امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۲۳:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 152133
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۴ - ساعت ۱۳:۰۰
تعداد بازدید: 443
به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، حسن روحانی گفته کسی نباید از گفتن حرف عمل به قانون ناراحت شود. این سخنان رجعتی است به اظهارات قبلی وی درباره ...

به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، حسن روحانی گفته کسی نباید از گفتن حرف عمل به قانون ناراحت شود. این سخنان رجعتی است به اظهارات قبلی وی درباره نقش شورای نگهبان در انتخابات و اینکه روحانی تاکید کرده بود این شورا وظیفه اجرایی ندارد. هرچند این بخش از اظهارات روحانی با واکنش مسئولان مواجه شد اما به نظر می رسد در آستانه انتخابات مجلس و خبرگان، اسب توسن روحانی یک نعل می تازد تا شاید با ایجاد نوعی ادبیات هزینه ساز، مسیر را برای ورود حامیان خود در مجلس هموار سازد. از سوی دیگر وزیر نفت رکورد زنی بابک زنجانی در صنعیت نفت را بی سابقه و تکرار نشدنی در تاریخ ارزیابی کرده است. 

ائتلاف مؤتلفه با یاران مصباح/ توطئه احمدی نژادی/ پشت پرده یک ردصلاحیت تاریخی

روزنامه اصلاح طلب شرق در گزارشی با عنوان "ائتلاف مؤتلفه با یاران مصباح"، به بررسی ائتلاف بزرگ اصولگرایان زیر چتر شورای فقاهتی پرداخته است. اصلاح طلبان در چند وقت اخیر هر چند به دنبال وحدت و اتحاد هستند ولی وجود جریانات مختلف در این طیف آنها را در گیر حاشیه های مانند صادق خرازی کرده است. با این وجود شرق پیوند اصولگرایان را حرکت موتلفه به سمت تندروها توصیف کرده: «ما ائتلاف اصو‌لگرایان با محوریت جامعتین و استفاده کامل از ظرفیت آیت‌الله مصباح و سایر علما را راه عملی ائتلاف اصولگرایان می‌دانیم.» این تأکید «نبی حبیبی»، دبیرکل حزب مؤتلفه، بر نام و نقش پدر معنوی جبهه پایداری بی‌معنا نیست آن هم وقتی درست بلافاصله یک روز بعد از این گفته، خبرگزاری فارس تیتر می‌زند: «شورای فقها محور ائتلاف اصولگرایان شد»، مشخص است که جریانی در اصولگرایی به دنبال تحمیل ایده خود بر کل بدنه این جریان است و از ابزار رسانه هم بهره می‌برد. دراین‌میان، سنتی‌ترین حزب راست ایران هم مغلوب تندروهای اصولگرا شده است، درحالی‌که به‌نظر می‌رسد، سه‌ضلعی «مؤتلفه، پایداری، ایثارگران» می‌خواهد مصباح‌یزدی را هم‌تراز رؤسای جامعتین، محور وحدت قرار دهد؛ اما مشخصا حتی درون این جریان هم اتفاق‌نظر وجود ندارد، تاجایی‌که «حمیدرضا ترقی» عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه با ابراز تعجب از تیتر گزارش فارس به «شرق» می‌گوید:«تا‌به‌حال من چنین چیزی نشنیده بودم. بحث شواری فقها اصلا مطرح نبوده است». اولین‌بار مجتبی شاکری، عضو جمعیت ایثارگران انقلاب، بحث محوریت شورای فقها را در روند وحدت اصولگرایی مطرح کرد.

"توطئه احمدی نژادی"، عنوان گزارشی از اظهارات هاشمی رفسنجانی است در مشهد مقدس: رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری نقش روحانیت در مقاطع مختلف، به دسیسه‌های دهه اخیر برای کم‌کردن نقش روحانیت در ایران اشاره کرد و گفت: «آنچه این روزها فرمانده سابق نیروی انتظامی افشا کرد، بخشی از همان توطئه بود که قبلا هم گوشه‌هایی از آن افشا شده بود». اشاره هاشمی به گفته‌های سردار «احمدی‌مقدم» است که اخیرا در گفت‌وگو با نشریه رمز عبور درباره احمدی‌نژاد گفته بود: «همیشه تلاشش بر دوقطبی‌کردن بود. دوقطبی با چه کسانی؟ با همین‌ها، با نماد هاشمی- خاتمی مخصوصا هاشمی. مطرح‌کردن غارتگر، اشرافیت، اشرافیت سیاسی، فساد و... و بر این موضوع سوار‌شدن. احمدی‌نژاد گفت: خیلی خوب شد. دایره را تکان دادیم و اضافات و آشغال‌ها رو آمد. با آنها برخورد کنید و همه را جمع کنید ببرید. بروید خاتمی و بقیه را دستگیر کنید و شر همه را کم کنید و بروید».

شرق در یادداشتی که به سید رضا زواره ای در سالگرد وفاتش اختصاص داده، به رد صلاحیت این عضو شورای نگهبان در انتخابات 84 پرداخته است. عنوان این یادداشت "پشت پرده یک ردصلاحیت تاریخی"، می باشد: عضو حقوق‌دان و قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان بود که توسط همان شورا و در سال ١٣٨٤ ردصلاحیت شد. انتخاباتی که محمود احمدی‌نژاد را به پاستور فرستاد و یکی از عجیب‌‌ترین ردصلاحیت‌های تاریخ انقلاب اسلامی پيش از آن رخ داد. قائم‌مقام سابق دبیر شورای نگهبان توسط همان شورا ردصلاحیت شده بود. زواره‌ای از این اتفاق به‌شدت برآشفت و شهریور همان سال مرحوم شد. نسل پس از انقلاب، سیدرضا زواره‌ای را بیشتر از روزی می‌شناسد که رقیب انتخاباتی سال ١٣٧٦ سیدمحمد خاتمی و علی‌اکبر ناطق‌نوری شد.در بهار ۱۳۸۴ كه برای بار سوم نامزد ریاست‌جمهوری شده بود، شورای نگهبان كه او دیگر عضو آن نبود، صلاحیتش را تأیید نكرد. در آن فضا و رقابت داغ دو مرحله‌ای انتخابات صدای اعتراض زواره‌ای كمتر به گوش رسید. یکی از نکات عجیب این ردصلاحیت این است که شورای نگهبان صلاحیت قائم‌مقام سابق خود را برای نامزدی ریاست‌جمهوری در سال ٨٤ تایید نکرد. در حالی‌که او قبلا و در سال ٧٦ وقتی خود عضوی از شورای نگهبان بود، تأیید صلاحیت شده بود و سال‌ها عضو شورا و قائم مقام دبیر آن (آیت‌الله جنتی) بود. زواره‌ای در اعتراض، نامه‌ای به دبیر شورای نگهبان نوشت که همان زمان در خبرگزاری ایسنا منتشر شد و حاوی نکات بسیار مهمی بود. ..آن روزها و در فضای رقابت داغ انتخاباتی بین جناح‌های مختلف کشور، ردصلاحیت زواره‌ای و اعتراضش به شورایی که خود قائم‌مقامش بود، چندان دیده و شنیده نشد و او در چهارم شهریور همان سال به علت عارضه قلبی در محل تولد خود جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.

برجام بلاتکلیف است /تعطیلی مجلس به صلاح نیست/ شانه به شانه نیست!/ نقطه آغاز تحریف‌‌ها علیه امام

روزنامه کیهان در گزارشی تعطیلی مجلس را در زمان بررسی برجام صلاح ندانسته و به انتقاد از آن پرداخته است. "برجام بلاتکلیف است /تعطیلی مجلس به صلاح نیست" عنوان این گزارش است: از فردا مجلس شورای اسلامی در این موقعیت حساس که به نوعی یک پیچ تاریخی بااهمیت قلمداد می‌شود، باز به تعطیلات می‌رود. طبق برنامه‌ریزی مجلس، نمایندگان از 7 تا 12 شهریور ماه بار دیگر برای سرکشی در حوزه‌ انتخابیه حضور می‌یابند و بلافاصله پس از آن  مرحله دوم تعطیلات تابستانی نمایندگان نیز از 14 تا 26 شهریور ماه آغاز می‌شود و 29 شهریور نمایندگان برای رسیدگی به طرح‌ها و لوایح و دستور جاری مجلس در خانه ملت حضور می‌یابند.تعطیلی مجلس در این برهه حساس در برابر فعالیت و جنب و جوش وصف‌ناپذیر و هول‌انگیز کنگره آمریکا برای بررسی متن برجام هستند ذهن هر مخاطب دلسوزی را آشفته و نگران می‌کند، چرا که نمایندگان کنگره با وسواسی عجیب در چند هفته اخیر مشغول بررسی متن برجام‌ هستند و تاکنون چندین و چند جلسه با وزیر خارجه آمریکا، وزیر نیرو، وزیر دفاع و کارشناسان هسته‌ای دولت آمریکا انجام داده‌اند و حتی آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به سنا احضار کردند تا از چند و چون توافق به اصطلاح محرمانه ایران و آژانس باخبر شوند و حتی به اندازه‌ای برای رصد این توافق محرمانه اصرار دارند که آژانس را تهدید کردند در صورت عدم همکاری از بودجه خبری نیست و تدابیر تنبیهی از سوی سنا برای آژانس اتخاذ خواهد شد.

"شانه به شانه نیست!"، عنوان یادداشت روز کیهان است که به نقاط ضعف برجام پرداخته است:گفته می‌شود- و قابل‌ قبول نیز هست- که توافق وین اگر چه یک «توافق مطلوب» نیست و با خواسته‌های قانونی جمهوری اسلامی ایران فاصله‌ای زیاد و پر نشدنی دارد ولی در آن نقاط مثبتی هم دیده می‌شود و از این‌روی، پذیرش برجام را نمی‌توان یکسره به زیان کشورمان دانست بلکه مانند هر توافق دو یا چندجانبه دیگر، امتیازاتی داده شده و در مقابل امتیازاتی هم گرفته شده است. این استدلال که از سوی موافقان برجام و مخصوصا دولت محترم پشتیبانی می‌شود در حالی است که آنچه داده‌ایم نه فقط فعالیت هسته‌ای کشورمان را به نابودی می‌کشاند بلکه بسیاری از اصول و مبانی نظام را نیز در معرض تهدید جدی قرار می‌دهد. این واقعیت تلخ فقط با مروری گذرا بر متن توافق وین و قطعنامه 2231 که به عنوان تضمین برجام از سوی شورای امنیت سازمان ملل صادر شده است به وضوح قابل درک است. ضمن آن که حریف نیز با استناد به مفاد اسناد یاد شده، خواب تغییر ساختار نظام را می‌بیند و خوابی را که دیده است، بی‌پرده اعلام هم می‌کند ولی این نگاه طرف مقابل به توافق وین- مخصوصا آمریکایی‌ها- تاکنون از جانب موافقان برجام بی‌پاسخ مانده و به جای آن، انبوهی از اتهامات به سوی منتقدان داخلی- و‌نه‌آمریکایی‌ها- سرازیر شده و می‌شود.

کیهان در گزارش روز خود به بررسی ابعاد مختلف مسئله تحریف اندیشه‌‌های حضرت امام پرداخته و عنوان آن را نیز " نقطه آغاز تحریف‌‌ها علیه امام" برگزیده: امام خمینی(ره) به عنوان یک چهره تأثیرگذار جهانی و منطقه‌ای به‌طور طبیعی مورد کینه دشمنان داخلی و خارجی نظام مقدس نظام جمهوری اسلامی است که آن را بر مبنای اندیشه نظام ولایی اسلام پایه گذاری کردند. به سبب اقتدار و قدرت روزافزون این نظام سیاسی نوپا و ایستادگی آن در برابر نظام‌‌های دیگر شرق و غرب، به ویژه استکبار جهانی، همواره تلاش شده در ابعاد مختلف سیاسی و نظامی علیه آن اقدام شود تا جلوی پیشروی تفکر آزادی‌خواهانه امام در دنیا گرفته شود.با پیروزی انقلاب اسلامی و رای قاطع مردم به جمهوری اسلامی و پذیرش عمومی مردم نسبت به رهبری انقلاب، موجب شده بود تا افراد مخالف به بیان مطالب و اظهار نظر و گفت وشنودهای متناقض در رابطه با روند مبارزات امام خمینی (ره) از جمله نوشتن بیانیه‌ها، رفتن به نجف و پاریس و تشکیک در  نامه‌‌های حضرت امام (ره) بپردازند. مرحوم سید احمد خمینی این مسئله را با امام در میان می‌‌گذارند و از ایشان می‌‌خواهند تا اجازه دهند مرکزی برای تدوین سخنرانی‌ها، نامه‌‌ها و آثار امام تأسیس شود تا از دستبرد این منفعت‌طلبان و تحریف‌کنندگان حفظ شود. 

خزانه خالی نبود، منفی بود/ نمایندگان به جای استیضاح وزرابه لوایح و طرح های عقب افتاده برسند/ راه دشوار روحانی

روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد در گزارشی با عنوان "خزانه خالی نبود، منفی بود" به اظهارات جدید وزیراطلاعات در خصوص موجودی خزانه در ابتدای دولت پرداخته است: درابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم صحبت هایی درخصوص خالی بودن خزانه کشورمطرح شد که این مسئله واکنش شدید مسئولان دولت قبلی را نیز درپی داشت، اما حالا پس ازگذشت حدود دوسال ازعمر دولت جدید،وزیر اطلاعات ازواقعیات جدید و البته عجیبی ازوضعیت موجودی خزانه پرده برداشته است. سید محمود علوی به تازگی اعلام کرده که درابتدای دولت یازدهم خزانه خالی نبوده بلکه منفی بوده و دولت نوپا به اندازه یک سال درآمد کشور به اقشار مختلف ازجمله فرهنگیان، خانواده شهدا، ایثارگران وسازمان تامین اجتماعی بدهی داشته است. اما موضوع موجودی خزانه ازهمان ابتدا به محل مناقشه مسئولان دو دولت تبدیل و اظهارات ضد ونقیضی هم در اینباره مطرح شد. ازسویی رئیس کل سابق بانک مرکزی قویا اعلام کرد که خزانه خالی نیست و برای اثبات این موضوع به رقم ۱۰۰ میلیارد دلاری ذخایر ارزی اشاره کرد، از سوی دیگر وزیراقتصاد دولت دهم نیز بر خالی نبودن خزانه تاکید کرد. اما تحلیلگران اقتصادی دراینباره معتقدند که اظهارات مسئولان دولت قبلی در خصوص موجودی خزانه جای تامل دارد چرا که آنها برخی واقعیات را مخدوش کرده اند.

مجید انصاری، معاون پارلمانی دولت در مصاحبه با آفتاب یزد گفته "نمایندگان به جای استیضاح وزرابه لوایح و طرح های عقب افتاده برسند":  ولی تصور می‌کنم در چند ماه باقی مانده از عمر مجلس نهم شاید مصلحت این باشد که نمایندگان که حال به بلوغ رسیده اند از این فرصت برای تصویب لوایح و طرح های مهم استفاده کنند. الان طبق آماری که داریم حداقل ۱۱۰ طرح و نزدیک به ۷۵ لایحه مختلف که بعضی از آنها بسیار مهم هستند در نوبت کار مجلس قرار دارند. این در حالی است که مجلس در خوشبینانه ترین فرض ۹۰ تا ۹۵ جلسه علنی خواهد داشت که حتما برای بررسی این طرح و لایحه ها کافی نیست . لذا من درخواستم از نمایندگان محترم این است که موضوع استیضاح را از دستور کار خارج کنند.استیضاح وقت زیادی راهم از دولت و هم از مجلس می گیرد به خصوص در شرایطی که دولت بعد از توافق هسته ای عزمش را جزم کرده برای سرعت بخشیدن به توسعه کشور. نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار طرح در حوزه های مختلف مطالعه و آماده شده و بر همین اساس وزارتخانه ها فرصت کافی می‌خواهند تا به سمت اجرایی کردن اینها بروند .لذا من شخصا فکر می‌کنم این استیضاح ها خیلی مشکلی را ازکشور حل نمی کند بلکه مشکل ساز باشد.

"راه دشوار روحانی" عنوان سرمقاله امروز آفتاب یزد است که مسیر طی شده در سیاست خارجی را برای سیاست داخلی نیز توصیه کرده است: جان کلام آنکه همانطور که در سیاست خارجی شاهد شائبه افکنی و ابهام پردازی از سوی عده ای خاص درباره عملکرد دولت روحانی بودیم و هستیم در سیاست داخلی نیز این موضوع در حال تکرار است . اکنون دولت تدبیر و امید پس از فارغ شدن نسبی از پرونده هسته ای به سراغ سر و سامان دادن به سیاست داخلی رفته است. در این راه نیز پستی و بلندی بسیار است و چه بسا از سیاست خارجی دشوارتر باشد.در همین ابتدای راه حسن روحانی و پاستور نشینان دیگر کم کنایه ،نقد،تخریب و هجمه نشنیدند و همچنان خواهند شنید.از همین رو رئیس دولت همانطور که در سیاست خارجی و حل مسئله هسته ای به حمایت مردم نیازمند بود اینجا نیز محتاج یک پشتوانه گرم و محکم است . ملت ، فعالان سیاسی معقول ، دانشگاهیان و کلا کسانیکه دل در گرو این نظام ، مردم و قانون دارند بایستی از روندی که دولت روحانی آغاز نموده است حمایت و پشتیبانی نمایند.

سلام بر محمد(ص)/ بی‌سابقه‌ترین بازرسی‌ها از ایران/ سیکل قدرت روسی در کاخ‌سفید

روزنامه وطن امروز در شماره امروز خود به طور ویژه به پروژه بزرگ فیلم سینمایی "محمد رسول الله (ص) پراخته و عنوان گزارش خود را "سلام بر محمد(ص) " برگزیده است: پرونده‌ای ویژه به مناسبت این اکران فرخنده را پیش رخسار ارادت قرار می‌دهیم و رسم عاشقی را به جا می‌نهیم که «قدر فلک را کمال و منزلتی نیست  در نظر قدر با کمال محمد». در این چند روزه از آغاز پیش‌فروش بلیت فیلم، استقبالی باشکوه از سوی طرفداران حضرت دوست به عمل آمده و شوق اکرانی تماشایی را برای فیلم «محمد رسول‌الله(ص)» به مخاطبان بخشیده است. به نحوی که طبق گفته‌های محمدرضا صابری، مدیرعامل شرکت نور تابان و سرمایه‌گذار فیلم در همان روزهای اول، سالن‌های تعیین شده در چرخه اکران فیلم به سقف فروش رسیدند و نوید آغازی باشکوه از حضور فیلمی دادند که نگره‌ای متفاوت را پیش چشم مخاطبان خواهد گشود و این مساله، نکته‌هایی ظریف از همدلی مردمان ایران‌زمین با آثاری دارد که به نگاه و دغدغه معنوی‌جویانه آنها نزدیک است تا در میانه سکون و سکوت آثاری بیگانه با هویت و سیمای حقیقت‌نگر مخاطبان، دریچه‌ای متفاوت به سراپرده دلدادگی پیوند یابد. اگر نگاهی به شوق نشسته در سیمای شهر افکنیم، به تابلوهایی غرق در نور و زیبایی و چشمانی خیره به قاب عاشقی می‌رسیم که هر گوشه از دل بی‌قرار را به مسیر تماشا هدایت می‌کند.

"بی‌سابقه‌ترین بازرسی‌ها از ایران"، عنوان گزارش وطن از اظهارات دیروز آمانو، دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی است: یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته اعلام کرد تعهدات ایران در توافق هسته‌ای فراتر از تعهدات ایران در پادمان و همین‌طور تعهدات گنجانده شده در پروتکل الحاقی است! آمانو در این بیانیه تصریح کرد که تعهدات ایران شامل گسترش بازرسی‌ها، افزایش دسترسی‌ها و نیز افزایش نظارت است. این اظهارات آمانو نگرانی‌های داخلی درباره خطرات و هزینه‌های دسترسی‌های گسترده بازرسان آژانس را جدی‌تر می‌کند. چندی پیش ادوارد مونیز، وزیر انرژی آمریکا تصریح کرد که همه بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تربیت‌شده آمریکایی‌ها هستند و همه تجهیزات مورد استفاده آژانس در بازرسی‌ها نیز ساخت ایالات متحده آمریکاست. روز یکشنبه نیز نشریه پولیتیکو فاش کرد دولت اوباما در جلسات محرمانه‌ای که با اعضای کنگره داشته، به آنها گفته است که برای هموار شدن حمله نظامی به ایران باید توافق هسته‌ای در کنگره پذیرفته شود. آنها به نمایندگان کنگره گفته‌اند با انجام بازرسی‌های تعهد داده شده در پروتکل الحاقی، اطلاعات کافی برای هدف قرار دادن ایران آسان‌تر خواهد بود.

وطن امروز در گزارشی به احتمال نامزدی جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا در انتخابات سال 2016 پرداخته و تیتر آن را نیز "سیکل قدرت روسی در کاخ‌سفید" برگزیده است: یک ضیافت ناهار تاریخی که ممکن است قدرت را طی 8 سال یا حتی 16 سال آینده در واشنگتن همانند دیس غذای روی میز میان 2 مرد تقسیم کرده باشد.   اما دومین اقدام نمادین بایدن پیش از اعلام رسمی ورودش به کارزار انتخاباتی، معرفی یک مدیر جدید ارتباطاتی است که مشخصا نشان می‌دهد تغییراتی در سطح فعالیت‌های معاون رئیس‌جمهور آمریکا حاصل شده است. نکته مهم اینجاست که اگر چنین شود رویدادی بی‌سابقه در تاریخ سیاست ایالات متحده رخ خواهد داد. جانشینی یک معاون به جای رئیس‌جمهور سنت دموکرات‌ها بوده است اما نه در مورد یک رئیس‌جمهور زنده بلکه پس از ترور جان‌اف کندی. اما حالا اوباما و بایدن این سنت را تبدیل به نوعی سیکل روسی برای حفظ قدرت پس از 2 دوره ریاست‌جمهوری قانونی کرده‌اند که همانند مکانیزمی است که ولادیمیر پوتین و دیمیتری مدودف در روسیه با تقسیم گردشی سمت‌های ریاست‌جمهوری و نخست‌وزیری بین خود برای ماندن ایجاد کرده‌اند. کاخ‌سفید روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد جو بایدن، سخنگوی سابق کمپین ریاست‌جمهوری «کیت بدینگ فیلد» را به‌عنوان مدیر جدید ارتباطات خود انتخاب کرده است. بدینگ فیلد پیش از این سخنگوی کمپین انتخاباتی جان ادواردز، سناتور آمریکایی در رقابت‌های انتخاباتی ۲۰۰۸ میلادی بوده است. 

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها