امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۸:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15328
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۲۱
تعداد بازدید: 90
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه الوسط بحرین، رضی الموسوی در سمیناری در مقر جمعیت وعد با تشریح چگونگی آغاز ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه الوسط بحرین، رضی الموسوی در سمیناری در مقر جمعیت وعد با تشریح چگونگی آغاز اعتراضات میلیونی اخیر در ترکیه و گسترده شدن آن و اقدامات دولت ترکیه علیه معترضان افزود: دستگاههای امنیتی ترکیه شمار زیادی از مخالفان را بازداشت کردند به گونه ای که درهریک از شهرهای استانبول و آنکارا بیش از 600 نفر بازداشت شدند و این بازداشت ها شامل حال پزشکانی نیز شد که معترضان زخمی را مداوا کردند. نیروهای امنیتی همچنین شماری از وکلا و روزنامه نگاران را بازداشت کردند که شمار روزنامه نگاران بازداشتی به 67 نفر رسید.

وی افزود: براساس برخی گزارش های مخالفان، دولت ترکیه قصد دارد به این افراد اتهام تلاش برای سرنگونی نظام حاکم و همکاری با طرف های خارجی برای اجرای توطئه وارد کند.

الموسوی خاطرنشان کرد: در نظام دموکراتیک ترکیه که حزب عدالت و توسعه را به حکومت رساند؛ یک سری حقوق قانونی و روشن برای شهروندان درخصوص آزادیهای فردی از جمله اعتراض و تظاهرات مسالمت آمیز و حفاظت از حریم شخصی افراد وجود دارد اما دولت با سوء استفاده از اکثریت پارلمانی خود به این مسائل توجهی ندارد بلکه براساس تفکر خود حرکت می کند.

وی با اشاره به کاهش مقبولیت رجب طیب اردوغان از 52 درصد به 35 درصد براساس نظرسنجی روزنامه های ترکیه بعد از اعتراضات اخیر و برخورد پلیس با مردم افزود: حزب عدالت و توسعه حاکم در تلاش برای وضع قانون جدیدی است که براساس آن می توان هرگونه اطلاعاتی از جمله حسابهای بانکی را از هر فرد یا موسسه ای بدون اجازه قضایی جمع آوری کرد.

الموسوی گفت: براساس گفته مطبوعات ترکیه، دولت ترکیه خود را برای محاکمه پزشکان و وکلا و روزنامه نگاران به اتهام همکاری با خارجی ها آماده می کند و وزارت دادگستری ترکیه نیز کار صدور قوانین برای مقابله با شبکه های اجتماعی در اینترنت را آغاز کرد و دهها نفر از کاربران این شبکه ها را در ازمیر و استانبول و آنکارا بازداشت کرد و اردوغان نیز از نیروهای پلیس که معترضان را سرکوب کردند، ستایش کرد.  

وی افزود: سازمان دیده بان حقوق بشر موج گسترده ای از بازداشت های خودسرانه در ترکیه و حملات پلیس به بیمارستان آلمانی در نزدیک میدان تقسیم و درمانگاهها را مستند سازی کرده است که این وضعیت نظیر حوادث سال 2011 میلادی در میدان اللولوه شهر منامه در بحرین بود.

میدان اللولوه نماد آغاز مبارزات انقلابی مردم بحرین در فوریه سال 2011 میلادی به شمار می رود.

الموسوی گفت: بنابراین این قدرت است که اردوغان و همه رژیم های عربی که کشورهای آنها شاهد انقلاب ها و انتفاضه های بهار عربی بوده است، برای آن می جنگند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار