امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۰:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 152918
تاریخ انتشار: ۴ آبان ۱۳۹۴ - ساعت ۱۱:۲۰
تعداد بازدید: 565
به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، روزنامه های صبح روز یکشنبه پس از دو روز تعطیلی، بار دیگر با مطالب متنوع سیاسی بر روی دکه ها قرار گرفته ...

به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، روزنامه های صبح روز یکشنبه پس از دو روز تعطیلی، بار دیگر با مطالب متنوع سیاسی بر روی دکه ها قرار گرفته اند.

ائتلاف اعتدال- اصلاحات در سال 84 شكل گرفت / لاريجانی می تواند محل اجماع اصلاح‌طلبان باشد/ بهره‌برداری سياسی از مراسم عزاداری

روزنامه اصلاح طلب آرمان در شماره امروز خود با غلامعلی دهقان، فعال اصلاح طلب مصاحبه کرده و وی در این مصاحبه گفته: "ائتلاف اعتدال- اصلاحات در سال 84 شكل گرفت": حزب اعتدال و توسعه سال 78 شكل گرفت. از آنجايي كه اين حزب خود را اصلاح‌طلب و اصولگرا تعريف نمي‌كرد چندان مورد اقبال نبود. فعاليت‌هاي انتخاباتي حزب تا جايي بود كه در انتخابات‌هاي مجلس تنها چند نفر از اعضاي حزب در ليست انتخاباتي حزب جا داشتند و مابقي از جريانات نزديك به اصولگرايان انتخاب مي‌شدند. اما سال 84 نقطه عطفي در تاريخچه اين حزب است. اعتدال و توسعه به گفته سخنگويش در سال 83 از آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني دعوت مي‌كند تا براي نهمين دوره رياست‌جمهوري دوباره وارد ميدان شود. سال 84 هاشمي وارد ميدان شد و به دور دوم راه پيدا كرد. از 27 خرداد سال 84 كه انتخابات به دور دوم كشيده شد اين حزب ديگر در موضع‌گيري‌هايش تنها نبود. اصلاح‌طلبان ياري‌گير اعتدالي‌ها شدند و هشت سال دوران احمدي‌نژاد را با هم طي كردند. در انتخابات 92 اين همراهي همچون ميوه‌اي پخته بود كه ثمره آن پيروزي حسن روحاني شد. غلامعلي دهقان، سخنگوي حزب هر چند مي‌خواهد بگويد هم از اصولگرايان و هم از اصلاح‌طلبان معتدل حمايت مي‌كند اما خود اذعان دارد كه اصلاح‌طلبان بيش از اصولگرايان به اعتدال نزديكند. دهقان در بين پاسخ‌هايي كه به سوالات «آرمان» مي‌دهد از مثلثي نام مي‌برد كه باعث به سرانجام رسیدن برجام شده است. به‌زعم او اضلاع اين مثلث را دولت، فعالان و مطبوعات اصلاح‌طلب و ضلع سوم اصولگرايان هم طيف لاريجاني تشكيل داده‌اند."كارگزاران نتوانست سخنگوي جريان اعتدالي كشور باشد. دليلش هم اين است كه فضاي اجتماعي چنين اجازه‌اي را نمي‌داد. فضا دوقطبي شد، كارگزاراني‌ها هم به سمت اصلاح‌طلبي وقت رفتند. در واقع خلأ جريان وسطي كه بتواند آرام حركت كند و از همه در اداره كشور استفاده كند در آن شرايط احساس مي‌شد و دوستاني كه بنيانگذار اعتدال و توسعه بودند با اين نگاه با آقاي هاشمي‌رفسنجاني و حسن روحاني به اين نتيجه رسيدند كه مجموعه را شكل دهند. البته اين ماجرا 14 سال طول كشيد تا پخته شود و جامعه از آن استقبال كند و ثمره آن آقاي روحاني شد. "

در ادامه آمده: ما وظيفه خودمان را انجام مي‌داديم. در دوقطبي احمدي‌نژاد ـ هاشمي در سوم تيرماه 84 اصلاح‌طلبان به كمك ما آمدند و نخستين زمينه‌هاي ائتلاف اعتدال ـ اصلاحات شكل گرفت. اين ائتلاف در تعريف ترمينولوژي سياست است يعني اتحاد موقت. ما هميشه گفته‌ايم كه نخستين ائتلاف ما با اصلاح‌طلبان كه تا هفته قبل در خيابان‌ها با ما بگومگو مي‌كردند در اينجا شكل گرفت. اين ائتلاف در برابر ناشناخته‌اي بود كه پيش‌بيني مي‌شد در رياست‌جمهوري تازه مي‌خواهد كارآموزي سياسي كند. اين فرايند هشت سال طول كشيد و در انصراف آقاي عارف به نفع آقاي روحاني به تكامل رسيد. در واقع پختگي اين ائتلاف در دولت آقاي روحاني است كه اصلاحات از اعتدال حمايت مي‌كند و اعتدال هم از اصلاحات. 

"لاريجاني مي‌تواند محل اجماع اصلاح‌طلبان باشد"؛ این بخشی از اظهارات الهه کولایی، عضو سابق حزب مشارکت و فعال اصلاح طلب در گفتگو با آرمان است:  موضوع سرليستي اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس به يكي از مهم‌ترين دغدغه‌هاي اصلاح‌طلبان تبديل شده است. برخي از اصلاح‌طلبان معتقدند در شرايط كنوني يك شخصيت معتدل و تاثيرگذار مانند آقاي ناطق نوري كه از قدرت چانه‌زني بالايي در پازل قدرت برخوردار است بهتر مي‌تواند مطالبات اصلاح‌طلبان را مديريت كند. در مقابل اما برخي از اصلاح‌طلبان اعتقاد دارند جريان اصلاحات از پتانسيل بالايي در مساله نيروي انساني برخوردار است و سرليست انتخاباتي اصلاح‌طلبان بايد از دل جريان اصلاحات انتخاب شود. دكتر الهه كولايي استاد علوم سياسي دانشگاه تهران معتقد است در شرايط كنوني حتي شخصيت‌هايي مانند علي لاريجاني كه چهره‌اي كاملا متعادل به خود گرفته‌اند نيز مي‌توانند محل اجماع اصلاح‌طلبان باشند. وي همچنين معتقد است: «رويكرد اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس مانند انتخابات رياست‌جمهوري‌خواهد بود و اصلاح‌طلبان در نهايت از آرمان‌ها و ايده‌آل‌ها به سمت واقعيت‌هاي موجود جامعه حركت خواهند كرد.»" بهترين گزينه براي سرليستي اصلاح‌طلبان و رياست مجلس آينده دكتر عارف است. با اين وجود انتخاب ايشان بستگي به اين دارد كه اصلاح‌طلبان چه سناريويي را براي حركت خود انتخاب خواهند كرد. با توجه به عملكرد محافظه‌كاران در مجلس نهم، همچنين عملكرد دولت آقاي روحاني، اين احتمال كه اصلاح‌طلبان اكثريت مجلس آينده را به دست بگيرند، زياد است. البته اين وضعيت تنها يك سناريوي پيش روي اصلاح‌طلبان است. سناريوهاي ديگري نيز پيش‌روي اصلاح‌طلبان وجود دارد. يكي اين است كه اكثريت مجلس آينده از نمايندگان غيراصلاح‌طلب تشكيل شود. اصلاح‌طلبان بايد براي چنين شرايطي نيز برنامه‌ريزي مناسب داشته باشند. اگر چهره‌هاي مطرح اصلاح‌طلب مورد تاييد شوراي نگهبان قرار بگيرند، احتمال سرليستي دكتر عارف افزايش خواهد يافت. "

صادق زیباکلام در یادداشتی با عنوان "بهره‌برداری سياسی از مراسم عزاداری " ، به سخنان حجت الاسلام پناهیان در سخنرانی بیت رهبری انتقاد کرده است: در دهه اول ماه محرم كه ماه عزاداري حضرت سيدالشهدا(ع) است، برخي از شخصيت‌هاي مذهبي همچون مداحان سعي كردند در مراسم عزاداري كه متعلق به هيچ فرد، گروه يا جناحي نيست و بلكه متعلق به همه مردم است، از تريبو ن مذهبي براي تبليغ تفكر سياسي خود بهره‌برداري كنند و مواضع سياسي خود را بيان نمايند. اين اظهارنظرها بيشتر در مخالفت با توافق هسته‌ای و سياست‌هاي دولت آقاي روحاني بود. آخرين نمونه براي استفاده سياسي از مراسم مذهبي مراسم عزاداري شب تاسوعا بود كه حجت‌الاسلام پناهيان در آن بدون اينكه نامي از وزير امور خارجه كشورمان ببرد به او طعنه زد و گفت: «شمر مهربانانه عباس(ع) را صدا مي‌زد ولي عباس رويش را بر مي‌گرداند و مي‌گفت خدايا چرا كار من به جايي رسيده كه دشمن به من طمع كرده است؟ اما امام حسين(ع) به عباس گفت: من تو را قبول دارم، برو و جوابش را بده. ‌اي عباس تو با دشمن دست ندادي و خدا دستان تو را قبول كرد. جانم به فداي دست‌هاي عباس كه به دشمن دست نداد....» اما اين نخستين بار نيست كه جريانات يا چهره‌هاي مذهبي از اعتقادات مردم بهره‌برداری مي‌كنند و در تلاشند ديدگاه‌ها و نظرات سياسي خود را در لباس اعتقادات به مردم تحمیل کنند وآخرين بار هم نخواهد بود. تجربه در ايران و ساير كشورهاي ديگر نشان مي‌دهد كه بهره‌برداري‌هاي سياسي و جناحي از مذهب همواره و در بلندمدت به ضرر خود مذهب تمام شده است. باورهاي مذهبي زبان ندارند كه بگويند آقاي فلانی از ما سوءاستفاده نكن. بنابراين برخي از چهره‌هاي مذهبي به‌راحتي مي‌آيند با استفاده از امكاناتي كه در اختيار دارند، مثل راديو و تلويزيون دست به بهره‌برداري سياسي مي‌زنند و نظري كه يك اقليت تندرو دنبال مي‌كنند را به مردم القا مي‌كنند. اين در حالي است كه اين چهره‌ها مي‌توانند دليل نيت و موضع‌گيري خود را به صورت صريح و علني به مردم بگويند و اذعان كنند به كدام دلايل فكر مي‌كنند دست دادن آقاي ظريف با اوباما اشتباه بود يا چرا فكر مي‌كنند سياست‌هاي احمدي‌نژاد در مساله هسته‌اي درست بود و تلاش آقاي روحاني براي حل اين پرونده اشتباه است؟ متاسفانه چنين افرادي به جاي آنكه بيايند و براي مردم استدلال كنند و با حساب دو دو تا چهارتا نشان دهند سياست‌هاي آقاي سعید جليلي درست بود مي‌آيند، پشت مذهب سنگر مي‌گيرند و سعي مي‌كنند از باورهاي مردم براي توجيه سياست‌هاي غلطي كه مايلند آنها را اجرا كنند بهره‌برداري كنند. دليل اين كار منفعتي است كه اقليتي دارند. البته مي‌توان اذعان داشت كه اين رفتار در كوتاه‌مدت جواب بدهد و تشبيه آقاي پناهيان براي عده اندكي موثر واقع شود اما در بلندمدت اقشار و لايه‌هاي تحصيلكرده مملكت، بويژه جوانان و دانشجويان اعتقاد و باوري به اين حرف‌ها پيدا نمي‌كنند اما در حقيقت آنچه این افراد بايد به آن توجه كنند اين است كه آنان براي نيل به اهدافشان به باورها و اعتقادات مردم دست می‌آویزند که قابل قبول نیست. 

توجیه/ ریختن سیمان روی بی‌آبرویی‌های سال 88!/ تأویل نومحافظه‌کارانه از عاشورا

روزنامه وطن امروز تیتر یک خود را با عنوان " توجیه"، به اظهارات مقامات دولتی در دفاع از لغو تحریم ها پرداخته است:  نامه رهبر معظم انقلاب به رئیس‌جمهور و صدور مجوز اجرای برجام با الزامات مشخص، به وضوح نشان داد دیدگاه عالی‌ترین جایگاه در نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت به برجام چیست و در ادامه چه خطوط و الزاماتی را برای اجرای این سند بین‌المللی ابلاغ کرده است. نامه آیت‌الله العظمی، سیدعلی خامنه‌ای به حسن روحانی نشان داد ایشان معتقدند خطوط قرمز اصولی نظام در مذاکرات هسته‌ای باید در مرحله اجرا رعایت شود! در واقع تاکید رهبر انقلاب بر خطوط قرمزی که پیش‌تر بارها بر رعایت آن توسط تیم حسن روحانی در مذاکرات تاکید شده بود، نشان می‌دهد هدف اصلی نظام و مردم از مذاکرات محقق نشده و ایشان نسبت به محتوای برجام دغدغه‌های مهمی دارند و مجوز اجرای برجام را به شرط تحقق این خطوط قرمز صادر کرده‌اند. در این میان موضوع «لغو تحریم‌ها» به‌عنوان هدف اصلی مذاکرات هسته‌ای و مطالبه حداکثری مردم به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته است. این اشاره و توجه رهبر انقلاب در واقع نگرانی‌ها نسبت به ضعف‌های برجام در حوزه لغو تحریم‌ها را تایید کرد. رهبر انقلاب در نامه خود در بند اول الزامات و نکاتی که باید در طول دوره اجرای برجام رعایت شود، مرقوم داشته‌اند: «از آنجا که پذیرش مذاکرات از سوی ایران اساساً با هدف لغو تحریم‌های ظالمانه‌ اقتصادی و مالی صورت گرفته است و اجرایی شدن آن در برجام به بعد از اقدام‌های ایران موکول شده، لازم است تضمین‌های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلف طرف‌های مقابل، تدارک شود که از جمله‌ آن اعلام کتبی رئیس‌جمهور آمریکا و اتحادیه‌ اروپایی مبنی بر لغو تحریم‌هاست. در اعلام اتحادیه‌ اروپایی و رئیس‌جمهور آمریکا، باید تصریح شود که این تحریم‌ها به کلی برداشته شده است. هرگونه اظهاری مبنی بر اینکه ساختار تحریم‌ها باقی خواهد ماند، به‌منزله‌ نقض برجام است». رهبر انقلاب «لغو همه تحریم‌ها» را که مطالبه اصلی مردم و هدف مهم مذاکرات بود به‌عنوان اولین شرط اجرای برجام  مورد تصریح قرار دادند. در واقع این مطالبه جدیدی نیست بلکه از همان ابتدای مذاکرات هسته‌ای رهبر انقلاب بارها لغو همه تحریم‌ها را به‌عنوان شرط یک توافق خوب عنوان کردند. این موضع رهبری منطبق بر خواسته مردم نیز بوده است. با این حال متاسفانه در برجام چنین خواسته و خط قرمزی رعایت نشد. براساس آنچه جواد ظریف و معاون دم‌دست او یعنی عباس عراقچی در وین به بار آورده‌اند؛ تحریم‌های اساسی علیه ایران یعنی تحریم‌های بانکی و نفتی «متوقف» یا «تعلیق» می‌شوند! 

در ادامه می خوانیم: در حالی که انتظار می‌رفت دولت حداقل در مرحله اجرا، نسبت به حمایت و فشار رهبر انقلاب برای استفاده حداکثری از برداشته شدن تحریم‌ها و بسته شدن دست طرف مقابل برای شیطنت‌های احتمالی، همراهی نشان دهد اما این بخش از نامه حسن روحانی به رهبر انقلاب و تلقی لغو تحریم‌ها در برجام خود مانعی بر سر این فشار خواهد شد! این رویه البته تنها در نامه حسن روحانی به رهبر انقلاب مشاهده نشد بلکه نسبت به جایگاه حسن روحانی، مقامات پایین‌تر نیز همین رویه را دنبال کردند! عباس عراقچی که به اعتقاد برخی کارشناسان «خیلی حرفه‌ای راستش را نمی‌گوید» هم پس از نامه رهبر انقلاب مدعی شد براساس برجام به جز تحریم‌های کنگره که متوقف می‌شود، سایر تحریم‌ها نیز لغو خواهد شد! او چهارشنبه‌شب در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: در عمل، تحریم‌های اقتصادی و مالی باید لغو و تحریم‌های کنگره نیز باید متوقف شود. این تحریم‌ها باید رسمی و کتبی لغو شود سپس ایران فعالیت‌های مربوط به خود را انجام دهد. عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: آنچه یکشنبه گذشته به‌عنوان روز تصویب اتفاق افتاد این بود که شورای وزیران اتحادیه اروپایی در 3 مصوبه تمام تحریم‌های اقتصادی و مالی علیه ایران را لغو کرد و قانون این امر تصویب و این 3 مصوبه در روزنامه رسمی اتحادیه اروپایی ثبت شده است.  عراقچی تصریح کرد: رئیس‌جمهوری آمریکا نیز قرار بود دستورات اجرایی را امضا کند که این اتفاق افتاد و تا اینجا طرف مقابل به تعهدات خود عمل کرده است.  وی با بیان اینکه ساختار تحریم‌های اروپا لغو می‌شود، افزود: دستورات رئیس‌جمهور آمریکا نیز ثبت شده و در حال بررسی مسائل حقوقی این امر هستیم.  

"ریختن سیمان روی بی‌آبرویی‌های سال 88!"، عنوان یادداشت وطن در یادآوری اقدامات ننگین فتنه گران در سال 88 است: 6سال پیش در چنین روزهایی بود در ماه محرم سال 88 که لجبازی و عناد و گردن‌کشی جماعت قلدرمآب فتنه، کار را به جایی رساند که در ادامه هتک حرمت به امام(ره) و انقلاب و «جمهوری اسلامی»، عاشورای 88 با آن تلخی رقم خورد. پایکوبی و شادی اهالی فتنه در روزی که «فرحت به آل زیاد و آل مروان بقتلهم الحسین علیه‌السلام»، چون لکه ننگی بر دامن ایشان ماند. حالا که 6 سال گذشته است، آنانکه اوباش ضدانقلاب را «فرزندان زهرا(س)» و «امت خداجوی» خواندند، هنوز موفق به توبه نشده‌اند، چونان برادران یوسف که هیچگاه حتی امکان توبه نیز برایشان محقق نشد یا قاتلان اباعبدالله(ع) که امکان توبه نیز از آنان سلب شد.با این همه انگار گروهی از به یادآوردن آن روزها عصبانی‌اند. گروهی که چند سال بعد ادعا کردند: «سوءتفاهم شده بود» و گروه دیگری که وقیحانه‌تر ادعای طلب سال 88 کردند و بعضی از آنان که امروز در مناصب دولتی هستند بی‌آنکه عذری خواسته باشند از غلط‌های سال 88، مناصب دولتی دارند، آن هم در همین دستگاهی که متهم به تقلبش کردند!حالا اگر قرار باشد طلب‌های سال 88 شمرده شود، خدا می‌داند چه قدر باید کاغذ سیاه کنیم.  22 خرداد 88، همه در معرض یک انتخاب بودند و نمی‌توانستند بیش از یکی را هم انتخاب کنند و اساسا انتخابات برای این بود که مشخص شود آن یک نفر کیست! شنبه 23 خرداد 88 فرارسید و همه منتظر بودند رقبا به طرف پیروز تبریک بگویند اما هیچ‌کدام این کار را نکردند. بعضی‌ها را همین انتخابات‌ها بدعادت کرده و تعریف و تلقی دیگری برایشان ساخته بود! فکر می‌کردند، انتخابات زمانی انتخابات است که آنها پیروز میدان باشند؛ تصوری که فائزه هاشمی، دختر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در اغتشاشات بعد از انتخابات صراحتا بدان اشاره کرد و حتی سیدمحمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات را- از آن جهت که نتوانسته است در سال 84 انتخاباتی برگزار کند که پدرش پیروز آن باشد- بی‌عرضه خواند، بنابراین در تلقی این جریان، انتخاباتی اساسا انتخابات است که برنده‌اش متعلق به جریان متبوع‌شان باشد. پس «تقلب» شده است؟ پس تکلیف انتخابات‌های پیشین چه می‌شود؟ پیروزی چند باره حضرات با همین مکانیزم یعنی با همین شورای نگهبان و نظارت همین مردم کوچه و بازار، چگونه توجیه می‌شود؟ اما بالاخره باید بدنه مردم را نسبت به انتخابات بی‌اعتماد کرد و واقعیت این است اعتراض و به بیان بهتر سوال «رای من کو؟» اساسا اصالت نداشت.

"تأویل نومحافظه‌کارانه از عاشورا" عنوان یادداشتی است که به اظهارات هاشمی رفسنجانی درباره عاشورا نقدی زده است:  آیت‌الله «‌رفسنجانی» اواخر هفته پیش در بزرگداشت آیت‌الله شهید «اشرفی‌اصفهانی» تأویلی از حادثه عاشورا ارائه داد که سخنان جدیدی از او به شمار می‌آمد. در این سخنرانی نه‌تنها عاشورا بلکه مهدویت نیز به شیوه‌ای «محافظه‌کارانه» و مانند آن دسته از گروه‌های مذهبی‌ای که پیش از انقلاب با آن مخالف بودند، تأویل شد. آن علمای سنتی یا به قول آقای رفسنجانی ارتجاعی همین تفسیری را داشتند که امروز هاشمی آن را در جامعه مخاطب خود محک زد. هاشمی در بخشی از سخنان خود آورده بود: «امام حسین(ع) به گونه‌ای عمل کرد که مردم بکوشند به جای راه‌ انداختن سیل خون با سیل اشک به جنگ ظلم و ستم بروند. این هدف امام حسین(ع) تا امروز به طور نسبی تامین شده است و روزی که صاحب الزمان(عج) ظهور کند هدف ثاراللهی امام حسین(ع) به طور کامل تامین خواهد شد». در واقع 2 هدف در این سخن نهفته است: اول تعطیلی مبارزه؛ با این تأویل که درس امام حسین(ع) الگوگیری از نهضت عاشورا نبوده است، زیرا تنها راه گریه را برای مبارزه به ما آموخته‌اند و دوم اینکه رسالت اصلی مبارزه یا همان «ثاراللهی» تا زمان ظهور امام عصر تعطیل است و بدین ترتیب تنها مسیر گریه برای مبارزه با ظلم برای ما باقی‌ مانده است(!) در واقع از مهم‌ترین نشانه‌های نومحافظه‌کاری ارائه همین تفاسیر خلوت‌گزینانه از ابعاد مختلف اسلامی است؛ هرچند تعارض کاملی با ادعاها و تفاسیر پیشین فرد داشته باشد یا مثلا به تفاسیر طیف دیگری از محافظه‌کاران مذهبی مانند انجمن حجتیه نزدیک باشد. تا چندی پیش، از نگاه افرادی مانند هاشمی روحانیان به‌طور کلی به 2 دسته تقسیم می‌شدند: «روحانیان مبارز و انقلابی» و «روحانیان سنتی و ارتجاعی». روحانیان مبارز آن گروهی بودند که در پی تفسیر انقلابی و سیاسی از اسلام بودند و همه امور مذهبی را پدیده‌ای سیاسی و با ابعاد اجتماعی تفسیر می‌کردند. در حالی ‌که مشخصه روحانیان سنتی در ضدیت با مبارزه، آگاه‌سازی عمومی و اهداف سیاسی و حکومت اسلامی بود و به این ترتیب آنان را از قلمرو «روحانیان پیشرو» خارج می‌کرد.

معرکه گیری به خاطر سیلی خوردن از برجام/ کالای وارداتی گران تر از صادراتی!/ مخالفت‌ها با برجام بیشتر می‌شود نه کمتر!

روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد، گزارشی را با عنوان "معرکه گیری به خاطر سیلی خوردن از برجام"،به اظهارات ضد ایرانی وزیرخارجه عربستان پرداخته: آدم را به یاد معرکه‌گیرهای قدیم می‌اندازد که با فریاد، مردم را دور خودشان جمع می‌کردند تا زنجیر بدرند، با این تفاوت که نه مثل معرکه گیران خوی پهلوانی دارد و نه چون آنان، توانی برای پاره کردن زنجیر !  اما چند صباحی است که عنان از کف‌داده و گوی سبقت از جنگ افروزان ربوده و قلدر مآبانه، سینه اش را ستبر کرده و باد درغبغب انداخته و بساط توهینش را گسترده و گستاخی را به سر حد بی نهایت رسانده است.  از همان آغازی که در بحبوحه بحران زمامداری آل سعود، به یکباره کادر حکومتی عربستان تغییر یافت و او شد وزیر خارجه، پیش بینی می‌شد که "عادل الجبیر "، اهل حرف‌های هیجانی و احساسی باشد و آتشش برای خط‌و‌نشان کشیدن برای ایران، تند.  ادعاهای " جبیر " و اتهام زنی‌ها به کشورمان به چندین سال قبلتر می‌رسد، شاید اوج این چالش زمانی بود که شخصی به نام "منصور ارباب سیر"را به اسم مامورترور او- در زمانی که سفیر آمریکا بوده- معرفی کردند ! و بعد هم بهانه‌ها برای شانتاژ و توهین علیه ایران درست شد و عادل الجبیر هم از این گونه بهانه‌ها نهایت بهره را برای درشت گویی علیه ایران برد.  برخلاف چهره متفاوت و به ظاهر تجدد گرایانه اش، ذهنی سنتی و خویی ستیزه جو، آنچنان روح و روان او (جبیر) را برآشفته، که حالا ایران را به خیال خام خود از ابزار نظامی می‌ترساند !آن هم درست بعد از آن که "محمد جواد ظریف " با سخنانی خرد ورزانه از این می‌گفت که تعارض با عربستان به نفع هیچ یک از دو کشور نیست و هر دو می‌توانند در راستای تعامل بیشتر، باب گفتگو را باز کنند و از رفتارهای احساسی بپرهیزند، ظریف آن موقع با بیان این که نه اجازه این را می‌دهیم عربستان نقش ایران را در منطقه ندید بگیرد و نه اینکه می‌خواهیم نقش عربستان را نادیده بگیریم، از بیانی منطقی به دور ازتقابل سخن به میان آورد. اما جبیر در عوض کلام منطقی ظریف؛ چند روز بعد اینگونه پاسخ گفت:"داشتن روابط مثبت با ایران در شرایطی که تجاوزگری علیه دولت و ملت عربستان ادامه دارد، دشوار است."و ادعا کرد:"ما از همه توان سیاسی، نظامی و اقتصادی خود در برابر هر تجاوزگری از طرف ایران استفاده خواهیم کرد!"

در ادامه آمده: شاید اکنون برخی بپندارند که وزیر امورخارجه ایران از موضع ضعف است که اینقدر با خونسردی در قبال اتهامات و فرافکنی‌های "عادل الجبیر" نرمش از خود نشان داده است. و برای همین، یا منتظر واکنش صریح‌تر ظریف و یارانش هستند و یا در انتظار برای هجمه‌ای دوباره به او (ظریف) و سایر مقامات بلندپایه این وزارتخانه، آن هم به این بهانه که چرا به زعم آنان (مخالفین دولت)، در برابرتوهین‌های عربستانی، حقیرانه عمل شده و با این اتهامات وارده، خم به ابروی مسئولین ما نیامده و "ظریف" از سازش دم می‌زند؟! ادعاهای وزیر خارجه عربستان و عکس العمل مقامات ایرانی در حالی صورت می‌گیرد که دیگر همه می‌دانند، این روزها، آل سعود در باتلاق حکومت خواهی و جدال سیاست گیر افتاده است و هر بار هم بیشتر در آن فرو می‌رود. از سویی وضعیت یمن وسوریه و...و شیوع تروریسم و داعش در منطقه و دیگری نبرد خانوادگی این خاندان برسرقدرت برکسی پوشیده نیست. اوضاع در عربستان آنقدر وخیم است که خبراز یک کودتای خانوادگی علیه "ملک سلمان " به گوش می‌رسد، و یک شاهزاده سعودی در تازه‌ترین افشاگری‌اش در مورد خاندان آل سعود، به روزنامه ایندیپندنت گفته است که از 12 پسر زنده بنیانگذار عربستان سعودی، 8 نفر آ‌ن‌ها از برکناری ملک سلمان حمایت می‌کنند و آرزوی جایگزین کردنش با برادر 73 ساله اورا دارند. به ادعای این شاهزاده معارض سلمان، اکثریت قاطع علما و مفتی‌های سعودی هم از کودتای داخلی که به برکناری سلمان و روی کار آمدن «احمد بن عبدالعزیز» وزیر کشور سابق منجر شود، حمایت خواهند کرد. 

"کالای وارداتی گران تر از صادراتی!"، عنوان گزارش اقتصادی آفتاب یزد است: سفیر سابق ایران در سویس و چین می‌گوید:  بررسی تجارت خارجی کشور در دوره 6 ماهه نخست امسال نشان داد متوسط قیمت هرتن کالای صادراتی 434 دلار بود، درحالی که متوسط قیمت هرتن کالای وارداتی یک هزار و 212دلار تمام شد و به این  ترتیب هرتن کالای وارداتی 778دلار گران‌تر از اقلام صادراتی بود. البته بنا بر گزارش  سازمان توسعه تجارت ایران، طی دوره مورد بررسی ارزش هرتن کالای صادراتی کشورمان در مقایسه با مدت مشابه در سال 93 رشد سه درصدی را نشان می‌دهد. همچنین ارزش هرتن کالای وارداتی در 6ماهه اول امسال نسبت به دوره مشابه در سال گذشته کاهش پنج درصدی داشت. در تحلیل اینکه چرا کالای وارداتی گران تر از صادراتی است باید گفت که اغلب کالاهای وارداتی دارای ارزش افزوده بیشتری نسبت به کالاهای صادراتی است. باید توجه داشت که صادرات مواد خام و یا به عبارت دیگر خام فروشی در مقایسه با صادرات کالاهای ساخته شده ارز زیادی را نصیب کشورمان نمی‌کند و موارد زیادی بوده که کشورهای خارجی مواد خام را از کشور ما وارد و با انجام فرآوری‌های لازم، مواد فرآوری شده و کالاهای ساخته شده را با ارزش افزوده چندین برابر صادر می‌کنند.کالاهای صادراتی ایران در بخش‌های غیر نفتی، کیفیت و کمیت قابلیت چندانی برای عرضه در بازارهای صادراتی ندارد.حسین ملائک، در گفت‌وگو با خبرآنلاین، با بیان اینکه در حوزه صادرات نفتی با برداشته شدن تحریم‌ها مشکلی برای بازاریابی یا فروش نفت خانم و فرآورده‌های آن نداریم، اظهار داشت:پتروشیمی‌ها به طور طبیعی بازار خود را دارند و برای افزایش صادرات هم مشکلی برای یافتن بازارها ندارند به این دلیل که محصولات پتروشیمی ایران در منطقه و سایر کشورها مشتری‌های خود را دارد و نیازی به رقابت نداریم.وی افزود:این موضوع در صادرات غیرنفتی اما با مشکل مواجه است.زیرا کالاهای صادراتی ایران حجم کافی برای صادرات ندارند.مثلا در حوزه صادرات محصولات لبنی مزیت‌های رقابتی در همین کشورهای منطقه داریم اما شرکت‌هایی که بتوانند تولید با کیفیت با حجم زیاد داشته باشند،به اندازه کافی نداریم و گاهی تعدادشان انگشت شمار است. ملائک در پاسخ به این سوال که در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران قابلیت صادرات دارد اما چرا در این حوزه نتوانسته ایم موفق عمل کنیم؟تصریح کرد:ممکن است در این حوزه ظرفیت کافی داشته باشیم اما بسته‌هایی که این شرکت‌ها عرضه می‌کنند،ازقوت کافی برخوردار نیست و بانکهای کشور از این شرکت‌ها حمایت نمی‌کنند. "مخالفت‌ها با برجام بیشتر می‌شود نه کمتر!"، این عنوان یادداشت صادق زیباکلام در آفتاب یزد است: صادق زیباکلام معتقد است که هرچه پیش برویم مخالفت‌های تندروها با توافق هسته‌ای ایران و غرب بیشتر خواهد شد. این استاد دانشگاه در گفتگو با خبرآنلاین درباره علت ادامه مخالفت‌های تندروها با برجام پس از تصویب نهایی در مجلس و اجرایی شدن آن، گفت: من پیش از این دو نکته را درباره برجام مطرح کرده بودم و این روزها، هرچه که به پیش می‌رویم می‌بینم که آن دو نکته صحیح بوده است. او ادامه داد: نکته اول آنکه تصویب برجام زلزله ای در میان دلواپسان خواهد انداخت. از روزی که توافق وین اعلام شد، مخالفت جریان تندرو نه تنها کاهش نیافت، بلکه مخالفت‌ها تندتر هم شد. علت این مسئله هم این است که اصل مخالفت تندروها مسئله هسته‌ای نیست. اساسا مناقشه هسته ای برای آن‌ها ابزار نیرومند و موثری در جهت ضدیت و مخالفت با غرب است. توافق وین که ما امروزه آن را به برجام می‌شناسیم آغاز روند تنش زدایی با غرب است. زیباکلام نکته دوم را اختلافی می‌داند که در جریان اصولگرایی به‌واسطه برجام بروز می‌کند و می‌گوید: امروزه می‌بینیم که عملا این اختلاف اتفاق افتاده است. این روزها تندروها آن میزان که به آقای لاریجانی حمله می‌کنند به ظریف حمله نمی کنند. همچنین این روزها آن میزان که آقای لاریجانی در مجامع عمومی از برجام دفاع می‌کند و سخنرانی می‌کند، ظریف این کار را نمی‌کند.  برده آمریکا نمی‌شویم چون ولایت فقیه داریم/ تفسیر ممنوع! روزنامه کیهان تیتر نخست خود را با عنوان "برده آمریکا نمی‌شویم چون ولایت فقیه داریم"، به اظهارات سید حسن نصرالله اختصاص داده است: دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت، با تاسی به قیام امام حسین(ع) و تبعیت از ولایت‌ فقیه، طرح‌های آمریکایی، صهیونیستی، تکفیری را از خاورمیانه محو کرده و بر منطقه آقایی خواهیم کرد.سیدحسن نصرالله در مراسم عزاداری عاشورا در جنوب بیروت بار دیگر با اعلام تجدید بیعت با آرمان‌های امام حسین(ع) بر مقاومت مقابل طرح اسرائیلی، آمریکایی، تکفیری در منطقه تاکید و با فریاد بلند اعلام کرد که ما برده آمریکا نیستیم، ما ولایت فقیه را داریم. سیدحسن نصرالله در ابتدای سخنان خود با ابراز تسلیت به امام زمان(عج) و رهبر انقلاب اسلامی در ایران که از وی به نام «رهبر حکیم» یاد کرد، از خانواده شهدا و رزمندگان مقاومت در جبهه‌های مختلف به‌خصوص در سوریه یاد کرد و گفت که «ما به مانند 1400 سال پیش همچنان بر حسین علیه‌السلام خواهیم گریست و بیعت خود را با امام حسین(ع) تجدید خواهیم کرد.» دبیرکل حزب‌الله در سخنان خود بر چند محور مهم تاکید کرد‌و اولین محور را ایستادگی در کنار مردم فلسطین و انتفاضه آنان در مقابل اشغالگران اسرائیلی اعلام کرد. وی گفت: در این روز بزرگ و به نام این جمعیت حسینی و زینبی اعلام می‌کنم که ایستادگی خود را در کنار مردم مظلوم و صبور فلسطین اعلام و انقلاب آنان را تایید می‌کنیم. از همه آزادگان دنیا می‌خواهیم که در کنار مردم فلسطین و حقوق مشروع آن بایستند و از آن حمایت کنند.سیدحسن نصرالله در پایان سخنان خود بار دیگر با امام حسین(ع) تجدید بیعت کرد و گفت :امام حسین(ع) به ما یاد داد که تکلیف خود را روشن کنیم و در مقابل هر طغیانگر و مستکبری که به اسلام و مقدسات ما تجاوز می‌کند ایستادگی کنیم. وی افزود، خون بر شمشیر پیروز است و پاسخ ما به تهدیدهای دشمن صهیونیستی و دشمن استکباری «هیهات منا الذله» است.  "تفسیر ممنوع!"، عنوان یادداشت روز کیهان است: صدور فرمان تاریخی رهبر معظم انقلاب و تعیین شرایطی متعدد در مسیر اجرای برجام، فصل‌الخطابی بود بر همه ادعا‌ها و اما و اگر‌ها و راه روشنی را معلوم کرد که براساس شرع و قانون  و نگاه کارشناسانه، تمکین به  آن اجتناب ناپذیر و واجب است. با این همه به نظر می‌رسد  برخی اظهارات و واکنش‌ها در برداشتی خوش‌بینانه از عدم درک صحیح پیام رهبری حکایت دارد! برای پرهیز از تکرار چنین مواضعی و تبیین آنچه در پیام معظم‌له بر آن تاکید وتصریح شده، توجه به چند نکته ضروری است: بر خلاف برخی برداشت‌ها، رهبر انقلاب اجازه اجرای برجام را صرفا پس از تحقق و رعایت  شروط و قیودی محکم وغیر قابل خدشه صادر نمودند و اساسا موافقت کلی با موضع نفرمودند.این مهم به روشنی از عبارت «با توجّه به آنچه ذکر شد، مصوبه‌ جلسه‌ ۶۳۴ مورخ ۹۴/۵/۱۹ شورای عالی امنیّت ملّی با رعایت موارد یاد شده تأیید میشود» معلوم می‌شود. اهمیت این بحث هنگامی است که برخی با هر نیتی ادعا کنند رهبر بزرگوار انقلاب با برجام موافقت فرمودند و البته شرایطی هم در نظر گرفتند! مفهوم این سخن آنست که اصل را در پذیرش بدانیم و تحقق شروط را ضمیمه‌ای بر اصل! حال آنکه بی‌هیچ تعارفی باید گفت ادبیات و واژگان بکار رفته در متن به گونه‌ای است که براساس آن برجام تنها و تنها در صورت رعایت دقیق و مو به موی متن پیام قابلیت اجرا دارد و بدون آن هیچ اقدامی وجاهت قانونی ندارد. نکته دیگر ادعای اعلام نظر از سوی رهبر انقلاب است! ادعایی که ابداع آن توسط رسانه‌های بیگانه و تقلید از آن توسط برخی اقمار داخلی آنها صورت گرفت و هدف گذاری آن را باید در چارچوب کاهش سطح اهمیت نامه ارزیابی کرد. براساس این روش، اینگونه وانمود می‌شود که رهبر عزیز انقلاب ضمن تایید برجام «نظراتی هم ارائه فرمودند»! حال آنکه این قلب محتوا وتغییر صورت مسئله است. تفاوت هنگامی آشکار میشود که آنها را با این پرسش مبنایی مواجه کنیم که آیا این نظر را نظری در میان سایر نظریات می‌دانید یا نظر رهبر انقلاب!؟ پاسخ آنها هر کدام باشد اقتضائات خاص خود را در پی دارد اما صرفنظر از آن پاسخ، نمی توان از نظر دور داشت که نامه رهبر انقلاب،  نه یک موعظه ونصحیت ونه یک نظر هم وزن سایرین است بلکه دستور و امری از عالی‌ترین مقام کشور برای اجرا به تمامی دستگاه‌های ذیربط و مسئول است وتقلیل آن ازاین جایگاه، تحریفی دیگر برای دور زدن آن قلمداد می‌شود. چه آنکه براساس قانون اساسی مصوبات شورای عالی امنیت ملی صرفا با نظر رهبر انقلاب به قانون بدل می‌شود و واضح است که در امر قانون گذاری،چیزی بعنوان توصیه و موعظه راه ندارد و هرچه هست امر الزام‌آور و دارای ضمانت اجراست. در ادامه می خوانیم: گرچه مخاطب پیام رهبر انقلاب ،رییس جمهور محترم است اما نمی‌توان از نظر دور داشت که در سایه تبیین و تاکید مجدد ایشان بر دشمنی تمام نشدنی آمریکا با ملت ایران، فرمان وحدت عمومی به همه جامعه صادر شده و از این روی، افزون بر دولتمردان، دیگر قوا و دستگاه‌ها نیز در رویارویی با آمریکا وتقویت جبهه داخلی، فراخوانده شده‌اند. اکنون تکلیف نمایندگان مجلس با ده روز قبل فرق کرده است و صراحت پیام رهبری جای هیچ عذری بر کسی باقی نگذاشته است. هر کس اعتقاد به ایران و نظام اسلامی دارد، حتی اگر تاکنون نمی‌دانست برجام چه فرجامی برای ما رقم زده است، اکنون و با اتمام حجت رهبر انقلاب، متوجه ابهامات و ضعف‌های ساختاری برجام شده و موظف به همراهی و همدلی در زمینه اجرای این فرمان است و باید در این راه به دولت کمک و یاری برساند و بالاترین مساعدت به دولت، نظارت لحظه به لحظه و موشکافانه در تحقق مفاد فرمان رهبری است که تنها وتنها در این صورت است که هم به وظیفه ذاتی و سوگند خود عمل کرده‌اند وهم به فرمان ولی فقیه تمکین کرده و برگی درخشان به نامه اعمال خود افزوده‌اند. درباره نامه رهبر معظم انقلاب نکات فراوان دیگری هم قابل بیان است اما مختصر اینکه دشمن می‌کوشد با نفوذ در مراکز تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر، با قلب حقیقت و ارائه اطلاعات نادرست، به تحریف این فرمان تاریخی و به حاشیه راندن وکم اثر کردن آن بپردازد. از این روی، وظیفه همگان است که با کمک به دولت و رئیس جمهور محترم، ضمن پیشگیری از چنین رخدادی، راه نفوذ دشمنان را سد کرده و بدون لکنت زبان از حریم ولایت دفاع کنیم.

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها