اینکه دولت را ناتوان در خلق یک اعتبار و افتخار بین‌المللی معرفی کنند. دوم اینکه با هو و جنجال، چنان فضاسازی کنند که دولتمردان از پیگیری حل‌وفصل مسائل و مصائب هسته‌ای به‌ارث‌رسیده دست بردارند تا کاسبان تحریم همچنان کاسبی کنند. سوم اینکه به رؤسای کشورهای شش‌گانه القا کنند توافق هسته‌ای با تیم مذاکره‌کننده‌ای که از پشتیبانی مردم بی‌بهره‌اند، نتیجه‌ای ندارد. چهارم اینکه مذاکرات را به شکست بکشانند تا در انتخابات اسفندماه جاری سوژه قوی رقابت با اصلاح‌طلبان و میانه‌روها را در دست داشته باشند. پنجم اینکه ثابت کنند کار درست همان بود که در دو دولت حامی آنها یعنی احمدی‌نژادی‌ها انجام شد. ششم اینکه خدا می‌داند چه برنامه‌‌های دیگری داشتند. اما پاسخ موافقان دولت که از دلسوزان ملک و ملت هستند، بسیار روشن و شفاف و به دور از خلاف‌گویی است؛ زیرا اگر در پی این همه گفت‌وگو و رفت‌وآمد، توافقی صورت نمی‌گرفت و به قول ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها