امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۴:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 152925
تاریخ انتشار: ۵ آبان ۱۳۹۴ - ساعت ۱۱:۴۰
تعداد بازدید: 749
داستان حضور ایران و مدافعان حرم در سوریه؛
اردیبهشت ۹۲ در حالی که تکفیری‌های مسلط شده بر «عدرا البلد» درغوطه شرقی واقع درحومه دمشق مشغول تخریب و نبش قبر «حُجر بن عَدی الکِندی» بودند، ...

داستان حضور ایران و مدافعان حرم در سوریه؛

به گزارش پیروان موعود هادی کسایی زاده نوشت:ز سخنرانی تاریخی خود به تهدید جدی حرم حضرت زینب (س) اشاره کرد و گفت: افرادی هستند که از این مرقد دفاع می‌کنند و برای دفاع از آن حاضر به شهادت هستند؛ آنان از فتنه جلوگیری می‌کنند. جلوگیری از سیطره گروه‌های مسلح بر مرقد حضرت زینب (س) و منع تکفیری‌ها از تخریب این مرقد واجب است.

پس از سخنان سید حسن نصرا... بود که آرام آرام حلقه مدافعان حرم شکل گرفت. از افغانستان و لبنان و عراق تا ایران و فلسطین همه برای حضور در شام صف بستند. انگار سربازان ولایت این بار اجازه نخواهند داد زینب(س) در شام تنها بماند.

اما این تمام ماجرا نبود. جنگ داخلی در سوریه همزمان با بیداری اسلامی در تونس و بحرین و مصر رخ داد و به نوعی این تلقین در رسانه‌های خارجی شکل گرفت که بیداری اسلامی وارد سوریه شده است، در حالی که در بیداری اسلامی مردم قیام کردند، اما در سوریه عوامل خارجی در قالب شورش و فتنه از اروپا، ترکیه، عربستان و رژیم صهیونیستی همراه با سلاح وارد سوریه شدند که هدفشان یک بیداری اسلامی جعلی
 بود.

شاید این پرسش در ذهن شما ایجاد شود که نقش ایران در سوریه چیست؟ آیا ارتش ایران در سوریه حضور دارد؟ چرا ایرانیان به نام مدافعان حرم وارد سوریه شده و جانباز و شهید می‌شوند؟ مدافعان حرم نیروهای امنیتی یا نظامی هستند؟

قبل از پرسش دادن به این پرسش‌ها بگذارید روایت را اینگونه آغاز کنیم که با ورود نیروهای شبه نظامی (تکفیری و داعش) مسلح به خاک سوریه، جمهوری اسلامی ایران به دولت سوریه پیشنهاد داد، بهتر است برای خاتمه اوضاع شفاف سازی کنید و به مخالفان خود بگویید پای میز مذاکره بیایند و خواسته‌های خود را اعلام کنند. اما نیروهای مسلح خارجی یا همان تروریست‌های داعشی چون وابسته به خارج از مرزهای سوریه بودند، این درخواست را قبول نکردند و در پیامی اعلام کردند که خواسته ما تنها برکناری بشار اسد، رئیس جمهور سوریه است! این خواسته در حالی بود که پیش از این دو انتخابات در سوریه برگزار شد و مردم به قانون اساسی و ریاست جمهوری بشار اسد رأی داده بودند.

در این میان ،  ایران پذیرفت تا به دولت سوریه برای رهایی از دست تکفیری‌ها و تروریست‌های داعش به آن دولت مشاوره نظامی دهد. اقدام نخست تشکیل هسته‌های بسیج مردمی در شهرهای سوریه بود، یعنی اینکه ایران به سوریه آموخت برای مقابله با این بحران باید پایگاه‌های مردمی ایجاد شود و به مردم برای دفاع از کشور اعتماد کرد و این‌چنین گروه دفاع وطنی شکل
 گرفت.

سید حسن انتظاری یکی از جانبازان ایرانی در نبرد سوریه می‌گوید: اقدام ایران برای بسیج مردمی موجب شد تا برخی از مناطق علوی نگاهشان به جمهوری اسلامی تغییر کند. یک نمونه برایتان عرض کنم، اینکه وقتی بچه‌های ما برای ایجاد بسیج به یکی از این مناطق علویون رفته بودند به رهبر یک قبیله بزرگ که آنجا بود، گفتند برای مقابله با این بحران جوانانتان را برای بسیج آماده کنید و جالب اینکه آن‌ها گفتند اگر دولت سوریه این درخواست را از ما داشته باشد، ما انجام نمی‌دهیم، اما چون شما نماینده جمهوری اسلامی هستید، این درخواست را با جان و دل انجام می‌دهیم.

بر اساس این گزارش به جرأت و با اسناد و مدارک مشهود می‌توان گفت که تروریست‌های داعشی هیچ ارتباطی با اسلام نداشته و تنها مخالفان خود را از بین می‌برند.  نمونه اش مزار حجر بن عدی از صحابه 
رسول(ص)  خداست که وقتی دست آن‌ها افتاد، به آن هم رحم نکردند و نبش قبر شد و در فضای مجازی این اقدام خود را با عکس منتشر کردند، در حالی که اهل سنت احترام قبر اولیای خدا و اهل بیت (س) و صحابه را نگه می‌دارند. این افراد که مدعی هستند، از اهل تسنن‌اند چطور سنی‌ای هستند که به قبرصحابه پیغمبر (ص) توهین کردند؟ اینجا مشخص می‌شود که اینان یک تفکر تقلبی راه انداخته و با هدف شیعه هراسی و مقابله با شیعه قدم بر می‌دارند.

یا نمونه دیگر در مسأله روز قدس است که گروه‌های داعش می‌گویند:  هیچ کس حق ندارد علیه رژیم صهیونیستی شعار بدهد! این چه تفکری است  که یهودی صهیونیست را که دشمن آشکار است، فراموش کرده و در عوض  سلاحش را رو به برادر مسلمانش گرفته است؟

در این میان غیر از مستشاران نظامی، گروه‌های مردمی نیز از سایر کشورها برای دفاع از حرم و حریم اهل بیت راهی دمشق و شهرهای سوریه شده‌اند؛ برای همین نامشان را مدافعان حرم می‌نامند. این افراد که بیشتر آن‌ها را جوانان عراقی، افغانستانی و ایرانی تشکیل می‌دهند، دست از دنیا شسته و برخود واجب و تکلیف می‌دانند که در مقابل دشمنان اسلام در هر جای جهان ایستادگی کنند. وقتی از حامد خان یکی از مدافعان حرم و کلیددار ضریح حضرت زینب کبرا(س) درباره تعداد شهدای مدافع حرم سؤال می‌کنیم، می‌گوید: خیلی! ... خیلی زیاد هستند. می‌گوید: تروریست‌ها آن اوایل به عنوان نذری برای زائران مرغ می‌آوردند؛ در حالی‌که داخل آن مواد منفجره بود و  تعداد زیادی از زوار به این شکل به شهادت رسیدند. شاید بتوان گفت که در روزهای سخت بحران روزی ۵۰ تا ۶۰ خمپاره به سمت حرم شلیک می‌کردند.

به گزارش خبرنگار ما مدافعان حرم افرادی آرام و به دور از جنجال و مصاحبه هستند که روی بازوان آنان معمولاً با نخ طلایی یا نقره‌ای حک شده است: «کلنا عباسک» که معنی آن برای آن‌ها این است که ما به گرد پای عباس نمی‌رسیم. اما اینجا آمده ایم تا حداقل اسممان در تومار بلند مدافعین حرم ثبت شود و در همان راه قدم گذاشته 
باشیم.

حالا چند سالی است که مدافعان حرم در سوریه حضور دارند و از اسلام و مسلمانان دفاع می‌کنند، اما هیچ رسانه خارجی این عشق را به تصویر نمی‌کشد و غول‌های رسانه‌ای جهان این دفاع را بایکوت کرده‌اند. هر چند تشییع پیکر مدافعان حرم هم در ایران و دفن آن‌ها در گلزارهای شهدا انجام می‌شود، اما باز هم مظلومند و رسانه‌های داخلی کمتر به این شهدا می‌پردازند.

عصر روز عاشورا در میان قطعات شهدا در بهشت زهرای تهران قدم می‌زدیم که نوای زیارت عاشورا   ما را به خود جلب کرد. مردانی که گرد یک مزار شهید می‌گریستند و  برایش سینه نمی‌زدند. نامش شهید اکبر شهریاری بود که در بهمن 1392 به عنوان مدافع حرم در بارگاه مطهر حضرت زینب کبرا(س) به شهادت رسید.

کمی بالاتر مزار شهید دیگری که روی سنگ مزارش نوشته شده بود:  شهید، حمید رضا زمانی مدافع حرم، تاریخ شهادت: محرم 1393 ... شهدایی که این روزها در میان شهدای هشت سال دفاع مقدس جا باز می‌کنند تا در کنارشان آرام بگیرند؛ البته در این میان شهدای افغانستانی مقیم ایران هم داریم که در دفاع از حرم، جان خود را هدیه کرده اند و سردار شهید حسین همدانی که با شهادتش نام مدافعان حرم را در تاریخ ماندگار کرد.

آری ... درست است؛ ایران همچنان شهید می‌دهد. شهدایی که این روزها غریبانه تشییع و دفن می‌شوند که این حق آن‌ها نیست. باید بنیاد شهید و امور ایثارگران، سپاه پاسداران، بسیج، رسانه ملی و تمامی اعضای شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برای زنده نگه‌داشتن نام و یاد آن‌ها اقدام ویژه‌ای انجام دهند.

آخرین اخبار