امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۷:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 152261
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۴ - ساعت ۰۲:۵۲
تعداد بازدید: 476
از کمیته سازمان آزادی‌بخش فلسطین به عنوان بالاترین نهاد تصمیم‌گیری فلسطین به نیابت از نیمی از فلسطینی‌ها که در سرزمین‌های اشغالی ...

از کمیته سازمان آزادی‌بخش فلسطین به عنوان بالاترین نهاد تصمیم‌گیری فلسطین به نیابت از نیمی از فلسطینی‌ها که در سرزمین‌های اشغالی زندگی می‌کنند نام برده می شود. در سال ۱۹۹۳ محمود عباس به‌عنوان دبیر کل کمیته اجرایی این سازمان، پیمان اسلو را به نمایندگی از تمامی فلسطینی‌ها با اسرائیل امضا کرد.

در همان مقطع استعفاعباس، وی خاطرنشان کرده بود: «کمیته اجرایی سازمان آزدی بخش فلسطین دولت کشور فلسطین است و نماینده همه فلسطینی های داخل و خارج محسوب می شود و ما به علت شرایط سخت کنونی نیاز به تقویت این کمیته داریم لذا من و 9 عضو این کمیته استعفا کردیم.» این در حالی است که کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین دو جناح حماس و جهاد اسلامی را نمایندگی نمی کند. در همان شرایط شماری از رسانه ها فاش کردند که کمیته اجرایی پیش از استعفا رئیسش، صائب عریقات مذاکره‌کننده ارشد فلسطین با اسرائیل را به‌عنوان دبیر کل این سازمان انتخاب کرده‌است.

حماس در آن شرایط به استعفای محمود عباس واکنش نشان داده و از آن به عنوان پشت کردن به اتحاد ملی یاد کرد. در بیانیه صادره از سوی حماس چنین آمده است: «این تصمیم عباس، نشانگر عدم خواست وی مبنی بر تحقق توافق ملی فلسطین می باشد.»

در بیانیه حماس با اشاره به این که تلاش عباس برای ایجاد تغییر در ساختار هیأت مدیره، سیاست اتخاذ تصمیمات سیاسی به طور یک طرفه می باشد، وی به تشکیل هیدت مدیره ای بدون حضور مخالفین متهم شد.

پیش بینی که محقق شد

مدت زمان زیادی از استعفای محمود عباس از ریاست کمیته مرکزی ساف نگذشته است، اما گویا پیش بینی جنبش حماس زودتر از آن چه تصور می شود در حال وقوع است. روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی در این باره نوشته است که محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین آخرین اقدامات را برای محکم کردن سلطه خود بر «کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین» به عمل آورد. وی از افراد و گروه هایی که می خواست حضور داشته باشند دعوت کرد اما اعضای شورای قانونگذاری فلسطین در این میان جنبش حماس را کنار زد و از آن ها دعوت نکرد. در حالی که بر اساس قانون فلسطینی آن ها نیز عضو «شورای ملی» این سازمان هستند.

عباس به این بسنده نکرد و جلسه ای را که زمان برگزاری آن نزدیک بود به جلو انداخت و اعلام کرد این جلسه در چهاردهم و پانزدهم سپتامبر آینده برگزار خواهد شد. به واقع بر این اساس به سبب تعجیل در برگزاری این نشست و ضیق وقت شمار زیادی از اعضای این شورا نخواهند توانست در نشست شرکت کنند زیرا فلسطینی های خارج نمی توانند در رام الله حضور یابند. همچنین اسرائیل به بیشتر اعضای شورا از ساکنان غزه نیز اجازه عبور برای رفتن به رام الله را نمی دهد. بدین ترتیب میدان برای عباس و افرادش خالی می شود تا اعضای کمیته اجرایی را آن گونه که خود می پسندد انتخاب کند.

حسن یوسف از اعضای ارشد حماس در پاسخ به عدم دعوت اعضایش گروهش از سوی عباس، این اقدام  را کودتایی علیه مشروعیت حماس دانست که اکثر کرسی های شورای قانون گذاری فلسطین را در اختیار دارد. حسن یوسف تاکید کرده است که حماس حتی اگر هم به این نشست دعوت می شد در آن حضور پیدا نمی کرد.

سامی ابوزهری از رهبران بلندپایه حماس نیز در تحلیل سیاست های رقیبش می گوید: «تبلیغات نبیل شعث عضو کمیته مرکزی جنبش فتح یا دیگر دوستانش علیه حماس بخشی از تبلیغات سازمان یافته برای انحراف افکار عمومی از همکاری های امنیتی میان جنبش فتح و اشغالگران صهیونیست است، این کار با هدف تداوم شخص محوری و تسلط فتح بر سازمان آزادیبخش انجام می شود.» وی جنبش فتح را مسئول پیامدهایی دانست که اصرار این جنبش برای نقض توافقات پیشین، می تواند به دنبال داشته باشد.

از سوی دیگر موسی ابو مرزوق یکی دیگر از رهبران حماس گفت ابومازن نشست محدودی را برای انتخاب اعضای کمیته اجرایی تشکیل خواهد داد و از موضوع اقدام رژیم اشغالگر در ممانعت از ورود اعضاء از خارج از کرانه غربی سوء استفاده می کند. وی از قانون شرایط قهری استفاده می کند و نشست محدود را برگزار می کند.
ابو مرزوق در ادامه گفت مارس 2005 یک روز تاریخی بود زیرا برای نخستین بار فلسطینی ها به شرط بازسازی و بهبود عملکردها زیر چتر واحدی جمع شدند اما روز پانزده سپتامیر آینده (زمان برگزاری نشست ساف بر مبنای برنامه ریزی عباس) روز پراکندگی از زیر این چتر و از دست دادن مشروعیت نمایندگی است. وی خواستار به شکست کشاندن این دعوت و باطل ساختن این اقدام شد.

شورای ملی فلسطین 740 عضو دارد که نمایندگان تمام جناح های فلسطینی (به استثنای حماس و جهاد اسلامی)، اعضای شورای قانونگذاری فلسطین، نمایندگان تشکل ها و افراد مستقل را شامل می شوند.

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار