امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۴:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 151786
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ - ساعت ۲۲:۵۸
تعداد بازدید: 423
گروه بین الملل پیروان مــوعــود، برآورد تحولات میدانی یمن در طول چند هفته اخیر حکایت از پیشروی هایی میدانی از سوی وفاداران به منصور هادی در نبرد بر ...

گروه بین الملل پیروان مــوعــود، برآورد تحولات میدانی یمن در طول چند هفته اخیر حکایت از پیشروی هایی میدانی از سوی وفاداران به منصور هادی در نبرد بر علیه انصارالله دارد، امری که عبدالملک الحوثی در سخنان اخیر خود نیز بدان اذعان داشته و از آمادگی نیروهایش جهت رویارویی و باز پس گیری مجدد مناطقی که در اختیار نیروهای رئیس جمهور مستعفی یمن قرار گرفته است خبر داده است.

مهمترین رخداد هفته های اخیر در رابطه با یمن را می توان استیلای کامل نیروهای هادی بر شهر کلیدی عدن دانست. ماه ها حمایت هوایی و لجستیکی سعودی و متحدانش سرانجام موجب عقب نشینی انصارالله از این شهر بندری شد.

بنا به گزارش‌هایی که طی روزهای اخیر از سوی شماری از رسانه ها منتشر شده است  نیروهای وفادار به  عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن توانسته اند پایگاه هوایی استراتژیک العند را پس از نبردی شدید با حوثی‌ها تصرف کنند. شبکه تلویزیونی المسیره، متعلق به جنبش انصارالله (حوثی‌ها) پیشتر اعلام کرده بود که جنگنده‌های عربستان سعودی پایگاه العند واقع در استان لحج یمن را به شدت بمباران کرده اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از فرمانده عملیات آزادسازی این پایگاه وابسته به شبه نظامیان هوادار هادی گزارش داد که نیروهای او بر این منطقه استراتژیک در شمال عدن تسلط یافته اند و صدها شبه‌نظامی حوثی مجبور به فرار شده اند. این در حالی است که العالم  با اعلام خبر فوری، صحت گزارش‌های مربوط به تسلط یافتن مخالفان حوثی‌ها بر العند را تکذیب کرده است.

پایگاه هوایی العند یکی از مهمترین تاسیسات نظامی در یمن محسوب می‌شود که در فاصله ۶۰ کیلومتری شهر عدن و در استان لحج قرار دارد. این پایگاه استراتژیک به طول و عرض ۱۲ در ۵ کیلومتر، قبلا مورد استفاده نیروهای آمریکایی برای هدف قرار دادن اعضای القاعده در جنوب یمن با هواپیماهای بدون سرنشین بود.

در نقشه های زیر به ارائه موقعیت میدانی گروه های دخیل در بحران یمن در طول ماه های اخیر می پردازیم. نقشه های فوق نشان می دهد که در ماه های ابتدایی سال 2015 نیروهای انصارالله بشدت مواضع خویش را تقویت نموده اند اما در طول دو ماه اخیر عقب نشینی هایی را در کارنامه خود ثبت نموده اند. نکته حائز اهمیت در رابطه با نقشه ها آن که عمده مناطق استراتژیک و پر جمعیت یمن در نوار غربی این کشور بوده که در اختیار نیروهای انصارالله می باشد.

 

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها