امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 20
۱۶:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 152137
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۴ - ساعت ۱۲:۵۴
تعداد بازدید: 354
گروه بین الملل پیروان مــوعــود، گویا پیش بینی میچ مکانل رهبر جمهوری خواهان در سنای آمریکا زودتر از زمان ممکن در حال وقوع بوده و عملا نقش کنگره در ...

گروه بین الملل پیروان مــوعــود، گویا پیش بینی میچ مکانل رهبر جمهوری خواهان در سنای آمریکا زودتر از زمان ممکن در حال وقوع بوده و عملا نقش کنگره در تایید یا رد برجام را به حاشیه رانده است. سناتور مکانل چندی پیش و با وجود تمامی دسیسه های عناصر جمهوری خواه  گفته بود: «او (رئیس جمهور) می تواند با یک سوم آرا به علاوه یک رای در هر کدام از دو مجلس پیروز شود. بنابراین هنوز شانس زیادی برای موفقیت دارد.» اظهارات مکانل در حالی است که جان بینر رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان نیز صراحتا بیان کرده بود تمامی قدرت خویش را جهت ممانعت از تصویب این برجام به کار خواهد بست.

اگرچه تمامی جمهوری خواهان و تا کنون دو عضو دمکرات ( سناتور چاک شومر یهودی و باب منندز) مخالفت خویش با توافق اتمی را صراحتا اظهار داشته اند، اما با وجود حمایت سناتور پتی مور از توافق هسته ای عملا امیدهای مخالفین توافق را در مجلسین بیش از هر زمانی نقش بر آب کرده است. پتی موری آخرین سناتور دموکراتی بود که سه شنبه از توافق اتمی ایران اعلام حمایت کرد و تعداد حامیان دموکرات توافق را در سنا به ۲۹ رساند.

اوباما برای تایید توافق هسته ای جهت وتوی احتمالی طرح جمهوری خواهان تنها به حمایت ۱۴۶ عضو مجلس نمایندگان و یا ۳۴ سناتور نیاز دارد و تاکنون بیش از 60  عضو مجلس نمایندگان و 29 سناتور علنا حمایت خود را از توافق اعلام کرده اند. حمایت سناتور پتی مور را می توان خط بطلانی بر آرزوی محافظه کاران آمریکایی دانست. تثبیت موقعیت اوباما در مجلسین تا بدان جا پیش رفته که برخی از حامیان توافق حتی در مورد بدست آوردن ۴۱ رای حمایت در سنا که بتواند جلوی تصویب قطعنامه را بگیرد امیدوار شده اند.

آبستراکسیون سنا

اگرچه اوباما تنها به یک سوم آرا باضافه یک رای در یکی از دو مجلسین نیازمند است، اما شواهد حاکی از حمایت بیش از پیش از این طرح بوده تا ان جا که حتی شماری از سناتورهای جمهوری خواه به احتمال خطر آبستراکسیون سنا در هنگام رای گیری اذعان داشته اند. این در حالی است که کمپین عمومی اوباما در سطح جامعه بیش ار زمانی موثر واقع افتاده است.

سناتور جمهوریخواه، باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی سنا دیروز موثر بودن کمپین دولت اوباما برای جلب حمایت از توافق را تایید کرد و گفت نمی داند اگر مخالفان بتوانند این تلاش ها را متوقف کنند.

او همچنین از تلاش دموکرات ها برای آبستراکسیون در کنگره در این مورد انتقاد کرد و گفت واقعا شگفت انگیز است که بجز یک سناتور همه سناتورها به حق کنگره برای رای گیری روی توافق رای دادند و حالا دنبال آبستراکسیون این حق هستند، که برای مردمی که آن ها را نمایندگی می کنند بسیار گیج کننده است. 

به نوشته واشنگن پست در صورتی که دموکرات ها ۴۱ رای داشته باشند می توانند با استفاده از یک ترفند قانونگذاری (موسوم به فیلیباستر) مانع وضع قطعنامه جمهوری خواهان شوند که در آن صورت حتی نیازی به وتوی رئیس جمهور نخواهد بود.

یو اس ای دی تودی در شماره امروزش به فعالیت های بیش از پیش کاخ سفید و شخص رئیس جمهور برای تایید توافق هسته ای در جامعه آمریکا پرداخته و نوشته است: « رئیس جمهور آمریکا در تلاش های همه جانبه خود برای جلب حمایت از توافق هسته ای ایران جبهه جدیدی را گشوده و به شبکه های تلویزیونی محلی روی آورده است.»

بر اساس این گزارش اوباما روز چهارشنبه در کاخ سفید با خبرنگارانی از دیترویت، نیو اورلئان، فیلادلفیا، سیاتل و واشنگتن دی سی مصاحبه کرد.

جاش ارنست سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید نیز روز چهارشنبه اعلام کرد:‌ «این رویکرد رئیس جمهور است و این رویکرد تیم اوست که هر چه بیشتر ما در این باره صحبت کنیم و هر چه بیشتر مردم آمریکا فرصت شنیدن دیدگاه های ما را در حمایت از این توافق داشته باشند احتمال این که آن ها نیز از این توافق حمایت کنند، بیشتر خواهد شد.» 

ارنست همچنین گفت: «و به همین دلیل رئیس جمهور آمریکا به عنوان بخشی از تلاش های ما برای جلب حمایت بیشتر از توافق در کنگره این مصاحبه ها را انجام خواهد داد.» ارنست گفت این که کاخ سفید بازارهای تلویزیونی را هدف گرفته است اقدامی راهبردی محسوب می شود.

حمایت رهبران دموکرات از اوباما

مباحث پیرامون مداخله یا عدم مداخله کنگره در رابطه با آن چه برجام نامیده می شود در حالی است که رهبران دموکرات در سنا و مجلس نمایندگان حمایت تمام قد خود از ردیس جمهور و توافق وضع شده را اعلام نموده اند. نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان کنگره می گوید که حزب او آرای لازم را در اختیار دارد تا در صورت لزوم، مصوبه احتمالی کنگره در رد توافق وین میان ایران و قدرت ها، از سوی رئیس جمهور قابل وتو باشد.

هری رید رهبر دموکرات ها در سنا نیز روز یکشنبه در پیامی در توییتر نوشت:‌ «من قویا از موافقت نامه تاریخی با ایران حمایت می کنم و هر چه در توان دارم برای اطمینان از حفظ آن انجام خواهم داد.» سناتور رید که اهل نوادا است در مصاحبه ای با واشنگتن پست به طور محتاطانه ابراز امیدواری کرد که رای کافی در سنا، برای جلوگیری از تصویب قطعنامه ای با دو سوم آرا به طوری که در برابر وتوی رئیس جمهور مصون شود، وجود دارد.

سخنگوی کاخ سفید نیز در این باره گفته است: «سران دموکرات در مجالس نمایندگان و سنا تلاش می کنند حمایت سایر نمایندگان از توافق نامه هسته ای را جلب کنند.»

به گزارش نشریه وال استریت ژورنال، جو بایدن، معاون رئیس جمهورآمریکا هفته آتی با گروهی از سران یهودیان این کشور در ایالت فلوریدا درباره توافق نامه هسته ای ایران دیدار و گفتگو خواهد کرد. در این ملاقات جو بایدن خواهد کوشید حمایت قانون گذاران و نمایندگان کنگره را از توافق نامه هسته ای ایران جلب کند

غلبه اوباما بر جمهوری خواهان

واشنگتن پست نوشت در گزارش امروزش نوشت: « اوباما در حال غلبه بر جمهوری خواهان درباره توافق هسته ای است.» روزنامه واشنگتن پست در گزارشی در این باره نوشت: «کنگره آمریکا تا اواسط ماه سپتامبر برای بررسی توافق هسته ای که اوباما با ایران دست یافت، فرصت دارد. قانون گذاران آمریکایی باید به قطعنامه مثبت یا منفی رأی دهند که سبب اجرایی شدن توافق هسته ای یا متوقف شدن آن دست کم به صورت موقت می شود.»

روزنامه فایننشال تایمز نیز در همین باره نوشت: «با وجود مخالفت شدید جمهوری خواهان و تبلیغات چندمیلیون دلاری شان بر ضد توافق هسته ای ایران،‌کاخ سفید به پیروزی در کنگره برای حفظ این توافق نزدیک می شود.»

به نوشته ی این روزنامه با روند فزاینده حمایت دموکرات ها از توافق در روزهای اخیر اوباما رئیس جمهور تقریبا آراء کافی را به منظور بازداشتن کنگره از متوقف کردن این توافق تاریخی بدست آورده است.

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها