امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۰:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 153010
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۴ - ساعت ۰۱:۰۰
تعداد بازدید: 350
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با تشریح واقعیت و یا ادعا درباره ورود استرس در خون گفت: پزشکی فردگرای امروز همان فلسفه طب ۲ هزار و ۴۷۵ سال پیش بقراط است.

به گزارش پیروان موعود به نقل از جهان، علی اکبر پورفتح اله در گفت‌وگو با تسنیم، درباره برخی اظهارنظرها مبنی بر اینکه وقتی افراد دچار استرس می‌شوند این عامل خطرناک وارد خون می‌شود و افراد دچار مشکلات عدیده ای در سلامت خود می‌شوند، عنوان کرد: بنده به این مسئله زیاد اعتقادی ندارم، زیرا این یک پایه اندیشه‌ ای در طب یونانی بوده که وارد طب اسلامی شده است، چون بقراط که پایه گذار طب یونانی است در عصر خودش براساس فلسفه یونان که همه چیز را چهارگانه می‌دید به خاطر همین عنوان کرده بود طبیعت دربرگیرنده چهار عنصر آب، خاک، آتش و باد است.

وی ادامه داد: بنابراین وقتی بقراط طب را پایه گذاری کرد براساس اندیشه یونانی چهار طبع را مطرح می‌کند. طبع سرد، گرم، بلغمی و صفراوی - و بر اساس این افراد جامعه را به چهار دسته طبقه بندی شدند که در زمان خودش شاهکار بزرگی بود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران عنوان کرد: براین اساس افراد جوامع براساس طبع‌شان؛ فرآیندهای درمانی سازگار برایشان تعیین می‌شد که این یک نوع طبقه بندی هوشمندانه بشر بود که امروزه به آن پزشکی فردگرا می‌گویند.

پورفتح اله گفت: حال اینکه امروز رسیدیم به اینکه بشر برای هر کسی یک نسخه بپیچیم در عصر بقراط به این امر موفق شده بودند که طبع افراد را به چهار دسته طبقه بندی کنند. به خاطر همین موفق بودند. براین اساس در طب بقراط و یونانی آن جایگاهی که بهتر از همه قابل تغییر بود خون به حساب می‌آمد. برای همین روی خون خیلی کار کردند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران بیان داشت: بحث حجامت و .... چون بعدها وارد طب اسلامی می‌شود، دانشمندان ایرانی روی آن بسیار کار می‌کنند و با نجوم و ستاره شناسی پیوند می‌دهند، بطوریکه پی بردند که (حجامت) باید در شرایط مختلف فلکی صورت پذیرد زیرا مسیر بیماری‌ها خون هست و از طریق خون استرس‌ها وارد می‌شود.

پورفتح اله در خاتمه خاطرنشان کرد: بنابراین تاکید می‌کردند که استرس روانی هم وارد خون می‌شود که بخش‌های از این اندیشه درست است. چون خون یک فرایند بسیار سیالی است که به تک تک سلول‌ها وارد می‌شود و مواد زائد را می‌گیرد و مواد مغذی را ارائه می‌دهد. بنابراین خون یک شاهراه ارتباطی است و اینکه استرس از طریق خون ممکن است وارد شود می‌تواند درست باشد.

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها