امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۱۲:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 152835
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ساعت ۲۳:۳۹
تعداد بازدید: 344
به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود، در روزی که با عنوان روز پذیرش توافق هسته‌ای ایران شناخته می‌شود، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ...

به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود، در روزی که با عنوان روز پذیرش توافق هسته‌ای ایران شناخته می‌شود، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دستور آمادگی برای لغو و توقف اجرای تحریم‌های هسته‌ای ایران در روز اجرای این توافق را صادر کرده و اتحادیه اروپا هم برداشتن تحریم‌های هسته ای از این روز را به تصویب رسانده است.

روز اجرای توافق روزی است که آژانس تایید کند که ایران به تعهدات مقدماتی خود در مورد غنی سازی، مواد غنی شده و تأسیسات اراک عمل کرده و همزمان تحریم های هسته ای اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران عملا لغو یا متوقف شود.

در متن فرمان رئیس جمهور آمریکا از دولت این کشور خواسته شده که "تمام اقدامات لازم برای اطمینان یافتن از اجرای موثر و سریع تعهدات آمریکا مندرج در برنامه جامع اقدام مشترک بر اساس قوانین ایالات متحده" انجام شود.

در توافق جامع اتمی ایران و قدرت های جهانی، دولت آمریکا متهد شده است که از "روز اجرای توافق"، اعمال تحریم های کنگره مرتبط با برنامه هسته ای ایران را متوقف و فرامین اجرایی رئیس جمهور در این مورد را لغو کند.

ساعاتی پیش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران به آژانس خبر داده است که از "روز اجرای توافق" برنامه جامع اقدام مشترک، پروتکل الحاقی را به صورت موقت -تا زمان تصویب مجلس- اجرا خواهد کرد.

در برنامه جامع اقدام مشترک پیش‌بینی شده بود که توافق جامع حداکثر ۹۰ روز بعد از صدور قطعنامه شورای امنیت در تایید این توافق، واجد اثر یا به عبارتی وارد مرحله اجرا شود.

این فرصت ۹۰ روزه که امروز به پایان رسید، برای طی شدن روندهای قانونی و سیاسی لازم در داخل کشورهای طرف توافق در نظر گرفته شده بود.

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها