امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۲۱:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15238
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۷:۱۳
تعداد بازدید: 122
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، یازدهم ماه شعبان‌المعظم و سالروز ولادت حضرت علی اکبر (ع) که در تقویم رسمی کشور با عنوان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، یازدهم ماه شعبان‌المعظم و سالروز ولادت حضرت علی اکبر (ع) که در تقویم رسمی کشور با عنوان روز جوان نام گذاری شده است، ما را به یاد جوانان و مشکل‌ها و مطالبه‌های بر حق آن‌ها می‌اندازد.

در طول سال با توجه به اتفاقات و حوادث سیاسی و غیره‌ای که در کشور رخ می‌دهد، شاید مسئولان اولویت‌های مهم‌تری نسبت به امور جوانان پیدا می‌کنند و همین امر موجب می‌شود تا مشکلات عمده‌ای که جوانان با آنها دست به گریبان هستند را فراموش کنند.

بی شک اگر امروز در جامعه از هر کسی سوالی با این عنوان طرح شود که مهم‌ترین مشکل جوانان را چه می‌دانید بی درنگ بر سه گانه بیکاری، نداشتن مسکن و بالارفتن سن ازدواج تاکید می‌کند.

اما با تفکری عمیق‌تر می‌توان اکثر مشکلات جوانان را مسائل اقتصادی جامعه دانست چرا که بیکاری هنگامی افزایش پیدا می‌کند که تولید کشور از کار افتاده باشد و کارخانه‌ها و صنایع به دلیل مشکلات اقتصادی یا به فکر تعدیل نیرو و اخراج باشند یا پولی برای استخدام نیروی انسانی نداشته باشند.
مسکن نیز که بی شک مهم‌ترین تاثیر خود را از اقتصاد می‌گیرد، زمانی دچار رکود می‌شود که قیمت‌ها افزایش زیادی داشته باشد و با پایین آمدن قدرت خرید و کاهش ارزش پول ملی، عملا هیچ کسی دستش به متری از زمین و مسکن نمی‌رسد.
البته در زمینه مسکن نباید از این نکته غافل شدکه در کشورهای پیشرفته 80 تا 90 درصد هزینه مسکن را شرکت‌ها و بانک‌ها متقبل می‌شوند اما در ایران به دلیل نبود ثبات اقتصادی بانک‌ها و سازمان‌‌ها حاضر به این همکاری نیستند.      

اما در امر ازدواج گرچه مسائل فرهنگی تقش مهمی را ایفا می‌کنند اما بی‌شک وقتی جوانی از نظر اقتصادی زیر نظر پدر خود باشد و به اصطلاح عامیانه دستش در جیبش نباشد هرگز فکر ازدواج به مغز وی خطور نخواهد کرد.

البته نباید از خواسته‌های دیگر جوانان همچون ایجاد فضاهای مناسب تفریحی، زیرساخت‌های ورزشی، افزایش سینماها و گسترش فرهنگستان‌ها غافل شد اما در مجموع مهم‌ترین مطالبات جوانان بیشتر به اشتغال، مسکن و ازدواج خلاصه می‌شود که این خواسته‌ها سر از دامن اقتصاد کشور بیرون می‌آورد.

مقام معظم رهبری در دیدارهای خود محور حرکت و مرکز تلاش و تحرک هر مجموعه‌ای را جوانان دانستند و تصریح  کردند: مسئله اشتغال با مسئله ازدواج ارتباط دارد و یکی از موانع ازدواج، همین مسئله اشتغال است و البته مسائل فرهنگی را نیز در این امر نباید دست کم گرفت.
تاکیدات رهبر فرزانه انقلاب در راستای افزایش تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، جهاد اقتصادی و حماسه اقتصادی نشان از عمق دید ایشان نسبت به مسائل کشور دارد چرا که وقتی اقتصاد سامان بگیرد بسیاری از مشکلات جوانان نیز حل خواهد شد.

اما به مناسبت روز جوان به سراغ چندی تن از جوانان رفتیم تا از نزدیک مشکلات و مسائل مربوط به آن‌ها را جویا شویم:

*برای دانشجو اشتغال تعریف شده باشد

محسن 29 ساله دانشجوی دکترای ایمونولوژی از دانشگاه تهران که در حال حاضر مجرد است یکی از مهم‌ترین انتظارات خود را مسئله استخدام دانست و اظهار کرد: وقتی دانشگاه‌ها در کشور دانشجو را می‌پذیرند باید به فکر اشتغال آنها نیز باشند چرا که مدرک بدون شغل فایده‌ای ندارد.
وی با تاکید بر اینکه وقتی دانشجویی در رشته‌ای تحصیل می‌کند انتظار استخدام دارد تصریح کرد: تا زمانی که اشتغال جوان حل نشود نمی‌تواند به موضوع ازدواج فکر کند چون پولی برای تامین هزینه خود و همسرش نخواهد داشت.

*دولت جدید اقتصاد را ساماندهی کند

صادق اکبری 26 ساله دارای مدرک لیسانس کامپیوتر مهم‌ترین مشکل خود را بیکاری دانست و اظهار کرد: پس از گرفتن کارت پایان خدمت و اخذ مدرک لیسانس اکنون حدود سه سال است که بیکار هستم.

وی با بیان اینکه در طی این سه سال کاری برای او پیدا نشده است، تصریح کرد: اگر هم گاهی مجموعه‌ای برای همکاری معرفی شده است به دلیل پایین بودن مزایا و حقوق، ارزش وقت گذاشتن نداشته است.

اکبری تاکید کرد: تا وقتی جوان کار و حقوق ثابت نداشته باشد مسئله ازدواج شوخی به نظر می‌رسد چرا که وقتی جوانی ازدواج می‌کند حداقل باید از وضعیت حقوق ثابت خود آگاه باشد که آیا با این میزان پول می‌توان زندگی مشترک تشکیل دهد یا خیر.

وی از دولت جدید درخواست می‌کند به مسئله اشتغال، مسکن و ساماندهی اقتصاد توجه ویژه‌ای داشته باشد.

*کاهش ارزش پول ملی، حقوق‌های ماهیانه را بی ارزش کرد

ابوذر اویسی 32 ساله و متاهل دارای مدرک لیسانس مهندسی عمران با اشاره به اینکه کاهش ارزش پول ملی، ارزش حقوق دریافتی را کاهش داده است، تصریح کرد: خدا را شکر نسبت به جوانان دیگر وضعیت خوبی دارم و کمبودی ندارم اما با توجه به اینکه ماهیانه حدود یک میلیون و دویست هزار تومان قسط پرداخت می‌کنم چیزی برای پس انداز باقی نمی‌ماند.

وی با بیان اینکه همسر وی نیز در شرکتی مشغول به کار است، اظهار کرد: امروز جوانان با توجه به هزینه‌های خوراک و پوشاک و به ویژه اجاره‌ها نمی‌توانند پولی برای پس‌انداز باقی بگذراند چرا که در انتهای ماه یا پول کم می‌آورند یا هزینه‌های دریافتی و پرداختی شان برابر هم می‌شود.

اویسی با تاکید بر اینکه اگر وضعیت اقتصادی جامعه سامان گیرد بسیاری از مشکلات جوانان حل خواهد شد، اضافه کرد: امروز بسیاری از کارگران و اقشار مختلف جامعه را می‌بینیم که به دلیل پایین بودن حقوق خود در تامین مخارج و نان شب خود مانده‌اند.

*وام ازدواج افزایش پیدا کند

محمد حسین غم پرور 22 ساله دانشجوی کارشناسی رشته علوم آزمایشگاهی با تاکید بر اینکه باید به مسئله اشتغال توجه ویژه‌ای صورت گیرد، تصریح کرد: من در دانشگاه آزاد تحصیل می‌کنم و با توجه به تامین هزینه‌های دانشگاه از سوی خانواده، پولی دیگر برای تامین پس انداز آینده‌ام باقی نمی‌ماند.

وی با اشاره به اینکه حل مشکلات اقتصادی مسئله اشتغال و ازدواج جوانان را حل می‌کند، اضافه کرد: مسئولان باید توجه ویژه‌ای بر روی مسئله ازدواج داشته باشند چرا که اگر این وضعیت تداوم داشته باشد احتمال به حاشیه رفتن جوانان وجود دارد.
این جوان با تاکید بر اینکه وقتی جوانی پولی برای تامین هزینه ازدواج و تشکیل خانواده نداشته باشد به سوی اعتیاد و مسائل دیگر خواهد رفت، تصریح کرد: با پرداخت سه میلیون تومان وام ازدواج به زوج‌های جوان آن هم با صف‌های عریض و طویلی که آیا وام پرداخت شود یا نه، هیچ جوانی به ازدواج فکر نخواهد کرد.              

غم‌پرور یکی از خواسته‌های خود را افزایش مکان‌های تفریحی و ورزشی دانست و خاطرنشان کرد: وقتی مسئولان تاکید بر انجام ورزش می‌کنند زیرساخت‌های آن را نیز باید فراهم کنند.      

وی از گرانی بلیط‌ های استخر و سانس‌های سالن‌های ورزشی انتقاد و تصریح کرد: جوانان امروز شور و نشاطی ندارند چرا که با این گرانی‌ها و تورم فزاینده جامعه هیچ خنده ای بر لب کسی مشاهده نمی‌کنیم.

اما برای پاسخ به سوالات و مطالبات جوانان به سراغ احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی و روح‌الله رمضانی معاون فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان قم رفتیم و پاسخ‌های ایشان در خصوص لزوم توجه ویژه به جوانان را جویا شدیم.

احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه انقلاب و پیروزی‌های مداوم در عرصه‌های علمی، جهادی و سیاسی مدیون جوانان است، اظهار کرد: تجربه اداره دوران دفاع مقدس توسط جوانان نشان داد، آنها ظرفیت عظیمی برای نظام دارند که باید به ایشان اعتماد کرد.

وی یکی از مهم‌ترین مسائل حوزه جوانان را اشتغال دانست و خاطرنشان کرد: دولت باید برنامه‌هایی را در راستای افزایش اشتغال به مجلس ارائه کند که قابلیت اجرایی داشته باشد.

نماینده مردم قم در خانه ملت با تاکید بر اینکه ازدواج جوانان باید تسهیل شود، تصریح کرد: سخت‌گیری‌هایی که در بحث فرهنگی از قبیل تعیین مهریه‌های سنگین، تامین جهیزیه و مسکن وجود دارد سبب مانع ازدواج جوانان می‌شود.

*بانک‌ها در ارائه وام ازدواج همکاری نمی‌کنند

امیرآبادی فراهانی با اشاره به اینکه متاسفانه جوانان ما امروز با بانک‌ها برای دریافت وام ازدواج درگیر هستند، خاطرنشان کرد: در این ماه‌های اخیر مشکلات مربوط به وام ازدواج افزایش داشته است و در حالی که بانک مرکزی قول‌هایی برای رفع مشکلات می‌دهد، بانک‌ها زیر بار نمی‌روند و با دولت همکاری نمی‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه بانک‌های خصوصی که اصلا هیچگونه همکاری برای تسهیل در وام ازدواج ندارند، اضافه کرد: برخی از بانک‌های دولتی نیز سخت گیری‌هایی می‌کنند و در این زمینه شاهد کوتاهی بانک‌ها هستیم.

نماینده مردم قم در خانه ملت خاطرنشان کرد: متاسفانه بانک‌ها بر اساس روش خود عمل می‌کنند و مجلس باید در قوانین بازنگری کند چرا که اینگونه نمی‌شود از طرفی جوانان را به ازدواج تشویق کنیم اما از طرف دیگر در ارائه وام ازدواج شاهد کارشکنی باشیم.

*مطالبه جوانان مبنی بر ایجاد فضاهای تفریحی به حق است

امیرآبادی در خصوص مطالبات جوانان مبنی بر فضاهای تفریحی و ورزشی برای افزایش شور و نشاط اظهار کرد: در موضوعات تفریحی همچون ایجاد پارک‌های آبی باید پیگیری‌هایی صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه مکان‌های مناسبی برای تفریح جوانان باید ایجاد شود، تصریح کرد: امکانات ورزشی و تفریحی بر اساس اخلاق مداری و شکوفایی استعداد در عرصه‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی  و ورزشی برای جوانان باید پیش بینی شود.

نماینده مردم قم در خانه ملت در پاسخ به این نظر که عده‌ای معتقدند امکانات تفریحی به دلیل برخی تنگ‌نظری‌‌ها ایجاد نمی‌شود، اضافه کرد: قبول ندارم تنگ نظری است چرا که مراجع عظام تقلید نیز تاکید دارند زمینه ‌های رفاه و آرامش و آسایش جوانان باید فراهم شود تا از فساد و بداخلاقی‌ها دور شوند.

روح‌الله رمضانی معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان قم با اشاره به اینکه ستاد ساماندهی امور جوانان به ریاست استاندار و عضویت کل مدیران اجرایی در سال گذشته چهار مرتبه تشکیل جلسه داده است، اظهار کرد: در این ستاد براساس وظیفه‌ای که دستگاه‌های اجرایی در حوزه جوانان دارند، گزارش‌ها ارائه شده و وظیفه ما نیز رصد و بررسی فعالیت این نهادها در حوزه جوانان است.

وی با بیان اینکه در این ستاد موضوع ازدواج جوانان اهمیت بیشتری دارد، تصریح کرد: در خصوص وام ازدواج به جوانان تعداد وام‌های پرداختی و بانک‌هایی که در این حوزه فعالیت داشتند، شناسایی و تقدیر شدند.

*کاهش ارائه وام ازدواج به دلیل کمبود اعتبار است

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان قم در پاسخ به این سوال که آیا قبول دارید جوانان زیادی از بانک‌ها برای دریافت وام ازدواج دست خالی بازگشتند گفت: در سال گذشته به دلیل مشکلات اقتصادی کشور در این زمینه به خوبی عمل نشد.

رمضانی با تاکید بر اینکه مسئله اصلی در موضوع وام ازدواج، تامین اعتبار آن است، تصریح کرد: به دلیل کمبود منابع اعتباری جوانان زیادی در انتظار وام ازدواج از سال گذشته مانده‌اند اما امیدواریم امسال جوانانی که هنوز وام ازدواج را دریافت نکرده‌اند و کسانی که ازدواج می‌کنند تسهیلات مربوطه را دریافت کنند.

*اجرای ماده 41 بخشی از مشکلات جوانان را برطرف می‌کند

وی اجرای ماده 41 را از اتفاقات خوب در حوزه جوانان برشمرد و اضافه کرد: طبق این ماده قانون گذار این اجازه را می‌دهد که اعتباری ذیل بودجه دستگاه‌های اجرایی ویژه جوانان تخصیص یابد.

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان قم با اشاره به اینکه با اجرای این مصوبه دستگاه ‌های اجرایی بهانه‌ای از نظر کمبود اعتبار در حوزه جوانان نخواهند داشت، تصریح کرد: اگر اعتبارات پیش بینی و این قانون اجرا شود بخشی از مشکلات مربوط به جوانان حل خواهد شد.

*شرکت‌های خصوصی و دولتی از جوان کارت حمایت کنند

رمضانی در خصوص اینکه یکی از مطالبات جوانان در راستای افزایش مکان‌های تفریحی و ارائه خدمات نظیر تخفیف در استفاده از اماکن ورزشی است گفت: بر این اساس طرحی با عنوان جوان کارت تهیه شده است و جوانان می‌توانند با ارائه این کارت به شرکت‌هایی که با معاونت جوانان قرارداد دارند، از تخفیف خوبی برخوردار شوند.

وی در پاسخ به این سوال که جوانان چگونه می‌توانند این کارت را تهیه کنند، اظهار کرد: این طرح ابتدا برای اعضای تشکل‌ها و هیئت‌های ورزشی به عنوان پایلوت اجرا خواهد شد و با توجه به هزینه سنگین تهیه کارت بخش خصوصی و دولتی باید در این زمینه کمک کنند.
===================
گزارش از محمد مهدی عنایت پور
===================
انتهای پیام/78008/ع40
برچسب ها:
آخرین اخبار