امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۳:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 153166
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ساعت ۱۱:۳۸
تعداد بازدید: 151
به گزارش «شیعه نیوز»، آبي كه اكنون در بين راه باغ امام صادق عليه السلام و در كنار مقام امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) جاري است - اين دو مكان ...

به گزارش «شیعه نیوز»، آبي كه اكنون در بين راه باغ امام صادق عليه السلام و در كنار مقام امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) جاري است - اين دو مكان سند تاريخي ندارند - از محله‌اي به نام الحسيني از فرات اصلي منشعب شده و سلامت زائران را تهديد مي كند.

 نهر عَلقَمه يا علقمي، نهري بوده در كشور عراق كه از فرات منشعب شده و آب زلال آن را به منطقه كربلا و سرزمين هاي اطراف آن مي رسانده است. پدربزرگ ابن علقمي آخرين وزير عباسيان، كه از طايفه بني اسد و در شهر نيل عراق بود، در كنار فرات نهري حفر كرد و نام او بر اين نهر نهاده شد. علقم به معناي تلخي است، همچنين هر درخت تلخ و آب بسيار سخت را هم علقم گويند. عباس بن علي(علیه السلام) در روز عاشورا، كنار اين نهر به شهادت رسيد.

محل كنوني نهر علقمه

در كربلا آبي كه در كنار مقام امام زمان جاري است، نهر الحسيني نام دارد و محل دقيق نهر علقمه مشخّص نيست.

براساس اطلاعات پايگاه اينترنتي ويكي شيعه، در كربلاي كنوني محل دقيق نهر علقمه مشخص نيست. در اين يك هزار و چند صد سال به ‌اندازه‌اي ساخت و ساز و تخريب و جا به جايي در كربلا صورت گرفته است كه هيچ نمي‌توان معين كرد، حضرت ابالفضل عليه السلام به طور دقيق براي آوردن آب به كجا رفته و از كجا آب آورده است.

آبي كه اكنون در بين راه باغ امام صادق عليه السلام و در كنار مقام امام زمان عجل الله تعالي فرجه جاري است - اين دو مكان سند تاريخي ندارند - ، نهر الحسيني نام دارد و از محله‌اي به نام الحسيني در حدود پانزده كيلومتري كربلا از فرات اصلي منشعب شده است، تا زمين‌هاي زراعي بين راه خود را سيراب سازد و اكنون به خاطر ازدياد جمعيت و افزايش مصرف آب در كربلا و بالاآمدن سطح آب‌هاي زيرزميني، فاضلاب هتل‌ها و خانه‌هاي اطراف اين نهر بر آن مسلّط شده و در آن مي‌ريزد تا با عبور از كنار كربلا يا صرف زراعت شود و يا پسمانده آن دوباره به فرات اصلي ملحق گردد.

اين روزها زائراني كه براي زيارت حرم مطهر امام حسين عليه السلام به شهر كربلا آمده اند براي تبرك جستن به نهري كه به اشتباه آن را نهر علقمه مي خوانند، به نهري كه انتهاي خيابان سدره جاري است رفته و از آن آب به نيت تبرك مي نوشند، پاهايشان را در آب مي كنند و يا در بطري هايي با خود همراه مي برند، در حالي كه براساس گفته كارشناسان در غيربهداشتي بودن اين آب هيچ شكي وجود ندارد.

اكنون هيچ اثري از نهر علقمي كه سابقاً در شرق حرم حضرت ابوالفضل عليه السلام جاري بوده، وجود ندارد و تنها خياباني كه گويا قبلاً جاي نهر بوده، به همين نام ناميده شده است.

آبي كه سلامت زائران را تهديد مي كند + تصاوير

آبي كه سلامت زائران را تهديد مي كند + تصاوير

آبي كه سلامت زائران را تهديد مي كند + تصاوير

انتهای پیام/ 852

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها