امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۷:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 151925
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۴ - ساعت ۱۴:۵۷
تعداد بازدید: 437
به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، روزنامه های اصلاح طلب به دلیل اینکه موجی از کمپین های مردمی در دفاع از روستاییان به راه افتاده است، نگران شده ...

به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، روزنامه های اصلاح طلب به دلیل اینکه موجی از کمپین های مردمی در دفاع از روستاییان به راه افتاده است، نگران شده اند و سعی دارند با فرار رو به جلو، هاشمی رفسنجانی را از این چالش خود ساخته خارج کنند. از سوی دیگر افزایش نقدینگی در دولت یازدهم، اقتصاددان ها را نگران کرده است.

انفجار نقدینگی/ چرا می‌گوییم جنگ زرگری؟/ عبور از فقرا

روزنامه وطن امروز در گزارش اقتصادی خود با عنوان "انفجار نقدینگی"، به این معضل همیشگی اقتصاد ایران پرداخته است: ۱۰ اقتصاددان برجسته کشور رشد ۳۳۰ هزار میلیاردی نقدینگی را در دولت یازدهم فاجعه اقتصادی قلمداد کردند و از دولت تدبیر خواستند تا برای مدیریت آن به راهکارهای آنان توجه کند. ماجرای رشد 80 درصدی نقدینگی در 2 سال فعالیت دولت یازدهم درحالی از سوی کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه اقتصادی کشور به‌عنوان یک خطر و فاجعه بزرگ اقتصادی به شمار می‌رود که در آغاز کار دولت روحانی هیچ کس، فکرش را هم نمی‌کرد دولت تدبیر و امید روزی به دلیل رشد 330 هزار میلیارد تومانی نقدینگی در 2 سال اخیر مورد انتقاد قرار گیرد. به‌گزارش نسیم، اکثر مسؤولان فعلی در تیم اقتصادی دولت اعم از حلقه مشاوران رسمی و غیررسمی اقتصادی رئیس‌جمهور گرفته تا وزرای کابینه و معاونان دولت یازدهم، در حدفاصل سال‌های 84 تا اواسط سال 92 که دولت‌های نهم و دهم سکان قوه مجریه را در اختیار داشتند، از منتقدان پر و پا قرص رشد نقدینگی در دولت قبل بودند و دو طرح مسکن مهر و هدفمندی یارانه‌ها را عامل اصلی رشد نقدینگی می‌دانستند. وقتی حسن روحانی مردان اقتصادی خود را از میان منتقدان رشد نقدینگی در دولت قبل انتخاب کرد، خیال اقتصاددانان از ثبات در میزان نقدینگی و عدم افزایش پایه پولی در دولت یازدهم راحت شد اما عملکرد دولت به شکلی رقم خورد که شتاب رشد نقدینگی در این دولت از دولت قبل هم پیشی گرفت. مردان اقتصادی روحانی در عرض 700 روز نقدینگی را از 492 هزار میلیارد تومان به 816 هزار میلیارد تومان رساندند که این مقدار رشد در مدت 2 سال در تاریخ اقتصاد ایران بی‌سابقه بوده و به نظر می‌رسد تا پایان دولت یازدهم عدد نقدینگی از رقم 999هزار میلیارد تومان هم عبور کند. نقدینگی در این دولت در شرایطی شتاب گرفته که تورم در این دو سال تقریبا مهار شده و براساس اعلام بانک مرکزی به زیر 15 درصد رسیده است اما اقتصاددانان معتقدند رکود موجود در اقتصاد کشور موجب شده این مقدار رشد فزاینده نقدینگی بر رشد میزان تورم تاثیری نداشته باشد اما این خطر وجود دارد که رشد بیش از این مقدار نقدینگی تاثیرات تورمی هم در آینده داشته باشد.

وطن در یادداشتی با عنوان "چرا می‌گوییم جنگ زرگری؟"، به موضوع درگیری های جناحی و کشاکش های سیاسی میان نمایندگان کنگره و سنا با کاخ سفید در تصویب توافق هسته ای با ایران پرداخته است: از نکات برجسته‌ای که درباره نمایندگان آمریکا می‌توان بدان دقت کرد آن است که هر کدام از این نمایندگان از قدرت بالایی برخوردارند و به نوعی هر کدام رئیس‌جمهور بالقوه‌ای هستند که دارای قدرت اقتصادی بالایی هستند و رئیس‌جمهور شدن نماینده‌ای از جمهوری‌خواهان یا دموکرات‌ها موضوعیتی ندارد و خطوط اصلی یکسان است، زیرا نظام امپریالیستی که پرچم‌دار آن آمریکاست، به استیلای قدرت اقتصادی خود می‌نگرد و اصولا بر خلاف کشورهای جهان سوم «اقتصاد» با «سیاست» در ایالات متحده عجین شده است و...تمام تلاش رئیس‌جمهور باید در راستای جلب نظر یک‌درصد ثروتمند جامعه آمریکا باشد که چرخ اقتصاد آمریکا با سرمایه آنان می‌چرخد و به همین دلیل است که با بررسی دقیقی خواهیم دید رؤسای جمهوری با پول سرمایه‌داران آمریکایی انتخاب می‌شوند لذا نماینده دموکرات یا جمهوری‌خواهی که به قدرت می‌رسد، باید برنامه‌های کلان خود را در راستای اهداف اقتصادی آنان قرار دهد و در سیاست کلان خود در تصویب قراردادهای اقتصادی بین‌المللی آنان را دخیل کند. در نگاهی جامع می‌توان دریافت در آمریکا تقسیم کار یکی از اصلی‌ترین مسائلی است که دیده می‌شود و دولت‌ها و نخبگان سیاسی و اقتصادی سود حاصله را با هم تقسیم کرده و منافع کوچک‌تر برای آنان موضوعیتی ندارد و مخالفت‌های سیاسی را چیزی جز دعوای زرگری نمی‌توان قلمداد کرد.

"عبور از فقرا"، یادداشتی از وطن در نقد سخنان هاشمی رفسنجانی در تحقیر روستانشینان است: او طوری از روحانی آدرس می‌دهد که انگار منتخب مردم گزینه جایگزین او در انتخابات بوده است و این «شیخ تکنوکرات‌» بوده که با گشاده‌دستی شاه‌کلید پیروزی در انتخابات را به «شیخ دیپلمات» پیشکش کرده و حال در حال شکسته‌نفسی است(!) محرومان، روستاییان و سایر به‌زعم آیت‌الله، دون‌پایگان که جای خود دارند! با جملات اخیر اهانت‌آمیز مشخص می‌شود آقای رفسنجانی همان است که بود و سخنان ۲ سال اخیر ایشان و «مردم مردم‌»گفتن‌های‌شان جز بازی سیاسی و سعی البته بی‌نتیجه برای جبران گذشته‌ای که در آن مردم به بدترین شکل و به طور دانسته له شدند، نبوده است. البته سخت می‌شد باور کرد آقای رفسنجانی و اطرافیانش به فکر جبران خطا‌های گذشته باشند و اهانت اخیر به روستاییان در عوض نشان می‌دهد وی به دنبال تسویه‌حساب با مردم و آنهایی است که تصور می‌کند بین قدرت و کارگزاران فاصله انداخته‌اند. مردم می‌پرسند چه شده که آقای هاشمی که مدت‌ها حتی در مسیر جماران تا ساختمان مرمر و بالعکس نیز به سختی در دسترس بود، این همه فعال شده است؟!

اكنون‌ نوبت سيد حسن‌ خمینی‌ است/ می خواهند روحانی را از اصلاح طلبان جدا کنند/ حمله به هاشمی با اسم رمز روستا

روزنامه اصلاح طلب آرمان در گزارشی با عنوان "اكنون‌ نوبت سيد حسن‌ خمینی‌ است "، به بررسی شرایط کاندیداتوری سید حسن خمینی برای ورود به مجلس خبرگان پرداخته است. رسانه های اصلاح طلب پس از اعلام آمادگی هاشمی رفسنجانی برای ورود به مبارزات انتخاباتی، به دنبال آن هستند تا سید حسن خمینی را برای ورود ترغیب کنند. وی تاکنون موضع گیری شفافی در این زمینه نداشته و بیشتر به صورت کلی ابراز نظر داشته است: اما آنچه بيش از همه سبب اصرار بر حضور سيدحسن خميني در انتخابات مجلس خبرگان مي‌شود سوق دادن جوانان به سمت اين مجلس است چرا كه بي‌ترديد سيدحسن خميني حاميان بي‌شماري در بين اقشار مختلف كشور اعم از جوانان و اقشار دانشگاهي دارد و حضور و طرح ديدگاه‌هاي او در مجلس خبرگان مي‌تواند بر ميزان تمايل به اطلاع از عملكرد اين مجلس در نسل جديد بيفزايد. وی با بيان شيوا و دلنشين خود مي‌تواند آرمان‌ها و اهداف امام(ره) را در مجلس خبرگان بيش از هميشه پررنگ كند و اين موضوع مورد توجه افكار عمومي است. 

"می خواهند روحانی را از اصلاح طلبان جدا کنند"، عنوان مصاحبه آرمان با عبدالله نوری یکی از رهبران اصلاح طلب است: متأسفانه برخی مسائل در زمینه مشکلات داخلی هنوز برای دولت آقای روحانی جدی تلقی نشده است. در شرایط کنونی که نزدیک به دو سال از عمر دولت آقای روحانی گذشته است فضای سیاسی هنوزبه قدرلازم  باز نشده است.هنوز احزاب و تشکل‌های سیاسی به صورت جدی فعال وپرتحرک نشده اند.وضعیت احزاب نسبت به گذشته و دولت آقای احمدی نژاد بهتر شده، اما هنوز بین آنچه وجود دارد و آنچه باید باشد فاصله زیادی وجود دارد. .. به نظر من بهتر بود آقای روحانی رسیدگی به مشکلات داخلی را در اولویت اول خود قرار می‌داد. با این وجود دولت آقای روحانی در شرایط کنونی از مرحله بحران عبور کرده است.این بدان معناست که دولت در عرصه بین المللی موفق شده گلیم خود را از آب بیرون بکشد.در شرایط کنونی دولت باید عقبه اجتماعی نظام سیاسی که شامل توده‌های مردم می‌شود را نسبت به آینده امیدوار نگه دارد و نباید اجازه دهد توده‌های مردم نسبت به آینده مأیوس شوند...بنده لازم می‌دانم در این زمینه یک نکته مهم و استراتژیک را روشن کنم. در شرایط کنونی جریان اصلاح‌طلبی و جریان تحول خواه ایران همچنان باید بر حمایت از آقای روحانی و دولت ایشان به صورت تمام قد تأکید کنند.جریان اصلاحات نباید این مساله حیاتی و راهبردی را نادیده بگیرد. در شرایط کنونی دولت آقای روحانی باید از همه ظرفیت‌های حمایتی اصلاح‌طلبان برخوردار باشد...اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل ممکن است در مواضع به هم نزدیک تر شوند اما امکان استفاده از شخصیت‌های اصولگرا در لیست اصلاح‌طلبان وجود ندارد.بنده اصلا این کار را صحیح نمی دانم.اصلا این کار شدنی نیست. با این وجود اگر چنین ائتلافی به معنای این باشد که بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان خردورز یک تفاهم نانوشته صورت بگیرد که هر دو جریان براساس قانون و منطق با یکدیگر رقابت کنند و تخریب صورت نگیرد این مساله بلامانع است.

روزنامه های اصلاح طلب سعی می کنند تا با دفاع از هاشمی رفسنجانی در ماجرای توهین به روستانشینان، وی را تبرئه کنند. آنها با انتقاد از کسانی که با توسل به این حربه در پی تخریب هاشمی هستند، خدمات او را در دوران ریاست جمهوری گوشزد کرده اند اما از یاد می برند که سخنی را که هاشمی رفسنجانی بر زبان رانده خود مصداق تحقیر روستا و روستایی است. هر کس در هرجایگاهی می تواند اشتباه کند چه سهوا چه عمدا، بهتر است به جای سرپوش گذاشتن بر آن از تکرار آن سرباز زد. آرمان نیز در مطلبی با عنوان "حمله به هاشمی با اسم رمز روستا"، دفاع از وی را برعهده گرفته: اين‌بار روستاييان بهانه شده‌اند؛ صفا و صداقت ويژگي بارز اهالي روستاست اما چرا برخی به خود اجازه می‌دهند اقشار مختلف مردم کشور را بهانه بازی‌های سیاسی و جناحی خود قرار دهند. اين روزها برخي درصدد سوءاستفاده از صداقت و حياي مردم روستانشین هستند و مي‌خواهند آنان را ابزار هجمه به شخصيتي قرار دهند كه بيشترين برنامه‌ريزي را براي توسعه کشور از جمله روستاها داشته و آنچه به عنوان تحولات روستايي در سال‌هاي اخير به عنوان سند افتخار دولت‌ها مطرح شده است همه ناشي از برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته در دولت او بوده است. آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی در شرايطي عهده‌دار مديريت اجرايي كشور شد كه همه مردم دست در دست هم بايد به ترميم خرابي‌هاي پس از جنگ تحميلي مي‌پرداختند اما وی به عنوان رئیس دستگاه اجرایی کشور فراموش نكرد كه همه بخش‌های کشور از شهرهای بزرگ گرفته تا روستاها را بايد آباد كرد و اين آباداني پاداشي براي رشادت‌ها و صبوري‌هاي آنهاست. 

ادامه تحریم‌ها و افزایش تهدیدها دستاورد است؟!/ این ردپاها دنبال کردنی است!/ اهانت و دروغ‌پردازی مشاور رئیس‌جمهور علیه کیهان در روز خبرنگار!

روزنامه کیهان، در گزارشی با عنوان، "ادامه تحریم‌ها و افزایش تهدیدها دستاورد است؟!"، به نقد دیدگاهی پرداخته که تا پیش از پایان مذاکرات بر این موضوع تاکید داشت که با توافق هسته ای تحریم ها پایان می یابند و دیگر کسی نمی تواند ایران را تهدید کند: در حالی که انتظار می‌رفت پس از توافق هسته‌ای دیگر خبری از تهدیدها و تحریم‌ها نباشد مروری بر متن توافق و مواضع آمریکا نشان از آن دارد که نه تنها خبری از لغو تحریم‌ها نخواهد بود بلکه تهدیدات نیز افزایش یافته است!منوط کردن رفع تحریم‌ها به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یکی از نقاط تاریک توافق وین است. با توجه به نقش پررنگ آژانس در بحران ساختگی هسته‌ای، از هم اکنون می‌توان تصور کرد فرجام چنین شرطی چه خواهد بود! یکی دیگر از اصلی‌ترین نقاط مشکل‌زا در توافق هسته‌ای، مکانیسم ماشه در قطعنامه 2231 شورای امنیت است. این مکانیسم که در بند 11 و 12 این قطعنامه گنجانده شده، موضوع رفع تحریم‌ها را مورد تردید جدی قرار می‌دهد. در دو بند مورد اشاره آمده است؛ 11- در اقدام وفق ماده 41منشور ملل متحد، تصمیم می‌گیرد که ظرف 30روز از دریافت اعلامیه یکی از دولتهاي طرف برجام در مورد مساله‌اي که آن دولت طرف برجام اعتقاد دارد مصداق عدم پایبندي  اساسی در مورد تعهدات وفق برجام است، شورا باید در مورد پیش‌نویس یک قطعنامه براي ادامه يا اجراي لغوهاي مذکور در بند 7(الف) این قطعنامه رأي گیري نماید، مضافا تصمیم می‌گیرد که چنانچه، ظرف 10روز از اعلامیه فوق‌الذکر، هیچ طرفی از شوراي امنیت چنین پیش‌نویس قطعنامه‌اي را براي رأي‌گیري ارائه نکرد، این رئیس شوراي امنیت است که بایستی چنین پیش‌نویس قطعنامه‌اي را ارائه کرده و آن را ظرف 30روز از زمان اعلامیه فوق‌الذکر به رأي بگذارد، و شورا قصد خود براي در نظر گرفتن دیدگاههاي دولت‌هاي درگیر در موضوع و هر نظریه هیات مشورتی ایجاد شده در برجام در خصوص موضوع، را ابراز می‌دارد.

"این ردپاها دنبال کردنی است!"، عنوان یادداشت روز کیهان است که به موضوع عادی شدن برخی از خط قرمزها در سیاست خارجی است و به نظر می رسد همانطور که تابوی مذاکره با آمریکا شکسته است، برخی به دنبال شکستن تابوهای بزرگتری مانند خارج کردن اسرائیل از لیست دشمنان ایران هستند: با مرور شواهدی اینچنین به نظر می‌رسد سخنان وزیر اقتصاد آلمان در سفر به تهران دست‌کم در برخی حوزه‌ها اظهاراتی خالی از عمل نبوده است. اکنون وقت آن است که نگاهی به سرمقاله فارسی روزنامه گاردین پس از پایان مذاکرات ایران و 1+5 بیندازیم و به این بخش از آن توجه بیشتری کنیم: «این نشانه‌ای کوچک بود اما شاید دلگرم کننده که حسن روحانی در سخنانش هنگام استقبال از توافق، اسرائيل را به جای «رژیم صهیونیستی» با نام «اسرائیل» خطاب کرد.»به همین دلیل است که لازم به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور محترم و مسئولان دولتی یک بار دیگر این کلام حضرت امام(ره) را که «اسرائيل باید از صفحه روزگار محو شود» با صدایی رسا در گفتار و رفتار خود فریاد بزنند تا خواب آشفته خیال‌پردازان غربی تعبیر نشود.

کیهان همچنین به سخنان مشاور رئیس جمهور واکنش نشان داده و در یادداشتی با عنوان "اهانت و دروغ‌پردازی مشاور رئیس‌جمهور علیه کیهان در روز خبرنگار!"، به اتهامات آشنا پاسخ داده است: حسام‌الدین آشنا، مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور در آستانه روز خبرنگار گفت: کیهان از بس متهتک است، کسی جرات شکایت از او را ندارد!وی البته توضیح نداد که در شرایطی که دولت با ابلاغ دستورالعمل‌های مکرر، یاد و خاطره «محرمعلی‌خان سانسورچی» را زنده کرده و به نشریات، دستور مدح و ثنا  می‌دهد، چه کسی جز دولت به سرکوب رسانه‌ها مشغول است و در شرایطی که یک انتقاد کوچک با تذکر و توبیخ توام می‌شود، سخنان طنزی از این دست،  چه معنایی می‌تواند داشته باشد!؟ آشنا از دوران کنونی به عنوان دوران یسر و راحتی یاد کرد و از اینکه عده‌ای این روزها حرف می‌زنند و زشتی‌های دولت را به رخ می‌کشند، ابراز ناراحتی کرد و تا آنجا پیش رفت که فریاد زد: «ای شرم باد بر کسانی که سکوت را در دوره عسرت و فریاد را در دوره یسر این ملت برگزیدند»! و با تمسخر منتقدان به «زبان‌دان»  و «کارشناس هسته‌ای» پرداخت. اما به این پرسش سطحی و ابتدایی پاسخ نداد که چرا یکبار و فقط یکبار هم که شده، به جای تمسخر و رجزخوانی و حرف‌های احساسی، پاسخ منطقی و مستدل به سؤالات کاملا فنی و حقوقی منتقدان داده نمی‌شود تا برای همیشه تکلیف همه‌چیز معلوم شود!؟ پاسخی ندارید یا مردم را قابل نمی‌دانید!؟ 

فساد سیاه سازمان‌یافته/ پشت یک اتهام/ به بهانه حمله به اتوبوس ایرانی

روزنامه اصلاح طلب شرق در گزارشی با عنوان "فساد سیاه سازمان‌یافته"، به موضوع شکایت برخی از مقامات دولت قبل از مقامات فعلی پرداخته است:  انگار دست دولتی‌ها خیلی «پر» است که هرکدامشان پس از اعلام شکایت احمدی‌نژاد و یارانش، از آن استقبال می‌کنند. نخست استقبال «اسحاق جهانگیری» و «اشرفی‌اصفهانی» از شکایت «محمود احمدی‌نژاد»؛ حالا هم استقبال حجت‌الاسلام «مصطفی پورمحمدی» از شکایت «اسفندیار رحیم‌مشایی». وزیر دادگستری در حاشیه مراسم روز خبرنگار در «ایرنا» گفته: «هنوز شکایتی واصل و نسخه‌ای برای من فرستاده نشده است و من نیز این موضوع را از رسانه‌ها شنیدم». او البته افزوده «در گذشته برای پاسخ‌گویی به‌طور کامل آمادگی داشتم و الان نیز از هر نوع سؤال، اعتراض و شکایتی استقبال می‌کنم». پس از اینکه وزیر دادگستری از «نقش قابل توجه اسفندیار رحیم‌مشایی» در فساد مالی سه ‌هزار میلیاردی سخن گفت، نزدیکان احمدی‌نژاد از شکایت «یار گرمابه و گلستان» رئیس دولت دهم از «پورمحمدی» خبر دادند. «پورمحمدی» به ضمیمه روزنامه «ایران» گفته بود: «در واگذاری فولاد و پروژه تهاتر دوطبقه‌کردن جاده چالوس به نور، جلسه‌ای در هتل استقلال كه به دستور مستقیم آقای مشایی بود. آقای مشایی نامه داده بودند و نقش قابل‌توجهی داشتند». آیت‌الله «آملی‌لاریجانی» رئیس قوه قضائیه نیز ٢١ اردیبهشت سال ١٣٩٠ گفته بود «جریان انحرافی در مفاسد اقتصادی هم غوطه‌ورند و بی‌امان جلو می‌روند». از «اسفندیار رحیم‌مشایی» به عنوان «لیدر جریان انحرافی» یاد می‌شود. «احمدی‌نژاد» روز ثبت‌نام «مشایی» برای انتخابات ١٣٩٢ در وزارت کشور، دست «مشایی» را بالا گرفت و گفت: «مشایی یعنی احمدی‌نژاد، احمدی‌نژاد یعنی مشایی».

"پشت یک اتهام"، عنوان گزارشی از شرق است که به کمپین های اشاره دارد که پس از اظهارات هاشمی رفسنجانی در دفاع از روستاییان به راه افتاده است: «یک تکه از حرف‌های هاشمی را از یک مصاحبه مفصل درباره انقلابی‌نماها درآورده‌اند تا ناشیانه اصل حرف او را به حاشیه ببرند. موضوع بحث هاشمی اصلا شهری و روستایی نیست. بحث آنهایی است که ادعای انقلابی‌بودن دارند، اما در کوران مبارزه‌ای که در شهرهای بزرگ جریان داشت به حاشیه شهرها یا اصطلاحا روستا‌ها پناه بردند و گوشه عافیت را ترجیح دادند، اما حالا منصب گرفته و مدعی سابقه انقلابی شده‌اند. هاشمی که خودش بارها به روستایی‌بودن خودش اذعان و افتخار کرده است!» این بخشی از پاسخ «غلامعلی رجایی»، مشاور هاشمی رفسنجانی به ادعاهای حمله‌کنندگان به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است. کسی که در همان مصاحبه که حالا بهانه حمله دوباره تندروها به هاشمی شده حضور داشته است. «رجایی» با اشاره به اینکه «من روزی دو، سه ساعت با آقای هاشمی هستم» به «شرق» می‌گوید: «برایشان تعریف کردم که موج راه انداخته‌اند. خندیدند و گفتند: چون دستشان خالی است مجبورند به این چیزها متوسل شوند».

"به بهانه حمله به اتوبوس ایرانی"، عنوان یادداشتی است از شرق که به موضوع حمله به اتوبوس ایرانی در ترکیه اشاره دارد و آن را توطئه ای خطرناک از سوی ترکیه ارزیابی کرده است: کردهایی که با داعش مبارزه می‌كنند، بعید است عوامل حمله به اتوبوس ایرانی باشند؛ حمله‌ای که سبب کشته‌شدن یک نفر شده ‌است. همان‌گونه که نسبت به انجام عملیات انتحاری «سوروچ» توسط داعش شبهه جدی وجود دارد، انجام این حمله توسط پ‌ک‌ک نیز جای تردید دارد. درحالی‌که پ‌ک‌ک مسئولیت عملیات علیه اتوبوس ایرانی را برعهده نگرفته است، رسانه‌های ترک انجام آن‌ را به حزب کارگران کردستان نسبت داده‌اند. به‌نظر می‌رسد بازی خطرناك، پیچیده و چندسویه‌ای در منطقه در حال شکل‌گیری است. ظاهر امر این است که اردوغان به بهانه شکست انتخاباتی، که کردها بر او تحمیل کرده‌اند، درصدد انتقام از کردهاست. او سعی دارد بسترساز انتخاباتی زودرس در ترکیه  بدون حضور کردها در قالبی حزبی باشد. اردوغان با به‌خطرانداختن روند صلح و مذاکره با کردها، نه‌تنها ترکیه بلکه منطقه را نیز وارد ریسکی بزرگ کرده است.  

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها