امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۹:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 152751
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۴ - ساعت ۰۲:۰۴
تعداد بازدید: 473
به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، روزنامه های روز سه شنبه، در ادامه دادگاه متهمان میلیاردی، گزارش ها و تحلیل های خود را از چند روز دادگاه برگزار ...

به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، روزنامه های روز سه شنبه، در ادامه دادگاه متهمان میلیاردی، گزارش ها و تحلیل های خود را از چند روز دادگاه برگزار شده ارائه داده اند. برخی از روزنامه ها، گزارش کمیسیون برجام به صحن علنی را سیاسی در نظر گرفته اند و برخی نیز آن را نسخه ای واقعی و مطابق با واقعیات ارزیابی کرده اند. 

منابع ١٠ سال یارانه نقدی دود شد/ همه مي‌خنديم شك نكنيد/ سانسور هاشمی در صداوسيما

روزنامه اصلاح طلب شرق در یادداشتی با عنوان "منابع ١٠ سال یارانه نقدی دود شد"، به تجارت سیاه 400 هزار میلیاردی ایران و امارات در 10 سال گذشته اشاره کرده است: دهه ٨٠، دوران رشد درآمدهای حاصل از صادرات نفت و همچنین مواد خام و اولیه صنعتی بود. درآمد خالص فروش نفت خام از ١٥ میلیارد دلار در ابتدای آن، به حدود صد میلیارد دلار در انتها و درآمد فروش مواد خام و اولیه صنعتی از ١,٦ به ١٦ میلیارد دلار رسید. ورود منابعِ ارزیِ عظیمِ حاصل از فروش ثروت‌های ملی به اقتصادی که در دهه قبل از آن، سالانه حداکثر ٢٠ میلیارد دلار درآمد نفتی به آن تزریق می‌شد، عواقب بس نامطلوبی را در پی داشت. در این دهه با استناد به داده‌های داخلی، واردات رسمی ایران از ١٨ به ٦٢ میلیارد دلار (٣.٤ برابر افزایش) و بر پایه داده‌های جهانی از ١٧ به ٧٤ میلیارد دلار (٤.٤ برابر افزایش) رسید. با توجه به روابط سیاسی با جهان، تغییرات الگوهای وارداتی به سمت کالاهای مصرفی ارزان‌قیمت، سودجویی گروه‌های رانت‌جو، بسیاری مسائل جنبی دیگر و در نهایت وقوع تحریم‌ها باعث شد تجارت خارجی ایران ضمن تغییر جهت از سمت اقتصادهای پیشرفته و توسعه‌یافته به سوی کشورهای آسیایی نوظهور مانند چین، امارات متحده عربی، ترکیه و هند، دچار تحولات ساختاری جدی و شدیدی شود که تا کنون نیز تداوم و تشدید یافته است. شاید باور عمومی بر ایفای نقش اساسی اعمال تحریم‌ها در تغییر نگاه تجاری ایران باشد، اما پیش از تحریم‌ها نیز چرخش تجاری به طرف کشورهای پیش‌گفته در جریان بود؛ به‌صورتی‌که در دهه ٨٠ (٨٩-١٣٨٠) با وجود افزایش صادرات اتحادیه اروپا و ژاپن به میزان ٢.٤ و ٢.٦ برابر به ایران (کمتر از رشد متوسط)، صادرات چین و امارات، ١٣ برابر و هند و ترکیه در حدود ٩ برابر بالا رفت.

"همه مي‌خنديم شك نكنيد"؛ این جمله ای است که بابک زنجانی در دادگاه خطاب به وکیل وزارت نفت بیان کرده و تیتر صفحه نخست روزنامه شرق نیز دشه است: بابک زنجانی به‌همراه «م.ش» و «ح.ف.ه» وارد دادگاه می‌شوند. دیگر دیدن لباس زندان بر تن زنجانی چندان عجیب نیست. او لباس‌های گرا‌ن‌قیمت خود را بر تن ندارد و به‌جای دوستان، معاونان و مشاوران سابق، مأموران زندان در معیتش هستند. در ٢٢ ماه گذشته، تنها تصاویری از زنجانی منتشر می‌شد که او را در دوران امپراتوری مالی‌اش نشان می‌داد. اولین روز دادگاه که او با لباس راه‌‌راه آبی‌رنگ زندان دیده شد، کمی غریبه می‌نمود، اما انگار، هم او و هم ما به هیبت جدیدش عادت کردیم. بابک زنجانی روز سوم دادگاه نسبت به روز اول راحت‌تر و سرحال‌تر بود؛ شوخی می‌کرد و می‌خندید. حتی گاهی میان سخن نماینده دادستان کلماتی زیر لب می‌گفت. البته ابایی هم نداشت که صدایش را بشنوند. همین امر باعث شد در چند نوبت قاضی صلواتی به او تذکر دهد. گاهی در حین قرائت کیفرخواست سر خود را به سمت دو متهم دیگر گرفته و خنده‌ای سر می‌داد. انگار هم متعجب بود و هم مطمئن از اینکه در برابر اتهامات دفاع جانانه‌ای خواهد کرد. در بدو ورود به دادگاه با یکی از وکلای حاضر در جلسه سلام و احوال‌پرسی کرد؛ وکیل به او گفت امیدوارم بعد از پایان دادگاه، هم تو همچنان بخندی و هم مردم. زنجانی پاسخ داد همه می‌خندیم، شک نکنید. این جمله را گفت و نشست. زنجانی کیف سیاه‌رنگی به‌همراه داشت که گاه مانند دانش‌آموزانی که به مدرسه می‌روند، تغذیه خود را از آن درمی‌آورد و می‌خورد. در طول جلسه دادگاه، دو متهم دیگر به‌صورت مداوم در حال نوشتن کیفرخواستی بودند که نماینده دادستان قرائت می‌کرد، اما زنجانی که لزومی برای این کار حس نکرده بود به دقت گوش می‌داد. واکنش‌های او در حین شنیدن گزارش بسیار جالب بود؛ گاهی خنده، گاه تعجب، گاه بهت و گاه رضایت. دو خواهرش در جلسه دادگاه حضور داشتند، اما غیبت پدر و مادرش کمی عجیب بود. گفته می‌شود آنان خارج از کشور هستند، اما رسول کوهپایه، وکیل زنجانی، در گفت‌وگو با «شرق» گفته بود آنان در این ٢٢ ماه با زنجانی در زندان اوین دیدار کرده‌اند. سالن برگزاری دادگاه حدود ٨٠ صندلی داشت که تقریبا نیمی از آن خالی بود و خبرنگاران می‌توانستند هرکدام را می‌خواهند انتخاب کنند؛ البته دو ردیف اول مخصوص مأموران همراه زنجانی بود. در ردیف سوم نشستم تا عکس‌العمل‌های زنجانی و دیگر متهمان را به دقت رصد کنم. همین حُسن همجواری نسبی باعث شد کلماتی زیرلبی از او بشنوم که شاید دیگران نشنیده‌ باشند. 

زمانی که هاشمی از نشان ندادنش در تلویزیون ناراحت شد و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت بیانیه داد و از این موضوع شکایت کرد. "سانسور هاشمي در صداوسيما"، عنوان تیتر شرق برای این خبر است: رسانه ملی در ادامه سیاست خویش برای تحریف فیلم‌های تاریخی و سانسور واقعیت‌ها که سابقه فراوانی در سال‌های اخیر دارد، اخیرا پا را فراتر گذاشته و تیغ سانسور را متوجه برنامه‌های مقام معظم رهبری نیز کرده است. براساس مستندات موجود و تصاویری که می‌توانید در سایت‌های دفتر مقام معظم رهبری و همچنین سایت روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام ببینید، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در مراسمی که به مناسبت گرامیداشت حجاج جان‌باخته، در حسینیه امام خمینی و با حضور آیت‌الله خامنه‌ای برگزار شده بود، شرکت کرد. اما رسانه ملی در تمام بخش‌های خبری ٢٤ ساعت گذشته چنان ماهرانه با تیغ سانسور فیلم‌ها را برش داد که هر بیننده‌ای متوجه نمی‌شود که آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی نیز در این مراسم حضور داشته است. جای شگفتی است که رسانه ملی برای اجرای سیاست‌های خود از کجا خط می‌گیرد که حتی جسورانه چنین اقدامی می‌کند.

رونمایی مدافعان برجام از 165 دستاورد تخیلی!/ تصویب چشم بسته!

روزنامه کیهان در گزارشی با عنوان "رونمایی مدافعان برجام از 165 دستاورد تخیلی!"، به نامه 5 تن از اعضای کمیسیون برجام در مخالفت با گزارش برجام واکنش نشان داده است: 5 نماینده مجلس که عضو کمیسیون برجام نیز بوده و به دلیل عدم همسو بودن گزارش نهایی کمیسیون با منافع حزبی آنها به شدت از این گزارش گلایه دارند، در بیانیه‌ای از 165 دستاورد تخیلی برجام رونمایی کردند!علاءالدین بروجردی، مسعود پزشکیان، عباسعلی منصوری آرانی،‌ منصور حقیقت‌پور و غلامرضا تاجگردون در واکنشی عجولانه به گزارش مستند کمیسیون ویژه برجام، بیانیه‌ای مفصل صادر کردند. مطالعه متن کامل این بیانیه بسیار طولانی با 165 بند نشان از آن دارد که در این بیانیه به طرز عجیب و غریبی امتیازهای واگذار شده از سوی تیم مذاکره‌کننده به عنوان دستاورد عنوان شده است و بسیاری از به اصطلاح دستاوردها نیز تکراری بوده و تنها برای طولانی شدن متن بیانیه و به منظور اثرگذاری بر مخاطبان تهیه شده است. از سوی دیگر نویسندگان در ابتدای بیانیه خود بدون ارائه پاسخ منطقی، ضمن انتقاد شدید از گزارش کمیسیون برجام مدعی شده‌اند که این گزارش خارج از کمیسیون تهیه شده ولی در ادامه اذعان کرده‌اند که گزارش تهیه شده به امضای اعضای کمیسیون رسیده است.  نکته جالب آن که در ابتدای بیانیه اذعان شده که گزارش نهایی کمیسیون برجام با رای مثبت 6 نماینده در مقابل رای منفی سه عضو دیگر کمیسیون تصویب شده و در عین حال سه عضو کمیسیون به نشانه اعتراض جلسه را بدون رای دادن ترک کرده‌اند. این ادعا به معنای آن است که اگر سه عضو موافق برجام که در رای‌گیری نهایی حضور نداشتند و جلسه را به نشانه اعتراض ترک کرده بودند،اندکی تحمل می‌کردند گزارش نهایی تصویب نمی‌شده و به جای آن گزارشی در تایید برجام در اختیار افکار عمومی قرار می‌گرفت!

"تصویب چشم بسته!"، عنوان یادداشت روز کیهان است: پس از تخلف آشکار و غیرقابل اغماض دولت  از قانون اساسی و عدم ارائه لایحه قانونی توافق هسته‌ای به مجلس و فرصت‌سوزی‌های فراوان- که برای همیشه در تاریخ و در یاد و خاطره مردم به عنوان سندی بر قانون‌شکنی دولت یازدهم باقی خواهد ماند- با همت و تلاش جمعی از نمایندگان مجلس، «کمیسیون برجام»تشکیل شد و اعضای آن - که متشکل از طیف‌های مختلف سیاسی بودند- با صرف ده‌ها ساعت وقت و شنیدن نظرات کارشناسان و مذاکره‌کنندگان دوره‌های مختلف، به جمع‌بندی نهایی رسیده و روز یکشنبه گزارش تفصیلی خود را به اطلاع مردم رساندند. اما هرچه هست، مهمترین تصمیم عمر کاری یک نماینده چیزی جز این تصمیم نیست. اگر به ابتدای این نوشتار برگردیم، خواهیم دید که اینجا یکی از همان جاهایی است که  نفس عمل، فارغ از قصد و نیت، معیار قضاوت خواهد بود. یعنی اگر برجامی که ده‌ها ایراد اساسی و جدی دارد و آینده ایران را به خطر می‌اندازد به رای مثبت نماینده‌ای برسد، صرفنظر از نیت او، نتیجه همان است که یک شخص با قصد و نیت دشمنی با مردم انجام می‌دهد! تکلیف آنها که به جای وکالت مردم، وکیل‌الدوله بودن را برگزیده‌اند معلوم است و مردم و تاریخ آنها را فراموش نمی‌کنند، اما امیدواریم بدنه مجلس با مردم و انقلاب بماند.

برجام تشتت اصولگرایان را تشدید کرد/ توهین به دکتر ظریف توهین به ملت ایران/ روحانی از مجلس ناراحت است!

روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد در گزارشی با عنوان "برجام تشتت اصولگرایان را تشدید کرد"، به بررسی اختلافات پیش آمده در ارائه گزارش برجام در صحن علنی مجلس پرداخته است:  ائتلاف، اتحاد، "سند منشور جامع وحدت اصولگرایان"، همایش، پشت همایش... برای آنکه بگویند ما وحدت کردیم. با هم اختلافی نداریم. همه ما یک روحیم در چند بدن ! ما اصولگرایان یکی شدیم و یکی شدنمان نماد پیروزی ماست و پیروزیمان نشانی از حقانیت ما. ما هستیم وانتخابات دهم و آسوده از تایید صلاحیت‌های خودی‌ها و پیش به سوی کرسی‌های سبزرنگ مجلس... جریانی که به همین صحبت‌ها دورانش را سپری می‌کند و آسمان وریسمان می‌بافد که همه تلاش و عزمشان این شده که یک رنگ و با یک قدرت واحد در جریان انتخابات حضور بیابند این روزها حال و روز " یکتا" بودنش مورد شک است و ائتلافش جای سوا ل.  نگاهی به واقعیات دوروبرمان و آنچه این روزها بر اصولگرایان می‌گذرد، نشان می‌دهد که همه چیز به سادگی حساب دو دوتا چهارتای آنها نیست! و گسست اعتقادی و جناحی آنها روز به روز نمایان تر می‌شود. اولین جرقه‌های اختلاف و انشعاب در اصولگرایان از همان وقتی که آنها همه تلاششان را به کار بردند تا احمدی‌نژاد را از خود جداکنند زده شد، احمدی نژادی که زاییده دست‌پرورده اصولگرایان بود، حالا یک دردسر برایشان به شمار می‌رفت و این شد که هرجایی که از ائتلاف اصولگرایان سخن گفته می‌شود این طیف فغان سر می‌دهند و یادآوری می‌کنند که قرار نیست احمدی نژاد در زمره ما و ائتلافمان قرار بگیرد. کمی بعدتر اما اختلافاتشان بیشتر هم می‌شود، اختلافاتی را که دیگر نمی‌شود مخفی کرد و برای همین هم، همان‌هایی که از دوستی‌های پایدار لب به سخن می‌گشودند حالا از کوشش برای حل مشکلات درون‌جناحی دم می‌زنند. 

نویسنده آفتاب یزد در یادداشتی با عنوان "توهین به دکتر ظریف توهین به ملت ایران"، به بررسی جامعه شناختانه اظهارات پس از دست دادن ظریف به اوباما پرداخته: توهین به دکتر ظریف وزیر امور خارجه که در سطح بین المللی شناخته شده و مانند دکتر محمد مصدق توانست حق مردم ایران را از زور مندان بگیرد شایسته وبایسته هیچ‌کس نیست . به اوباید مدال افتخار بدهیم وهمانطور که رهبر عظیم الشان بار ها تقدیر و تشکر فرموده اند ،وزیر امور خارجه را که اکنون صداهایی از جانب اندیشمندان و صاحبنظران در سطح جهان در مورد کاندید شدن ایشان و وزیر امورخارجه آمریکا برای جایزه نوبل است پشتیبانی همه جانبه نماییم تا فرزندان دریابند که همواره خدمتگزاران جامعه قدر ومنزلت می‌‌بینند و در صدر می‌نشینند . همان دردی که همواره گریبانگیر مردم این جامعه بوده و خدمتگزاران خودرا فراموش کرده و آنها را بر دار زده اند .چه کسی خون امیر کبیر را ریخت و بابک خرم دین را به دست خلفای عرب به شهادت رساند و بزرگمهر را به دست انوشیروان بیداد گر بر دار زدند و دکتر محمد مصدق را که هرچه داریم از اوست محاکمه و به روستای مصطوفی تبعید کرد . همین گونه افراد بودند .نمایندگان باید دوست ،دلسوز وخدمتگزاران جامعه باشند و به قول ماکس وبر عقلانی بیندیشند نه آنکه جناحی وهیئتی و احساسی فکر و تصمیم بگیرند. وزیر خارجه را که دوسال شبانه روز برای احقاق حق مردم ایران از هیچ تلاشی فروگذاری نکرده وهمراه تیم قهرمان مذاکره کننده خواب را بر خود حرام کرده است اینگونه موردبی مهری قرار دهیم و هر روز تهدید و هتک حرمت نماییم . حق نیست برای کودکان ، نوجوانان و جوانان الگوی خوبی نباشیم و در هر سر کوی و بازار نخوانند که : از دشمنان برم شکایت به دوستان چون دوست دشمن است شکایت کجا برم( سعدی)

"روحانی از مجلس ناراحت است!"، عنوان گزارش آفتاب یزد است که به ناراحتی روحانی و نوع رویکرد مجلس به برجام اشاره دارد:  دروغ، فریب، سیاه‌کاری، دشمنی و دشمن سازی واژه‌هایی بودند که مردم ایران به مدت 8 سال از بس دیدند و شنیدند با آن‌ها خو گرفتند و برایشان عادی شده بود اما از آنجایی که در کنه هیچ یک از ملت ایران دروغ و دروغگویی نهادینه نشده است، در24 خردادماه سال 92 با رای خودشان، ریشه این واژه‌ها را خشکاندند. حسن روحانی از همان روزی که بر صندلی چرمی و پشت میز چوبین خود در ساختمان بهارستان نشست، نشان داد که دیگر در برهمان پاشنه سابق نمی‌چرخد و در مسلک و آیینش برخی واژه‌ها تعریف نشده است و در مراسم تنفیذش نیز اعلام کرد که می‌خواهد کاری کند که « سینه‌ها از کینه‌ها پاک شود و آشتی جای قهر بنشیند» و انصافا هم این جمله اش را سرلوحه خود و دولتمردانش قرار داد و رویه صلح و دوستی را تنها با برخی دلواپسان مجلس نهمی که در دو سال اخیر تنها و تنها بر سر راهش سنگ اندازی و کارشکنی کردند، پیش نگرفت که به هنگام مواجهه با ابر قدرت‌های جهان نیز راه اعتدال و احترام را برگزید و از آنها نیز خواست تا با مردم ایران با زبان تکریم سخن بگویند نه با زبان تهدید. که البته باید در اینجا به حسن روحانی خرده گرفت که چرا این سخنش را تنها خطاب به جامعه بین‌الملل گفته است به این دلیل که بسیاری از دلواپسان که خیل عظیمی از آن‌ها در خانه ملت تجمع کرده اند سخنگویی با زبان تکریم در پیکره شان تعریف نشده است و تا می توانند تهدید می کنند و... 

برکناری 4 وزیرمنتقد !/ مسؤولیت بزرگ درگام آخر/ باید نظر آمریکایی‌ها را تمکین کنیم!

روزنامه وطن امروز در گزارشی با عنوان "برکناری 4 وزیرمنتقد !"، به نامه 4 تن از وزرای دولت یازدهم به رئیس جمهور و هشدار نسبت به آینده اقتصادی ایران پرداخته و از احتمال برکناری آنها سخن به میان رانده است: اختلافات اقتصادی در کابینه به حدی است که می‌توان گفت در اقلیم اقتصادی چند نفر خود را فرمانده می‌دانند و کسی سیاست‌های دیگری را قبول ندارد. از همان ابتدای تشکیل دولت یازدهم اعتراض به ترکیب ناهمگن اقتصادی دولت شروع شد اما مسؤولان آن را رد می‌کردند. به عنوان مثال در 3 ماه ابتدایی کار دولت یازدهم، وزیر اقتصاد به علت اظهارات سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی در مورد ارزان نشدن نرخ دلار کارت زرد گرفت در حالی که طیب‌نیا، رئیس‌کل بانک مرکزی از انتخاب سیف چندان هیجان‌زده و خوشحال نبود. وی حتی حاضر نشد در آن جلسه بگوید با دیدگاه سیف مخالف است و یک کارت زرد را به جان خرید اما با ادامه روند اقتصادی و تشدید رکود، نشانه‌های اختلاف‌نظرها آشکار شد. به عنوان مثال بر سر موضوع هدفمندی یارانه‌ها چندین دیدگاه مطرح شد که ناگهان دیدگاه‌های مسعود نیلی، مشاور اقتصادی روحانی مورد قبول قرار گرفت و البته اجرای آن هم به نفع دولت تمام نشد و ثبت‌نام یارانه‌ای هزینه گزافی را برای دولت به بار آورد. بدین ترتیب به غیر از وزیر اقتصاد، مسعود نیلی یکی از فرماندهان اقتصادی دولت یازدهم محسوب می‌شود که نفوذ خارق‌العاده‌ای در ریاست‌جمهوری دارد و شاید بیشتر از وزرا، روحانی را می‌بیند. نمی‌توان از چند فرمانده اقتصادی نام برد و به نوبخت اشاره نکرد. معاون مدیریت و برنامه‌ریزی سابق و رئیس سازمان برنامه‌ریزی قدرت کمی در کابینه ندارد و وزنه قابل توجهی محسوب می‌شود. آقای بودجه دولت نیز قدرت فوق‌العاده‌ای در دولت دارد و دروازه‌بانی خبر دولت نیز بر دوش وی گذاشته شده است. نوبخت توانسته این وظیفه را در بسیاری از مواقع به درستی انجام دهد و تا می‌تواند کمترین اطلاعات را به رسانه‌ها می‌دهد؛ حتی زمانی که خبری لو می‌رود نوبخت با خونسردی مثال‌زدنی با آن برخورد می‌کند.

"مسؤولیت بزرگ درگام آخر"، عنوان یادداشت روز وطن به قلم مهدی محمدی است:  اگرچه کار مجلس شورای اسلامی با برجام هنوز تمام نشده ولی تا همین جای کار یک اتفاق بسیار مهم رخ داده است. در حالی که روشن بود نه رئیس‌جمهور و نه تیم مذاکره‌کننده هیچ علاقه‌ای به بررسی برجام توسط مجلس ندارند و در این زمینه تا آنجا پیش رفتند که حتی از انجام تکلیف قانونی خود مبنی بر ارائه لایحه به مجلس هم خودداری کردند، لیکن مجلس صبورانه، منطقی و با سعه‌صدر دیدگاه‌های بسیار متنوع درباره برجام را استماع کرد و در نهایت گزارشی منتشر ساخت که در نوع خود یگانه است. مجلس به مسؤولیت خود عمل کرد در حالی که ظاهرا این امر بخشی از برنامه توافق‌شده 2 تیم نبود. اگر فقط یک نکته درباره برجام مسلم باشد آن نکته این است که برجام یک متن بشدت اختلافی است که از ابعاد و زوایای گوناگون آن تفسیرهای بسیار متنوعی وجود دارد و این تفاسیر نیز اختلاف‌هایی غیر قابل رفع و گاه بنیادین با یکدیگر دارند. کمیسیون برجام مجلس با در پیش گرفتن یک استراتژی شجاعانه به داوری درباره این متن نشسته و درباره موارد مورد اختلاف در آن مورد به مورد قضاوت کرده است. این اتفاقی است که درباره موضوع و متنی چنین مهم تاکنون کمتر رخ داده و از این پس نیز احتمالا نمونه‌هایی شبیه به آن انگشت‌شمار خواهد بود.

نویسنده وطن امروز در یادداشتی با عنوان "باید نظر آمریکایی‌ها را تمکین کنیم!"، به حضور حسام الدین آشنا در برنامه تلویزیونی و گزارش او از سفر نیویورک روحانی پرداخته است: شنبه‌شب مرد اول جنگ روانی دولت به برنامه «متن، حاشیه» آمده بود تا توضیحاتی درباره سفر رئیس‌جمهور به نیویورک و دستاوردهای آن بدهد. آشنا طبق معمول گزاره‌هایی را برای برچسب زدن به رسانه ملی کنار گذاشته بود اما در متن صحبت‌هایش چند نکته ظریف و قابل تأمل وجود داشت.دو هفته اخیر را می‌توان اوج فشار افکار عمومی بر دولت به واسطه نمایان شدن نتیجه دیپلماسی منفعلانه 2 سال گذشته دانست که به موجب آن بیشترین توهین‌ها و تحقیر‌ها از سوی آل‌سعود به کشور وارد آمد اما در چنین شرایطی حسام‌الدین آشنا تلاش داشت با همان تخصص خود - جنگ‌روانی- به روتوش و ترمیم چهره دولت بپردازد. آشنا درباره برخورد روحانی با فاجعه منا گفت: «پس از آنکه هواپیما در نیویورک فرود آمد و بعد از مدتی که معطل ماندیم، وزیر امور خارجه و نماینده ایران در سازمان ملل متحد و دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اجرایی وارد هواپیما شدند. آقای ظریف با چهره‌ای نگران  از رئیس‌جمهور سوال کرد  که آیا از عربستان خبر دارید و بعد به شرح واقعه پرداخت». وی درباره عکس‌العمل آقای روحانی گفت: «آقای روحانی مرد جنگ‌دیده و مرد حادثه‌ها و بحران‌‌هاست. بعد از شنیدن خبر، چهره او درهم رفت و پرسیدند چند نفر فوت شده‌اند که دکتر ظریف، عددی را گفت. رئیس‌جمهور در ادامه گفت: شما برای این عدد، اینقدر نگران نشده‌اید و آقای ظریف عدد بیشتری را بیان کرد. رئیس‌جمهور این آمادگی را داشت تا به کشور بازگردد، او با معاون اول‌‌ در تهران صحبت کرد که در پی این تماس تلفنی از آخرین وضعیت مطلع شد و نظرش این بود که اگر در تهران این تصمیم وجود داشته باشد که او به کشور بازگردد، آمادگی بازگشت را دارد. بررسی‌های لازم انجام شد و جمع‌بندی این بود که حضور ریاست جمهور در سازمان ملل کمک می‌کند ابعاد بین‌المللی فاجعه منا مورد بررسی بیشتری قرار گیرد». این تصویرسازی از روحانی و تلاش برای روتوش چهره روحانی در اذهان عمومی را بسیاری فرافکنی از بی‌تدبیری دولت نسبت به وقایع منا و نتایج حاصل از آن می‌دانند؛ چنانکه مساله از نگاه ناظر عمومی تنها محدود به آمدن یا نیامدن روحانی از این سفر نمی‌شود- اگرچه آن نیز بسیار مهم بود- اما بیش از این افکار عمومی مشکل را در روند 2 ساله‌ای می‌بیند که کار را به اینجا ختم می‌کند که حتی دیگر پاسپورت ایرانی برای وزیر مملکت نیز کارآیی ندارد و برای سفر مسؤولان کشور باید 4 بار تقاضای ویزای‌مان رد شود و در نهایت در مقابل امیر کویت زانو بزنیم.

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار