امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۴:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 152642
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۴ - ساعت ۰۱:۵۵
تعداد بازدید: 459
گروه اجتماعی پیروان مــوعــود-مهدی مهدیان: شاید کمتر کسی گمان می کرد رویای سه روزه تصرف تهران، توسط  صدام، دیکتاتور معدوم عراق، به هشت سال ختم ...

گروه اجتماعی پیروان مــوعــود-مهدی مهدیان: شاید کمتر کسی گمان می کرد رویای سه روزه تصرف تهران، توسط  صدام، دیکتاتور معدوم عراق، به هشت سال ختم شود و در پایان هم نتیجه ای جز شکست مفتضحانه برای رژیم بعث در پی نداشته باشد.به راستی می توان گفت شاید کمتر کسی تصور عدم واگذاری حتی یک وجب از خاک وطن به عراق را با توجه به حمایت جامعه جهانی از صدام، در ذهن خود می پروراند، اما با باور بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران و سربازانش این مهم رقم خورد تا دفاع مقدس هشت ساله برای همیشه جاودانه شود.

در طول هشت سال جنگ تحمیلی، جمهوری اسلامی ایران، هزینه های بسیار زیادی پرداخت کرد که قطعا بار هزینه های معنوی آن بسیار بیشتر بود.گواه این ادعا شهادت و اسارت و جانبازی جوانان و میانسالان و کهنسالان پر دل و جراتی است که از مهمترین وجود یک انسان که جان است گذشتند تا در نهایت بعد از هشت سال بدون واگذاری حتی وجبی از خاک ایران عملا مقاومت جانانه ایران به ثمر بنشیند.

در این میان آمارهای نسبتا رسمی بیانگر آن است که در جنگ تحمیلی، بیش از 220 هزار نفر از هموطنان عزیز به شهادت رسیدند وهمچنین در این جنگ ، حدود 545 هزار رزمنده به افتخار جانبازی نائل شدند.  به طوری که از این تعداد ۶۰ درصد جانباز زیر ۲۵ درصد و ۴۰ درصد باقی مانده جانباز ۲۵ درصد و بالا‌تر هستند..

 البته باید توجه داشت آمار جانبازان جنگ تحمیلی دقیق نیست زیرا بسیاری از قربانیان جنگ تحمیلی هیچ اقدامی برای ثبت نام خود در لیست جانبازی و قربانیان جنگ نکرده و گروهی هم به دنبال اثبات جانبازی خود هستند.

علاوه بر این ۲۵۰ هزار رزمنده در معرض گازهای شیمیایی قرار گرفتند  که اگر  این آمار را بر جمع مصدومان بیفزایم  می‌توان گفت جنگ تحمیلی فقط در طرف ایران بیش از ۸۰۰ هزار مجروح و مصدوم داشته است.

شهدای جنگ تحمبلی چه در زمان جنگ و چه بعد از آن همواره با ورود به کشور شرایط استقبال از آنها مهیا بود اما گذر زمان و تغییر ذائقه بسیاری از افراد نسبت به زمان جنگ سبب شد جانبازان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس که از قافله شهدا بازماندند در داخل کشور توسط برخی از مسئولین مورد بی مهری قرار گیرند.

بررسی مسائل و مشکلات جانبازان در یک مطلب و چند سطر نمی گنجد چرا که در چند سال اخیر آنقدر مشکلات و سختی های مختلف برای این عزیزان به وجود آمده است که زبان از بازگویی دقیق آن قاصر است.در کشورهای دیگر که از جوامعی غیر اسلامی برخوردار هستند همواره و با گذشت سالیان سال از جنگ های مختلفی که گذرانده اند، عزت و احترام خاصی برای هموطنان خود که در جنگ ضرر مالی و معنوی داشته اند، قائل هستند و این مسئله می تواند درس مهمی برای ایرانی هایی باشد که در جامعه اسلامی زندگی می کنند.

در چند سال اخیر بسیاری از جانبازان به دلیل زخم زبان های برخی از افراد جامعه از معرفی کردن خود به بنیاد شهید و امور ایثارگران، به منظور تامین داروهای این عزیزان سرباز زده اند.اگر چه بوده اند افرادی که از یک خراش بدن خود در جبهه ها سو استفاده کرده و با دریافت درصد های بالای جانبازی از مزایای آن استفاده برده اند اما قطعا عدم نظارت دقیق بر این عزیزان سبب شده است که جانبازانی از تامین نیازهای روزمره خود محروم شوند.

رسم بدی که در جامعه در حال باب شدن است متاسفانه انگ زدن به خانواده های جانبازان و ایثارگران است که عملا زندگی روزمره آنها را مختل می کند.برای مثال شرایطی که منزل یک جانباز اعصاب و روان برخوردار است، اصلا فضای مناسبی برای عادی سپری شدن درس خواندن فرزندان جانباز نیست و در نظر گرفتن سهمیه برای این افراد حداقل خدمتی از سوی حاکمیت برای آنان است.اما همین خدمت هم بعضا با مشکلات و روند پرپیچ و خم اداری برای خانواده های جانبازان مواجه است.

در کنار مشکلات و معضلات جانبازان در جامعه یکی از مسائلی که این روزها بدجوری بر گرده عزیزان جانباز قرار گرفته مشکلات پیچ و خم اداره های بنیاد شهید و امور ایاثارگران، است.

برای مثال هزینه درمان بسیاری از جانبازان توسط این بنیاد با تاخیر فراوان بعد از هزینه جانباز پرداخت می شود، به گونه ای که برخی از هزینه ها میلیونی است و واقعا یک جانباز حتی به صورت موقت هم از پس این هزینه ها بر نمی آید.چنین مسائل و مشکلاتی که تنها یک مشت از خروارهاست، تحمل بسیاری از عزیزان صدمه دیده در جنگ تحمیلی را به سر آورده به گونه ای که این افراد حتی در دیدار با رهبری به بیان مشکلات این چنینی می پردازند که گویی از دیگر مسئولان مربوطه به منظور حل مشکلاتشان ناامید شده اند و به رهبری پناه آورده اند.


دیدار رهبری با برخی از جانبازان | دانلود فیلم

به نظر می رسد در حال حاضر با وجود همه مشکلاتی که برای جانبازان جنگ تحمیلی وجود دارد،مشکلات اداری و پیچ و خمی که بر سر راه این افراد قرار گرفته است، بزرگترین مشکلات باشد.این در حالی است که قوانینی که به منظور رفاه حال جانبازان تصویب شده است، باید به راحتی اجرا شود اما بعضا شاهد آن هستیم که به دلیل مشکلات اداری، نه تنها مشکلی از مشکلات جانبازان و ایثارگران حل نمی شود بلکه افزوده هم می شود.

برخی از جانبازان، جانباز اعصاب و روان هستند و بستگان آنها در منزل پذیرای برخی ناملایمتی های این بزرگواران به صورت ناخدآگاه هستند و به همین دلیل روا نیست که این عزیزان مورد ناملایمتی اداره جات مربوط به جانبازان قرار بگیرند.قطعا می توان با در نظر گرفتن شرایط این افراد و برداشته شدن برخی از پیچ و خم روند اداری به داد این جانبازان رسید.مسئله ای که قطعا از اهمیت بالایی برخوردار است.به بهانه هفته دفاع مقدس که جانبازان شهیدان زنده این ایام غرور انگیز هستند می توان از مسئولین مربوطه به صورت جدی و پایدار این موضوع را مطالبه کرد که روند پر پیچ و خم اداره جات برای جانبازان و خانواده های آن برداشته شود تا این افراد علاوه بر تحمل درد و رنج روزهای جنگ مشکل و درد و رنج دیگری نداشته باشند.

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها