امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۱:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 153151
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ساعت ۱۰:۵۰
تعداد بازدید: 344
گزارشات جدید حاکی از آن است که نیمی از درآمد های ماهانه داعش، از دریافت مالیات از مردم و مغازه داران مناطق تحت کنترلشان به دست می آید. فروش غیرقانونی نفت سوریه و عراق نیز، در رده دوم درآمدزایی این گروه تروریستی قرار دارد.

به گزارش پیروان مــوعــود، در تحقیقی که توسط پژوهشگران مرکز «بررسی تروریست و شورش» در سوریه و عراق (IHS Conflict Monitor) صورت گرفته، گزارش شده که داعش مدلی از درآمدزایی را پیش گرفته است که برای این منظور، نیازی به کشور‌های دیگر ندارد و با اتکا به پتانسیلی که در مناطق تحت کنترل خود می‌بیند، اقدام به ایجاد پشتوانه مالی و دارایی از‌‌ همان مناطق می‌کند.

در این گزارش اعلام شده که برخلاف انتظار و آنچه تصور می‌شد، فروش غیرقانونی نفت عراق و سوریه، در رده اول درآمدزایی داعش قرار ندارد. چراکه درآمد حاصل از فروش نفت، تنها ۴۳ درصد از درآمد ماهیانه داعش را ایجاد می‌کند و این در حالی است که فشار بر مردم و اخذ مالیات از ایشان و صاحبان مشاغل، در ایجاد درآمد ماهیانه نقش بسزایی دارد و ۵۰ درصد از این درآمد‌ها را تشکیل می‌دهد.

طبق بررسی محققان این مرکز، برخلاف گروه تروریستی القاعده، داعش تکیه زیادی به کمک‌های مالی خارجی و کشور‌های غربی ندارد و دلیل آن این است که خود را وام دار این کشور‌ها نکند و با زیاد و کم شدن این کمک‌ها، تحت تاثیر قرار نگیرد.

یکی از محققان برجسته این مرکز تحقیقاتی به نام «کلمب استراک» در این رابطه افزود: طبق تحقیقات ما، درآمدها‌هایی که داعش از طریق منابع کشور‌های خارجی به دست می‌آورد، در مقابل منابع درآمدزایی داخلی این گروه تروریستی، بسیار ناچیز است.

«لودویکو کارلینو» یکی دیگر از محققان برجسته این مرکز تحقیقاتی نیز اعلام کرد که داعش برای تمام فعالیت‌های اقتصادی در مناطق تحت سیطره خود، ۲۰ درصد مالیات قرار داده است.

مطابق گزارش این سازمان، درآمد ماهیانه ۸۰ میلیون دلاری داعش از شش منبع ایجاد می‌شود که به ترتیب عبارتند از:

۱. اخذ مالیات از تمام فعالیت‌های اقتصادی و صاحبان مشاغل در مناطق تحت کنترل خود. 
۲. استخراج، انتقال و فروش غیر قانونی نفت به کشورهایی مثل ترکیه و اسرائیل. 
۳. صلب مالکیت و مصادره زمین‌ها مردم. 
۴. فروش مواد مخدر و عتیقه جاتی که از موزه‌ها و برخی مکان‌ها تاریخی به دست آورده‌اند. 
۵. فعالیت‌ها مجرمانه، همانند آدم ربایی، دزدی از بانک و …. 
۶. فعالیت‌های دیگری همچون حمل و نقل، خرید و فروش املاک و …. 
طبق آماری که برخی موسسات بین المللی ارائه داده‌اند، داعش ثروتمند‌ترین گروه تروریستی در طول تاریخ است.
منبع : ابنا
برچسب ها:
آخرین اخبار