امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۳:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 152748
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۴ - ساعت ۰۲:۰۴
تعداد بازدید: 447
به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود، با وجود گذشت بیش از یک هفته از فاجعه منا که منجر به شهادت هزاران حاجی ایران و جراحت هزاران تن دیگر شد، ...

به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود، با وجود گذشت بیش از یک هفته از فاجعه منا که منجر به شهادت هزاران حاجی ایران و جراحت هزاران تن دیگر شد، حکومت پادشاهی سعودی هم چنان بر سکوت خویش ادامه داده و حاضر به پاسخگویی در رابطه با چرایی وقوع این حادثه تلخ نیست.

در این میان دیپلماسی فعال ایران به ویژه سخنان رهبر فرزانه انقلاب جهت مسئولیت پذیری سعودی ها منجر به واکنش مقابل به مثل طرف سعودی و هم پیمانان مرتجعش شده است. اظهارات ضد ایرانی پی در پی مسئولین سعودی، اماراتی، بحرینی و... من جمله اظهار عدم صلاحیت ایران جهت پیگیری مسئله منا از جمله اقدامات سعودی ها بوده است.

در حوزه ی رسانه ای نیز اکنون شبکه های زنجیره ای سعودی از لاک دفاعی بیرون آمده و با اتخاذ رویکردی تهاجمی در پی معکوس نشان دادن واقعه برآمده تا آن جا که جهت اثبات رویه مد نظرشان مبادرت به بیان مطالب کذایی نموده اند.

در آخرین این اقدامات وب سایت العربیه منتسب به خاندان سعودی در ادعایی مضحک و دروغین مدعی مداخله شماری از عناصر سپاه پاسداران در وقوع حادثه منا شده اند. العربیه جهت تثبیت این موضع به گفتگو با یک عنصر فراری و ضد انقلاب پرداخته است.

فرزاد فرهنگیان که پیشتر سابقه حضور در وزارت خارجه را داشته و از کادرهای رده پایین این وزارت خارجه بوده و در پی فتنه 88 متواری شده و به دشمنان نظام اسلامی پیوسته در این گفتگو به زعم العربیه فاش کرده که شش تن از افسران سپاه پاسداران ایران عامل به وجود آمدن این حادثه بوده اند!

فرزاد فرهنگیان که در این گفتگو مدام بر لقبش «دیپلمات سابق ایرانی» از سوی العربیه تاکید شده است، تهران را به اجرای سناریویی با هدف «کشته شدن بیشترین شمار ممکن از حاجیان و پس از آن برگزاری تظاهرات اعتراض‌آمیز توام با اعمال خشونت‌آمیز در موسم حج متهم کرده است.»

به گفته ی العربیه، فرهنگیان در وبلاگ خود به زبان عربی نوشته است: «پیش از آغاز موسم حج نسبت به عملیات تروریستی که نظام اسلامی قصد اجرای آن را دارد هشدار داده بودم. به منبع اطلاعاتی که پیشتر فاش کرده بودم، اطمینان کامل دارم. پس از حادثه موضع‌گیری‌هایی از سوی جمهوری اسلامی اعلام شد که از همه عرف‌های سیاسی تجاوز کرد. دلیل آن چیست؟»

فرهنگیان پیش از وقوع حادثه منا در وبلاگش از هم پیمانی ایران با داعش سخن گفته! و اظهار داشته ایران در صدد است با استفاده از داعش فضای مکه را به هم بریزد. فرهنگیان در پاسخ به ضرورت این امر گفته است که: «آن ها (نظام اسلامی) تاکید کرده اند بعد از ضربه نظام سعودی به حوثی ها اگر این کار صورت نگیرد، همه همپیمانان جمهوری اسلامی در منطقه امید شان را از حکومت اسلامی از دست می دهند!.

در رابطه با اظهارات فرهنگیان بایستی گفت فقدان ارائه مدرکی موثق و صرف بیان اتهاماتی مضحک آن هم درباره همکاری ایران و داعش آن قدر به دور از عقلانیت و واقعیت ها بوده که نیاز به بحث نمی باشد، اگرچه این عضو سابق و فراری وزارت خارجه دلیلی برای کشته شدن صدها ایرانی ارائه نداده و پاسخ نمی دهد در صورت وقوع این رخداد چرا می بایست این ایرانیان باشند که قربانی قرار گیرند.

 رسانه ی سعودی در خلال درج خبر با به کار بردن صفات دروغین در پی بالا بردن جایگاه فرهنگیان جهت افزایش اعتبار سخنان گزاف وی عمل نموده است. العربیه می نویسد که فرهنگیان پیش از جدایی‌اش از نظام ایران، به عنوان مشاور در وزارت امور خارجه این کشور کار می‌کرد. او پس از آن در سفارت‌خانه‌های ایران در دبی، بغداد، مغرب و یمن فعالیت کرد. آخرین ماموریتش هم مرد شماره دو سفارت ایران در بلژیک بود.

ادعاهای سخیف و خلاف واقع العربیه در حالی است که به گفته ی فرهنگیان ( آن چنان که در وبلاگش آمده) او که دارای سه فرزند است، پيش از انجام ماموريت در بروکسل بلژیک، در سفارت خانه های ايران در کشورهای سنگال و فرانسه به عنوان شخصیتی درجه چندم کار کرده است. در خلال استعفای فرهنگیان در ماه های پس از فتنه نیز او تنها سمت رایزنی دوم و وابسته مطبوعاتی سفارت ایران در بلژیک را برعهده داشته که مقام قابل ملاحظه ای محسوب نمی شود.

فرهنگیان در این گفتگو و بدون مد نظر قرار دادن خسارت وارده به حجاج ایرانی و با دفاع بی چون و چرا از پادشاهی سعودی با اطمینان می‌گوید که تحقیقات، نظام ایران را به خاطر دست داشتن در ایجاد حادثه منا، محکوم خواهد کرد. او تاکید می‌کند: «آن‌چه در منا روی داد، یک عملیات تروریستی بود. بیش از ۵هزار تن از اعضای سپاه پاسداران در میان حجاج ایرانی بودند. سناریو این بود که شمار کشته شدگان بیشتر باشد و پس از آن تظاهراتی همراه با عملیات خشونت آمیز برگزار شود. اما سرعت‌عمل نیروهای امنیتی سعودی در کنترل حادثه، توطئه را به شکست کشاند.»

فرهنگیان در ادامه ادعایی مضحک تر را بیان نموده که با ذوق زدگی العربیه همراه می شود. این دیپلمات وطن فروش تنها با ذکر عنوان آگاهی از طریق منابع مطلع نام شش تن را برده و می گوید این افراد جزو فرماندهای عالی سپاه بوده و نقش بسزایی در حادثه منا ایفا نموده اند. افراد ذکر شده به این ترتیب اند:

1. عادل سید جواد موسوی فرمانده لشکر «عاشورا» از واحدهای شبه‌نظامیان بسیج 
 2. عبدالباری مصطفی بختی فرمانده مرکز آموزش دانشگاه امام در کاخ سعدآباد در شمال تهران 
 3. مصطفی نعیم عبدالباری رضوی
 4. محمد سید عبدالله
5. سالم صباح عاشور
6. کاظم عبدالزهرا خردمندان

نکته جالب در رابطه با اسامی ذکر شده آن که فارغ از عدم وجود چنین اشخاصی در سپاه پاسداران، شخص فرهنگیان و رسانه العربیه بدون توجه به نام های ذکر شده و با ذوق زدگی هرچه تمام تر صرفا به انتشار آن مبادرت ورزیده اند، این در حالی است که اسامی فوق بیش از آن که نام شهروندانی ایرانی به نظر آیند مطلقا اسامی عربی هستند.

سخن پایانی آن که رسانه های سعودی و هم پیمانان شان در روزهای اخیر و با شانه خالی کردن از مسئولیت بر عهده گرفته شده و عواقب حادثه منا در راستای اتهام بی اساس بر علیه ایران گام بر داشته اند. بنابر آن چه رسانه های داخلی منتشر کرده در خلال واقعه منا علاوه بر شهادت صدها حاجی ایرانی شماری از حجاج که وابسته به نهادهای نظامی نیز بوده اند در میان شهدا قرار داشته اند.

العربیه پیشتر نیز مدعی شده بود  نام غضنفر رکن آبادی، سفیر پیشین ایران در فهرست حجاج ورودی به عربستان ثبت نشده که با واکنش مقامات جمهوری اسلامی ایران و ارائه اسناد متقن درباره حضور وی مواجه شد.  روزنامه الشرق الاوسط نیز پیشتر به نقل از یک منبع ایرانی که نامی از وی نبرده بود مدعی شد حرکت مخالف جهت 300 زائر ایرانی سبب وقوع حادثه منا شده است!

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها