امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۰۴:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 151833
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ - ساعت ۱۲:۵۹
تعداد بازدید: 333
به گزارش پیروان مــوعــود، "می خواهند روحانی را از اصلاح طلبان جدا کنند"، عنوان مصاحبه آرمان با موسوی لاری، وزیر کشور دوران اصلاحات و ...

به گزارش پیروان مــوعــود، "می خواهند روحانی را از اصلاح طلبان جدا کنند"، عنوان مصاحبه آرمان با موسوی لاری، وزیر کشور دوران اصلاحات و یکی از رهبران اصلاح طلب است که وی در این گفتگو به مواضع اصلاح طلبان در قبال دولت روحانی و سیاست های داخلی که روحانی باید دنبال کند پرداخته است. 

وی در بخشی از مصاحبه اقدامات دولت را در سیاست داخلی ضعیف ارزیابی کرده و خاطر نشان کرده زمانیکه از سیاست خارجی و پرونده هسته ای فارغ شده وقت رسیدن به مطالبات داخلی است: متأسفانه برخی مسائل در زمینه مشکلات داخلی هنوز برای دولت آقای روحانی جدی تلقی نشده است. در شرایط کنونی که نزدیک به دو سال از عمر دولت آقای روحانی گذشته است فضای سیاسی هنوزبه قدرلازم  باز نشده است.هنوز احزاب و تشکل‌های سیاسی به صورت جدی فعال وپرتحرک نشده اند.وضعیت احزاب نسبت به گذشته و دولت آقای احمدی نژاد بهتر شده، اما هنوز بین آنچه وجود دارد و آنچه باید باشد فاصله زیادی وجود دارد.

وی تاکید کرده بهترین کار دولت در شرایط کنونی رسیدن به مشکلات داخلی است: به نظر من بهتر بود آقای روحانی رسیدگی به مشکلات داخلی را در اولویت اول خود قرار می‌داد. با این وجود دولت آقای روحانی در شرایط کنونی از مرحله بحران عبور کرده است.این بدان معناست که دولت در عرصه بین المللی موفق شده گلیم خود را از آب بیرون بکشد.در شرایط کنونی دولت باید عقبه اجتماعی نظام سیاسی که شامل توده‌های مردم می‌شود را نسبت به آینده امیدوار نگه دارد و نباید اجازه دهد توده‌های مردم نسبت به آینده مأیوس شوند.

لاری همچنین معتقد است نباید بر طبل جدایی دولت و اصلاح طلبان کوبید و به صورتی اصلاح طلبان باید دولت را نقد کنند که با نقدهای دیگر در کشور مرزبندی داشته باشد: بنده لازم می‌دانم در این زمینه یک نکته مهم و استراتژیک را روشن کنم. در شرایط کنونی جریان اصلاح‌طلبی و جریان تحول خواه ایران همچنان باید بر حمایت از آقای روحانی و دولت ایشان به صورت تمام قد تأکید کنند.جریان اصلاحات نباید این مساله حیاتی و راهبردی را نادیده بگیرد. در شرایط کنونی دولت آقای روحانی باید از همه ظرفیت‌های حمایتی اصلاح‌طلبان برخوردار باشد.

این فعال اصلاح طلب همچنین ائتلاف میان دو جریان اصلی کشور در انتخابات کشور را نشدنی می داند: اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل ممکن است در مواضع به هم نزدیک تر شوند اما امکان استفاده از شخصیت‌های اصولگرا در لیست اصلاح‌طلبان وجود ندارد.بنده اصلا این کار را صحیح نمی دانم.اصلا این کار شدنی نیست. با این وجود اگر چنین ائتلافی به معنای این باشد که بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان خردورز یک تفاهم نانوشته صورت بگیرد که هر دو جریان براساس قانون و منطق با یکدیگر رقابت کنند و تخریب صورت نگیرد این مساله بلامانع است.

با وجود آنکه محمدرضا عارف فعالیت های انتخاباتی خود را از ماه های پیش برای مجلس دهم آغاز کرده اما نوری در پاسخ به سوالی در زمینه سرمایه گذاری بر روی عارف برای مجلس و ریاست آن، این مورد را مردود می شمارد و می گوید: خیر؛آقای دکتر عارف یکی از نیروهای ممتاز جریان اصلاح‌طلبی است و با از خود گذشتگی که در انتخابات ریاست جمهوری از خود نشان داد گزینه مطلوب اصلاح‌طلبان است.اما اصلاح‌طلبان هیچ گاه فرد گرا نبوده‌اند و هیچ گاه تفکرات خود را به رفتار یک فرد خاص گره نزده‌اند. در شرایط کنونی نیازی هم به این مساله وجود ندارد. در نتیجه آقای عارف هم می‌تواند وضعیت بهتری پیدا کنند.با این وجود نیاز به سرمایه گذاری ویژه روی یک شخص خاص در شرایط کنونی وجود ندارد.

وی همچنین گفته که جریان اصلاح طلبی دوست ندارند در مقابل ناطق نوری قرار گیرند:  به صورت کلی بحث ریاست مجلس فرع بر ترکیب مجلس است.به همین دلیل از هم اکنون نمی توان درباره ریاست مجلس آینده گمانه زنی کرد و باید صبر کرد تا ترکیب مجلس مشخص شود.البته در برخی از مقاطع مانند مجلس هشتم و نهم که رقابت جریانی برای ریاست مجلس وجود نداشته و تنها جریان اصولگرایی در مجلس صاحب قدرت بودند وضعیت ریاست مجلس از قبل مشخص می‌شد. با این وجود در مجلس آینده اگر اصولگرایان معتدل قصد داشته باشند در یک چارچوب منطقی و قانونی با اصلاح‌طلبان رقابت کنند به صورت منطقی اصلاح‌طلبان دوست ندارند در مقابل آقای ناطق نوری قرار بگیرند.

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها