امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۷:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 152966
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ساعت ۱۶:۱۰
تعداد بازدید: 599
به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود، نبردهای خونین هم چنان و با وجود هشدار مکرر سازمان های حقوق بشری مبنی بر وقوع قحطی و پیامدهای ناگوار آن در ...

به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود، نبردهای خونین هم چنان و با وجود هشدار مکرر سازمان های حقوق بشری مبنی بر وقوع قحطی و پیامدهای ناگوار آن در یمن ادامه دارد. جنگنده های ائتلاف عربی به رهبری سعودی در طول دو روز گذشته مکررا مناطقی در صنعا، صعده، لحج، مارب و تعز را بمباران نموده اند، با این حال شماری از رسانه ها از پیش روی نیروهای وابسته به انصارالله در طول دو روز گذشته خبر داده اند.

به گزارش رویترز شبه نظامیان وابسته به انصارالله و وفاداران به علی عبدالله صالح در پی پیشروی قابل ملاحظه در جنوب یمن، بخشی از استان لحج در شمال شهر عدن را تحت کنترل درآورده‌اند. شهر استراتژیک عدن با تداوم حملات جنگنده های سعودی و حمایت پیاده نظام وابسته به منصور هادی و نیروهای عربی شورای همکاری خلیج فارس در همان آغاز از کنترل نیروهای انصارالله خارج شده و به مرکز نیروهای وفادار به رئیس جمهور مستعفی تبدیل شده است.

منابع نظامی می گویند که شبه نظامیان حوثی در حال حاضر در استان لحج روی تپه های مشرف به پایگاه هوایی استراتژیک العند موضع گرفته اند. نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی این پایگاه را پس از نبردی شدید با حوثی‌ها در ماه اوت گذشته به تصرف در آوردند.

در حال حاضر این پایگاه مقر نیروهای سودانی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی است. دولت عمر البشیر در اقدامی غیر منتظره مبادرت به اعزام هزاران نظامی به یمن نموده است.

به گفته ی منابع امنیتی شبه نظامیان حوثی همچنین شهر دمت را پس از ساعت ها محاصره و نبرد با نیروهای دولتی دوباره تصرف کردند. منابع نظامی وابسته به متجاوزان همچنین اعتراف کرده اند که شهر ساحلی ذباب نیز تحت کنترل نیروهای مشترک یمنی قرار گرفته است. مقر لشکر 117 ارتش یمن نزدیک باب المندب نزدیک این منطقه واقع شده است.

العالم به نقل از محمد بوعبدالله خبرنگارش در یمن اظهار داشته که نیروهای مشترک یمنی که متشکل از ارتش و کمیته های مردمی هستند به سمت عدن در حال پیشروی هستند و در الضالع و مأرب پیروزی های میدانی کسب کرده اند.

نقشه های فوق به نبردهای دو ماه اخیر یمن و نحوه استقرار، پیشروی ها و مناطق درگیری طرفین اختصاص دارد. گفتنی است مناطق تحت تصرف انصارالله واقع در شمال و غرب این کشور مناطق کلیدی و پر جمعیت یمن محسوب می شوند. هم اکنون صنعا پایتخت و تعز سومین شهر یمن در اختیار نیروهای مردمی قرار دارند. نکته حائز اهمیت حضور میدانی بیش از پیش عناصر وابسته به القاعده و در داعش در طول ماه های پس از آغاز حملات به رهبری سعودی می باشد، که این امر زنگ خطری را برای تمامی گروه های یمنی اعم از نیروهای انصارالله، جدایی طلبان جنوب و نیروهای وفادار به منصور هادی به صدا در آورده است.

در نقشه های فوق مناطق هاشور زده صورتی تحت نفوذ عناصر نزدیک به داعش می باشد، مناطق زرد رنگ تحت اختیار عناصر القاعده بوده، مناطق سیاه و سفید در اختیار انصارالله و صورتی بدون هاشور تحت تصرف نیروهای نزدیک به هادی و مورد حمایت سعودی می باشد. سه گزینه انتهایی در هر نقشه به ترتیب به مناطق درگیری، حملات هوایی ائتلاف و حملات تروریستی رخ داده پرداخته است.

جهت آگاهی از اهمیت و میزان جمعیت هر یک از مناطق یمن در انتها نقشه هایی از استان های یمن و جمعیت سکنه آن ها آورده شده است.

نقشه های نبرد در جنگ داخلی یمن

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها