امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۵:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 151933
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۴ - ساعت ۱۴:۵۷
تعداد بازدید: 406
گروه اجتماعی پیروان مــوعــود-مهدی مهدیان: بعید است که شخصی در ماه های اخیر، مسیرش به حوالی میدان بهارستان و کنار ساختمان مجلس شورای اسلامی و یا بعضا ...

گروه اجتماعی پیروان مــوعــود-مهدی مهدیان: بعید است که شخصی در ماه های اخیر، مسیرش به حوالی میدان بهارستان و کنار ساختمان مجلس شورای اسلامی و یا بعضا به حوالی ساختمان وزارت آموزش و پرورش، در خیابان سپهبد قرنی، خورده باشد و نظرش به تجمع وقت و بی وقت برخی از فرهنگیانی که به دلیل مشکلاتشان تجمع کرده اند، جلب نشود.

ادامه تجمع فرهنگیان مقابل مجلس

با توجه به پلاکاردها و نظرات افراد تجمع کننده فرهنگی مشخص است که عده ای از آنها پیگیر مطالبات عقب مانده اشان هستند و برخی دیگر که بعضا از شهرستان به تهران سفر می کنند، افرادی هستند که بعد از چندین سال معلمی هنوز نتوانسته اند قراردادی ولو سالیانه با آموزش و پرورش به امضا برسانند.

در هفته های گذشته و قبل از تعطیلی اخیر مجلس شورای اسلامی، هم که کار تجمع فرهنگیان در مقابل مجلس با دخالت نیروی انتظامی نزدیک بود به جاهای باریک کشیده شود اما اخبار داخلی نشان می دهد که انشاالله کار به آنجا نکشید و ماجرا ختم به خیر شد.

نیت های خیری که تبدیل به نمک بر زخم فرهنگیان می شود

همواره در سال های اخیر شاهد مشکلات و تجمع های فرهنگیان در شهرهای مختلف و مخصوصا در تهران و در مقابل مجلس شورای اسلامی و وزارت آموزش و پرورش هستیم و حتی بارها و بارها بهارستان نشینان، وزرای آموزش و پرورش در ادوار مختلف دولت را به بهارستان کشاندند تا پاسخگوی این مشکلات باشند اما عملا همچنان شاهد هستیم که تجمع و اعتراضات فرهنگیان ادامه دارد.

در آخرین پاسخگویی وزیر آموزش و پرورش در جلسه استیضاح، عملا بیش از اینکه بحث استیضاح  و پاسخ های وزیر مطرح باشد عملا بحث دیدارهای برخی از نمایندگان مجلس با مقامات دولتی و ردو بدل کردن نامه میان آنها در مقابل جایگاه هیئت رئیسه مجلس، مطرح بود.مسئله ای که از چشمان تیزبین فرهنگیان شاکی پنهان نماند و عملا با ابقای وزیر شاهد پنبه شدن تمام رشته های خود بودند.

در چنین شرایطی قطعا سوالات بی شمار فرهنگیان از مسئولان در میان لابی ها و یا دعواهای سیاسی گم می شود و تجمع های اجتماعی آنها حال و هوای سیاسی می گیرد و بعد از آن هم با سوء استفاده رسانه های خارجی از این فضا و با انعکاس وارونه اخبار عملا تنها چیزی که حاصل نمی شود خواسته های بعضا به جای برخی از فرهنگیان است.

انتقاداتی که علاوه بر مسئولان به فرهنگیان هم وارد است

قطعا با توجه به حوادث مختلف در سال های اخیر در این باب، نمی توان به این موضوع یک طرفه نگریست و تقصیر همه این مشکلات را بر گردن مسئولان آموزش و پرورش و یا نهاد نظارتی مجلس انداخت.

چرا که به نظر می رسد علت مشکلات فرهنگیان تنها در عملکرد مسئولین خلاصه نمی شود بلکه در توقع بالای خود فرهنگیان و همچنین افت محسوس کیفیت آموزش، هم باید این علل را جستجو کرد.در چند سال گذشته همواره با بخش عظیمی از دهان به دهان شدن مشکلات و خواسته های فرهنگیان درباره مسائل و مشکلات مختلف، آن هم در میان اقشار مختلف جامعه بوده ایم.طوری که اکثر مردم با توجه به دربرگیری زیاد شغل معلمی در میان خانواده ها، به این مسائل اشاره می کردند و ختی آنها هم در کنار اکثر فرهنگیان انتقادات خود به مسئولین آموزش و پرورش بیان می کردند.

انتقاداتی که الحق و الانصاف برخی از آنها به جا هم بوده است اما نباید از این حق گذشت که در اواسط دهه 80 با تغییرات بنیادین در بحث افزایش حقوق و مزایا وحتی ساماندهی معلمان حق التدریس عملا به بخش عظیمی از خواسته های فرهنگیان توجه شد اما عملا شاهدیم که از توقعات معلمان چندان کاسته نشده است.

امیدهایی که درنهایت نباید نا امید شود

در جریان اعتراضات اخیر معلمان در مقابل مجلس، برخی از خانم های فرهنگی حق التدریس با امید فراوانی از شهرستان های مختلف که بعضا فاصله زیادی با تهران داشته است به منظور ساماندهی شرایط خود حتی بعد از 15 سال به تهران آمدند تا از طریق نمایندگان پایتخت صدای خود را به گوش مسئولان مربوطه برسانند که این امر نشان می دهد کسی نمی تواند منکر حق بودن اغلب اعتراضات باشد اما به نظر می رسد محقق شدن شرایط زیر با توجه به وضعیت موجود می تواند مثمر ثمر باشد:

اول اینکه فرهنگیانی که توقع بالایی دارند باید انتظارات خود را طبقه بندی کنند و اینطور نباشد که بعد از محقق شدن انتظاراتشان عمدا و بدون احساس نیاز انتظارات جدیدی در ذهن بپرورانند.

دوم اینکه نیاز است که با بهبود شرایط کانون صنفی معلمان وضعیت اعتراض معلمان و تجمع آنها هم سروسامان بیابد چرا که در جریان همین تجمع های غیر قانونی است که افرادی سودجو هم به آنها ملحق شده و خوراک مورد نظر رسانه های معاند را تهیه می کنند.مطمئنا یکی از افتخارات کشور این است که همواره تجمع های قانونی اعتراضی توسط اصناف مختلف و با مجوز در آن برگزار می شود و شخصی با این مسئله مشکلی ندارد.

سوم اینکه قطعا باید فرهنگیان علاوه بر توجه به حق و حقوق خود و محقق کردن آن به مسئله کیفیت آموزشی و معنوی دانش آموزان توجه کنند و اجازه ندهند که حتی وجود مشکلات مختلف در کیفیت ندریسشان تاثیر بگذارد.

نکته پایانی اینکه با همه این اوصاف با توجه به اینکه در اکثر خانواده ها یا معلم حضور دارد یا دانش آموز و یا هردوی آنها باید به شغل ارزشمند معلمی بیش از این حرف ها ارج نهاد.مخصوصا مسئولین که باید شرایطی فراهم کنند تا حداقل یک معلم برای اینکه بتواند تمام انرژی خود را صرف ندریس و تربیت دانش آموز کند کاملا تامین باشد و نیازی به شغل دوم نداشته باشد.

متاسفانه امروز اکثر معلم ها به دلیل مشکلات اقتصادی مختلف شغل دوم دارند که قطعا شغل دوم با توجه به گرفتن انرژی از معلمان بر کیفیت آموزشی و نحوه تدریس آنها تاثیر می گذارد که با بهبود کیفی شرایط مالی معلمان می شود تا حدودی حداقل برای فرهنگیانی که طمع ثروت زیاد ندارند این مشکل را حل کرد.

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها