امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۹:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 151640
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۴ - ساعت ۱۵:۵۱
تعداد بازدید: 395
به گزارش پیروان مــوعــود ، حمید محمدی در همایش توجیهی-آموزشی حج 94 با بیان اینکه تاکیدی بر متفاوت بودن حج امسال با حج‌های قبل شده به تنش در ...

به گزارش پیروان مــوعــود ، حمید محمدی در همایش توجیهی-آموزشی حج 94 با بیان اینکه تاکیدی بر متفاوت بودن حج امسال با حج‌های قبل شده به تنش در روابط ایران و عربستان اشاره کرد و همچنین گفت: بعد از جنگ یمن، جنگ روانی عربستان بر بدنه جامعه تاثیر گذاشته است بنابراین وضعیت عربستان با سال‌های قبل متفاوت و مقداری حساس‌تر است.

وی افزود: از دو منظر می‌توان به این موضوع نگاه کرد یکی در حوزه بعثه مقام معظم رهبری و مراکز مرتبط با حج است که باید تدابیر و پیش بینی‌های لازم را اندیشیده و آمادگی لازم را داشته باشند. از طرفی نیز با خیل زائرین مواجهیم و باید به آنها اطمینان دهیم که حج آرامی را پشت سر می‌گذارند.

محمدی علت تاکید بر حساسیت‌های موجود در حج امسال را داشتن آمادگی از سوی تیم درمانی اعزامی اعلام کرد وگفت: باید آمادگی‌های لازم را داشته باشیم تا غافلگیر نشویم. البته امیدواریم حج تحت تاثیر تنش‌های سیاسی قرار نیگرد.

وی ادامه داد: طبیعی است که یک سری تصمیم گیری‌های کلان در بعثه و سازمان حج و زیارت انجام شده اما بحث تغذیه وسلامت تغذیه زائرین باید بیش از پیش مورد توجه کارد پزشکی قرار گیرد. امیدواریم امسال بتوانیم با آمادگی بیشتری در صحنه عمل داشته باشیم.

محمدی با اشاره به متفاوت بودن فضای مدینه با مکه اظهار کرد: فضای کلی مدینه به دلیل مقررات خاصی که دارد برای ما سخت‌تر و محدودتر بوده و نسبت به مکه شرایط دشوارتری داریم قاعدتا مقامات مسئول در مدینه باید اجازه گشایش مطب‌ها را به کادر پزشکی ما بدهند، اما در سال گذشته نسبت به این موضوع مقاومت کردند و اجازه گشایش مکان‌هایی برای کادر پزشکی را ندادند. این موضوعات ممکن است شرایط را برای کادر پزشکی سخت کند اما باید آمادگی خدمت رسانی در هر مکانی را داشته باشیم. معاون سازمان حج و زیارت به انجام مکاتباتی برای اخذ مجوز در این خصوص با کشور عربستان اشاره و اظهار کرد البته دولت عربستان به راحتی اجازه گشایش این مکان‌ها را در مدینه نمی‌دهد.

افزایش مراجعات حجاج به مراکز درمانی به دلیل بالا بودن سن آنها

محمدی با بیان اینکه 60 تا 70 درصد زائرین سن بالای 70 سال دارند گفت: بنابراین این افراد در معرض خطر بیشتری هستند و در نتیجه مراجعات افزایش می‌یابد. این موضوع به ویژه برای افرادی که سال اول حضورشان در کادر درمانی اعزامی به عربستان است دشوار است چرا که علاوه بر انجام فرایض باید در کشیک‌ها نیز حاضر شوند و این باعث خستگی آنها می‌شود.

وی افزود: اما این خستگی نباید مانع خدمت رسانی آنها شود و نباید در حضور زائرین اظهارخستگی و بی‌حوصلگی کنند چرا که این موضوع برای زائر قابل درک نیست و انتظار داشتن نشاط از سوی پزشک را دارد بنابراین باید با آمادگی لازم وارد صحنه عملیات شویم.

محمدی به یکی از معضلات حج در روز عید قربان و در صحرای منا اشاره کرد و گفت: در آنجا مهمترین بحث حفظ بهداشت است و باید توصیه‌های پزشکی را به زائرین ارائه دهیم چرا که یک جمعیت چند میلیونی در یک صحرای محدود جمع می‌شوند و ممکن است بیماری و میکروب دامن گیر مردم شود بنابراین باید سعی کنیم که توصیه‌های لازم را به حجاج ارائه دهیم. آموزش‌هایی مانند جمع آوری زباله‌ها می‌تواند به بهداشتی ماندن محیط کمک کند و یادآوری این نکات از اهمیت بسیاری برخوردار است.

محمدی در همین زمینه ادامه داد: برای حفظ بهداشت امسال کاورهایی را در خدمت مردان قرار می‌دهیم که در صحرای منا بعد از تراشیدن سر در روز عید قربان زباله‌های خود را جمع آوری و درون آن بریزند.

محمدی با اشاره به بحث استقرار به موقع پزشکان در مجموعه‌های تعیین شده در مدینه گفت: سال گذشته این کار با تاخیر رخ داد اما انتظار داریم امسال شاهد برنامه ریزی بهتری در این خصوص باشیم.

وی در پایان با اشاره به برخی نگرانی‌ها از تاثیر گذاری جنگ روانی عربستان بر مردم و حضور گروه‌های تروریستی مانند داعش اظهار کرد: باید در هیات‌های پزشکی دقت و آمادگی داشته باشیم تا اگر اتفاقی در جایی افتاد بتوانیم سریعا آن را حل کنیم. به هر حال این آمادگی و جدیت باید در همه همکاران وجود داشته باشد.

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار