امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۴:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 151543
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۴ - ساعت ۱۹:۲۱
تعداد بازدید: 385
به گزارش پیروان موعود به نقل از جهان نیوز : هنوز چند ماهی از اعتراضات گسترده پزشکان برای ساخت سریال طنزی در‌خصوص این قشر نمی‌گذرد که پزشکان ...

به گزارش پیروان موعود به نقل از جهان نیوز : هنوز چند ماهی از اعتراضات گسترده پزشکان برای ساخت سریال طنزی در‌خصوص این قشر نمی‌گذرد که پزشکان آینده فاجعه‌ای به بار می‌آورند!! حال باید پرسید سریال در حاشیه گاهی با اتفاقاتی که در واقعیت جامعه پزشکان رخ می‌دهد خیلی فاصله دارد... در حاشیه‌ای که البته با پزشکان قلابی شوخی می‌کرد نه واقعی.

کافی است گشتی در فضای مجازی بزنید تا متوجه شوید روزانه چند نفر قربانی گرفتن عکس سلفی از اماکن خطرناک می‌شوند، دختری که از پل سقوط می‌کند. کوهنوردی که از قله می‌افتد و‌... اما حالا در ایران سلفی جدید باب شده و دانشجویان پزشکی با مردگان سلفی می‌گیرند. در دنیا به خاطر سلفی می‌میرند و در ایران با مرده سلفی می‌گیرند!!!

هر دو کار ناشی از بی‌فکری است اما قطعا اگر قرار باشد روزی از لحاظ اخلاقی بین این دونفر داوری بشود او که حق‌الناس به گردنش است و بی‌رضایت خانواده متوفی و بدون احترام به فرد جان باخته با چهره‌ای گشاده دوربین را در می‌آورد و سلفی خود را کنار اجساد شرحه شرحه نمایش می‌دهد، بیشتر محکوم است و از لحاظ اخلاقی موجب انزجار بیشتری می‌شود.

سلفی این اتفاق پدیده‌ای است که در حال انتشار است و گاهی آسیب‌های اجتماعی را به همراه می‌آورد. پدیده‌ای که به راحتی نمی‌توان از کنارش گذشت. کافی است که یک لحظه خودمان را جای خانواده‌ها قرار دهیم و چهره خودمان را وقتی که سلفی‌ها با تن بی‌جان مردگان‌مان به دستمان می‌رسد، تجسم کنیم. بازی، بازی عجیبی است. سلفی در ایران با عنوان «خودم» روی موجی سوار شد تا به «همین الان یهویی» رسید. همین الان‌هایی که از آن ماندگارها می‌شود اما با چاشنی تلخ. یک گسترش ناگهانی.

همین است که به فکر فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی می‌افتند. طبق آمار منتشر شده، در سال ۹۲ حدود دو میلیون نفر از شهروندان ایرانی، در شبکه‌های مختلف اجتماعی عضو بودند. رفته رفته این رقم در سال‌جاری به ۴۰ میلیون نفر افزایش یافت که رقمی باورنکردنی بود. گروه پشت گروه ساخته شد. حتی پای فالگیرها و رمال‌ها و... نیز به این گروه‌ها باز شد و حالا... اتفاقی ناگوار باب شده سلفی دانشجویان پزشکی با اجساد!!

دانشجویانی که چندی بعد از فارغ‌التحصیلی باید سوگند بخورند که حافظ جان و اسرار بیماران و مراجعه‌کنندگانشان باشند چطور امروز با جسد مرده‌ها سلفی می‌گیرند و در شبکه‌های اجتماعی نمایش می‌دهند؟!

متاسفانه باید گفت ولع دیده شدن و کار جدید انجام دادن به هر قیمتی باعث شده تا برخی پا را فراتر از اخلاق برده و کارهایی انجام دهند که نباید!! اما از دانشجویان پزشکی این کار شاید بعید بود و برای همین جامعه در موجی از دلخوری از جامعه پزشکان و دانشجویان فرو رفت.

ابتکار عملی به وسعت جسد

این بار، دانشجویان پزشکی، دانشگاه‌های مختلف، از خود ابتکار عمل به خرج دادند و عکس‌های سلفی از خود در سالن تشریح ثبت کردند. آن هم نه با در و دیوار این سالن، بلکه با تن‌های از هم شکافته مردگان. با چشم‌های از حدقه درآمده یا با قلب متوفی که بازماندگانش، تن وی را برای تحقیق این دانشجویان در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار دادند. سوگندی که پزشکان در امانت داری می‌خورند، در چه مقطع و چه زمانی باید خوانده و یاد شود؟

جالب است که در‌پی هر خبری، واکنش‌های مختلفی را هم شاهد هستیم. واکنش‌هایی که لایک‌های فراوانی هم می‌خورد ولی چون همیشه و همه جا، قضاوت کار مشکلی است، باید ببینیم خودمان در شرایط مشابه آیا این کار را انجام می‌دهیم یا خیر؟ نمی‌توان گفت حالا این تصور بین اکثر جامعه ایجاد شده که آیا ما اجسادی را که برای تحقیق و خدمت به علم پزشکی به بیمارستان‌ها می‌دهیم موجبات شوخی و خنده دانشجویان را فراهم می‌کند؟! آیا مردم نباید جنازه‌های خود را برای تحقیق بدهند؟! با آنها بازی می‌کنند و الکی‌الکی، تکه‌تکه‌شان می‌کنند؟! واقعا یک فرد ۱۹-۱۸ ساله با عزیز یک خانواده چطور عکس می‌گیرد؟ آن هم به حالت تمسخر. آیا بعدا از این جماعت انتظار داریم به بیماران رحم کنند؟

اخلاقی با عنوان حرفه‌ای

اخلاق حرفه‌ای، مقوله‌ای است که در هر سطحی و با هر شغلی، در ابتدا باید به آن نه در ملاءعام بلکه با وجدان خودمان به آن سوگند یاد شود. سوگندی که ماندگارترین مبحث کاری و زندگی هر فرد خواهد بود. رضا می‌گوید: باید در کنار معارف اسلامی و‌... «اخلاق حرفه‌ای» جزو سرفصل دروس دانشگاه‌ها قرار بگیرد. سقوط آزاد اخلاق در این راستا مشهود است و دیگر هیچ. محدثه می‌افزاید: من اگر زمانی بیمار شوم و خدای ناکرده کارم به جراحی بکشد، می‌ترسم دکترها از من عکس بگیرند و در اینترنت بگذارند. حالا دیدید موارد مطرح شده در سریال «در حاشیه» چقدر راست بود؟

لازم به ذکر است، چندی پیش سازمان نظام پزشکی که پیش‌ قراول مقابله با تولید سریال مهران مدیری بود و پیش و حین تولید سریال درحاشیه با انتشار یک نامه رسماً به مقابله با ساخت چنین اثری پرداخت و این کمدی را اثری در راستای سلب اعتماد عمومی به پزشکان خواند و پس از این نیز قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت از پرده بیرون آمد و در آخرین کوشش، نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس سازمان صداوسیما در مخالفت با این سریال منتشر کرد که سلسله تلاش‌ها برای توقف ساخت این سریال را نشان می‌داد.

برخورد شدید با گرفتن عکس سلفی با اجساد

بعد از این جریانات اما خبری شده که از برخورد وزارت بهداشت با این دانشجویان می‌دهد.
درپی انتشار عکس‌های سلفی در اتاق تشریح با اجساد، رئیس سازمان پزشکی قانونی از برخورد شدید انضباطی با این دانشجویان خبر داد. احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی از برخورد انضباطی با جوانانی که با اجساد سلفی گرفته‌اند خبر داد.

وی گفت: اگر این اتفاق در سالن‌های تشریح پزشکی قانونی رخ داده باشد قطعا با این افراد برخورد می‌شود.

رئیس سازمان پزشکی قانونی تأکید کرد: این افراد قطعا به کمیته انضباطی معرفی می‌شوند و با آنها برخورد خواهد شد.

اما سوال اصلی باز هم باقی می‌ماند!! آیا یک دانشجو باید تا این حد تحت کنترل قرار بگیرد؟ باید تلفن‌های همراهشان را تحویل بگیرند و یا شبکه‌های اجتماعی را فیلتر کنند تا این فجایع به بار نیاید؟ چرا اندکی تامل در پس این اتفاقات صورت نمی‌گیرد؟! وقتی این گونه اتفاقات را می‌شنویم باید به مسئولین برای فیلترینگ حق بدهیم!

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها