امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۵:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 152078
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۴ - ساعت ۱۸:۳۸
تعداد بازدید: 363
به گزارش پیروان مــوعــود ، روند نزولی قیمت نفت از ماه‌ها قبل شروع شده و همچنان ادامه دارد و آنچه از برآیند کار بر می‌آید این است به این ...

به گزارش پیروان مــوعــود ، روند نزولی قیمت نفت از ماه‌ها قبل شروع شده و همچنان ادامه دارد و آنچه از برآیند کار بر می‌آید این است به این زودی‌ها قیمت نفت تمایلی برای تغییر جهت ندارد. مسیری که هیچ گاه برای کشورهای تولید کننده نفت که وزن زیادی از درآمد خود را به فروش این محصول نسبت داده‌اند خوش نیامده است.

در حال حاضر براساس آخرین آمارهای به ثبت رسیده در بیش از سی پایگاه رسمی سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، هر بشکه نفت تولیدی این سازمان در آخرین معاملات بازار جهانی با قیمت 44.13 دلار به فروش رسید که نسبت به قبل افت کمتر از 2 دلار را تجربه کرده است و در مقابل نفت برنت دریای شمال در آخرین مبادلات با کاهش کمتر از یک دلار به مرز 46.17 دلار در هر بشکه به فروش معامله شده است. همچنین آمارها نشان می‌دهد که قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز در آخرین معاملات با قیمت 40.92 دلار عرضه شده است.

براساس آمار مندرج در بودجه سال 94 و مصوب نمایندگان خانه ملت میزان درآمد نفتی ایران در این سال باید 73 هزار میلیارد تومان باشد که در مقایسه با رقم درآمدی سال گذشته از افت 6 هزار میلیارد دلاری خبر می‌دهد.

درآمد25 دلاری

کارشناسان اقتصادی در بررسی روند نزولی قیمت نفت و آینده پیش روی آن عوامل و نکات متعددی را مطرح می‌کنند که بررسی هر یک، نکات قابل توجهی را نشان می‌دهد. این گروه از کارشناسان و تحلیلگران بازار نفتی در بررسی عوامل تاثیر‌گذار در بازار نفت همواره به این موضوع تاکید می‌کنند که بازار نفت از عوامل داخلی و خارجی متعدد تاثیر می‌پذیرد که این عوامل متغیرهایی مانند عرضه و تقاضا، قیمت دلار، شرایط جوی و جنگ‌ها و حوادث طبیعی و... را شامل می‌شود. این گروه در واکاوی شرایط کنونی بازار نفت و تداوم لجام‌ گسیخته قیمت‌ها در این بازار را ناشی از وجوه مختلفی می‌دانند و بر این ادعا هستند که توطئه عربستان و همکاری آن با غربی‌ها تنها یک ‌وجه از این مساله است و ترکیب این موضوع با سایر موارد موجب شده تا بازار نفت به این شرایط برسد. این کارشناسان بر این ادعا هستند که در رویارویی با چنین مساله‌ای در شرایطی که بودجه کشور و اقتصاد آن به نفت و درآمدهای حاصل از آن وابسته است باید در کنار تدابیر بلند‌مدت برای رهایی از وابستگی بودجه به نفت در صدد برآیند تا مدیریت بهینه این شرایط و آسیب‌های حاصل از آن را پوشش دهند.

نکته قابل توجه در میان صحبت‌های این منتقدان رقم تولید هر بشکه نفت در مقایسه با درآمدحاصل از آن است به این معنا که این افراد با در نظر گرفتن شاخص‌های مختلف در تولید نفت اذعان دارند که تولید هر بشکه نفت درایران هزینه‌ای حدود 15 دلار در بر دارد و این بدان معناست که درآمد حاصل از فروش هر بشکه نفت برای ایران باجدا کردن رقم تولید و با در نظر گرفتن هر بشکه40 دلارحدود 25 دلار است. در کنار این موضوع اگر همان رقم یک میلیون و 500 هزار بشکه در نظر بگیریم یعنی رقمی حدود 37 هزارو 500 میلیون دلار در روز است. این کارشناسان در نظر گرفتن این رقم را بدون هرگونه هزینه دیگری در تولید عنوان می‌کنند و معتقدند اگر به شکل دقیق‌تر این درآمد محاسبه شود به مراتب کمتر خواهد بود.

تحقق درآمد نفتی

در همین حال رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مورد میزان فروش نفت و درآمدهای حاصل شده در سال جاری اعلام کرده که تا پایان تیرماه در قانون بودجه پیش‌بینی شده یک میلیون و 380 هزار بشکه فروش نفت و میعانات گازی وجود داشته باشد با قیمت متوسط 54 دلار و در چهار ماه اول سال همین عدد با قیمت 58 دلار فروش داشتیم اما به دلیل آن که منابع حاصل از فروش این میزان نفت به داخل نیامده است، حدود 60 تا 70 درصد منابع آن وارد کشور شده است و طبق قاعده 70 درصد بودجه مربوط به هزینه‌های جاری بوده و منابعی که به دست آمده صرف حقوق و مزایا و یارانه‌ها شده است.

تاجگردون مدعی شده که در ظاهر بودجه سه سقفی بوده اما در عمل دو سناریو دارد که نفت 45 دلاری و 54 دلاری داریم اما تا فروش نفت 72 دلار و بالاتر از آن نیز پیش‌بینی شده است.اکنون درآمد 4 ماهه محقق شده است اما مشکل نقل و انتقال آن وجود دارد. کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی با استناد به این ارقام و سایر موارد مطرح شده می‌گویند میزان ارقام اعلام شده با در نظر گرفتن برخی موارد اثر گذار است بنابراین تداوم این روند در واقع زنگ هشداری برای متولیان این امر خواهد بود که باید فکر دیگری برای درآمدزایی کنند و به سخن دیگر تمام وعده‌هایی را که تاکنون برای درآمدزایی سر داده‌اند را عملیاتی کنند.
موسی الرضا ثروتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در واکاوی این مساله به سیاست روز گفت: روند نزولی قیمت نفت بر عوامل بازارهای جهانی به توطئه عربستان باز می‌گردد که همواره بیش از تقاضای موجود تولید می‌کند تا به این وسیله به بازار این محصول صدمه بزند.

وی افزود: آنچه مسلم است دولت باید از خام فروشی به جد جلوگیری کند و با تبدیل نفت خام به فرآورده‌های نفتی و با ارزش افزوده بالا راه هرگونه ضرر و زیان از این مسیر را ببندد.

تکیه بر اقتصاد مقاومتی

این نماینده مجلس تکیه بر اقتصاد مقاومتی را نیز راهکار دیگری برای جلوگیری از هرگونه ضرر و زیان دانسته و تصریح کرد:بی شک اگر مفاد اقتصاد مقاومتی اجرایی شود و در مقابل میزان اتکای درآمد‌های کشور به نفت هم کاهش یابد دیگر نیازی به نگرانی از این بعد نیست.

از سوی دیگر انصاری عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه روند نزولی قیمت نفت در برنامه‌های اقتصادی کشور تاثیر‌گذار است به سیاست روز گفت: و متولیان اقتصادی کشور می‌توانند با درایت از این مساله به نحو مطلوب بهره بگیرند به این معنا که با برنامه‌ریزی‌های درست اجرای و دقیق آن نتایج مطلوبی را کسب کنند. عضوکمیسیون انرژی مجلس موضوع اقتصاد مقاومتی و ابلاغیه آن از سوی مقام معظم رهبری را مدنظر قرار داد و افزود: بی‌شک مفاد اقتصاد مقاومتی نقش مطلوبی در کاهش مشکلات اقتصادی کشور از جمله وابستگی بودجه به نفت و واردات مواد نفتی و مشتقات آن را کم می‌کند و اگر به سمتی برویم که هزینه‌ها با درآمدها متناسب شود برای عبور از این شرایط نیاز به کمک خاصی نداریم و می‌توانیم به راحتی از کنار این بحران‌ها بگذریم.

منبع: سیاست روز

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها