امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۸:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 152906
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۴ - ساعت ۰۰:۳۰
تعداد بازدید: 382
به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، رهبر معظم انقلاب در نامه ای به رئیس جمهور شرایط اجرای برجام را اعلام کردند و سپس مصوبه شورای عالی امنیت را ...

به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، رهبر معظم انقلاب در نامه ای به رئیس جمهور شرایط اجرای برجام را اعلام کردند و سپس مصوبه شورای عالی امنیت را تایید فرمودند.گزارش های از سفر اسد به روسیه، انتخابات مجلس دهم و پرونده جاسوسی جیسون رضاییان در روزنامه های امروز قابل مشاهده است. 

شانتاژ علیه دولت با رمز جاسوسی!/ بذری که احمدی نژاد پاشید!

روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد، در گزارشی با عنوان "شانتاژ علیه دولت با رمز جاسوسی!"، به ارتباط پرونده جاسوسی جیسون رضاییان و نهاد ریاست جمهوری پرداخته است. جالبی این گزارش آنجاست که تیتر نخست روزنامه آفتاب یزد با گزارش خبری بی بی فارسی که دیروز کار کرده بود، تشابه بسیاری دارد: در شرایطی که پرونده اتهام جیسون رضائیان بدون حاشیه و به صورت جدی در حال بررسی در قوه قضائیه است برخی نمایندگان با ادعای ارتباط وی با هیئت دولت مدعی جاسوسی از نهاد ریاست جمهوری شده‌اند. به نظر می‌رسد ادعاکنندگان سعی دارند هجمه جدیدی را علیه دولت سازماندهی نمایند! خبرنگار آفتاب یزد به بررسی موضوع فوق پرداخته است می‌گوید "جیسون" معروف این روزها، آنقدر به دولت نزدیک شده بود که حتی طعم و مارک آدامس حسن روحانی را هم می‌شناخت، می‌گوید این خبرنگار متهم به جاسوسی، از نهاد ریاست جمهوری بگیرید تا وزارت امور خارجه نفوذ داشته و ارتباط. می‌گوید در سفرهای "حسن روحانی" فعال و یکی از کارهایش "راپورت" دادن مذاکرات تیم ظریف و یارانش به اجانب بوده است. می‌گوید در خصوصی ترین جلسات رییس جمهور حضور پیدا کرده و از این طریق جاسوسی اش را به نحواحسن انجام می‌داد. اینها ادعاهای جواد کریمی قدوسی نماینده اصولگرای مشهد و عضو کمیسیون امنیت ملی است آن طور که گفته: "فردی از افراد وزارت امور خارجه که ابتدای نامش «ش» است ارتباط نزدیکی با جیسون رضاییان داشته و تمام اخبار تیم مذاکره‌کننده را در اختیار وی قرار می‌داد؛ جیسون به طور کلی در تیم رسانه‌‌ای آقای ظریف فعال بوده و یک فردی به نام آقای «س» در نهاد ریاست جمهوری نیز ارتباط ویژه‌ای با آنها داشته است که اطلاعات وسیعی در این‌باره به این جاسوس منتقل می‌کرد."

در ادامه آمده: اینکه دقیقا تحقیق درباره آب شرب تا چه میزان می‌تواند باعث فشار به کشور شود و تا چه اندازه این موضوع به شخص مسئول در نهاد ریاست جمهوری ارتباط داشته از جمله سوالاتی است که پاسخ آن را بیشتر، رسایی و یاران او می‌دانند. اما اینبار حرف‌هایی از جنس " کریمی قدوسی" بار دیگر پرسش‌هایی را برای هر مخاطب ایجاد کرده است. سوال این است که چرا و برچه اساسی تا این اندازه از رابطه جیسون رضاییان با بدنه دولت و به ویژه تیم مذاکره‌کننده سخن گفته شده و پیش از اثبات آن، رابطه‌های نزدیک این خبرنگار با ظریف و حسن روحانی و.... رسانه‌ای و علنا از دست داشتن برخی از مسئولین در این امر خبر داده می‌شود.... تا ساده انگاری رییس جمهور و تیم مذاکره‌کننده در ذوق بزند! قدوسی به همین ادعاها بسنده نکرده و گریزی هم به برجام زده است و گفته که توافق بهانه‌ای پیش آورده بود تا آمریکا بخواهد رابطه اش را با ایران بهبود دهد تا از طریق برقراری رابطه با کشورمان، جمهوری اسلامی را ظرف مدت 48 ماه ساقط کند(!) اینکه تا چه میزان اظهارات این نماینده مجلس بر اساس مستندات است و تا چه میزان ناشی از آمیخته‌ای از اغراق؛ موضوع صحبت نیست بلکه آنچه در این بین اهمیت دارد، این است که اساسا چه دلیلی وجود دارد تا کسانی چون قدوسی و رسایی از رابطه "رضاییان " با عوامل دولت سخن بگویند و آن را تا این حد در بوق و کرنا کنند. 

"بذری که احمدی نژاد پاشید!" ، عنوان گزارشی است که آفتاب یزد به مهرداد بذرپاش، نماینده مجلس تاخته است: چند روز قبل مطلبی پیرامون رفتارشناسی جناب بذرپاش و فراموشی بدخیمی که ایشان و هم فکرانشان در مجلس و رسانه‌های پشتیبانشان دارند در روزنامه منتشر شد. بر آن شدیم تا با یادآوری برخی نکات مغفول و فراموش شده دیگر، وجدان مخاطب را بجنبانیم؛ باشد که اندکی به فکر فرو روند. مهرداد بذرپاش که این روزها مدام از تصویب برجام در یک ربع سخن می‌گوید، پیداست که زمان برایش مهم است و احتمالا و در حالت خوشبینانه توقع داشته که بررسی برجام با کار کارشناسی بیشتر و کندوکاو دقیق‌تر انجام پذیرد. این رویکرد جناب بذرپاش که دو عنصر "توجه به زمان و اهمیت وقت" و "نگاه کارشناسانه و تخصصی" در آن موج می‌زند ستودنی است. ما نیز در این گزارش به همین دو موضوع می‌پردازیم. وقت و رویکرد تخصص‌گرایانه. بذرپاش در سال 77 وارد دانشگاه صنعتی شریف شد و تحصیل در رشته مهندسی صنایع را آغاز کرد. کسی که با فرارسیدن انتخابات شوراها به عنوان رئیس ستاد رایحه خوش خدمت برگزیده شد و در یکی از جلسات انتخاباتی این ستاد، محمد علی رامین مسئول کمیته رسانه‌ای این ائتلاف، در سخنرانی خود با اشاره به وی به عنوان نفر اول لیست رایحه خوش خدمت گفت:" امروز پرچم شورای اسلامی شهر تهران در دست جوانی است که همانند اسامه بن زید است و همان وقت که پیامبر(ص) اسامه را به فرماندهی لشکر مسلمانان منصوب کردند، خیلی‌ها اعتراض کردند که اسامه جوان و بی‌تجربه است و حتی بر پیامبر هم ایراد گرفتند". انتخاباتی که بذرپاش حتی نتوانست به عنوان عضو علی البدل آن رای بیاورد.با شهردار شدن احمدی‌نژاد، بذرپاش به سمت رئیس مشاوران جوان در شهرداری تهران منصوب شد و پس از به قدرت رسیدن احمدی‌نژاد در قامت ریاست‌جمهوری، پله‌های ترقی را سریع پیمود. روند این پیشرفت‌ها برای جوانی که هنوز 30 سالش نشده بود تا جایی پیش رفت که بدون سابقه کاری و اجرایی قابل اتکا در صنعت و با حکم احمد قلعه‌بانی (که بعدا رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع کشور شد) به مدیر عاملی شرکت پارس خودرو رسید و کمی بعد یعنی دوم بهمن ماه 1386 مزه مدیر عاملی یکی از بزرگترین شرکت‌های خودروسازی خاورمیانه یعنی سایپا را هم چشید. این شیب صعودی و این تجربه کرسی‌های مختلف مدیریتی با ریاست سازمان ملی جوانان در مرداد 88 ادامه پیدا کرد. ریاستی که بعد از مدتی از آن برکنار شد و فرحناز ترکستانی، از بستگان حمیدرضا بقایی مشاور احمدی‌نژاد برای آن حکم گرفت.بذرپاش متولد روستای حاجی‌آباد در بخش آرادان گرمسار، هم ولایتی احمدی‌نژاد، داماد دکتر علی احمدی وزیر آموزش و پرورش دولت مهرورز، عضو سابق بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی و صاحب امتیاز روزنامه وطن‌امروز است که قبل از نمایندگی، مدتی را هم در بنیاد تعاون سپاه مشغول بوده است. دانشجوی دکترا شدن بذرپاش و سفارش کامران دانشجو وزیر وقت علوم در دولت احمدی‌نژاد به صدرالدین شریعتی برای جذب وی به عنوان هیئت علمی هنوز در هاله‌ای از ابهام است(!) 29مرداد92 روزنامه شرق در گزارشی عنوان کرد که " به گفته منبعی آگاه در وزارت علوم این نامه با مهر و امضایی از سوی کامران دانشجو به دانشگاه علامه‌طباطبایی و برای شخص صدرالدین شریعتی ارسال شده است و برخی مسئولان دانشگاه علامه‌طباطبایی صدور کد هیئت علمی در این دانشگاه برای ١١۵نفر را تایید می‌کنند". 

فرزند عاشورا نقشه آمریکا را نقش برآب کرد/ عصای موسی(ع) باطل‌السحر برجام !/ نفوذ ایران تا دروازه‌های اسرائیل غیرقابل اجتناب شده است

روزنامه کیهان تیتر نخست خود را با عنوان "فرزند عاشورا نقشه آمریکا را نقش برآب کرد"، به نامه رهبر معظم انقلاب به حسن روحانی، اختصاص داده است: حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور و رئیس شورای ‌عالی امنیت ملی، با اشاره به بررسی‌های دقیق و مسئولانه برجام در مجلس شورای اسلامی و شورای‌عالی امنیت ملی و عبور این موافقتنامه از مجاری قانونی، دستورات مهمی را در خصوص رعایت و حفظ منافع ملی و مصالح عالیه کشور صادر و با برشمردن تأکیدات و الزامات ۹ گانه در اجرای برجام، مصوبه جلسه ۶۳۴ مورخ ۹۴/۵/۱۹ شورای عالی امنیت ملی را با رعایت این موارد و الزامات تأیید کردند.

"عصای موسی(ع) باطل‌السحر برجام !"، عنوان یادداشت روز کیهان به قلم حسین شریعتمداری است: سرانجام بعد از چند ماه بحث و بررسی درباره برجام که نظرات متفاوت و در برخی از موارد «متضاد» را به دنبال داشت، دیروز رهبرمعظم انقلاب طی نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور محترم که «نقشه راه» واژه مناسب‌تری برای آن است، «باید»ها و «نباید»های پیش روی در اجرای برجام را برشمردند. مروری - هر چند گذرا- بر توصیه‌های اکید حضرت آقا به وضوح نشان می‌دهد که این توصیه‌ها ترجمان همان خط قرمز‌هایی است که حضرت ایشان پیش از این و بارها بر ضرورت رعایت آن در توافق هسته‌ای تاکید ورزیده بودند. خطوط قرمزی که باید از سوی متولیان امر در برجام که سند نهایی توافق وین است، گنجانده می‌شد که نشد و برخی از دوستان، آن را  آنگونه که باید جدی نگرفته بودند. دیروز اما، رهبرمعظم انقلاب به همه تفاوت سلیقه‌ها و تضاد دیدگاه‌ها پایان دادند و از آنجا که نظر ایشان از سه خاستگاه دینی، قانونی و کارشناسی، فصل‌الخطاب است، انتظار آن است که مفاد نامه حضرتش به عنوان «نقشه راه» و «دستورالعمل غیرقابل تخطی» از سوی همه دست‌اندرکاران به کار گرفته شود و تمامی سلیقه‌ها و دیدگاه‌های متفاوتی که تاکنون در عرصه مطرح بوده است، به یک نگاه واحد تبدیل شده و در خدمت اجرای دقیق این نقشه راه و دیده‌بانی چگونگی انجام آن بسیج شود و دراین‌باره گفتنی‌هایی هست.

در ادامه آمده : وجود نقاط ابهام و ضعف‌های ساختاری و خسارت‌آفرین برجام باعث شده بود که درباره تصویب آن به صورت «آری» یا «نه» دو دیدگاه متفاوت مطرح شود. طیف اول که دولت محترم و برخی از نمایندگان مجلس در آن جای داشتند، نقاط ضعف و خطر‌آفرین برجام را جدی تلقی نمی‌کردند و از این روی طرفدار تصویب بی‌کم و کاست آن در مجلس و ترجیحا در شورای عالی امنیت ملی بودند و طیف دوم که منتقدان جدی برجام را شامل می‌شد با استناد به همین نقاط خطرآفرین خواستار «رد» برجام در مجاری قانونی -‌مجلس یا شورای عالی امنیت ملی - بودند. حضرت آقا راه سوم را برگزیدند و با قید و شرط‌هایی که برای چگونگی اجرای برجام در نظر گرفته و ابلاغ کردند ضمن حذف نقاط خطرآفرین از فرمول دوگانه «آری» یا  «نه» به گونه‌ای عزتمندانه عبور کردند... در این باره گفتنی‌های افتخارآفرین دیگری نیز هست که بیرون از محدوده این نوشته است و در یک کلمه باید گفت؛ «رهبر انقلاب انشای آمریکا را پاره کرده و برای حریف دیکته نوشته‌اند» و چنین است که عصای موسی‌(ع) باطل‌السحر ساحران می‌شود.

"نفوذ ایران تا دروازه‌های اسرائیل غیرقابل اجتناب شده است"، عنوان خبر ویژه کیهان است: یک رسانه آمریکایی تأکید کرد گسترش نفوذ ایران در منطقه غیرقابل اجتناب است.پایگاه اینترنتی اینتلیجنس در گزارشی ضمن ابراز نگرانی نسبت به همکاری روسیه با ایران برای سرکوب داعش در سوریه نوشت: به احتمال زیاد ایران  و روسیه، مخالفان سوریه را در هم می‌کوبند و داعش را نابود می‌کنند. این، یک نتیجه دلخواه نیست چرا که موجب می‌شود بشاراسد در قدرت باقی بماند و ایران نیز بر سرزمین‌های زیادی در خاورمیانه تا دروازه‌های اسرائیل سیطره پیدا کند. اما این اشغال غلط عراق در سال 2003 بود که ظهور ایران را غیرقابل اجتناب کرد. هژمونی این کشور بر عراق که جمعیت آن مثل ایران اکثرا شیعه هستند، غیرقابل اجتناب شد.  سوریه نیز احتمالا بخش غربی این امپراطوری  بالقوه فارسی است. این که این چرخه حوادث خوب است یا بد نسبت به اجتناب‌پذیر بودن یا نبودن آن اهمیت کمتری دارد و شاید همینطور باشد مگر این که آمریکا بخواهد حملات هوایی و زمینی انجام دهد. این پایگاه می‌افزاید:  درس بزرگی که در چهار پنج دهه گذشته فرا گرفته‌ایم، پیامدهای ناخواسته مداخله نظامی آمریکا در نقاطی است که درباره نیروهای درگیر آنها اطلاعاتی نداریم. اگر ایران در این منطقه به برتری برسد، بعید است داعش را تحمل کند.

نامزدهای موافق و مخالف برجام در آمريكا/ تلگرام و قوانین ایران/ اعتدال، استرات‍ژی يا تاكتيك

روزنامه اصلاح طلب شرق، در گزارشی با عنوان "نامزدهای موافق و مخالف برجام در آمريكا"، به بررسی مواضع نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا برای انتخابات 2016 نسبت به برجام پرداخته است: وافق هسته‌ای با ایران یکی از مهم‌ترین مسائل مورد بحث در اردوگاه دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات برای مبارزه انتخاباتی ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکاست. نامزدهای دو حزب نظرات مختلفی پیرامون توافق دولت اوباما با ایران داشته و این نظرات را در سخنرانی‌هایی که در کمپین‌های انتخاباتی خود، مناظره‌ها و گفت‌وگوهایی که با رسانه‌ها داشته‌اند ابراز مي‌كنند. از مجموع ۲۲ کاندیدای جمهوری‌خواه و دموکرات، ۱۸ نفر از آنها مخالف توافق و فقط چهار نفر آنها موافق آن هستند. هیچ نامزد جمهوری‌خواهی موافق توافق نیست. همه کاندیداهای دموکرات به غیر از یک نفر با توافق موافق هستند. کاندیداهای ریاست‌جمهوری آمریکا توافق را به شیوه‌های متفاوتی توصیف کرده‌اند. برخی آن را «تخدیر» و برخی دیگر آن را ازجمله «احمقانه‌ترین توافق‌های زمان» خواندند. برخی آن را عاملی برای «پیشگیری از جنگ» و دیگرانی آن را «عامل افزایش احتمال برخورد» توصیف کردند. برخی خوب‌بودن آن را منوط به وجود یک «راستی‌آزمایی» محکم و سخت دانستند.

"تلگرام و قوانین ایران"، عنوان گزارشی از شرق است که به حوادث چند روز گذشته فی مابین ایران و مدیریت تلگرام پرداخته است: این روزها موضوع محدودیت تلگرام از سوی عالی‌ترین مقام فناوری اطلاعات کشور تا مدیران این کمپانی و همه مصرف‌کنندگان این سرویس در حال بحث و بررسی و تبادل‌نظر است. درحالی‌که مقامات ایران هرگونه اقدامی برای مسدودکردن این شبکه اجتماعی را رد می‌کنند، شرکت تلگرام در پیامی عنوان کرده ایران از چهارشنبه (دیروز) دسترسی به تلگرام را محدود کرده است و ضمن ابراز تأسف در اکانت رسمی توییتر خود، در پاسخ به توییت‌های مکرر کاربران ایرانی در رابطه با اختلال در سرویس تلگرام می‌گوید: «وضعیت سرویس خوب است، اما ارائه‌دهندگان اینترنت در ایران از چهارشنبه ترافیک تلگرام را محدود کرده‌اند». در‌این‌میان مؤسسان تلگرام از تلاش برای فیلترنشدن تلگرام صحبت کردند اما نکته‌ای که دراین‌میان زیاد به آن توجه نشد این است که آیا سرویس‌دهنده‌هایی مثل تلگرام تابع قوانین آن کشورهایی که در آنها حضور دارند هستند یا خیر؟ مثلا اگر دفتر مرکزی تلگرام در آلمان مستقر است، تلگرام فقط تابع قوانین آلمان و اتحادیه اروپاست؟ اگر به‌طورمثال یک تخلفی در آن رخ داد اتحادیه اروپا توانایی پیگیری این تخلف را دارد؟ یا من اطلاع ندارم که دنیا این‌قدر آزاد شده است که هر نوع تخلفی در آن آزاد است؟ به‌هرحال سرویس‌دهنده‌ها باید قوانین کشور‌هایی که در آن فعال هستند را بپذیرند و متناسب با آن برنامه‌ریزی کنند.

شرق در گزارشی به موضوع انتخابات مجلس دهم در اسفند پرداخته و مواضع حزب اعتدال و توسعه را در ائتلاف های احتمالی بررسی کرده است. "اعتدال، استرات‍ژي يا تاكتيك"، عنوان این گزارش است:  «نه این نه آن» «هم این هم آن». اولی تعریف رئیس فراکسیون مستقلین و اعتدال‌گرایان خانه احزاب است و دومی تعریف سخنگوی حزب اعتدال و توسعه. تعریف اعتدال جریان یا جبهه اعتدال اگرچه در تاریخ سیاسی معاصر ایران قدمتی دارد و یکی از دو جریانی که در مجلس مشروطه شکل گرفت اعتدالیون بودند، اما نه در دوره پهلوی دوم، نه بعد از آن در جمهوری اسلامی، هیچ‌وقت شاهد قدرت‌گرفتن جریانی با این نام نبودیم. جریان فعلی اعتدال هم در حالی با نام یک «روحانی» گره خورده است که در دوران مشروطه هم یک روحانی میانه‌رو به اسم سیدعبدالله بهبهانی حامی و پدر معنوی آن جریان بود تاجایی‌که حتی برخی قتلش را هم به تندروهای آن زمان نسبت دادند. «کسروی»، حیدرخان عمواغلی و تقی‌زاده را پشت ماجرای ترور بهبهانی می‌داند. از آن زمان به بعد ما دیگر شاهد جریانی با نام اعتدال در تاریخ سیاسی ایران نبودیم اگرچه واقعیت ماجرا این است که اعتدال را به‌سختی می‌توان یک جریان سیاسی یا حتی جبهه نامید. در این دو سال هم تلاش‌های زیادی شد تا از اعتدال یک گفتمان و جریان سیاسی ساخته شود، در عمل اما اعتدال همان‌طور که تجربه سال ٩٢ هم نشان داد، همچنان بر یک روش یا کنش در موقعیت متوقف مانده است.محمدرضا باهنر پیش‌بینی کرده بود که انتخابات مجلس به‌ویژه در شهرهای بزرگ دو یا سه‌قطبی شود. سه‌قطبی از منظر او ایجاد جبهه اعتدال است. این جبهه به اعتقاد او از بخشی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان تشکیل خواهد شد. این درحالی است که این دو جریان تا این لحظه بر ارائه یک فهرست خالص اصلاح‌طلبانه و اصولگرایانه تأکید دارند. به‌ویژه اصلاح‌طلبان که متشکل‌ترند و امکان اجماع در آنها محتمل‌تر است، به ائتلاف با اصولگرایان تا این لحظه به‌عنوان یک گزینه قطعی نگاه کرده‌اند. گرچه تک‌صداهایی گاه از احتمال ائتلاف سخن می‌گویند، اما این بدل به برنامه جریان اصلاحات نشده است. به عنوان نمونه ولی‌الله شجاع پوریان، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت به ایرنا گفته است: «برای انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی حاضریم با اصولگرایان معتدل فهرست مشترک بدهیم. با این روند شاهد تشکیل مجلسی معتدل خواهیم بود».

در ادامه آمده: در میان جریان‌های اصولگرا هم اخیرا حسن بیادی، دبیرکل جمعیت آبادگران جوان با بیان اینکه این جمعیت تنها با جبهه ایستادگی (جبهه‌ای که سال ٨٩ به پیشنهاد محسن رضایی تشکیل شد) برای تشکیل یک ائتلاف به جمع‌بندی رسیده، گفته است که آماده همکاری با اصولگرایان معتدل در انتخابات پیش‌رو هستیم. این درحالی است که دیگر اصولگرایان ذیل شورای همگرایی و جامعتین از ایده وحدت دفاع می‌کنند، اما تنها طیف مؤثری که اصولگرای اعتدالی شناخته می‌شود ولی تاکنون تن به ائتلاف نداده و در نشست‌های وحدت اصولگرایی هم حاضر نشده، طیف لاریجانی و فراکسیون رهروان ولایت است که جسته و گریخته اخباری مبنی بر تبدیلشان به حزب هم مطرح بوده است. بسیاری معتقدند ممکن‌ترین جریانی که امکان دارد ذیل پرچم جبهه اعتدال سر بلند کند، لاریجانی و طیفی از نزدیکان به دولت است. تاجایی که برآیند کنش لاریجانی در مجلس در این دو سال بازی در زمین دولت بوده است. حتی مدتی شایعه تشکیل حزب اعتدال منتسب به اعضای فراکسیون رهروان عدالت هم مطرح بود. ابراهیم نکو، عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی از تشکیل حزب اعتدال خبر داده و گفته بود:«ما قصد داریم بعد از ایام بررسی بودجه در قالب حزب اعتدال برای انتخابات مجلس دهم اعلام موجودیت و اساسنامه خود را تقدیم وزارت کشور کنیم». اگرچه برخی شنیده‌ها حاکی از این است که حزب علی لاریجانی قرار نیست به معنای مرسوم حزب فعالیت کند بلکه به تعبیری که در جلسات مربوط به تشکیل این حزب مطرح شده؛ حزب علی لاریجانی قرار است یک چتری برای ایجاد فعالیت گروه‌های اصولگرای معتدل ایجاد کند. سخنگوی حزب اعتدال و توسعه هم که درحال‌حاضر دبیرکلش سخنگوی دولت است و نزدیک‌ترین حزب به دولت فعلی خوانده می‌شود چندی قبل به اعتماد گفته بود: «طيف لاريجاني به گرايش اعتدالي بيش از گذشته توجه مي‌كنند و ما اين را به فال نيك مي‌گيريم. نوعي احساس نزديكي و قرابت فكري هم‌اكنون ميان آقاي لاريجاني و آقاي روحاني شكل گرفته است. به نظر مي‌رسد حزب اعتدال و توسعه از آن جهت كه هميشه معرف شايستگان اعتدالي جناح‌ها بوده، مي‌تواند از اين نوع اصولگرايي حمايت كرده و شاهد حضور شخصيت‌هاي اصولگراي معتدل در فهرست انتخاباتي اعتدال و توسعه باشيم». اگر این اتفاق بیفتد قطعا برای حزب اعتدال و توسعه یک دستاورد عالی است و جایگاهش را در فضای سیاسی تثبیت خواهد کرد. حزبی که چهره‌های شاخصش محدود است، بدنه مردمی خاصی ندارد، نه کاملا اصلاح‌طلب و نه اصولگرا بوده است، از قبل ائتلاف با طیف لاریجانی و تشکیل جبهه اعتدالیون در شرایط سیاسی فعلی قطعا جهشی روبه جلو خواهد بود. نکته اساسی اما این است که مشخصا تاکنون هیچ دیدار و نشست رسمی میان این دو جریان برگزار نشده است.

پادزهر/ فرمان فرجامین/ بازی پلوتونیومی

روزنامه وطن امروز، تیتر "پادزهر"، را برای نامه رهبر معظم انقلاب استفاده کرده است: ضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، رهبر حکیم انقلاب اسلامی در نامه‌ای به آقای روحانی رئیس‌جمهور و رئیس شورایعالی امنیت ملی، با اشاره به بررسی‌های دقیق و مسؤولانه برجام در مجلس شورای اسلامی و شورایعالی امنیت ملی و عبور این موافقتنامه از مجاری قانونی، دستورات مهمی را درباره رعایت و حفظ منافع ملی و مصالح عالیه کشور صادر و با برشمردن تأکیدات و الزامات 9 گانه در اجرای برجام، مصوبه جلسه 634 مورخ 19/5/94 شورایعالی امنیت ملی را با رعایت این موارد و الزامات تایید کردند.

"فرمان فرجامین"؛ عنوان یادداشت روزنامه وطن در تحلیل و بررسی نامه مهم رهبری درباره برجام است: مصوبات شورایعالی امنیت ملی در ایران معمولا در بالاترین سطح ممکن طبقه‌بندی می‌شود. نه اصل این مصوبات، نه جزئیات آن و نه حتی شماره آن، در بسیاری موارد نه به اطلاع مردم و نه حتی محرم‌ترین کارگزاران حاکمیت نمی‌رسد. با این حال دولت و بسیاری دیگر از بخش‌های دیگر نظام در ایران، شبانه‌روز، با مصوبات شورایعالی امنیت ملی زندگی می‌کنند و در کلیدی‌ترین و بغرنج‌ترین مسائل، این مصوبات است که گره‌های پیش پای نظام را باز می‌کند و کارها را به پیش می‌برد. شاید برای اولین بار در طول تاریخ نظام جمهوری اسلامی نه فقط یک مصوبه مهم شورایعالی امنیت ملی درباره یکی از حساس‌ترین مسائل کشور علنی می‌شود، بلکه فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی در صدر آن مصوبه نیز تمام و کمال منتشر می‌شود. مهم‌ترین سوال اکنون این است که چرا رهبر معظم انقلاب اسلامی انتشار چنین متن مهمی را ضروری دانسته‌اند؟ قبل از هر چیز مهم‌ترین پیام این اتفاق مهم و تاریخی ـ که شاید پس از انقلاب اسلامی بی‌نظیر است ـ تصحیح یک اشتباه محاسباتی بسیار مهم است که نشانه‌های مهمی از شکل‌گیری آن در سیستم تصمیم‌سازی استراتژیک آمریکا درباره ایران آشکار شده بود. طرف آمریکایی پس از برجام به سمت این دیدگاه متمایل شده بود که موفق شده تحت فشار اجتماعی محاسبات ایران را در یک موضوع مهم مرتبط با امنیت ملی تغییر بدهد. به تعبیر صریح‌تر، آمریکایی‌ها مایل بودند از برجام اینگونه نتیجه‌گیری کنند که تصمیم‌گیرندگان اصلی ایران در حوزه‌های امنیت ملی ضعیف شده‌اند و نوعی انفعال و گسستگی حاکمیتی در ایران رخ داده و لذا می‌توان ایران را در حوزه‌های دیگر هم منفعل کرد. اولین و مهم‌ترین پیام این اتفاق این است که راس هرم تصمیم‌سازی استراتژیک در ایران کاملا قدرتمند، هوشمند و دارای ابتکار عمل است و هرگونه سوءتفاهمی در این باره که ایران ضعیف شده یا شیرازه کار از دست در رفته و راه برای تحمیلات بیشتر باز شده، صرفا یک اشتباه محاسباتی است که اگر آمریکا آن را مبنای تصمیمات خود قرار بدهد، با غافلگیری‌های مهمی مواجه خواهد شد.

در ادامه می خوانیم: شکل‌دهی به انتظارات دوران پسابرجام نیز یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این فرمان استراتژیک است. به انحطاط کشاندن اولویت‌های اجتماعی در دوران پسابرجام و متمرکز کردن افکار عمومی روی موضوعات انحرافی یا تولید آدرس‌های غلط درباره گام‌های بعدی، یک برنامه تدوین شده از سوی آمریکا و مذاکره شده با برخی طرف‌ها در داخل ایران است. این فرمان، گزینه‌های پیش روی سناریونویسان برای دوران پسابرجام را به یک سناریو یعنی ایجاد رونق اقتصادی با تمرکز بر اقتصاد مقاومتی تقلیل می‌دهد و به صراحت روشن می‌کند که هر سناریوی دیگری از جمله موکول کردن تلاش برای باز کردن گره‌های معیشتی مردم به تعامل و سازش بیشتر با آمریکا به معنای خدعه با ملتی است که از برخی از مهم‌ترین حقوق خود صرف نظر کرده تا دولت را به مسیر حل مشکلات خود و نه پیگیری بازی‌های سیاسی و رسانه‌ای هدایت کند.

"بازی پلوتونیومی" عنوان گزارشی است که وطن در آن  درباره توجیه علی‌اکبر صالحی درباره تعهدات ایران در رآکتور اراک، توضیح داده است: اورانیوم به عنوان یک عنصر طبیعی، معادن کمی در جهان دارد و می‌توان گفت به طور کلی کره زمین از حیث معادن اورانیوم فقیر است و در این شرایط و در حالی که اکنون جهان با اشتیاق شدیدی به سمت ساخت رآکتورهای هسته‌ای پیش‌ می‌رود نیاز به آن روزبه‌روز در حال افزایش است و به همین دلیل کاملا قابل پیش‌بینی است که اورانیوم موجود در جهان کفاف نیاز رآکتورهای رو به تزاید جهان را نخواهد داد بر همین اساس قابل پیش‌بینی است که بزودی رآکتورها باید با رآکتورهایی که سوخت مصنوعی مصرف می‌کنند جایگزین شوند و از این جهت اکنون گرایش بسیار شدیدی در دنیا به سمت ساخت رآکتورهایی که به عنوان سوخت از پلوتونیوم استفاده می‌کنند وجود دارد و در همین راستا از پلوتونیوم به عنوان سوخت آینده رآکتورها نام برده شده است. با وجود فضاسازی‌ای که درباره تسلیحاتی بودن پلوتونیوم وجود دارد هم‌اکنون بزرگ‌ترین صادرکننده پلوتونیوم در جهان ژاپنی است که حتی یک سلاح هسته‌ای ندارد و این کشور پلوتونیوم را به عنوان سوخت برای استفاده در رآکتورها به کشورهای مشخصی صادر می‌کند. همانگونه که مشاهده شد پلوتونیوم برخلاف آن چیزی که به ملت ایران معرفی شده، عنصری وحشتناک که فقط در بمب اتم قابل استفاده باشد نیست و جهان سال‌هاست استفاده‌های بی‌شماری از این عنصر را در صنایع مختلف از فضا تا قلب انسان یافته است و پیش‌بینی می‌شود پلوتونیوم 238 به عنوان سوخت آینده رآکتورهای جهان نقشی تعیین‌کننده در معادلات انرژی آینده خواهد داشت اما نکته‌ای که در اینجا برای کشور ما حائز اهمیت است اینکه براساس برجامی که اکنون مراحل اجرایی خود را پشت سر می‌گذارد ایران مسیرهای دستیابی واقعی خود برای استفاده از این عنصر ارزشمند را مسدود کرده و در شرایطی که برجام بازفرآوری پلوتونیوم را برای همیشه ممنوع می‌داند مسیر به دست آوردن پلوتونیوم به وسیله شتاب‌دهنده نیز حداقل برای 15 سال مسدود است. در شرایطی که اگر ایران هم‌اکنون بخواهد مسیر دستیابی به پلوتونیوم را آغاز کند مطمئنا لازم است زمان چندین ساله‌ای را برای این منظور لحاظ کند. می‌توان پیش‌بینی کرد این وقفه حداقل 15 ساله به همراه محدودیت‌های دائمی در دیگر حوزه‌ها در میدان رقابت جهانی خسارت جبران‌ناپذیری را به کشور وارد خواهد کرد که میزان این خسارت برای آیندگان مملوس‌تر از اکنون خواهد بود. حال زمان آن فرا رسیده است که دکتر صالحی که خود سابقه زیادی در صنعت هسته‌ای کشور دارند پاسخ دهند که آیا حرف حقی را که در بالا آمد به ملت ایران گفته‌اند و آیا همان‌گونه که در مجلس سوگند یاد کردند «والله، والله، والله در مسائل هسته‌ای نه با کندی روبه‌رو خواهیم شد نه با توقف و تحقیقات‌مان»، سر جایش باقی است؟

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها