امروز : یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 6
۰۱:۰۸
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1519
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۱۰
تعداد بازدید: 180
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، دو هفته دیگر لیگ برتر دوازدهم به پایان می‌رسد اما برخی باشگاه‌ها و اهالی فوتبال بازی تازه ای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، دو هفته دیگر لیگ برتر دوازدهم به پایان می‌رسد اما برخی باشگاه‌ها و اهالی فوتبال بازی تازه ای را خارج از مستطیل سبز آغاز کرده اند و تلاش می‌کنند که برخلاف تصمیم مصوب و کارشناسی شده هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال در سال گذشته لیگ برتر را در فصل آینده هم 18 تیمی حفظ کنند.

باشگاه‌های انتهای جدول که امکانات خوبی هم دارند با فشار های بیرونی از طریق نمایندگان مجلس، استانداری‌ها می‌خواهند لیگ را 18 تیمی نگه دارند تا به این ترتیب همچنان فصل آینده شانس حضور در لیگ برتر را داشته باشند.

 برخی معتقدند اگر مصوبه هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال تغییر کند و لیگ فصل آینده به جای 16 تیم همچنان 18 تیمی بماند شاید دیگر سنگ روی سنگ در فوتبال بند نشود.

وقتی تصمیمی کارشناسانه به دلیل فشار و منافع برخی باشگاه‌ها بخواهد تغییر کند دیگر هیچ کدام از مصوبات هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال که متولی اصلی این ورزش در کشور است ضمانت اجرایی لازم را نخواهد داشت.

علی کفاشیان هم صراحتا گفت سال گذشته که اعلام کردیم لیگ برتر 16تیمی خواهد شد هیچکس اعتراضی نکرد اما اکنون همه فشار می آورند که لیگ باید 18 تیمی بماند!

انگار این فشارهای بیرونی هم خیلی بی تاثیر نبوده که روز گذشته( پنجشنبه) در جلسه سازمان لیگ با سرمربی تیم ملی هم بازهم در مورد 16 تیمی یا 18 تیمی ماندن لیگ برتر بحث و گفت و گو شد آن هم در حالیکه قرار بود در این نشست درباره برنامه تیم های ملی و لیگ برتر فصل آینده تصمیم گیری شود!

البته از سویی دیگر وقتی میزان علاقمندی به فوتبال در سراسر ایران پهناور مورد توجه قرار می‌گیرد همه می‌گویند کشور ایران قابلیت 18 تیمی و حتی 20 تیمی شدن لیگ برتر را دارد اما در فوتبال حرفه‌ای فقط عشق و علاقه ملاک نیست باید امکانات، زیرساخت‌های لازم را در این زمینه فراهم کرد.

حضور باشگاه‌هایی مثل گهر دورود که طرفداران زیادی دارد اما از داشتن تشکیلات معمولی یک باشگاه نیمه‌حرفه‌ای هم محروم است کمکی به فوتبال حرفه‌ای ما نخواهد کرد.

حتی باشگاه‌هایی مثل شهرداری تبریز، گسترش فولاد تبریز هم که در این فصل به لیگ برتر آمده‌اند و به ظاهر امکانات و شرایط مالی مناسبی دارند مشکلات دیگری را در فوتبال حرفه ای ما نمایان می کنند. مشکلاتی مانند اینکه فوتبال ایران فقط روی کاغذ حرفه ای شده و در عمل فاصله زیادی با حرفه ای گری داریم دلیل این اتفاق هم مشخص است، ما روی کاغذ به کنفدارسیون فوتبال آسیا اعلام کردیم که فوتبال مان شرایط ایده آلی دارد ولی در عمل با این وضعیت ایده آل فرسنگ ها فاصله دارد.

اگر فوتبال ما از نظر تشکیلات و امکانات و زیرساخت‌ها شرایط لازم را پیدا کند در آن صورت شاید بتوان لیگ 20 تیمی را هم برای فوتبال ایران متصور بود اما در حال حاضر حتی لیگ 18 تیمی هم برای فوتبال ایران با توجه به امکانات موجود زیاد به نظر می‌رسد و شاید به همین دلیل است که هئیت رئیسه فدراسیون فوتبال کاهش تیم‌های لیگ برتر را تصویب کرده است.

غلامرضا بهروان یکی از اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال که مدعی است 16 تیمی شدن لیگ طرح او بوده است می‌گوید با کاهش تعداد تیم‌های لیگ برتر سطح کیفیت مسابقات افزایش پیدا می‌کند و در نهایت با این افزایش کیفیت بازی‌های لیگ به فوتبال ملی و تیم ملی کمک می‌شود و در حال حاضر با زیر ساخت‌های موجود امکان 18 تیمی ماندن لیگ برتر وجود ندارد.
 


 

هرچند برخی افراد دیگر مثل عزیزالله محمدی رئیس اتحادیه باشگاه‌های کشور با کاهش تعداد تیم‌های لیگ برتری مخالف هستند. محمدی می‌گوید: با 16 تیمی شدن لیگ،  من حساب کردم حدود 10 استان از فعالیت فوتبالی محروم می‌شوند. بحث پخش تلویزیونی و تبلیغات و مسائل اقتصادی نیز وجود دارد. 600 بازیکن و کادر فنی از فعالیت فوتبالی خارج می‌شوند.

اما حرف محمدی یعنی اینکه کیفیت فوتبال را فدای کمیت کنیم. در گذشته ای نه چندان دور یکی از مدیران سابق فدراسیون فوتبال می‌گفت اگر مبنای تعداد تیم‌ها در لیگ بخواهد متناسب با پهناوری و جمعیت یک کشور هماهنگ باشد در آن صورت کشوری مثل چین باید لیگی با 30 تیم داشته باشد که عملا  چنین چیزی امکان پذیر نیست.

به این ترتیب باید اهالی فوتبال و حتی باشگاه‌های انتهای جدول لیگ به قانون فوتبال که به تصویب هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال رسیده احترام بگذارند زیرا حتی قانون بد بهتر از بی قانونی است. بنابراین باید قانون اجرا شود و تیم‌های لیگ برتر کاهش پیدا کنند و زمانی که شرایط لازم را داشتیم تعداد تیم‌های لیگ برتری دوباره افزایش پیدا کند.

در حال حاضر که با ترفندهای خاص خود توانسته ایم به آسیا اعلام کنیم که باشگاه های ما سودآورند نمی توانیم 18 تیم در لیگ برتر داشته باشیم زیرا مسئولان کمیته انضباطی فدارسیون فوتبال صراحتا می گویند که 12 باشگاه لیگ برتری ما بدهکار و مقروض اند و اگر بدهی هایشان را ندهند باید تعلیق شوند! پس به احترام فوتبال هم که شده حداقل به خودمان دروغ نگوییم و خودمان را فریب ندهیم که می توانیم 18 باشگاه حرفه ای در لیگ برتر داشته باشیم زیرا واقعیت این است که 16 باشگاه حرفه ای هم در اختیار نداریم.
 
در اینکه ایران با استعدادهایی که دارد و با توجه به اینکه حضور هر چه بیشتر باشگاه ها در سطح حرفه ای به اشتغال زایی و سرگرمی جوانان کمک می کند پتانسیل برگزاری لیگ با ۱۸ یا حتی ۲۰ تیم را دارد شکی نیست اما این پتانسیل تا زمانی که نهفته باشد و مسئولان ورزشی استان ها درصدد حرفه ای تر شدن و قانونمندی پیش نروند برگزاری لیگ با تعداد بیشتر تیم ها نه تنها کمکی به فوتبال و جامعه ورزشی نمی کند بلکه بار اضافه تر هم هست. ضمن اینکه فدراسیون نشان دادن در زمینه برنامه ریزی هم مشکلاتی دارد و هر چه تعداد تیم های بیشتر می شود لیگ نامنظم تر به راه خود ادامه می دهد.
انتهای پیام/ی
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها