امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۱۸:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 153071
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ساعت ۱۱:۱۲
تعداد بازدید: 280
گروه بین الملل پیروان مــوعــود، افزایش روزافزون قدرت اقتصادی و نظامی چین در جامعه بین المللی زمینه ی نگرانی فزاینده ایالات متحده آمریکا را در بر ...

گروه بین الملل پیروان مــوعــود، افزایش روزافزون قدرت اقتصادی و نظامی چین در جامعه بین المللی زمینه ی نگرانی فزاینده ایالات متحده آمریکا را در بر داشته است. دولت کمونیستی چین از زمان روی کار آمدن دن شیائو پنگ با تمرکز بر مباحث اقتصادی در داخل و عدم مداخله گسترده در مباحث جامعه بین المللی توانسته است در خلال چهار دهه اخیر خود را به صف قدرت های اول اقتصادی جهان برساند.

به باور استراتژیست های آمریکایی قدرت نظامی-اقتصادی چین اکنون بیش از هرچیز دیگری نظیر نگرانی از قدرت نظامی روسیه یا خطر تروریست های تکفیری منافع واشنگتن را تهدید می نماید، از همین روست که کاخ سفید با تغییر رویکردش در جامعه بین المللی عمده تمرکز خویش را بر منطقه آسیا-پاسفیک و در راستای مهار چین گذارده است.

قدرت روز افزون اقتصادی و نظامی چین هیمنه آمریکا در جامعه بین المللی را به گذر زمان خدشه دار نموده است.

ارتباط گیری با کشورهای همسایه چین، گسترش مبادلات اقتصادی، نظامی و سیاسی با آن ها در راستای آن چه مهار چین نامیده می شود صورت می گیرد. واشنگتن بر آن است از ایده موفقی که پیشتر زمینه زمین گیر شدن اتحاد جماهیر شوروی را فراهم آورده ( ایجاد کمربندی امنیتی جهت مهار کمونیست ها) به نحو احسن در راستای مهار چین بهره برداری نماید، لذا در سال های اخیر شاهد حضور روزافزون نظامیان آمریکایی در منطقه، تاسیس پایگاه نظامی از سوی آن ها، برگزاری مانورهای نظامی با همسایگان چین و گسترش مناسبات میان واشنگتن با آن ها نظیر کره جنوبی، مالزی، اندونزی، هند، تایلند و... هستیم.

دولت باراک اوباما بیش از اسلافش بر مهار چین همت گذارده است. حضور در آب های مناقشه آمیز دریای جنوبی چین و حمایت از رقبای پکن بخشی از استراتژی اوباما در این باره می باشد. تصویر فوق میزان حضور و تمرکز آمریکا در حوالی چین را تنها پس از گذشت یک ماه نسبت به تصویری که در زیر آمده نشان می دهد.

محل استقرار ناوگان های دریایی آمریکا در دوم اکتبر 2015 ( پیش از حضور در آب های جنوبی چین).

رقابت طرفین بر سر حضور در دریای جنوبی چین در ماه های اخیر افزایش یافته تا آن جا که مقامات چینی گاها به تهدید نظامی آمریکا پرداخته اند. در جدیدترین رخداد چین در اقدامی کم سابقه به هواپیماهای جاسوسی آمریکایی که مشغول گشت زنی بر فراز دریای جنوب بودند، هشدار جدی داد.

دریای جنوبی چین جایی است که چین آن را قلمرو خود می داند و حتی بر سر مالکیت آن نیز با برخی از همسایگانش مناقشه دارد. در این میان آمریکا به حمایت از مواضع طرفین مورد مناقشه با چین پرداخته است. ایالات متحده آمریکا علاوه بر حمایت از همسایگان چین جدیدا مبادرت به اعزام یک ناو هواپیمابر به منطقه جنوبی چین نموده است. با گذشت یک هفته از ورود یک ناوشکن امریکایی به آب‌های مورد مناقشه در دریای جنوبی چین، پکن درباره انجام هرگونه اقدام خطرناک که حق حاکمیت این کشور را تهدید می‌کند به آمریکا هشدار داده است.

قدرت فزاینده چین بر شدت رقابت طرفین افزوده است.

دریاسالار وو شینگلی، فرمانده نیروی دریایی چین نیز در ویدئو کنفرانسی که روز پنجشنبه با دریاسالار جان ریچاردسون، رئیس عملیات دریایی آمریکا داشت، گفت: اگر آمریکا به همین شیوه به اقدامات خود در دریای چین جنوبی ادامه دهد، دولت چین هر اقدامی را که لازم باشد برای حمایت از حاکمیت ملی خود اتخاذ می‌کند.

ارتباط گیری با همسایگان چین جهت مهار پکن بخشی عمده ای از استراتژی اوباما را در آسیا-پاسفیک تشکیل می دهد.

گلوگاهی به نام مالاگا

از تنگه استراتژیگ مالاگا به عنوان یکی از استراتژیک ترین مناطق جهان نام برده می شود، تنگه ای که آمریکا جهت فشار بر چین به گونه ای روز افزون حضور خود در حوالی این تنگه را افزایش داده است. سازمان اطلاعات انرژی آمریکا در گزارشی که اخیرا منتشر نموده است به بررسی ۷ گلوگاه اصلی انتقال دریایی نفت در جهان پرداخته و آورده است که بسته شدن هر یک از این ۷ گلوگاه نفتی بنابر دلائل سیاسی ، نشت نفتی و یا حمله تروریستی میتواند بازار جهانی نفت را ملتهب ساخته ، قیمت نفت را به شدت افزایش دهد و هزاران مایل بر مسیرهای دریایی انتقال نفت بی افزاید. بر اساس گزارش فوق گلوگاه استراتژیک مالاگا پس از هرمز در جایگاه دومین محل عبور مهم خطوط انرژی نفت قرار گرفته است.

گلوگاه استراتژیک مالاگا محل عبور 85 درصد از انرژی روزانه مورد نیاز چین می باشد.

تنگه مالاکا کوتاهترین مسیر دریایی بین خاورمیانه و بازار رو به رشد آسیاست. این تنگه بین اندونزی، مالزی و سنگاپور قرار گرفته اقیانوس هند را به دریای جنوب چین و اقیانوس آرام متصل می کند. این تنگه کوتاه ترین مسیر دریایی میان تولید کنندگان نفت در خاورمیانه و مصرف کنندگان نفت در شرق آسیاست.

تنگه مالاکا قیفی‌شکل است و مساحتی پیرامون ۶۵ هزار کیلومتر مربع را در می‌گیرد. این تنگه ۸۰۰ کیلومتر طول و بین ۵۰ تا ۳۲۰ کیلومتر عرض دارد که باریک ترین قسمت آن در جنوب تنگه واقع شده و به سمت شمال عریض‌تر می‌شود. همچنین از نظر عمق‌شناسی نیز این تنگه در بخش‌های جنوبی خود به‌ندرت بیش از ۳۷ متر عمق داشته و این عدد معمولاً درحدود ۲۷ متر اندازه‌گیری می‌شود، اما به سوی شمال غربی بر ژرفای تنگه مالاکا افزوده شده و در محل تلاقی آن با حوزه آبریز دریای آندامان به ۲۰۰ متر نیز می‌رسد.

تنگه مالاگا میان سه کشور اندونزی، مالزی و سنگاپور واقع شده است، کشورهایی که ارتباط تنگاتنگی با واشنگتن برقرار نموده اند.

نام این تنگه برگرفته از نام بندر مالاکا در مالزی است که در سده های 16 و 17 میلادی از اهمیت به سزایی برخوردار بود.

میزان مصرف انرژی چین و نیاز مبرم این کشور به واردات نفت از کشورهای تولید کننده، تنگه مالاگا را برای پکن بسیار با اهمیت تر از هر یک از کشورهای واقع در شرق آسیا تبدیل نموده است. بنابه گزارشی که در روزهای اخیر منتشر شده چینی ها با افزایش 27 درصدی واردات نفت نسبت به ماه های گذشته به بزرگترین وارد کننده نفت جهان تبدیل شده اند. بر اساس این گزارش چینی ها فارق از نفت داخلی ( که روزانه چهار میلیون بشکه برآورد می شود)، روزانه قریب به 7.2 میلیون بشکه نفت وارد می نمایند که بخش عمده آن از تنگه استراتژیک مالاگا می گذرد.

کشورهای خلیج فارس بخش عمده ای از نیازهای انرژی روزانه چین اعم از نفت و گاز را تامین می کنند.

اهمیت مالاگا برای چین موجب حضور روزافزون آمریکا در دریای جنوبی چین و حوالی تنگه مالاگا شده تا در مواقع اضطرار از این ابزار جهت فشار بر چین بهره برداری نماید. افزایش بودجه نظامی چین و فعالیت بیش از پیش ارتش این کشور، واشنگتن را نسبت به سیاست های تهاجمی چین در آینده نگران ساخته است. در این میان طرف چینی نیز بیکار ننشسته و با ایجاد ائتلاف با برخی کشورهای همسایه هم چون کره شمالی و میانمار در پی کاستن از نفوذ آمریکا در منطقه برآمده و در راستای ارتقای مناسبات با کشورهای همسایه گام برداشته اند. چین اخیرا با برگزاری رزمایشی با مالزی تلاش نموده بر میزان تسلط و اشرافش بر این تنگه بیافزاید.

استقرار شهرهای صنعتی چین در مناطق ساحلی واقع در شرق این کشور دلیل اصلی وابستگی به تنگه مالاگا می باشد، با این حال دولت چین بر آن است به گذار و با اتخاذ راهکارهایی از میزان وابستگی خود به این تنگه بکاهد.

با این حال از آن جا که سنگاپور و مالزی روابط خوبی با آمریکا دارند و چین نفوذ چندانی در این کشورها ندارد، این وابستگی در بلندمدت می‌تواند برای چین مسئله‌ساز شود. همچنین با در نظر گرفتن مسائل امنیتی، وابستگی بیش از ۸۵ درصدی به یک مسیر ترانزیتی، امنیت بالایی ندارد و دولت مردان چینی به این نتیجه رسیده‌اند که باید با کاهش وابستگی خود به تنگه مالاکا ضریب امنیت تامین انرژی و مواد اولیه صنایع خود را بالا ببرند، لذا دولت پکن بر آن است در یک پروسه تدریجی مسیرهای تامین انرژی و مواد اولیه مورد نیاز صنایع خود را افزایش داده و با گسترش آن‌ها، وابستگی خود به تنگه مالاکا را کاهش دهد.

نقشه فوق تمامی کشورهای صادر کننده نفت به چین را نشان می دهد.

چین اکنون به عنوان بزرگترین وارد کننده نفت، گاز  و ذغال سنگ جهان می باشد. کشورهای عربستان، آنگولا، روسیه، عمان، عراق و ایران عمده‌ترین تأمین‌کنندگان نفت خام چین؛ ترکمنستان، قطر، استرالیا، امارات، مالزی و اندونزی عمده‌ترین تأمین‌کنندگان گاز و استرالیا، اندونزی، روسیه و مغولستان مبادی اصلی واردات زغال سنگ این کشور هستند.

ناوگان دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تا کنون دو مرتبه از تنگه مالاگا عبور نموده است.

تمرکز صنایع چینی در بنادر واقع در شرق این کشور موجب شده که تا کنون مسیرهای کشتی رانی منتهی به این کشور ناگزیر به عبور از تنگه مالاگا باشند.

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها