امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۰:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 153410
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ساعت ۲۰:۰۳
تعداد بازدید: 393
به گزارش «پیروان مــوعــود»، مقامات کمیته دولتی امور دینی تاجیکستان، روند تعطیلی مساجد را در این کشور تشدید و تعداد زیادی از مساجد و مراکز دینی را به ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، مقامات کمیته دولتی امور دینی تاجیکستان، روند تعطیلی مساجد را در این کشور تشدید و تعداد زیادی از مساجد و مراکز دینی را به بهانه نداشتن مجوز فعالیت تعطیل کرده‌اند.
مقامات دادستانی کل تاجیکستان اعلام کردند در 6 ماه نخست سال جاری ، فعالیت هزار و 32 مسجد را به دلیل نداشتن اسناد و مدارک، غیر مجاز اعلام و برخی از این مراکز با تغییر کاربری به مکان‌های تولیدی و تفریحی تبدیل شده است.

در چارچوب این برنامه، تنها در قلمرو استان «سغد» در شمال تاجیکستان، در این مدت فعالیت 136 مسجد به علت آن چه که «نداشتن اسناد و مدارک رسمی ثبت نام » عنوان می‌شود، ممنوع  شده است.

در این میان، تعدادی از مساجد با قدمت بیش از 100 سال نیز شامل این ممنوعیت شده است.

این اقدام از طرف مقامات قضایی تاجیکستان در حالی است که اکثر این مساجد با مجوز مقامات محلی در دهه 1990 قرن بیستم، با کمکهای خیریه مردمی ساخته شده و امروز غیر قانونی اعلام شده است.

حتی تعداد زیادی از مدارس اسلامی که در شهرستانهای تاجیکستان فعالیت می کردند، به بهانه  ثبت نام مجدد، بر اساس قانون جدید« آزادی اعتقاد و فعالیت سازمان های دینی » تعطیل شده‌اند.

در این کشور تنها 6 مدرسه متوسطه اسلامی باقی مانده که از سال 2012 به بهانه تجدید برنامه آموزشی، این مراکز نیز فعالیت نمی‌کنند.

انتهای پیام/654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها