امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۴:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 151652
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۴ - ساعت ۱۵:۵۴
تعداد بازدید: 412
به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، ورود لوران فابیوس به ایران، با تمام حواشی و اعتراضاتی که به آن شده بود، در حالی صورت گرفت که فرودگاه مهرآباد ...

به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، ورود لوران فابیوس به ایران، با تمام حواشی و اعتراضاتی که به آن شده بود، در حالی صورت گرفت که فرودگاه مهرآباد تهران شاهد اعتراض جمعی از مردم و دانشجویان به عامل خون های آلوده بود. روزنامه های ایران به طور گسترده ای اخبار این سفر را پوشش داده اند. 

فرش قرمز برای موسیو ایدز/ رابطه سیاه/تخلف فرانسوی‌ها در خودروسازی فراموش می‌شود؟

روزنامه وطن امروز، تیتر نخست خود را به سفر وزیرخارجه فرانسه اختصاص داده و گزارشی را تحت عنوان "فرش قرمز برای موسیو ایدز"، تهیه کرده است: مسؤول مستقیم ابتلای 3 هزار ایرانی به ایدز و هپاتیت سرانجام قدم بر خاک ایران گذاشت! لوران فابیوس، همان کسی که در دوران نخست‌وزیری او در فرانسه، خون‌های آلوده به ایران ارسال شد تا 3 هزار ایرانی را به کام مرگ بفرستد؛ دیروز به‌عنوان وزیر خارجه فرانسه در آغوش جواد ظریف قرار گرفت، سپس به دیدار حسن روحانی رفت. آقای ایدز البته برخلاف انتقادات فراوانی که طی یک هفته گذشته در ایران نسبت به ورود او به تهران مطرح شد؛ در ملاقات‌هایش با حسن روحانی و جواد ظریف سخنی از این ماجراها نشنید. او به ایران آمده است تا وعده و وعیدهای دوجانبه در مذاکرات هسته‌ای را دنبال کند!  به گزارش «وطن امروز»، دیدار جواد ظریف و لوران فابیوس پس از 2 هفته تازه شد. آنها 14 جولای (23 تیر) در وین و پس از امضای متن جمع‌بندی برجام از یکدیگر خداحافظی کردند! برجام نتیجه 2 سال مذاکرات این دو و 5 وزیر خارجه دیگر بود. در این میان اما نام لوران فابیوس نسبت به بقیه وزرای خارجه 1+5، برای ایرانیان متفاوت‌تر است. او همان کسی است که یک بار مذاکرات هسته‌ای به خاطر مواضع او به شکست نزدیک شده بود! بازی او قبل از توافق ژنو هنوز در خاطره‌ها مانده است.  در حالی که همه در انتظار بیرون آمدن دود سفید از دودکش مذاکرات ژنو 2 بودند اما فابیوس به میان خبرنگاران آمد و گفت تعهدات ایران کافی نیست و همین موضوع باعث شد توافق ژنو با تاخیر اعلام شود. همان زمان در ایران، رسانه‌های حامی دولت بارها و بارها فابیوس را نماینده اسرائیل در مذاکرات نامیدند. چهره‌های سیاسی حامی دولت نیز فابیوس را نماینده نتانیاهو در مذاکرات می‌دانستند و بارها اعلام کردند نقش فابیوس، پیگیری دستورالعمل تل‌آویو و جلوگیری از حصول توافق است. این موضوع البته زمانی پررنگ‌تر شد که فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه نیز وابستگی فابیوس به نتانیاهو را تایید کرد.

"رابطه سیاه!"، عنوان یادداشت روز وطن امروز در رابطه با دیپلماسی پنهان و سرمایه گذاری اتاق های فکری آمریکایی و صهیونیستی برای طرح سازش با ایران در سال های گذشته است: بنیاد برادران راکفلر رسما هزینه طرح سازش ایران و آمریکا را از جیب پرداخت کرد اما برای راکفلرها مهم‌تر از پول، جمع کردن مغزهای آمریکایی- صهیونیستی برای ابداع یک دیپلماسی چندوجهی با تضمین موفقیت در مقابل ایران بود. «پروژه ایران» حاصل تلاش 15 ساله «زبیگنیو برژینسکی» است. سیاستمدار کارکشته‌ای که معتقد است کلید «صلح خاورمیانه» ایران است! او دیپلماتی است که مدیریت سیاستگذاری‌های موفق آمریکا در دوره بازپس‌گیری افغانستان از شوروی سابق را برعهده داشت، در فروپاشی شوروی نقشی غیرقابل انکار بازی کرد و پدر رسمی طالبان و صلح ساختاری آمریکا و چین پس از ناکارآمد خواندن سیاست‌های کیسینجری به شمار می‌رود. او بزرگ‌ترین اشتباه خود را ضعف پیش‌بینی درباره «انقلاب ایران» معرفی کرده بود و اکنون مفتخر است در 87 سالگی خود را حقیقتا موفق احساس می‌کند.برژینسکی یک ساختار چندوجهی تغذیه‌کننده دیپلماسی پشت پرده را درباره پرونده ایران با مدیریت میدانی «گری سیک» به راکفلرها پیشنهاد کرد. به این ترتیب که تقریبا از همه اندیشکده‌هایی که در موضوع «فروپاشی شوروی سابق» با تکیه بر روش موفق دیپلماسی عمومی و ارتباط‌گیری با دیپلمات‌های حریف به منظور نفوذ نخبگانی، نقش‌آفرین بودند، در طرح «صلح خاورمیانه» با محوریت «سازش ایران و آمریکا» بهره برد.

با افزایش تب بازگشت شرکت های خودروسازی فرانسه به بازار ایران، وطن امروز در گزارشی انتقادی با عنوان "تخلف فرانسوی‌ها در خودروسازی فراموش می‌شود؟" این موضوع را بررسی کرده است: گزارشی از زیان خودروسازان ایران در قرارداد با پژو و رنو تخلف فرانسوی‌ها در خودروسازی فراموش می‌شود؟وزیر خارجه فرانسه در حالی برای جبران ورشکستگی خودروسازان فرانسوی از طریق بازار ایران به کشورمان سفر کرد که به گفته مدیرعامل ایران‌خودرو، همکاری دوباره با پژو نهایی شده و این در حالی است که هنوز تکلیف ضرر و زیانی که از طرف این کشور اروپایی به اقتصاد ایران وارد شده، مشخص نشده است. شرکت پژو در طول 23 سال حضورش در ایران نه‌تنها راه را برای خودکفایی در تولید قطعات و محصولاتش در ایران بست بلکه با خروج یک‌شبه کارشناسانش از ایران، زیان حداقل 800 میلیون یورویی و به عبارتی 2/3 تریلیون تومانی را نصیب کشورمان کرد. در چنین وضعیتی ابتدایی‌ترین خواسته مردم ایران، جبران خسارت وارد شده به کشور از طرف شرکت پژو است و اینکه دوباره بازار پرعطش خودروی کشور به‌راحتی در اختیار فرانسوی‌های بدقول قرار نگیرد. این در حالی است که هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل شرکت ایران خودرو روز سه‌شنبه از تمام شدن کار با پژو و آماده شدن قرارداد برای امضا با این شرکت خبر داد و گفت: کارشناسان پژو به ایران بازگشته‌اند. وی در عین حال برای کاهش فشارهای وارد شده از سوی مسؤولان، رسانه‌ها و افکار عمومی درباره لزوم دریافت خسارت از پژو، از بررسی این مساله خبر داد و گفت که این خسارت یا به صورت ارزی از پژو دریافت خواهد شد یا در همکاری با این شرکت جبران می‌شود. به این ترتیب یکه‌زارع از یک طرف از نهایی شدن قرارداد با پژو خبر می‌دهد و از سوی دیگر می‌گوید در حال بررسی خسارت وارد شده به ایران هستیم تا جبران شود! در نهایت مشخص نیست چرا پیش از تعیین تکلیف ضرر و زیان وارد شده به ایران، کار با پژو تمام شده است؟!

بازگشت شبنامه به پارلمان/ توافق، زلزله سیاسی در جهان به پا کرد/تنور داغ و نان روابط/ تمام مشکلات ناشی از تحریم‌ها نیست/ درآمد يك نصاب ماهواره چقدر با درآمد يك جراح فاصله دارد؟

روزنامه اصلاح طلب آرمان در ادامه پرداختن به حواشی اتفاقات در مجلس شورای اسلامی، گزارشی را با عنوان "بازگشت شبنامه به پارلمان "، در تیتر یک خود قرار داده است: پخش شبنامه در پارلمان سابقه‌ای چندساله دارد. در هنگامه برخی تصمیمات با اهمیت که باید از سوی پارلمان اتخاذ شود برخی برگه‌ها در مخالفت با تصویب طرحی در میان نمایندگان پخش می‌شود تا به اذعان تهیه‌کنندگان آن بتوانند بر افکار دیگر نمایندگان تاثیر بگذارند. اکنون باردیگر یک نماینده از بازگشت شبنامه به صحن بهارستان خبر می‌دهد. نماینده اردبیل در مجلس گفت: با کمال تاسف عده‌ای به‌رغم انذارها و بیم‌دهی‌ها با اظهارات توهین‌آمیز و پخش شبنامه در مجلس گویی قصد انتقام از دولت و نمایندگان برآمده از اراده ملت و تلخ‌کردن کام ملت را دارند. کمال‌الدین پیرموذن ضمن تقدیر از تلاش و دستاوردهای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان در نطق میان‌دستور خود در جلسه دیروز مجلس یادآور شد: رضوان خداوندی بر عموم شهیدان به ویژه شهدای هسته‌ای ایران، آغاز پایان ظلم و ستم به ایران و ایرانی، با ‌شهد شیرین به بار نشستن استقامت و پایمردی ملت و توافق عزت‌مدار و سازنده دولت با غرب که بی‌تردید افزایش ثروت ملی،‌ افزایش نشاط اجتماعی، افزایش سرمایه ارزشمند اجتماعی، رشد اقتصادی،‌ اقتدار بیش از پیش نظام و کیان و بارورشدن امید و غرور ملی را به ارمغان خواهد آورد، گوارای وجود نازنین ایرانیان باد. این نماینده مجلس ادامه داد: با کمال تاسف عده‌ای به‌رغم انذارها و بیم‌دهی‌ها با اظهارات توهین‌آمیز و پخش شبنامه در مجلس و عملشان گویی قصد انتقام از دولت و نمایندگان برآمده از اراده ملت و تلخ‌کردن کام ملت را دارند. تبریک توافق و مراتب حق‌شناسی و قدردانی خویش را از زحمات بی‌شائبه دولت اعلام می‌دارم.

"توافق، زلزله سیاسی در جهان به پا کرد "، این جمله را آیت الله هاشمی رفسنجانی گفته و اظهار داشته یکی از اهدافی را که او را ترغیب کرد تا در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند،حل مساله هسته ای ایران بوده:رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر این نکته که یکی از برنامه هایم برای نام نویسی در انتخابات ریاست جمهوری، حل مسئله هسته ای بود، گفت: خدا را شکر که آن آرزوی من و اکثریت مردم ایران محقق شد... رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد دیروز در دیدار رئیس، مدیران و اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب، با ابراز امیدواری برای استفاده درست کشور از فضای جدید و زلزله‌ای سیاسی که ایران با توافق هسته‌ای در جهان ایجاد کرده، گفت: موافقان و مخالفان توافق در مناظره‌های سیاسی دنیا بر توانایی‌های ایران تأکید می‌کنند که این حقیقت کشور است. وی به تلاش امپراتوری رسانه‌ای و لابی صهیونیست‌ها برای شکست توافق اخیر اشاره کرد و افزود: همه باید هوشیار باشیم تا مزاحمان در مسیر عقلانیت سیاسی ایران مانع‌تراشی نکنند. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره رفتار و گفتار مانع‌تراشان گفت: یک اقلیت محدود با تریبون و زبان حرف می‌زنند که اگر انتقاد باشد، خوب است، اما می‌بینید که رویکرد آنها تخریبی است.

"تنور داغ و نان روابط "، عنوان یادداشتی به قلم فریدون مجلسی در آرمان است: مذاکرات طولانی که دروین بعد از حدود دو سال به نتیجه رسید ازچند ماه دیگر آثارش مشخص خواهد شد. طول کشیدن مذاکرات موجب شد منافعی غیر از رفع تحریم نیز نصیب طرفین شود. بعد ازسال‌ها دوری ازصحنه بین‌المللی ایران قدم به ساختارهای دیپلماتیک بین‌المللی گذاشته و گروهی که در گذشته مسئولیت سیاست خارجی را برعهده داشتند متوجه شدند که سیاست‌هایشان کاربردی نبوده است. در مذاکرات 22ماهه اخیر با تمرین روابط دیپلماتیک، طرفین متوجه شدند که می‌توان با احترام به حقوق یکدیگر و استفاده از زبان گفت‌‌وگو مشکلات را حل کرد. این تغییر رفتار در طرفین مهم‌ترین دستاورد مذاکرات است. وقتی دو گروه به مدت دو سال به صورت مستمر با یکدیگر مذاکره و چانه‌زنی می‌کنند با رفتار یکدیگر آشنا می‌شوند و گاه ممکن است با یکدیگر نیز به‌دلیلی اختلاف فکری پیدا کنند ولی در انتها کوتاه آمده و به دوستی خود ادامه می‌دهند. البته اگر به تاریخ اروپا نگاه کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که اروپا درقرن گذشته جنگ‌های زیادی انجام داده و ده‌ها میلیون کشته درجنگ اول و دوم جهانی داده‌ است و اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که اگراختلافات خود را با گفت‌وگو حل و آرامش خود را حفظ کنند و توسعه اقتصادی را ادامه دهند، قدرت بیشتری به دست می‌آورند و با هزینه کمتری به خواست حداقلی خود می‌رسند. در نتیجة دستاورد مذاکرات، نه طرف ایرانی می‌خواهد از درک مناسبی که به دست آورده خارج شود و نه طرف مقابل تمایل دارد که این دستاورد را با به نتیجه رسیدن مساله هسته‌ای حل‌وفصل کند زیرا اروپایی‌ها که با ایران روابط بازرگانی سنتی چند صدساله دارند؛ تمایل دارند گفت‌وگوی خود را با ایران ادامه دهند تا بتوانند این دیالوگ را در زمینه‌های دیگر ادامه دهند.

سعید لیلاز، کارشناس اقتصادی و فعال اصلاح طلب در یادداشتی با عنوان "تمام مشکلات ناشی از تحریم‌ها نیست "، مشکل مدیریتی و صرف درست منابع نفتی را عامل اصلی تورم و کاهش رشد اقتصادی دانسته است. این در حالی است که دولت یازدهم پیش از پایان مذاکرات هسته ای، فشار تحریم ها در بخش های مختلف اجرایی کشور را عامل اصلی رکود می دانست ولی پس از پایان مذاکرات، حامیان دولت و اصلاح طلبان به صورت های مختلف سعی دارند این ذهنیت را ایجاد کنند، پس از پایان مذاکرات و رفع تحریم ها، کسی نباید انتظار رونق یا گشایش اقتصادی تا چند سال بعد را داشته باشد: در شرایط فعلی بیش از آنکه نیاز کشور به رویابافی برای روزهای پس از تحریم باشد باید کارشناسان و صاحب‌نظران این موضوع را بررسی کنند که تحریم واقعا تا چه حد باعث مشکلات اقتصادی ایران بوده است. ما در ابتدا برای مشخص کردن شرایط اقتصاد ایران در روزهای پس از تحریم باید به چند سوال اساسی پاسخ دهیم: نخست اینکه آیا واقعا مشکلات اقتصاد ایران ناشی از تحریم‌هاست و دوم اینکه اگر تحریم سهم دارد چه میزان از مشکلات امروز از طریق تحریم‌ها به وجود آمده است؟ دوره اصلی تحریم‌ها از اواخر سال 1391 شروع شد. این بدان معناست که ما باید بحران اقتصادی حاصل از تحریم‌ها را از سال 1392 در اقتصاد ایران مشاهده کنیم. این در حالی است که طبق تمامی آمارهای ارائه شده از سوی نهادهای اقتصادی، نه‌تنها بحرانی از این زمان آغاز نشده که حتی بخش قابل توجهی از افت شاخص‌های اقتصادی را به سال‌ها قبل بازمی‌گرداند. از اواخر سال 1386 بود که رشد اقتصادی ایران از نفس افتاد و در سال 1387 برای نخستین بار پس از سال‌های جنگ به عدد صفر نزدیک شد. رقم تورم ما از 5/6 درصد در سال 1385 به بیش از 30 درصد در سال 1387 رسید و تمام این آمارها درحالی است که هنوز خبری از تحریم در اقتصاد ایران نبود...هرچند دولت تلاش کرد در طول دو سال گذشته بخش قابل‌توجهی از این مشکلات را جبران کند و این فشار را کاهش دهد اما همچنان فاصله قیمت‌ها با قدرت خرید زیاد است. در این میان نباید از اقدامات مثبت دولت در مقابله با فساد اقتصادی غافل بود. تیم اقتصادی دولت یازدهم که از افرادی زبده تشکیل شده توانسته با بسیاری از منافذ فساد مبارزه کند. نزدیک کردن دلار به یک نرخ واحد که می‌توان اعلام کرد درحال حاضر از لحاظ فنی تک نرخی شده است و مقابله با خوراک ارزان قیمت برخی پتروشیمی‌ها و واقعی کردن نرخ سوخت بخشی از این اقدامات قابل توجه است که امیدواریم در آینده نزدیک نیز ادامه پیدا کند. در بخش دیگر پیرامون تاثیرات لغو تحریم‌ها در فضای کوتاه‌مدت اقتصاد ایران، می‌توان انتظار داشت سهم نفت ظرف شش ماه آینده به شکل قابل توجهی رشد کند و البته با کاهش قیمت تمام شده کالاهای وارداتی از این محل رشدی یک درصدی برای اقتصاد ایران به ارمغان آید.

"درآمد يك نصاب ماهواره چقدر با درآمد يك جراح فاصله دارد؟": شنیده شد که سايت پارسينه درآمد سالانه برخي مشاغل را در كشورمان كه از يك پايان نامه دانشگاهي اقتباس كرده به شرح زير منتشر كرده است: ۱- دكتر مهندس مدير كارخانه صنعتي: ۶۰۰ ميليون تومان۲- دكتر فوق تخصص جراحي پلاستيك و قلب ۸ ميليارد تومان۳- دندانپزشك فوق تخصص جراحي فك و صورت 2/1 ميليارد تومان۴- فوتباليست و مربي فوتبال ۳ ميليارد تومان۵- استاد تمام ممتاز ۱۵۰ ميليون تومان6- دكتراي عمومي پزشكي ۱۲۰ ميليون تومان7- معلم ابتدايي با مدرك كارشناسي ۲۵ ميليون تومان 8- كارگر حرفه‌اي جوشكار برج‌ها ۸۰ ميليون تومان 9- سرآشپز حرفه‌اي ۲۵۰ ميليون تومان 10- خلبان كاپيتان پايه۱ جهاني ۳۰۰ ميليون تومان 11- دندانپزشك عمومي ۴۰۰ ميليون تومان 12- آرايشگر زنانه ۳۰۰ ميليون تومان 13- طراح لباس عروس 2/1 ميليارد تومان  14- استاديار دانشگاه ۵۰ ميليون تومان 15- نصاب ماهواره ۲۰۰ ميليون تومان  16- بازيگر مشهور سينما ۸۰۰ ميليون تومان  17- برنامه‌نويس كامپيوتر ۳۰۰ ميليون تومان

بررسی برجام شاید وقتی دیگر!/ ترکیه و آل سعود در تله مشترک/ ترکیه، داعش و بازی آمریکا با مهره‌ها

روزنامه کیهان تیتر نخست خود را به موضوع بررسی برجام در مجلس اختصاص داده که با توجه به شروع تعطیلات تابستانی بار دیگر رد یا تایید برجام در مجلس به تعویق افتاد. عنوان این گزارش "بررسی برجام شاید وقتی دیگر!"، است: در حالی که بحث بر سر چگونگی «بررسی متن برجام» در مجلس شورای اسلامی مطرح است نمایندگان مجلس بار دیگر به تعطیلات رفتند!در جریان مذاکرات حساس وین که به تهیه برجام منتهی شد نمایندگان در تعطیلات تابستانی بودند و این تعطیلات امکان تاثیر‌گذاری را از مجلس به عنوان نهادی که قرار است در راس امور باشد گرفته بود، این بار نیز در شرایطی که مجلس شورای اسلامی باید متن برجام را بررسی کند نمایندگان به تعطیلات رفتند تا این شائبه که قرار نیست مجلس «برجام» را بررسی کند، تقویت شود. نمایندگان مجلس هفته آینده برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه می‌روند و نشست علنی نخواهند داشت و جلسه بعدی خانه ملت 18 مرداد تشکیل می‌شود. سرکشی به حوزه‌های انتخابیه با عنوان دلیل تعطیلی 10 روزه مجلس در حالی است که مردم انتظار دارند مجلس به عنوان نمایندگان ملت به موضوع مهم و حساس توافق هسته‌ای ورود کرده و از منافع ملی در این زمینه صیانت لازم را به عمل آورد. گفتنی است نمایندگان 3 تیر ماه سال جاری به تعطیلات تابستانی رفته و پس از حدود سه هفته اولین جلسه مجلس 21 تیر برگزار شد. در جلسه علنی دیروز نیز اعلام شد نمایندگان هفته دیگر جلسه نخواهند داشت و به این ترتیب مجلسی‌ها پس از دو هفته جلسه بیش از 10 روز به تعطیلات رفتند. 

جعفر بلوری در یادداشت روز امروز کیهان به بررسی پیامدهای دخالت ترکیه و عربستان در سوریه و عراق پرداخته است و عنوان یادداشت خود را "ترکیه و آل سعود در تله مشترک" برگزیده است: ترکیه سرانجام پس از چند ماه تحرکات گسترده در مناطق مرزی سوریه و چند تجاوز محدود و موقت به خاک این کشور، روز جمعه گذشته -دوم مرداد- بدون اعلام قبلی، حملات گسترده‌ای را به شهر حلب، شمال عراق و چند روز بعد به کوبانی سوریه آغاز کرد.  آنکارا دلیل این حملات را  که هنوز هم ادامه دارد، «مقابله با تروریست‌های تکفیری» عنوان کرده است. این کشور همزمان، عملیات بسیار گسترده‌ای را نیز در سرتاسر ترکیه برای دستگیری آنچه «عوامل گروه‌های تروریستی داعش و پ.ک.ک» نامیده، شروع کرده است که طبق آخرین گزارش‌های منتشر شده، تا این لحظه با حمله به صدها مرکز تصمیم گیری آنها، بیش از 1000 نفر را دستگیر کرده است. اکنون که در حال مطالعه این وجیزه هستید، ترکیه 5 روز است که در داخل و خارج این کشور درگیر جنگ است. جنگنده‌های ارتش ترکیه در شمال عراق و سوریه و نیروهای امنیتی این کشور در قلب ترکیه یعنی آنکارا در حال جنگ با کسانی هستند که می‌گوید تروریستند...«تضعیف مقاومت منطقه» و «کردها»، جزو آرزوهای اردوغان است. آنچه از مجموع این تحلیل  و خبرها به دست می‌آید نیز به همین دو نقطه می‌رسد. اردوغان برای رسیدن به این آرزوها کشورش را وارد جنگی کرده که شاید پایان آن با ترکیه نباشد. ترکیه امروز دقیقا در حال گرفتار شدن در وضعیتی است که، آل‌سعود 4 ماه است در آن گرفتار شده است. آل‌سعود هم می‌گوید، با هدف جلوگیری از گسترش و تقویت مقاومت به یمن حمله کرده است.  جای پای آمریکا اما در هر دو جنگ به خوبی نمایان است. هم آل سعود و هم ترکیه با یک «طعمه» مشترک یعنی مقاومت منطقه -بخوانید جریان الگو گرفته از جمهوری اسلامی ایران- گرفتار یک جنگ تمام عیار شده‌اند که خارج شدن از آن چه بسا، به سادگی ورود به آن نباشد. این روزها خبرهای زیادی از دربار آل سعود و شاهزادگان سعودی منتشر می‌شود که چکیده آن یک جمله است: آل سعود به دنبال یک راه آبرومندانه برای خروج از باتلاق یمن است، جمله‌ای که دیر یا زود آن را از  رسانه‌های ترکیه‌ای خواهیم شنید. این دو از یک سورخ مشترک یعنی آمریکا گزیده می‌شوند.

"ترکیه، داعش و بازی آمریکا با مهره‌ها"، عنوان گزارش کیهان از تحولات درگیری های میان ترکیه و کردها است: ترکیه پس از چند سال آرامش، بار دیگر ناآرام شده است و این ناآرامی دقیقا از روز جمعه گذشته شروع شد؛ یعنی زمانی که جنگنده‌های ارتش ترکیه حمله به مواضع «پ.ک.ک.» را از سر گرفتند و به تروریست‌های داعش نیز حمله کردند.اما، به نظر می‌رسد که بحران کنونی و آتی ترکیه در حد و اندازه گذشته نباشد که صرفا هر شب بخشی از خبرهای مهم تلویزیونی را اشغال کند و هر بار در مورد انفجار و یا تظاهرات خیابانی آنکارا و اسلامبول خبری را بشنویم. به نظر می‌رسد که بحران روزهای آتی ترکیه هم گسترده‌تر و هم عمیق‌تر خواهد بود؛ گسترده‌تر، از این لحاظ که حوزه‌های سیاست، اقتصاد، امنیت و شهرهای مختلف را در می‌نوردد و عمیق‌تر بودن بحران هم به میزان خشونت بر می‌گردد؛ داعش با عناصر خود آماده است تا غیرنظامیان را در شهرها به خاک و خون بکشد؛ پ.ک.ک نیز برای حملات به مراکز دولتی و نظامی، در مقایسه با قبل انگیزه بیشتری دارد؛ رقابت میان احزاب مهم اسلامگرا، لائیک و کردی از این پس، رقابت سالم و آرام نخواهد بود. بدتر از همه اینکه میان احزاب یک حالت تعادل نسبی برقرار است و هیچ حزبی بر دیگران غلبه مطلق ندارد. اما، آنکارا با داعش چه می‌کند و آمریکا هم نسبت به شرایط و منازعه جاری آنکارا - داعش چه ذهنیتی دارد و کدام سناریو را در سر می‌پروراند، مسائل مهم‌تری هستند که در مطلب حاضر چند و  چون آن، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

پژو را نبش قبر نکنیم/ دکل بادآورده/ شهرداری مشغول کار است/ جهش اعتبار بین‌المللی ایران/ دیپلماسی اقتصادی

روزنامه شرق در گزارشی و به نقل از دبیر انجمن خودروسازان ایران، تیتر یک خود را به موضوع حضور شرکت ها و خودروسازان بزرگ دنیا در ایران اختصاص داده و گفته "پژو را نبش قبر نکنیم": این‌روزها با حضور فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه به ایران، همه نگاه‌ها به شرکت پژو است؛ شرکتی که پس از تشدید تحریم‌ها، با ترک یک‌شبه بازار، زیان ٨٠٠میلیون یورویی روی دست ایران گذاشت. رئیس هیأت تحقیق‌وتفحص از خودروسازان دل پری از حضور شرکت پژو در ایران دارد، به‌طوری‌که به تاریخ استناد می‌کند و بدذاتی را از ماهیت‌های رفتاری فرانسوی‌ها می‌داند. او در آخرین اظهارنظر خود گفته است که فرانسه در دوره قاجار نقشی جدی در تحمیل قرارداد ترکمانچای به ایران داشته است؛ در زمان پهلوی نیز این کشور قرارداد هسته‌ای بوشهر را با ایران منعقد اما آن را نیمه‌کاره رها کرد و به تعهدات خود عمل نکرد. بعد از انقلاب اسلامی نیز ایران در قراردادهای مختلف آسیب‌های جدی از فرانسه دیده است و حالا شرکت پژو فرانسه نیز از بابت تخلفات و زیان‌های تحمیلی به ایران باید در مجامع قضائی پاسخ‌گو باشد. با تمام اینها اما اگرچه مدیران خودروسازان ایرانی عنوان می‌کنند که برای شرکت پژو فرش قرمز پهن نمی‌کنیم اما پشت‌پرده‌ها حکایت از این دارد که قرار نیست تا ابد با این شرکت در قهر و جدایی بمانیم. احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان، طی گفت‌وگویی با «شرق» این مطلب را با گفتن این جمله که قرار نیست نبش‌قبر کنیم، تأیید می‌کند. او می‌گوید ما در شرایطی هستیم که فقط باید اقتصادی فکر کنیم نه سیاسی... . "دکل بادآورده" عنوان گزارشی است از شرق که به دکلی اشاره دارد که از سواحل امارات بر اثر توفان به سواحل قشم آورده شده: اگر این‌روزها صحبت از گم‌شدن یک دکل نفتی متعلق به ایران است که قرار بود در خلیج‌فارس مشغول به کار باشد و نیست، ١٩ فروردین سال ١٣٨٧ نیز یک دکل نفتی غول‌پیکر متعلق به کشور امارات را توفان در خلیج‌فارس از جا کند و با خود به ساحل جزیره قشم آورد. این دکل نفتی که حدود ١٠هزار تن وزن دارد، حالا هفت سال است که در کنار اسکله صیادی روستای «رمچاه» در جنوب جزیره قشم جا خوش کرده است. طبق گفته منابع رسمی، در این مدت مسئولان شرکت اماراتی صاحب این دکل هیچ پیگیری و تلاشی برای بازپس‌گرفتن این سازه بزرگ نفتی انجام نداده‌اند. برخی اهالی روستای رمچاه در گفت‌وگو با روزنامه «شرق» درباره روزی که این دکل سر از چندمتری ساحل روستایشان درآورد گفته‌اند. عیسی، از جوانان ساکن رمچاه، که به همراه دو دوست دیگرش در فاصله‌ای نزدیک به این دکل بادآورده مشغول شنا و سرویس‌کاری قایق‌های صیادی خود هستند، در این باره به «شرق» می‌گوید: «سه‌روز قبل از اینکه این دکل اینجا سبز شود، دریا سه روز توفانی بود، بعد صبح روز نوزدهم فروردین یک‌باره متوجه شدیم این دکل نفتی بسیار بزرگ اینجا ایستاده است. همه با تعجب به آن نگاه می‌کردیم که این با این وزن و اندازه چطور یک‌باره از ساحل روستای ما سر درآورده است. بعد از این حادثه برخی از اهالی برای پیگیری موضوع با مسئولان تماس گرفتند و آنها هم برای بررسی موضوع به محل آمدند. چندروز بعد شنیدیم که این دکل متعلق به کشور امارات بوده و توسط باد و توفان به سمت سواحل ایران در جزیره قشم آمده است».یکی دیگر از اهالی قشم هم درباره این دکل و روزی که به ساحل قشم آمد، می‌گوید: «برخی از اهالی روستاهای مجاور و جاهای دیگر فکر می‌کردند در ساحل روستای ما نفت پیدا شده است و این دکل هم برای کاوش و برداشت نفت نصب شده است، بعضی‌ها هم به شوخی و جدی به ما می‌گفتند وضعتان خوب شد چون نزدیک روستای شما نفت پیدا شده است». شرق در گزارش به انتقاد از نصب بیلبوردهای اعتراضی به سفر فابیوس به ایران پرداخته و عنوان گزارش خود را "شهرداری مشغول کار است"، برگزیده است:  این روزها شهروندانی که در ترافیک و گرمای تهران از شیشه تاکسی یا در پیاده‌روها خیابان را نظاره می‌كنند بنری چندمتری نظرشان را به خود جلب می‌کرد؛ بنری که پاهای فردی در حال پایین‌آمدن از پله‌های هواپیما را نشان می‌داد و امتدادش نقش خون داشت و عنوان درشت فرش قرمز  روی آن نقش ‌بسته بود. در همان لحظه اول می‌شد متوجه ماجرا شد. اما احتمالا تصور این بود که بنر  به یکی از روزنامه‌های چاپ تهران مربوط است که از ابتدای انتشار خبر سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران، هوای خونخواهی به سرشان زده بود. اما کمی دقت در پایین بنر حکایت از نقش شهرداری تهران در ماجرا داشت. دیروز هم‌زمان با ورود لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه به ایران، شهر تهران شاهد بنرهایی با رویکرد خونخواهی از مسافر تهران بود؛ بنرهایی كه ممهور به آرم سازمان فرهنگی- هنری شهرداری تهران بود. شهرداری تهران پیش از این هم در مقطع توافق ژنو بنرهایی با عنوان «صداقت آمریکایی» را در پایتخت ایران نصب کرده و از این طریق نارضایتی خود را از روند مذاکرات اعلام کرد. اما این بار سازمان تحت تصدی شهرداری پا را فراتر از نصب بنر گذاشته و قصد برگزاری مراسمی در زمان حضور فابیوس در تهران داشت. شهرداری تهران می‌خواست یک مراسم با عنوان فرش قرمز در یکی از فرهنگسراهای تهران برای بازخوانی پرونده خون‌های آلوده به همراه نمایش فیلمی با عنوان «چند قطره خون» برگزار کند؛ مراسمی که البته لغو شد. این اتفاق در شرایطی رخ داد که وزیر خارجه فرانسه به دعوت رسمی جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شده بود. همان‌طور که چند روز پیش و پس از تشدید تحرکات علیه سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران، مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری گفته بود، فابیوس میهمان نظام جمهوری اسلامی ایران بود نه یک حزب یا گروه غیررسمی؛ و در چنین شرایطی شهرداری تهران مانند یک گروه اپوزیسیون  یا مخالف، خلاف منافع ملی دست به اقدام عجیبی زد که تنها و تنها حکایت از حرکت بر مدار سیاسی‌کاری با انگیزه مصرف در عرصه داخلی دارد. صادق زیباکلام، در سرمقاله امروز شرق، "جهش اعتبار بین‌المللی ایران" را بررسی کرده است: اگر دیپلماسی مثبت و نگاه جدید ایران همچنان تداوم یابد یقینا تندروها از این هم بیشتر در انزوا قرار خواهند گرفت. جایگاهی که ایران اکنون به دست آورده پیش از سال ٨٤ هم برای ما وجود داشت اما متأسفانه مجموعه‌ای از بی‌تدبیری‌ها، تندروی‌ها و درک نادرست از مناسبات بین‌المللی در دولت گذشته و شاید بالاتر از همه، نشناختن فرهنگ و تمدن غرب از سوی برخی تندروهای خودمان و همچنین برخی چهره‌های سیاسی، سبب شد تا ایران از ظرفیت‌های راهبردی خود نتواند بهره‌برداری کند. به‌جای حضور جدی و موثر در منطقه، به جای در‌دست‌گرفتن شاخه زیتون در برابر دنیا و دراز‌کردن دست دوستی با همسایگان‌مان در منطقه، اصرار دولت گذشته بر آن بود که هزاران کیلومتر آن سوی کره زمین و با ونزوئلا و مرحوم «رفیق چاوز»، بولیوی، نیکاراگوئه، السالوادور و «زیمبابوه انقلابی» رابطه برقرار کند. استدلال آنها هم این بود که رفته‌ایم به حیاط‌خلوت آمریکا و خواب راحت را از چشمان ساکنین کاخ سفید ربوده‌ایم! دولت فعلی هر عیب و ایرادی که داشته باشد، دست‌کم درجه مناسبی از واقع‌بینی و پراگماتیسم در عرصه سیاست خارجی آن ظاهر شده است. روحانی و ظریف، جایگاه ایران را نه در آن سر دنیا بلکه در این سر دنیا و در منطقه خودمان می‌بینند و بدون ادعای «مدیریت جهانی» تلاش می‌کنند دست‌کم جلوی باغچه خودش را آباد و تمیز نگه دارند. شرق در گزارشی از سفر فابیوس به ایران به دیدار وی با حسن روحانی و دعوت رسمی از او برای سفر به فرانسه اشاره کرده است. "دیپلماسی اقتصادی" عنوان این گزارش است: «لوران فابیوس» نیز با ابراز رضایت از حضور خود در جمهوری اسلامی ایران، از سوی «فرانسوا اولاند» از رئیس‌جمهوری کشورمان برای سفر رسمی به پاریس دعوت کرد و گفت: «دولت فرانسه به دنبال برقراری مناسباتی براساس احترام متقابل و دوستی با ایران است».روحانی با تشکر از دعوت رئیس‌جمهوری فرانسه برای سفر به پاریس افزود: «روابط اقتصادی میان ایران، فرانسه و اروپا به غیر از منافع مشترک تأثیر بسزایی در مستحکم‌‌کردن و همکاری‌ها در زمینه توافقات دارد، زیرا روابط دوستانه ما در بخش‌های اقتصادی، فرهنگی، فناوری و علمی بهترین تضمین برای همکاری‌ها را به‌وجود می‌آورد». آخرین رئیس‌جمهوری ایران که به «پاریس» سفر کرده، محمد خاتمی بود که فروردین ماه ١٣٨٤ به فرانسه سفر کرد. وزیر خارجه فرانسه در ادامه با اشاره به اینکه گاهی در مناسبات کشورها فراز و نشیب‌هایی وجود دارد، گفت: «امروز سرآغاز فصل جدیدی از همکاری‌ها میان تهران و پاریس است و چشم‌انداز این آغاز مجدد نیز به‌دلیل توافق هسته‌ای بسیار روشن است. باید به‌سرعت زمان‌های هدررفته در گذشته را برای گسترش همکاری‌ها جبران کنیم». فابیوس تأکید کرد: «امروز زمان تثبیت و اجرای توافق وین فرا رسیده است و فرانسه تمام مساعی خود را در این جهت به کار خواهد بست. باید تلاش کنیم درخصوص لغو تحریم‌ها هیچ مانعی پیدا نشود تا ملت ایران بتوانند از نتایج لغو آنها بهره‌مند شوند».

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها