امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۲:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 152023
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 322
به گزارش پیروان مــوعــود، «خالد مشعل» رئیس دفتر سیاسی حماس در گفت‌وگوی خود با روزنامه «العربی الجدید» امارات اعلام کرد ...

به گزارش پیروان مــوعــود، «خالد مشعل» رئیس دفتر سیاسی حماس در گفت‌وگوی خود با روزنامه «العربی الجدید» امارات اعلام کرد حماس روابط تاریخی با ایران داشته و این روابط همچنان ادامه دارد.

روابط ما با ایران تاریخی است

مشعل در پاسخ به سوال العربی‌الجدید درباره چگونگی روابط کنونی حماس با تهران گفت: «ما روابطی تاریخ با ایران داریم و این روابط همچنان ادامه دارد؛ در سال‌های اخیر تحت تاثیر اختلافات با موضوع سوریه قرار گرفت اما ما خواستار روابط خوب با تمام کشورهای عربی و اسلامی در راستای حمایت از مسأله فسلطین هستیم.از همه می‌خواهیم که روابطشان را بر اساس این نزاع تنظیم نکنند، درگیری، منافع آمیخته با ابعاد مذهبی و فرقه‌ای را هدف قرار می‌دهد و این از عقلای امت می‌طلبد که با روحیه‌ای ورزشکاری در راستای تحقق منفعت همه گام بردارند بدون اینکه کسی تحت‌الشعاع فرد دیگری قرار بگیرد».

وی افزود:«ما به عنوان یک امت عربی و اسلامی می‌توانیم منافع جمعی را حفظ کنیم؛ هیچ کسی در امور دیگری مداخله نکند، منافع و مرزهای یکدیگر را حفظ کنیم بدون اینکه به دیگران نیازی داشته باشیم و این مطلوب است. این حق امت عرب است که بر امنیت ملی خود و منافعش حریص باشد و این حق کشورهای اسلامی است که برای تامین منافعش تلاش کند اما بدون اینکه یکی تحت‌الشعاع دیگری قرار گیرد».

به دنبال تقویت روابط با مصر و عربستان در راستای حمایت از مسأله فلسطین هستیم

وی در رابطه با روابط حماس با عربستان و مصر گفت: «روابط با عربستان روابطی قدیمی است اما مانند دیگر روابط ، از شرایط‌های مختلفی عبور کرده است. در اواخر رمضان امسال (۲۰۱۵) سفری مهم به ریاض داشتیم و برخی ابهامات بود که حل شد و همچنان در حال حل آن هستیم ؛ بر روی ایجاد یک صفحه جدید روابط بر مبنای تفاهم و وضوح و شفافیت وب رای خدمت به منافع فلسطین و کل جهان عرب و اسلامی توافق کردیم .نسبت به مصر هم وضعیت همین گونه است؛ مصر نزدیکترین همسایه به فلسطین و به شکل ویژه به غزه است؛ این کشور ناظر بسیاری از مسائل فسلطین مانند آتش‌بس و تبادل اسرا بوده و روابطی تاریخی میان فلسطین و مصر است. اما در خلال دو سال اخیر شرایط کمی غیر طبیعی شد و حماس را به برخی مسائل متهم کردند اما برای همگان مشخص شد که حماس با این اتهامات ارتباطی نداشته است و در امور مصر دخالتی نکرده است. بهبود روابط آغاز شده  و ما بر ادامه آن مُصر هستیم».

رایزنی‌ها برای آتش‌بس طولانی‌مدت مثبت بوده اما تا کنون به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم

وی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود گفت: مذاکرات غیرمستقیم برای حصول یک توافق آتش‌بس طولانی مدت با رژیم صهیونیستی مثبت بوده اما تا کنون نتیجه‌ای حاصل نشده است.

مشعل افزود: صحبت‌ها درباره ۵ مشکل نوار غزه است: بازسازی وبرداشتن محاصره، بازگشایی معابر، مشکل ۵۰ هزار کارمند، بندر و فرودگاه و زیرساخت‌های غزه در زمینه برق و آب و مسیرها.

وی تصریح کرد: «تونی بلر» نخست‌وزیر سابق انگلیس و رئیس سابق کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه پیشنهادی برای آتش‌بس به ما عرضه کردند ونام آن را «آتش‌بس» گذاشتند اما پاسخ ما این بود: به آتش‌بس، آرام‌سازی امور یا اصطلاحاتی از این دست نیاز نداریم، ما جنگ را نمی‌خواهیم؛ مقاومتی مشروع وجود دارد که تا زمانی که رژیم اشغالگر و شهرک‌سازی باشد این مقاومت هم خواهد بود اما ما خواهان جنگ نیستیم.

 

منبع: فارس

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار