امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۰:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 153160
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ساعت ۱۱:۳۸
تعداد بازدید: 145
به گزارش «شیعه نیوز»، یک هموطن اهل سنت زائر اربعین گفت: آن قدر ازحضور آن همه خدمتکار امام حسین تعجب کرده بودم که می­ گفتم این فقط معجزه الله است ...

به گزارش «شیعه نیوز»، یک هموطن اهل سنت زائر اربعین گفت: آن قدر ازحضور آن همه خدمتکار امام حسین تعجب کرده بودم که می­ گفتم این فقط معجزه الله است وگرنه این شدنی نیست که این همه آدم از زائرین امام حسین(علیه السلام) پذیرایی کنند.

محمدخالد سلمانی از هموطنان اهل سنت ترکمن است که در راهپیمایی عظیم اربعین شرکت کرده است. وی که تجربه برگزاری مراسم عزاداری برای امام حسین(علیه السلام) را در ایام عاشورا دارد، امسال برای اولین بار در این راهپیمایی عظیم حاضر شده و تجربه های نابی از این حضور داشته است، با او در خصوص تجربه اش از این راهپیمایی گفت وگو کردیم که در پی می آید؛

*جناب سلمانی نگاه اهل سنت به امام حسین(علیه السلام) چگونه است؟

اینکه کاملاً معلوم است؛ ما برای امام حسین مراسم عزاداری می­ گیریم و صدقه می­ دهیم. از جمله آیین­هایی که بین اهل سنت درباره امام حسین(علیه السلام) رواج دارد، صدقه دادن به نیت امام حسین است و به قدری این موضوع شایع است که می­ توان آن را برابر نذری دادن شیعه برای امام حسین دانست. امام حسین(علیه السلام) و امام حسن(علیه السلام) و دیگر ائمه فقط برای شیعیان نیستند ما هم آنها را دوست داریم و برایشان مراسم می­ گیریم و صدقه می­ دهیم، قرآن خوانی می ­گیریم. اما ما مثل شیعیان سینه­ زنی نداریم. حدود ۶-۵ سالی می­ شد که دائم با خود فکر می ­کردم که کاش قسمت می­ شد به زیارت امام حسین(علیه السلام) می­ رفتم تا اینکه امسال رفقا گفتند که بیایید به کربلا برویم و الحمدلله قسمت شد و به زیارت حرم امام حسین(علیه السلام) رفتیم.

*زیارت امام حسین(علیه السلام) آن­ هم به صورت پیاده چطور بود؟

اول به نجف رفتیم و حضرت علی(علیه السلام) را زیارت کردیم بعد به کربلا و زیارت حرم امام حسین(علیه السلام) رفتیم. حدود ۴۰ کیلومتر از مسیر نجف تا کربلا را پیاده رفتیم. بعد از کربلا به بغداد رفتیم برای زیارت قبر ابوحنیفه و گیلانی. در این سفر هم علاوه بر زیارت برنامه قرآن­ خوانی داشتیم. بعد از زیارت امام حسین(علیه السلام)، اینقدر احساس خوبی داشتم که دائم خود را سرزنش می­ کردم که چرا زودتر به اینجا نیامده­ ام. اینقدر از حضور آن همه خدمتکارِ امام حسین(علیه السلام) تعجب کرده بودم که می­ گفتم این فقط معجزه الله است و گرنه این شدنی نیست که این همه آدم فقط در مسیر بایستند و از زائرین امام حسین پذیرایی کنند.

بعد هم که کم­ کم متوجه حضور تعداد بسیار زیاد زائران شدم بازهم به شدت به فکر فرو رفته بودم که واقعاً این­ حوادث شدنی نیست مگر اینکه معجزه الله باشد. قدم به قدم مسیر خدمتکاران آماده بودند و همه چیز در اختیار زائران قرار می ­دادند. واقعاً من نمی­ توانم همه آنچه را دیدم توصیف کنم. من حتماً به همه دوستان و آشنایانم و به همه اهل سنت سفارش می­ کنم لا اقل یک بار به زیارت امام حسین(علیه السلام) و به این سفر بروند. مخصوصا به جوانان سفارش می ­کنم حتما به پیاده­ روی اربعین بروند. ما با این که سن مان بالا بود خیلی لذت بردیم. دیگر اگر جوان تر باشی و به این سفر بروی که خیلی خوب می ­شود. ان­شاءالله خودم هم باز خواهم رفت.

*فکر می­ کنید این زیارت چه تأثیری خواهد گذاشت که سفارش می­ کنید دیگران هم بروند؟

همین که هر کسی با چشم خودش ببیند آنجا چه خبر است کافی است! هرکسی با توجه به ظرفیت خود لذت خواهد برد. همه چیز آنجا شیرین بود و هر لحظه­ اش یک خاطره. همین که خدمتکاران امام حسین(علیه السلام) را در این راه ببینند پر از درس است. اینقدر با عشق خدمت می­ کنند که حد و حساب ندارد.

*آیا در طول مسیر بی­ حرمتی از کسی ندیدید؟

یکی دو نفر کنایه­ های بی نمکی زدند اما اهمیتی نداشت. یکی از آنها گفت شما که سنی هستید! امام حسین(علیه السلام) مال ماست، شما برای چه آمده ­اید زیارت؟!

ما هیچکدام به این صحبت ها اهمیتی ندادیم. آنها خودشان را با این حرفها کوچک می­ کنند. من به آنها گفتم: «همه امامان و همه پیغمبران برای همه مردم است و به فرقه خاصی تعلق ندارند.» آنها خیال می­ کنند ما به اهل بیت اعتقاد نداریم! و امامان را امام نمی­ دانیم! اما این طور نیست. اهل سنت هم در ارادت به اهل بیت هیچ فرقی با شیعه نمی ­کند. حتی اگر به زیارت هم نرود، روز عاشورا به نیت امام حسین صدقه می­ گذارد؛ تاسوعا و عاشورا را روزه می­ گیرد و ثواب آن را به امام حسین(علیه السلام) هدیه می­ کند.

من هر سال صدقه­ ای را که برای امام حسین(علیه السلام) می ­دهم با اعتقاد می­ دهم و به این زیارت هم اعتقاد دارم که می­ روم. ما در این سفر دو تا شاعر از اهل سنت هم داشتیم که هم در نجف برای حضرت علی(علیه السلام) و هم در کربلا برای امام حسین(علیه السلام) شعرهای زیادی خواندند. جمعیت زیادی هم در آنجا ارادت اینها را به اهل بیت دیدند و شعرهایشان را شنیدند. بیشتر شیعیان هم خوشحال بودند که سنی­ها هم به زیارت آمده­ اند و برای امامان شعر سروده ­اند. خیلی ­هایشان تعجب کرده بودند. امیدوارم سال آینده هم بتوانم به زیارت امام حسین بروم.

انتهای پیام/ 852

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها