امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 17
۰۳:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 153246
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ساعت ۲۲:۲۴
تعداد بازدید: 535
اردوغان خواهان احیای دوباره امپراطوری عثمانی بزرگ
آنکارا در نظر دارد ابتدا دولت های قدرتمند منطقه ای را ضعیف کند تا از دل تجزیه این کشورها، چند کشورکوچک تشکیل تا سایه امپراطوری عثمانی برسرآنها قرار گیرد. لذا حمایت از تروریست ها و ورودشان به حریم سلطان از این جهت است.

اردوغان خواهان احیای دوباره امپراطوری عثمانی بزرگ
در یادداشت پیش رو که به قلم محمدحسن بصیری پور نگاشته شده، نگارنده معتقد است: آنکارا در نظر دارد ابتدا دولت های قدرتمند منطقه ای را به هر نحو ممکن ضعیف تا از دل تجزیه این کشورها، چند کشورکوچک تشکیل تا سایه امپراطوری عثمانی برسرآنها قرار گیرد. لذا حمایت های همه جانبه از تروریست ها و ورودشان به حریم سلطان از این جهت می باشد ودارای اهمیت است.
 
حرامیان حریم سلطان
 
به گزارش پیروان مــوعــود، متن این یادداشت که به صورت اختصاصی در اختیار خبرنگار ما قرار گرفته، به شرح زیر است:

این روزها دولت ترکیه دوباره دست به اقداماتی زده است که نتیجه آن جز افزایش تنش در منطقه نیست دولت اردوغان که در فکر سرنگونی دولت سوریه وتشکیل دولتی ضعیف و تحت سیطره غرب بود پس از تلاش های فراوان وهمراهی آمریکا وکشورهای مرتجع منطقه و دولت های اروپایی کمک به گروه های تروریستی چون داعش ، جبهه النصره و دیگر مخالفان را با تمامی توان آغاز نمود اما این حمایت ها هیچ کدام منجر به سرنکونی دولت اسد نشد .

با ورود جدی روسیه به عرصه مبارزه با تروریسم منطقه ای وهدف قراردادن مراکز مهم تروریست ها وتضعیف بیش از بیش آنها آنکارا با سرنگون کردن هواپیمای سوخی روسیه قصد داشت روسیه را وارد جنگی ناخواسته کند و در این گیر و دار از پشتیبانی ناتو استفاده و روسیه را سرجای خود بنشاند غافل از این که تزار دست وی را خوائده و روسیه ابتدا به افشاگری پیرامون معاملات بلال اردوغان پسر اردوغان با داعش و خرید نفت های سرقتی مردم عراق از داعش نموده وهم زمان دست به تحریم های گسترده اقتصادی ترکیه زد که برآورد زیان آن بالغ بر20میلیارد دلار برای ترکیه پیش بینی شده است ، اما این موضوع باعث نگردید اردوغان دست از سیاست های خود بردارد وبه جای آرام تر کردن موضوع با اعزام یک هنگ زرهی به موصل وارد خاک عراق شده و ابتدا قصد خود را کمک به دولت عراق در جهت مبارزه با تروریسم اعلام نمود اما با اعتراض بغداد و دادن ضرب الاجل خروجروبرو شد.

برخی کارشناسان بر این اعتقادند ورود نظامی ترکیه به عراق در حقیقت اعتراضی است به تهران و مسکو که اتاق عملیات مشترکی بدون حضور آنکارا تشکیل داده اند. احمد عیسی اوغلو، تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت وگو با اسکای نیوز عربی در این باره گفت: «این نگرانی وجود دارد. ترکیه ایجاد اتاق عملیاتی و امنیتی با مشارکت ایران، روسیه، عراق و سوریه را به ضرر منافع خود می داند و برای همین گمان می کند باید به نوعی در برابر این اقدام واکنشی از خود نشان دهد. بی شک تنش اخیر در روابط آنکارا با مسکو بر سر سرنگونی جنگنده روسی توسط جنگنده های ترک نیز در اقدامات اخیر ترکیه در عراق موثر بوده است.»

در همین رابطه وفیق السامرائی، ژنرال بازنشسته ارتش عراق گفت: «نیروهای نظامی ترکیه باید فورا خاک عراق را ترک کنند. دولت بغداد باید نسبت به حضور آنها در اطراف موصل هوشیار باشد و باید فورا دست به کار شود و برای خروج آنها از عراق اقدام کند.»

حرامیان حریم سلطان

سامرائی همچنین گفت: «باید اوضاع در اطراف موصل به دقت زیر نظر گرفته شود. به نظر می رسد توطئه ای در آن جا با همکاری ترکیه با جدایی طلبانی از موصل و اربیل در حال انجام است.»

اما به راستی چرا دولت ترکیه دست به چنین اقداماتی میزند گویا اردوغان خواهان احیای دوباره امپراطوری عثمانی بزرگ میباشد. رفتارهای دولت ترکیه دربخش های مختلف موید این موضوع می باشد . بطور مثال اردوغان در مراسم استقبال رسمی از محمود عباس سربازانی رابا لباس سربازان عثمانی در محل تشریفات آورده که این موضوع حتی باعث بحث دربین موافقان و مخالفان دولت در داخل ترکیه شد .

 

در مجموع این گونه به نظر میرسد برای رسیدن به این هدف آنکارا در نظر دارد ابتدا دولت های قدرتمند منطقه ای را به هر نحو ممکن ضعیف تا از دل تجزیه این کشورها، چند کشورکوچک تشکیل تا سایه امپراطوری عثمانی برسرآنها قرار گیرد. لذا حمایت های همه جانبه از تروریست ها و ورودشان به حریم سلطان از این جهت می باشد ودارای اهمیت است. حال بایستی صبر کرد و دیدی آیا اهداف برپایی امپراطوری عثمانی با کمک جنایتکارترین گروه های تروریستی راه به جایی خواهد برد ویا یک خاطره تلخ در تاریخ این کشور باقی خواهد گذاشت.

 

 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها