امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۱۲:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15262
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۱۱
تعداد بازدید: 73
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ غلامحسین دهقانی سفیر و معاون نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ غلامحسین دهقانی سفیر و معاون نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در جلسه شورای امنیت این سازمان که در خصوص شرایط افغانستان برگزار شده بود، طی سخنانی تاکید کرد: افغانستان در مقطع حساس و مهمی بواسطه خروج نیروهای بین‌المللی از این کشور قرار گرفته و کشورهای منطقه بایستی نقش خود را در ارتقاء توسعه سیاسی و اقتصادی این کشور ایفا کنند.

سفیر و معاون نماینده دائم کشورمان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران دارای منافع حیاتی در امنیت و ثبات بلند مدت این کشور می‌باشد، تصریح کرد: چشم انداز یک افغانستان با ثبات و شکوفا در امر اقتصاد، شرایط ایده آلی برای ایران و منطقه محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران از مکانیسم‌های منطقه‌ای از جمله پروسه استانبول در خصوص امنیت و همکاری منطقه‌ای برای ایجاد یک افغانستان امن و با ثبات حمایت می‌کند.

دهقانی با اشاره به تداوم همکاری جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در حوزه‌های مختلف دوجانبه، خواستار اجرای کامل توافقنامه‌های مختلف در جهت تقویت و تسریع بازگشت امن و پایدار  آوارگان به موطن اصلی خود شد.

سفیر و معاون نماینده دائم کشورمان بر استقبال جمهوری اسلامی ایران از خروج نیروهای نظامی بین‌المللی از افغانستان تاکید کرد و افزود: ما مایل هستیم که این پروسه تکمیل شود.

وی با ابراز نگرانی از افزایش تعداد کشته شدگان و مجروحین درگیری‌ها در افغانستان گفت: بخشی از این تلفات بواسطه عملیات نیروهای بین‌المللی در افغانستان بوده، در حالیکه حمله به شهروندان غیر نظامی تحت هر عذر و بهانه‌ای و توسط هرکسی محکوم می‌باشد که باید متوقف شود.

دهقانی با اظهار نگرانی از افزایش کشت خشخاش و تریاک در استانهای مختلف افغانستان، تصریح کرد: از آنجا که گسترش افراط گرایی یکی از نتایج کشت و قاچاق مواد مخدر است، تعهد و همکاری مقامات افغانستان و جامعه بین‌المللی می‌تواند خطر کشت و قاچاق مواد مخدر را محدود سازد و در این رابطه از ابتکارات و اقدامات اداره مبارزه با مواد مخدر و جنایات سازمان ملل تشکر می‌کنیم.

سفیر و معاون نماینده دائم کشورمان در پایان با اشاره به نقش یوناما (برنامه کمک رسانی سازمان ملل) و دیگر آژانس‌های سازمان ملل در افغانستان در جهت کمک به صلح، ثبات و باز سازی افغانستان، تاکید کرد: نقش سازمان ملل در افغانستان بواسطه خروج نیروهای بین‌المللی از این کشور در سال 2014 بسیار مهم خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران از فعالیت‌های یوناما در افغانستان حمایت می‌کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها