امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۰۷:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15244
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۷:۱۳
تعداد بازدید: 59
به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم تشییع پیکر شهنواز موسیقی کشورمان، استاد جلیل شهناز از ساعت 9 صبح امروز ...

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم تشییع پیکر شهنواز موسیقی کشورمان، استاد جلیل شهناز از ساعت 9 صبح امروز با حضور حمید شاه آبادی معاونت هنری وزارت ارشاد، همایون شجریان، فرهاد فخر الدینی، حسین علیزاده و... در محل تالار وحدت برگزار شد.

در آغازین لحظات آغاز این مراسم ازدحام دوستداران موسیقی و هنر باعث شد تا از حضار تقاضا شود محل جایگاه را خلوت‌تر کنند تا پیکر استاد جلیل شهناز در جایگاه قرار بگیرد.

* علیزاده: ما با نغمه‌های شهناز زنده‌ایم

حسین علیزاده آهنگساز پیشکسوت کشورمان در ابتدا طی سخنانی بیان کرد: ما امروز جمع شدیم تا جاودانگی شهناز را یادآور شویم شهناز کسی نیست از یادها برد. مسئله این است که در کشور عزیز ما در این چند دهه‌ای که مردم از استاد شهناز خاطره دارند و لحظاتشان با این استاد گره خورده است. شهناز یکی از با ارزش‌ترین هنرمندانی بود که همیشه الهام بخش زندگی بود.

وی افزود: انتظار این است که یک چنین هنرمندی که از بین ما می‌رود مسئولین توجه بیشتری کنند و من از طرف جامعه هنری انتظار داشتم مسئولین در این فقدان توجه بیشتری نشان دهند. ما با نغمه‌های شهناز زنده‌ایم و شهناز در بین ما خواهد بود.

* فخرالدینی: شهناز گنجینه‌ای از موسیقی ایران است

فرهاد فخر‌الدینی آهنگساز و موسیقیدان پیشکسوت کشورمان در ادامه این مراسم گفت: بدون شک شهناز یکی از چهره‌های درخشان موسیقی ما است او گنجینه‌ای از موسیقی ایران است.  موسیقی ایران همیشه با ظلم و ستیز رو به رو بوده و با این حال ما این نغمات را که با این ظلم‌ها روبرو شده را در دل داریم.

رهبر سابق ارکستر ملی ایران عنوان کرد: موسیقی کشور ما این همه ظلم را تحمل کرده و هنوز پا به جاست که این پابرجایی را از استاد شهنازها دارد. این گنجینه ای عظیم است که در دل هنرمندان واقعی این مملکت عاشقانه و نسل به نسل در دل ما چرخیده است. این گنجینه عظیم پاسدارانی داشته که این موسیقی را حفظ کردند که یکی از آن‌ها شهناز است. بی‌دلیل نیست که ساز شهنار بر دل شما می‌نشیند چون آن را عاشقانه فرا گرفته است.

این استاد موسیقی تاکید کرد: ای کاش قدر این هنرمندان را بیشتر از این می‌دانستند. در نشان دادن چهره‌های موسیقی ایران مضایقه شده است وای کاس مسئولین توجه بیشتری به اسطوره‌های موسیقی ایران داشته باشند.

* شاه‌زیدی: نسبت به شهناز کم‌لطفی شد

علی اصغر شاه زیدی یکی از اساتید موسیقی اصفهان در ادامه این مراسم طی سخنانی گفت: متاسفانه خیلی‌ها در این چند سال گذشته نسبت به استاد شهناز کم توجهی کردند. بسیاری از این آقایان که افتخار می‌کردند که در کنار استاد شهناز بودند حتی طی این چند سال سراغی از استاد شهناز نگرفتند.

کیومرث شهناز فرزند جلیل شهناز طی سخنانی کوتاه گفت: راز ماندگاری این ملت همین پیوستگی و نگهداری فرهنگ است. نمی‌دانم باید از چه صحبت کنم، ولی جلیل شهناز و من رابطه‌ای احساسی عمیقی داشتیم. سپاس خودم را عرض می‌کنم به کسانی که تشریف آوردند و دل اهل هنر را شاد کردند.

محمد رضا شجریان در ادامه این تشویق بی‌دریغ و پیاپی هنرمندان به جایگاه رفت و گفت: من تا بهشت زهرا نخواهم آمد چون حضور من در آن‌جا باعث بهم خوردن برنامه خواهد شد ولی از شما هنردوستان و هنرمندان خواهش می‌کنم تا بهشت زهرا برای خاکسپاری تشریف ببرید.

بنابر این گزارش، در پایان این مراسم محمد موسوی یکی از اساتید پیشسکوت نی روی جایگاه حاضر شد و محمدرضا شجریان تصنیف «یاران موافق همه از دست شدند» را همراه با همنوازی محمد موسوی اجرا کرد.

به گزارش فارس، از دیگر چهره‌های حاضر در این مراسم می‌توان به ایرج خواجه امیری، کیوان ساکت، حسین علیزاده، علیرضا قربانی، فرهاد فخرالدینی، محمدرصا شجریان، عبدالحسین مختاباد و... اشاره کرد.

پس از پایان مراسم پیکر شهنواز موسیقی کشور استاد جلیل شهناز در میان دوستداران هنر موسیقی کشور تشییع و به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) روانه شد تا در میان دیگز هنرمندان فقید کشورمان برای همیشه آرام بگیرد.

همچنین مجلس یادبود استاد جلیل شهناز روز شنبه 1 تیرماه در مسجد جامع شهرک غرب از ساعت 18.30 الی 20 برگزار می‌شود.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها