امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۱:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 152840
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ساعت ۱۲:۴۶
تعداد بازدید: 531
به گزارش پیروان مــوعــود، عبدالله بن حسن بن علی بن ابی طالب(ع) کودک 11 ساله امام مجتبی(علیه السلام) است. مادر عبدالله دختر «شلیل بن عبدالله ...

به گزارش پیروان مــوعــود، عبدالله بن حسن بن علی بن ابی طالب(ع) کودک 11 ساله امام مجتبی(علیه السلام) است. مادر عبدالله دختر «شلیل بن عبدالله بجلّی» بوده است.(1)

شیخ مفید چنین نقل می کند: پس از آن که «مالک بن نسر کندی» با شمشیرش به سرمبارک امام حسین(علیه السلام) زد، امام پارچه ای درخواست فرمود و با آن سر مبارکش را محکم بست و عمامه ای بر کلاه خود بست. شمر و دیگران هم به جایگاه خود بازگشتند. زمانی گذشت تا امام بار دیگر به میدان بازگشت و آنها هم بازگشتند و آن حضرت را محاصره کردند.

عبدالله پسر امام مجتبی(علیه السلام) هنوز به حد بلوغ نرسیده بود و درخیمه گاه با زنان به سر می برد. هنگامی که متوجه حمله دشمن به جانب امام شد، ازخیمه گاه بیرون دوید. او سراسیمه و شتابان رو به جانب امام حسین(علیه السلام) رفت ودر کنار عمویش ایستاد. حضرت زینب (علیهاالسلام) او را دنبال کرد و به اورسیده بود. او تلاش کرد که آن کودک را نگه دارد.

امام حسین(علیه السلام) به خواهرش فرمود: «احبسیه یا اخیه؛ ای خواهرم! او را نگهدارید.» آن کودک از این که بازداشته شود، سخت امتناع می ورزید. او به عمه اش گفت: «والله لا افارق عمّی(2)؛ سوگند به خدا، از عمویم جدا نمی شوم.

 

برای دانلود تصویر سازی روی آن کلیک کنید. نحوه شهادت عبدالله بن الحسن(علیه السلام ناگاه «ابجر بن کعب» شمشیر خود را به سوی امام پایین آورد. عبدالله فریاد زد: ای پسر زن ناپاک! وای بر تو! آیا می خواهی عمویم را بکشی؟» بَجر قصد ضربه زدن به امام را داشت.ناگاه عبدالله دستش را پیش آورد تا ضربه را از امام دور سازد. ولی دست مبارکش تا پوست قطع شد و دست آویزان گشت. کودک فریادش بلند شد: «یا امتاه؛ ای مادرم!» امام حسین علیه السلام اورا در بر گرفت و به سینه چسبایند و فرمود: "ای فرزند برادرم! بر آنچه به تو رسیده صبر کن و آن را به حساب خیر بگذار؛ چرا که خداوند تو را به پدران صالحت ملحق خواهد کرد." (3( امام دست خود را به آسمان بلند کرد: "پروردگارا! قطرات باران را ازاینها دریغ بدار و برکات زمینت را از اینها باز دار؛ پروردگارا! پس اگر تا هنگام مرگ  آنها را مهلت داده و بهره مند می سازی، بین آنها تفرقه بینداز و هر کدام رابه راهی جداگانه بدار؛ و سردمداران را هرگز از اینها راضی مدار؛ چرا که اینها ما رادعوت کردند تا که یاریمان کنند، سپس بر ما دشمنی کردند و ما را کشتند." (4( در این هنگام، حرمله تیری به سوی آن کودک انداخت و او را در آغوش عموی خویش به شهادت رساند. (5)   "جهت دریافت مطالب محرم و دانلود مداحی های هر شب در ایمیل خود، در خبرنامه عضو شوید(کلیک کنید)" برای دانلود تصویر سازی روی آن کلیک کنید.ابوالفرج گوید: در نهایت عبدالله به دست «حرملة بن الکاهل الاسدی» به شهادت رسید.(6) در زیارت ناحیه مقدسه آمده: «السلام علی عبدالله بن الحسن بن علی الزکی» وسپس بر قاتل او به نام «حرملة بن کاهل الاسدی» نفرین شده است.(7) 

.:اشکال در بارگذاری پخش کننده:.

AudioPlayer.embed("audioplayer_394", { soundFile: "/sites/default/files/content/audios/story/12-11-20/14595-54834.mp3", titles: "abdollah .mp3", autostart: "no", animation: "no", } ); دانلود فایل

 گر چه از بی کسی ات جان و دلم آگاه استیک نفس خیمه بیا شام حرم بی ماه استجای هر شعبه که بر حنجر اصغر زده اندخیمۀ مادرِ اصغر پر تیر آه استسپر جسم عمو گشت پسر، می دانستراه دیدار پدر، آه همین یک راه استخوب شد قطع شده دست بلندم اماحیف شد دست من از دامن تو کوتاه استسر یک نیزه سر پاک اباعبداللهبه سر نیزه دیگر سر عبدالله است شاعر جواد حیدری «سخت‌ترین مصیبت امام حسین(ع)». 

.:اشکال در بارگذاری پخش کننده:.

AudioPlayer.embed("audioplayer_762", { soundFile: "/sites/default/files/content/audios/story/12-11-20/14595-55010.mp3", titles: "14595-55010.mp3", autostart: "no", animation: "no", } ); دانلود فایل   "جهت دریافت مطالب محرم و دانلود مداحی های هر شب در ایمیل خود، در خبرنامه عضو شوید(کلیک کنید)" ....................................................منابع: 1- ابصار العین، ص 73 2- الارشاد، ج 2، ص 110 3- همان 4- همان، ص 1115-  لهوف سید بن طاووس، ص 1466- مقاتل الطالبیین، ص 89 7- اقبال الاعمال، ج 3، ص 75 . 

 

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها