امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۱۲:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 152052
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ - ساعت ۱۵:۵۰
تعداد بازدید: 383
به گزارش پیروان مــوعــود ، پایگاه ترکیه‌ای حریت طی گزارشی نوشت: بعد از توافق هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 بسیاری از مفسران معتقدند ...

به گزارش پیروان مــوعــود ، پایگاه ترکیه‌ای حریت طی گزارشی نوشت: بعد از توافق هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 بسیاری از مفسران معتقدند شرکت‌های انرژی جهان به‌منظور افزایش عرضه گاز و نفت ایران به بازارهای انرژی جهانی، در بخشهای گازی و نفتی ایران سرمایه گذاری خواهند کرد.

در این چهارچوب ایران کنار بقیه عرضه کننده‌ها به‌عنوان یک عرضه کننده آینده گاز اتحادیه اروپا تلقی شده که اگر این موضوع رخ دهد ترکیه ظاهراً منطقی‌ترین مسیر برای انتقال گاز ایران به بازارهای اروپا خواهد بود، با این حال به سه دلیل احتمال این امر وجود ندارد: ١. روابط دوجانبه ایران ــ ترکیه؛ 2. توازن منطقه‌ای قدرت انرژی؛ 3. مسائل جغرافیایی اقتصادی.

نخست، ترکیه و ایران در تلاشند تا روابط اقتصادی خود را از رقابت جغرافیایی سیاسی تفکیک کنند. از سوی دیگر ایران از لحاظ انرژی بر ترکیه برتری دارد، با این حال به‌علت روابط متقابل اقتصادی، ایران قدرت چانه‌زنی کافی مقابل ترکیه ندارد. با این حال اگر گاز ایران از طریق ترکیه به اروپا انتقال داده شود آن‌گاه آنکارا در برابر تهران قدرت چانه‌زنی قوی پیدا می‌کند، پس طبیعی است که نباید از تهران انتظار داشت ترکیه را علیه خود بی‌هیچ قید و شرطی قدرت بخشد.

دوم آنکه، ترکیه از لحاظ توازن منطقه‌ای قدرت انرژی، اجازه ندارد بر موازنه انرژی منطقه‌ای حکم‌فرما شود. اگر ایران گاز خود را از ترکیه به اروپا انتقال دهد این کشور را به اوکراینی دیگر در رابطه انرژی ایران ــ اتحادیه اروپا تبدیل خواهد کرد. از سوی دیگر اگر مسیر ترکیه برای انتقال ساخته و استفاده شود این مسیر به‌همراه خط لوله گاز طبیعی ترانس آناتولی و همچنین خط لوله گاز طبیعی ترکیه ــ عراق این کشور را در آینده کشوری بسیار قدرتمند خواهد ساخت که جریان گاز از روسیه، جمهوری آذربایجان، عراق و احتمالاً ترکمنستان را در دست دارد، از این رو نه تنها ایران بلکه طرفین دیگر هم به ترکیه اجازه کنترل جریان ایران را نخواهند داد.

سوم آنکه، اگر قرار بر این باشد که راهی از ترکیه برای انتقال گاز از جنوب ایران به اتحادیه اروپا ایجاد شود چه‌کسی هزینه‌های آن را به‌عهده خواهد گرفت، ایران حتی با وجود آزادسازی‌های مالی پساتحریم هم نمی‌تواند یک‌شبه از عهده این هزینه‌ها برآید، از سوی دیگر اقتصاد اروپا هم هنوز در رکود به سر می‌برد.

از سوی دیگر برای ایران خیلی منطقی‌تر است که قابلیت‌های صادرات ال‌ان‌جی خود را ارتقا دهد و خط لوله‌های جدیدی با کمک چین در شرق ایجاد کند.

به‌علاوه زیرساخت‌های انرژی در ترکیه هدف سازمان‌های تروریستی منطقه‌ای قرار گرفته‌اند، از این رو ایجاد خط لوله‌ای برای ارسال گاز به اروپا از این جهت هم ریسک بزرگی به‌دنبال دارد.

بنابراین اگرچه بعد از توافق این فرصت مهیاست اما در واقع عملی نیست.

منبع: تسنیم

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها