امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۷:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 152860
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ساعت ۱۴:۴۴
تعداد بازدید: 919
به‌دنبال قبح‌شکنی در اپرای عاشورا
آنقدر از این دست اتفاق‌های تلخ و ناخوشایند در معاونت هنری افتاده است که مثلا اگر فقط تکخوانی زن بود یا فقط پوشش خانم‌ها نادرست بود اعتراضی می‌کردیم و دیگرپی آن را نمی‌گرفتیم. اما مسولان محترم فرهنگی بدانند که توهین به اباعبدالله را بر نمی‌تابیم.

به‌دنبال قبح‌شکنی در اپرای عاشورا

روز گذشته خبری در رسانه‌ها پخش شد مبنی بر اینکه در ایام عزاداری اباعبدالله الحسین(ع)  ارکسترسمفونیک تهران در تالار وحدت برنامه‌ای با نام "اپرای عاشورا" اجرا کرده‌است.

در بخش‌هایی از این کنسرت هم خانم‌هایی که پوششان متناسب با اجرای برنامه برای عاشورا نبوده‌است تکخوانی داشته‌اند. برای آن‌که حرفی هم نباشد و طبق معمول توجیهات طاق و جفت ردیف نشوند که مثلا : صدای بچه بوده است و مردی هم در آن سو زیر لب می‌خوانده و ...فیلم کار هم منتشر شد.

در بعضی رسانه‌ها هم ازجمله مشرق آن‌قدر کار ناپسند دانسته‌شد که حتی ترجیح دادیم  فیلم اپرا منتشر نشود و صرفا به چند عکس اکتفا شد.

شاید قریب‌به اتفاق افرادی که فیلم کار را دیده‌اند حالشان بد شده‌است. شاید اصلا باور کردنی نبود. برای ما هم قابل تصور نبود. این‌که در ایام عزاداری سالار شهدا یکباره به اسم اپرای عاشورا چنین اتفاق ناخوشایند و آزاردهنده‌ای صورت گیرد.

طبیعتا اگرچه به علی مرادخانی هم انتقادات جدی داریم اما گمان می‌کردیم اینبار رویه او با سایر مواجهه‌هایش متفاوت باشد. مرادخانی اساسا در مواجهه با انتقادهای قبلی چند راهکار داشت. یا اصلا به اعتراضات توجهی نمی‌کرد و مانند ماجرای دوشغله بودنش یا سفرش در قالب یک هیات و دیدار با مسولان آمریکایی( پیش از توافق) قضیه را با سکوت تمام می‌کرد یا مانند ماجرای دفن خواننده‌های غیرمجاز در قطعه هنرمندان تلاش می‌کرد با توجیهات حسی یا انداختن توپ در زمین سازمان سینمایی و بقیه جاها خودش را کنار بکشد و بعد از آنکه فلان نهاد و سازمان هم تکذیبیه بدهد دیگر ماجرا تمام شده بود و یا در پاره‌ای موارد مثل ماجرای دیدارش با همسر سفیر اتریش بعضی حرف‌ها و توجیهات را به فلان مقام بالاتر و پایین‌تر ارائه می‌داد تا زحمت تکذیب یا توجیهش گردن آنها بیفتد.

با توجه به روحیه‌ علی جنتی و حتی خود مرادخانی سراغ در این مورد انتظار مواجهه‌ای متفاوت داشتیم. گمان ما این بود که در این مورد یا مرادخانی شخصا بابت این اتفاق که قلب جماعت زیادی را به درد آورد شخصا استعفا دهد و یا درصورت مقاومتش اینبار جنتی دست به‌کار شود و مراد خانی را راهی موزه موسیقی کند تا با تمرکز بیشتر کارهای آنجا را سروسامان دهد و معاونت هنری را به شخص دغدغه‌مند تری بسپرد.

اما متاسفانه درکمال ناباوری این اتفاق نیفتاد و امروز معاون پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتقاد از برخی رسانه‌های داخلی که خط ایجاد تشویش در حوزه فرهنگ و هنر کشور را دنبال می‌کنند، گفت: برخی رسانه‌ها به دنبال حاشیه‌سازی هستند در حالی که ضوابط قانونی در خصوص تمام آثار هنری وجود دارد.

حسین نوش آبادی در خصوص خبری که در برخی رسانه ها مبنی بر تکخوانی زن در جریان اجرای اپرای عاشورا در تالار وحدت منتشر شد، اعلام کرد: "به هیچ وجه تکخوانی در جریان کار این گروه کـُر وجود نداشته است و این برنامه با اجرای 60 نفر است که در بخش‌هایی همخوانی زنان اجرا می‌شود."

توجیهات نوش‌آبادی هم عجیب و تاسف‌آور بود.  او مدعی شد:" فیلمی که از سوی یکی از رسانه ها در این خصوص منتشر شد، صرفا فیلم زمان تمرین این گروه کـُر بوده است و آنها در حال اجرای رسمی نبوده اند و حتی در زمان تمرین هم تکخوانی صرف نبوده است ولی به خاطر فیلمبرداری از نمای نزدیک، این تصور به ذهن متبادر می شود که تکخوانی صورت گرفته است."
گاهی اوقات آنقدر همه چیز واضح است که دیگر نه دست به قلم می‌رود و نه عصبیت اجازه می‌دهد جز تاسف چیزی بگویم.

اصلا باور کنید آنقدر از این دست اتفاق‌های تلخ و ناخوشایند در معاونت هنری افتاده است که مثلا اگر فقط تکخوانی زن بود یا فقط پوشش خانم‌ها نادرست بود حسب وظیفه اعتراضی می‌کردیم و دیگر درصورت توجیه و بهانه آوردن مسولان محترم پی آن را نمی‌گرفتیم. اما جناب مرادخانی، جناب نوش آبادی و یا هر مقام محترم فرهنگی دیگر بدانند که توهین به اباعبدالله را بر نمی‌تابیم و تا برکناری یا استعفای مرادخانی - معاون محترم هنری- و عذر خواهی ایشان باشد این انتقادها را ادامه خواهیم داد.


مسولان محترم فرهنگی بدانند که هرجا توهینی به آقااباعبدالله صورت گیرد علاقمندان و شیفتگان آن حضرت تا تنبیه شخص خاطی و مسول خط نقد را به‌صورتی جدی‌تر از همیشه ادامه خواهند داد.

 

 
منبع: مشرق
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها