امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۰:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 152768
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۴ - ساعت ۱۲:۵۰
تعداد بازدید: 485
به گزارش پیروان مــوعــود،  یازدهمین شب از سلسله برنامه های شب های ایرانشهر در خانه هنرمندان به نکوداشت علی نصیریان بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما ...

به گزارش پیروان مــوعــود،  یازدهمین شب از سلسله برنامه های شب های ایرانشهر در خانه هنرمندان به نکوداشت علی نصیریان بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون اختصاص داشت.  

در ابتدا مسعود فروتن به عنوان مجری حاضرین را به خاطر درگذشت هما روستا دعوت به یک دقیقه سکوت کرد و از میهمان خواست تا فاتحه ای برای آن مرحومه بخوانند.  
در ادامه مجید سرسنگی مدیر عامل خانه هنرمندان گفت: برنامه شب های ایرانشهر از دو سال قبل پایه گذاری شد و با تجلیل و حضور بزرگان ادب و فرهنگ کشور در این مکان در خانه ای که متعلق به آنهاست از زحمات فرهنگی و هنری آن ها تقدیر و تشکر شد و دوستان بزرگی در فعالیت های این اساتید نکاتی را بیان کرده اند. 
  
وی افزود: وقتی قرار شد این برنامه پایه گذاری شود مبنای ما نگاه به نسلی بود که سازنده اصول محکم فرهنگی و هنری در سالیان دراز است و از یک طرف قدرشناسی بزرگان الگویی شد برای جوانان که از هنر خود در جهت پیشرفت استفاده کنند.  
  
مدیرعامل خانه هنرمندان ادامه داد: جوانان باید بفهمند که هنر و به خصوص بازیگری بسیار سخت است و با جان و دل باید این کار را انجام داد تا بتوان الگوی روشنی را پیش رو مشاهده کرد، این تقدیر می تواند یک نمادی باشد از سپاس جامعه هنری در جهت حفظ آبروی هنر و بزرگداشت کسانی که عمر خوشان را در این راه گذاشته اند.   
  
سرسنگی عنوان کرد: نصیریان جزو برجسته ترین هنرمندانی است که طی چندین دهه در عرصه تئاتر زحمات زیادی کشید و هنوز هم تئاتر برای او جایگاه خاصی دارد؛ او در عرصه سینما و تلویزیون نیز ثابت کرد از وجوهات مثبت و بالای یک هنرمند واقعی برخوردار است و توانسته به تاریخ فرهنگی کشور کمک کند. 
وی ادامه داد: توانایی نصیریان در ایفای شخصیت هایی که متفاوت هستند زبانزد است او در کنار فعالیت بازیگری خود در پیدایش گروه های تئاتری نقش بسزایی را ایفا کرده و این موضوع نیز قابل تامل است. 
  
سرسنگی بیان کرد: یکی دیگر از ویژگی های نصیریان مسئولیت پذیری در اداره تئاتر بود و از دیگر ویژگی های او اخلاق منحصر به فرد است که برعکس برخی از هنرمندان غرق در شهرت خود نشد و اصل هنری خود را زیر سوال نبرد به نفعی که این اخلاقیات مورد توجه نسل جوان و آینده خواهد بود.  
  
وی بیان کرد: هنر، اخلاق، منش و توجه به نسل های بعد از نکاتی است که در هنرمند واقعی مانند نصیریان گنجانده شده است که باید به وجود امثال او در ایران و سراسر جهان بنازیم.  
  
سرسنگی تصریح کرد: طی چند روز گذشته شاهد درگذشت یکی از بانوان برجسته تئاتر، سینما و تلویزیون کشور یعنی هما روستا بودیم که این غفران را به جامعه هنری به ویژه تئاتر تسلیت می گویم.  

وی افزود: از حمایت های دکتر سریر شورای عالی تئاتر و نماینده شهردار محترم که در این مراسم حضور دارند تشکر و قدردانی می کنم.   
  
سرسنگی در پایان گفت: آرزوی سلامتی و طول عمر برای استاد نصیریان دارم و امیدوارم سایه او و امثال بزرگان عرصه هنر برسر ما بماند.   
  
محمد علی نجفی کارگردان سینما و تلویزیون بیان کرد: صحبت کردن در مورد نصیریان از جانب من بسیار مشکل است چرا که او یک انسان و هنرمند والای این مرز و بوم است که باید قدر این گونه افراد را بدانیم.  

وی افزود: از زمانی که طرح سربداران مطرح شد و با مرحوم رهگذر فیلم نامه را درآوردیم تنها گزینه من برای نقش قاضی شارح علی نصیریان بود تا بازیگری ناشناخته این نقش را بازی کند و از طرفی از تاثیرگذاری برخوردار بوده و هم مثبت و هم منفی باشد.   
  
نجفی ادامه داد: خوشبختانه زمانی که از نصیریان برای ایفای نقش دعوت کردیم با وجود اینکه من را نمی شناخت بعد از گفتگوی مفصل با آغوش باز از طرح ما استقبال و اعتماد کرد و این اعتماد را با ما تقسیم کرد.  
  
وی ادامه داد: قبول و جواب دادن به اعتماد یک هنرمند بزرگ مانند نصیریان بسیار سخت و سنگین بود اما بعد از همکاری در «سربداران» مریدی و مرادی را احساس کردم چون تنها بازیگر سریال نبود بلکه مراد ما نیز بود و از انجام هیچ کاری برای رسیدن به نقطه مطلوب مضایقه کرد.   
  
این کارگردان تصریح کرد: نصیریان تجسم تحمل اخلاق هنرمندی و انسانیت است که من در کنار وی تمام این ها را تجربه کرده ام.  
  
نجفی در خصوص درگذشت هما روستا عنوان کرد: هما روستا بعد از انقلاب اولین کاری هنریش را با من انجام داد که برای من باعث افتخار است او نیز تجسم هنرمندی با اخلاق و با انضباط بود، قدردانی از این گونه افراد قدردانی از انسانیت و هنر است.
  
در ادامه مراسم کلیپی کوتاه از زندگی علی نصیریان پخش شد و بعد از آن مسعود جعفری جوزانی که فیلم «شیر سنگی» را با نصیریان تجربه کرده بود، عنوان کرد: برای اولین فیلمم «جاده های سرد» از نصیریان دعوت کردم و او با آغوش باز استقبال کرد و جالب اینجاست که بقیه گروه را با یک اعتماد به نفس خاصی که همه صفر کیلومتر بودند انتخاب کردم اما به اتکای نصیریان شخصیتی والا و وارسته و حامی گروه بود به مشکل برنخوردم.  
  
وی افزود: معدود آدم های پیدا می شدند که طی دهه ها و صدها سال گرمای آنها باقی خواهد ماند که نصیریان از جمله این آدم هاست.  
  
کارگردان «ایران برگر» گفت: زمان ساختن فیلم «شیر سنگی» من تمام زندگی خود را فروختم و خرج این فیلم کردم و تهیه کننده ای که قرار بود 50 درصد هزینه فیلم را متقبل شود کنار کشید. من مانده بودم و فشارهای زیاد. هنرمندان بزرگی که منتظر شروع فیلم برداری بودند. غیر از هزینه مشکلات زیادی داشتیم به عنوان نمونه در چادر ایلات زندگی می کردیم، رتیل و عقرب در چادر ما بود، پول ناهار نداشتیم و هزاران مشکل دیگر که همه این اتفاقات با کمک و همیاری بزرگانی مانند نصیریان به خوبی به پایان رسید.   
  
جعفری جوزانی بیان کرد: جالب ترین قضیه این بود که نصیریان پیشنهاد فروش تنها خانه خود را برای پرداخت هزینه فیلم به من داد که این موضوع همیشه در ذهن و قلب و روح من باقی خواهد ماند.  
  
وی اظهار داشت: علی نصیریان عشق، نفس و زندگی من بود و هست و این قدر گرما و انرژی با خود سر صحنه و هر مکانی می آورد که همه را مجذوب خودش می کند.  
  
جعفری جوزانی عنوان کرد: بسیاری از بازیگران امروز ما به وحدت و کلیت فکر نمی کنند اما نصیریان حتی به سیاهی لشکر هم کمک می کند و با متانت و صبوری با آنها برخورد می کند.  
  
وی تصریح کرد: متاسفانه هنرمندان با اخلاق با نظم و درک مانند نصیریان از بعد از انقلاب کمتر به چشم ما خورد که این موضوع جای تامل و تاسف دارد، علی نصیریان منظم است و هرگز ندیدم یک دقیقه سر صحنه دیر حاضر شود این یعنی مرام و اخلاق ایرانی که امیدوارم همه گیر شود.  
 
در ادامه نشان سرو هنر به نصیریان اهدا شد و حاجی خانی نماینده شهردار تهران نیز هدیه ای را به نصیریان اهدا کرد که این هدیه شامل یک فرش و یک قاب بود که در آن متنی در مدح و ستایش فعالیت نصیریان توسط دکتر قالبیاف نوشته شده بود.یک تابلوی نقاشی نیز که علی قائمی آن را کشیده بود از طرف خانه هنرمندان به علی نصیریان دادند.  
  
علی نصیریان بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون گفت: جوزانی همان بار اول که به خانه من آمد به خاطر نگاه اصیل و راستگویی که داشت او را حس کردم و هنوز دوست دارم با او و محمدعلی نجفی همکاری کنم. 
 
وی افزود: من برای تشویق و مواردی مانند آن کار نکرده ام. من به خاطر عشق به بازیگری و احساس درونیم نسبت به آن پا به عرصه هنر گذاشته ام، من عاشق تعزیه هستم و این عشق را بدون تظاهر دوست دارم چرا که از نمایش های تعزیه ای حیرت زده می شدم و این بود که ما را جذب خود کرد. 
وی ادامه داد: بعد از دیدن تعزیه ها و نمایش های مختلف به دنبال تکمیل ایده های خود رفتم و بازیگری را آغاز کردم و هیچ وقت به فکر این نبودم که یک روز وزیر،شهردار و ... از من استقبال و تقدیر کند چرا که اولین و آخرین عشق من ورود به عرصه بازیگری است.  
  
نصیریان در خصوص درگذشت هما روستا گفت: از دست دادن هما روستا بسیار جای تاسف دارد و اما باید حقایق را پذیرفت که زندگی همین است و مرگ جزو چرخه زندگی است. 
  
نصیریان با ابراز گلایه از سالن تئاتر سنگلج بیان کرد: 50 سال است که از ساخت تئاتر سنگلج می گذرد. 50 سال است که این سالن عقب افتاده. مظلوم پایین شهر توجهی به آن نمی شود سالنی که پایه گذار تئاتر ایرانی جدید بعد از سال 1332 است. شاهین سرکیسیان تئاتر جدید را با دل و عشق در این سالن به ما یاد داد کسی که دو دوره از بچه های زمان ما جذب کرد و بدون در نظر گرفتن مسائل آکادمیک با جانش همه چیز را به ما آموخت، رشیدی نیز یکی از بزرگان تئاتر ایران است که او نیز ما را با تئاتر مدرن آشنا کرد.   
  
این بازیگر اظهار داشت: تالار سنگلج میراث آن دوره ای بود که ما در آنجا کار کردیم و تئاتر ایرانی واقعی راه افتاد، قرار گذاشتیم و دل سپردیم تئاتر ایرانی راه بیندازیم من نمی دانم چرا مسئولان هنرهای نمایشی یادی از آن سالن نمی کنند آیا برنامه ای برای 50 سالگی آن در نظر دارند.  
  
وی در خصوص ورود جوانان به عرصه بازیگری گفت: ای جوانان دل به فیلم نامه و تئاترهای ایرانی بسپارید و آنها را در خود رسوب کنید و بیاموزید و در این راه پیش رو باشید.   
  
وی در پایان در خصوص نقشش در سریال «سربداران» گفت: در سریال «سربداران» نقدهای تندی به بازی من شد و منتقدان گفتند که انگار برای کر و لال ها بازی می کنم من در جواب گفتم بازی من از روی فکر است یعنی با یک اقرار نقش را از فیلم نامه بیرون کشیدم و یک آدم دیگری را ارائه دادم خوشبختانه این نقش به درستی درآمد و بعد از گذشت سال ها هنوز ماندگار است و ماندگار خواهد ماند که این بهترین جواب به نقدهای آن روزهاست.  در کل باید دانست که در هر کاری باید صادق بود تا بتوان نتیجه های مطلوب و دلخواه دست پیدا کرد. 
  
گفتنی است در این مراسم محمدعلی نجفی، دکتر محمد سریر، مسعود جعفری جوزانی، داوود فتحعلی بیگی، مسعود فروتن و .... نیز حضور داشتند. 

 

منبع: میزان

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها