امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۰۵:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 153419
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ساعت ۲۰:۰۳
تعداد بازدید: 279
به گزارش «پیروان مــوعــود»، در سال‌هاي گذشته بسياري از مطالعات جمعيتي سعي بر کاهش زاد و ولد و به دنبال آن كاهش جمعيت داشتند اما در چند سال اخير برخي ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، در سال‌هاي گذشته بسياري از مطالعات جمعيتي سعي بر کاهش زاد و ولد و به دنبال آن كاهش جمعيت داشتند اما در چند سال اخير برخي از مسوولان با توجه به پيامدهاي منفي سياست‌هاي کاهش جمعيت در کشورهاي توسعه يافته، بر آن شدند که اين سياست‌ها در ايران نيز تغيير كند.
 
کشورهاي توسعه يافته سياست‌هاي کاهش جمعيت را در سال‌هاي اخير و از طرق گوناگون به کشورهاي در حال توسعه و توسعه نيافته پيشنهاد دادند و اين درحالي است که خود اين کشورها سياست‌هاي کاهش جمعيت را در گذشته انجام داده و در حال حاضر دچار مشکلات فراواني شده‌اند.
 
و اين درحالي است كه اگر کشورهاي در حال توسعه همچون ايران، نرخ نزولي رشد جمعيت را کنترل نكنند در چند سال آينده به مشکل بزرگ پيري جمعيت و کاهش خطرناک جمعيت روبرو خواهند شد كه هزينه زيادي را براي اقتصاد كشور به همراه خواهد داشت.
 
 
 سیاست های کلی جمعیت با یک نسخه واحد امکان پذیر نیست
 
چندي پيش علي اكبر محزون مدیرکل دفتر اطلاعات آمار و جمعیت سازمان ثبت احوال به آخرین وضعیت سیاستهای جمعیتی اشاره و اظهار كرد:در صورت تشکیل شورای عالی جمعیت، ارتباط بین استانها و کشور برای اجرای سیاستهای جمعیتی تکمیل می شود.
 
وي  افزود: در آخرین جلسه ای که بدین منظور در وزارت کشور برگزار شد قرار است که شورای راهبردی جمعیت در استان ها تشکیل شود که وزیر کشور این موضوع را به تمام استانداران ابلاغ کرده است.
 
مدیرکل دفتر اطلاعات آمار و جمعیت سازمان ثبت احوال تاکید کرد: این شورای راهبردی با مشارکت مرکز امور فرهنگی و اجتماعی وزارت کشور به ریاست استانداران و دبیری ثبت احوال استان تشکیل خواهد شد و آیین نامه شورای راهبردی نیز تدوین و اعلام می شود.
 
محزون با اشاره به اینکه در شورای راهبردی سه وظیفه در نظر گرفته شده است گفت: اول اینکه تحولات جمعیتی مناطق مختلف استان رصد شده و سپس گزارشات تحلیلی از وضعیت استان چالش ها و عوامل تاثیرگذار در جمعیت شناسایی و به دنبال آن راهکار ارائه خواهد شد.
 
به گفته وي اجرایی کردن سیاست های کلی جمعیت با یک نسخه واحد امکان پذیر نیست و باید شرایط استان ها در نظر گرفته شود به همین دلیل بخشی از کار را به خود آنها واگذار کرده ایم.
 
مدیرکل دفتر اطلاعات آمار و جمعیت سازمان ثبت احوال با اشاره به اینکه دبیرخانه ثبت احوال استان پیگیری لازم را برای اجرای وظایف شورای راهبردی انجام می دهد و در جهت اجرای سیاست های کلی جمعیت گام برمی داریم، تصریح کرد: ثبت احوال به عنوان یکی از اعضای شورای برنامه ریزی جمعیتی در برنامه ششم مشارکت دارد و دستگاه های مختلف نیز به ابعاد مختلف سیاست های جمعیتی خواهند پرداخت و پیشنهاد شده که در برنامه ششم هر دستگاه برنامه ریزی خود را در مورد اجرای سیاست های جمعیتی داشته باشد و یک نهاد نیز متولی این امر شود.
 
وي با تاکید بر اینکه در حال حاضر در سطح کشور دستگاه متولی امر جمعیت و سیاست گذاری برای آن وجود ندارد، اظهار داشت: در جلسه ای که در مرکز آمار تشکیل شد، پیشنهاد شد که شورای عالی جمعیت تشکیل شود که این موضوع در ستاد ملی برنامه ششم توسعه بررسی و در صورت تصویب نهایی این شورا تشکیل خواهد شد که در این صورت ارتباطی بین استان ها و کشور درخصوص تدوین ساز و کارهای لازم برای اجرایی شدن سیاست های جمعیتی تکمیل خواهد شد.
 
وی گفت: تشکیل شورای راهبردی جمعیت در استان ها زمینه را برای اجرای سیاست های جمعیتی فراهم کرده و در صورت نیاز به سیاست های ملی نیز این موضوع در شورای عالی جمعیت دنبال خواهد شد.
 
بنابراين و با توجه به اين  كه رشد جمعيت مايه حيات و توسعه در يك كشور است و كشورهايي كه سياست‌هاي شديد كنترل جمعيت را تجربه كرده‌اند دچار مشكلاتي همچون پيري جمعيت و مهاجر پذيري بيش از حد براي تامين نيروي كار شده‌اند بهتر است در ايران اين راه رفته مجددا طي نشود.انتهای پیام/654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها